Jump to content

Η Ελλάδα σε ανθρωπιστική κρίση. Εμείς του εξωτερικού τι κάνουμε?


Recommended Posts

Δε ξέρω ίσως είναι τελείως άκυρο το θέμα που γράφω.

Και δε ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό.

Το ΕΣΥ ήταν απο τότε που το θυμαμαι απαρχαιομένο, γραφειοκρατικό και διεφθαρμένο.

Και ο κόσμος στρεφόταν στον ιδιώτη. Σημερα αυτό δεν υπάρχει.

Και εμείς απο εδώ τι κάνουμε?

Τι μπορούμε να κάνουμε?

Να αναλάβουμε περιστατικά? Να οργανώσουμε φιλανθρωπίες?

Μπορείτε να γελάσετε, μπορείτε να κοροιδέψετε, αλλά εμένα αυτή η σκέψη δε φεύγει απο το μυαλό μου.

Αν έχετε καμία ιδέα στο πως να οργανωθούμε να βοηθήσουμε, μοιραστείτε την εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σπουδαία ιδέα! Να αναλάβουμε περιστατικά από Ελλάδα εδώ δεν γίνεται για λόγους που μάλλον ξέρεις καλύτερα από εμένα που έχω λίγο καιρό εδώ, όμως κάτι που θα μάζευε χρήματα για κάποιο ίδρυμα στην Ελλάδα προφανώς θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Οι Ιρανοί είχαν οργανώσει ποδηλατοδρομία που περνούσε από κάποιες πόλεις για να μαζέψουν στο δρόμο δωρεές για τα ορφανοτροφεία τους.

Για να δούμε μήπως ποστάρει κανείς καμμιά ιδέα, που χάθηκαν όλοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω η χώρα δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο που θα γυρίζουμε ένα μήνα και θα χειρουργούμε κόσμο σε σκηνές όπως στη Νότια Αφρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με τις σκηνές και το να γυρίζουμε να ασκούμε εθελοντικά ιατρική στις διακοπές μας, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις ως "γιατρός" του εξωτερικού. Κατά τ'άλλα, σαν οποιοιδήποτε Έλληνες εξωτερικού, μπορούμε από το να μαζεύουμε χρήματα μέχρι να ενημερώνουμε τον κόσμο για το τι γίνεται στην Ελλάδα με απώτερο σκοπό την πολιτική και οικονομική ενίσχυση. Γιατί όσο και να συμπαθούν τους Έλληνες οι Άγγλοι συνάδελφοί μου (ή/και να αντιπαθούν τους Γερμανούς), δεν έχουν πειστεί ότι όλο αυτό δεν είναι εντελώς δικό μας λάθος και θα προτιμούσαν να βάλουν το χέρι στην τσέπη για μια χώρα του τρίτου κόσμου παρά την Ελλάδα (πάντα, πολιτικά και οικονομικά). Ομιλίες πού και πού με κανέναν οικονομολόγο ή πολιτικό αναλυτή, θα βοηθούσαν να μην ξεχνιόμαστε. Δεν μπορώ να πείσω τον Άγγλο ότι ο Έλληνας αξίζει περισσότερο τη λίρα του από το παιδάκι στο Γιοχάνεσμπουργκ (που ξυπνά και αναμνήσεις), αλλά μπορώ να πω "βοήθα το γείτονα γιατί η φωτιά θα μπει και στη δική σου αυλή".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θεωρώ ότι είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.

προσωπικά ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να ασχολούμαι με ένα καράβι που βουλιάζει, του οποίου όλο το πλήρωμα και το 99% των επιβατών είναι άχρηστοι, τεμπέληδες (για την ακρίβεια όχι τεμπέληδες, κοπρόσκυλα, τα μεγαλύτερα της Ευρώπης), απατεώνες και λαμόγια. αν ξαναμπώ στο καράβι θα δω αν μπορω να κλείσω καμία τρύπα για να επιβραδύνω λίγο τη βύθιση, προς το παρόν μου είναι όλα τόσο αδιάφορα. και όχι μόνο αυτό, στη χώρα που είμαι τυγχάνει αρκετά συχνά να διαχειρίζομαι έλληνες ασθενείς και αυτο αντί να με χαροποιεί με κάνει να νιώθω απίστευτη δυσφορία.

το παρήγορο είναι οτι σε μία χώρα που έγιναν πρωθυπουργοί ο Ανδρέας Παπανδρέου, ο Σαμαράς και ο Τσίπρας, έχω κι εγώ ελπίδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θεωρώ ότι είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.

προσωπικά ο χρόνος μου είναι πολύτιμος για να ασχολούμαι με ένα καράβι που βουλιάζει, του οποίου όλο το πλήρωμα και το 99% των επιβατών είναι άχρηστοι, τεμπέληδες (για την ακρίβεια όχι τεμπέληδες, κοπρόσκυλα, τα μεγαλύτερα της Ευρώπης), απατεώνες και λαμόγια.

Να σταματήσει την άθλια αστική προπαγάνδα της Γερμανίας o Sleepwalker για τους Ελληνες.Είναι κρίμα να ασπαζονται τα αθλια αυτα ψεμματα οι Έλληνες του εξωτερικου.Η προπαγάνδα αυτή έχει σκοπό να αποπροσανατολίσει τους γερμανούςς εργαζομένους οτι οι Έλληνες και άλλοι λαοί π.χ Πορτογάλοι φταίνε για τη κριση.Αλλα ας μας απαντησει ο Sleepwalker.Γιατι η OPEL εκανε 8000 απολυσεις;Εχει η Γερνανία 1.000.000 εταιρίες ενοικίασης εργαζομένων;Eχει 7.000.000 νέους στα mini-jobs με 400 ευρω το μήνα χωρίς δικαιωματα;Μηπως Sleepwalker και γι αυτο φταινε οι Ελληνες;

Στη Γερμανια καλλιεργουν την προπαγανδα οτι για τη κριση φταινε οι Ελληνες που δε δουλευουν.Η συγκεκριμενη προπαγανδα στοχευει στο να πειστει ο Γερμανος εργαζομενος οτι για την κατασταση που ζει δεν ευθυνονται τα αφεντικα,οι αστοι καπιταλιστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, ήταν γνωστό πως η μικρή και γελοία οικονομία μας (όπως και της Κύπρου) χρειαζόταν και χρειάζεται μια δυνατή Ευρώπη ώστε να μας τραβήξει μαζί της. Αλλά ποια Ευρώπη, παντού όλοι είναι σε πανικό (+ η ΗΠΑ, Ιαπωνία). Η Αγγλική Λίρα έχει υποτιμηθεί τρελά τα τελευταία χρόνια και η οικονομία τους δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Τί να πούμε για τη Γερμανία που στο ετήσιο χρέος και έλλειμμα που ανακοινώνει υπολογίζει μόνο της Κεντρικής Κυβέρνησης και όχι των κρατιδίων, ενώ δεν υπολογίζει καθόλου το ιδιωτικό χρέος για να μη γίνει πανικός στις αγορές από τα πραγματικά της νούμερα.

Ακόμα κι έτσι, οι συνολικές εξαγωγές της Γερμανίας για το 2011 στις τεράστιες σε πληθυσμό ΗΠΑ+Κίνα ήταν 110 δις Ευρώ, ενώ στις (χρεωκοπήμενες) Ισπανία+Ιταλία 94 δις Ευρώ, δηλαδή περίπου τα ίδια. Ούτε έχει καταλάβει κανείς πως εγκλωβίσθηκαν όλες οι Δυτικές χώρες σε αυτό το παιχνίδι, ούτε και πώς θα καταλήξει. Φυσικά δεν είναι μυστικό πως Ντράγκι, Μόντι και Παπαδήμος ήταν μαζί PhDs στο ΜΙΤ, μετά μας τους έστειλαν εδώ πακέτο και περιμέναμε οι Ευρωπαίοι να μας σώσουν, αστεία πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν να πω πως η κρίση είναι του συστήματος,δηλαδή καπιταλιστική.Δεύτερον πολυ σωστές οι απόψεις του sjjggst

Συνάδελφοι του εξωτερικού σας καλώ να μην πέσετε θύματα της αστικής προπαγάνδας οτι οι τεμπέληδες Έλληνες φταίνε για όλα τα δεινά.

Επίσης να προσθέσω οπως στη Γερμανία και αλλού λένε ότι φταίνε οι Έλληνες αντίστοιχα στην Ελλάδα καλλιεργείται η προπαγάνδα π.χ Τράγκας,εχτρα 3,Καμμένος που λέει οτι για την κατάσταση που βιώνουν οι εργαζόμενοι στη χώρα μας ευθύνεται η Γερμανία και η Μερκελ.Και μιλουν ακόμη για 'κατοχή' της χώρας από τη Γερμανία Φυσικά πολλοί από μας 'δεν τρώμε αυτό που μας πλασάρουν οι Έλληνες αστοί με τα εγχώρια ΜΜΕ.

Δε μας λένε όμως η Γερμανία με αυτά που περιέγραψα παραπάνω με τα 7 εκατομμύρια για 400 ευρώ μισθό χωρίς δικαιώματα από ποιον είναι 'υπό κατοχή΄;

΄'ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ''

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω όλους όσους εργάζονται στο εξωτερικό υπάρχουν οργανώσεις όπως στην Ελλάδα η Χρυσή Αύγη που χτυπούν μετανάστες;Έχουν προχωρήσει σε κάποια φασιστική,ρατσιστική ενέργεια εναντίων σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι παντού υπάρχουν, όπως υπάρχουν και ελληνικές συμμορίες. υπάρχουν πόλεις με τεράστια αστυνόμευση και γειτονιές γκέτο μόνο με μετανάστες (βλ. Dortmund).

εναντίων μας τίποτα ακόμα. ούτε εναντίον μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε σημαινει επειδη δεν ενοχλησαν εσενα δεν πειραξαν αλλο ελληνα.

Προσφατα μια φασιστικη οργανωση καταδικαστικε στη Γερμανια για το θάνατο 10 μεταναστών,9 Τουρκων και 1 Ελληνα.Ενω ακουστηκε η επιθεση που δεχθηκαν Ελληνες σε ενα βενζιναδικο απο μελη τετοιων οργανωσεων επειδη ηταν Ελληνες.Επεσε πολυ ξυλο μαθαμε.

Σκοντάφτει η Γερμανία

Σήμα κινδύνου και για τη γερμανική οικονομία καθώς υποχώρησε κατά 0,5%, πολύ περισσότερο απ' ό,τι αναμενόταν, το δ' τρίμηνο του 2012 εξαιτίας της συντονισμένης εφαρμογής προγραμμάτων λιτότητας στην Ευρωζώνη. Παράλληλα, η γερμανική κυβέρνηση αναθεώρησε σημαντικά τις προβλέψεις για το 2013, από ανάπτυξη 1% του ΑΕΠ, σε ανάπτυξη μόλις 0,4%.

Τελικά, η ύφεση που πλήττει εδώ και πολλούς μήνες τις περισσότερες χώρες της Ευρωζώνης έφτασε και στη Γερμανία στα τέλη της περασμένης χρονιάς, σύμφωνα με τα προκαταρκτικά στοιχεία που παρουσίασε η γερμανική στατιστική υπηρεσία. Η υπηρεσία ανακοίνωσε ότι η γερμανική οικονομία αναπτύχθηκε το 2012 κατά 0,7% του ΑΕΠ σε ετήσια βάση (από 3% το 2011), ενώ η οικονομία συρρικνώθηκε κατά 0,5% το δ' τρίμηνο. Σε ετήσια βάση η συρρίκνωση του δ' τριμήνου υπολογίζεται σε 2% σύμφωνα με υπολογισμούς της JP Morgan. Ηταν η πρώτη συρρίκνωση του γερμανικού ΑΕΠ από το δ' τρίμηνο του 2011, όταν το ΑΕΠ είχε μειωθεί κατά 0,1%, και επιβεβαιώνει τις προβλέψεις των οικονομολόγων ότι ολόκληρη η οικονομία της Ευρωζώνης θα συρρικνωθεί και το δ' τρίμηνο, όπως και τα δύο προηγούμενα. Σύμφωνα με πληροφορίες του πρακτορείου Reuters η γερμανική κυβέρνηση αναθεωρεί σημαντικά τις προβλέψεις για το 2013, οπότε και αναμένει ανάπτυξη της οικονομίας κατά 0,4% του ΑΕΠ, ενώ προηγουμένως περίμενε ανάπτυξη 1%.

Το χτύπημα που δέχτηκε η γερμανική οικονομία είναι το χειρότερο μετά την ύφεση του 2009 και οφείλεται ουσιαστικά στην κρίση της Ευρωζώνης. Οι γερμανικές εταιρείες μείωσαν κατακόρυφα τις επενδύσεις τους σε εγκαταστάσεις και εργαλεία, στοιχείο που οδήγησε στη μείωση του γερμανικού ΑΕΠ.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά, το να επιχειρηματολογείς εδω είναι ανούσια ηλίθιο, αλλά...Ακόμα δηλαδή και ο Ριζοσπάστης αποδέχεται ότι η Γερμανική οικονομία το 2012 θα ΕΧΕΙ θετικό πρόσημο ανάπτυξης. Πριν από κάποιες μέρες ανακοινώθηκε ότι ο Γερμανικός προϋπολογισμός έγινε πλεονασματικός. Συμπέρασμα: κλάψτε καλύτερα για τη Σοβιετία των Βαλκανίων, οχι για τη Γερμανία.

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, ήταν γνωστό πως η μικρή και γελοία οικονομία μας (όπως και της Κύπρου) χρειαζόταν και χρειάζεται μια δυνατή Ευρώπη ώστε να μας τραβήξει μαζί της. Αλλά ποια Ευρώπη, παντού όλοι είναι σε πανικό (+ η ΗΠΑ, Ιαπωνία). Η Αγγλική Λίρα έχει υποτιμηθεί τρελά τα τελευταία χρόνια και η οικονομία τους δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Τί να πούμε για τη Γερμανία που στο ετήσιο χρέος και έλλειμμα που ανακοινώνει υπολογίζει μόνο της Κεντρικής Κυβέρνησης και όχι των κρατιδίων, ενώ δεν υπολογίζει καθόλου το ιδιωτικό χρέος για να μη γίνει πανικός στις αγορές από τα πραγματικά της νούμερα.

Ακόμα κι έτσι, οι συνολικές εξαγωγές της Γερμανίας για το 2011 στις τεράστιες σε πληθυσμό ΗΠΑ+Κίνα ήταν 110 δις Ευρώ, ενώ στις (χρεωκοπήμενες) Ισπανία+Ιταλία 94 δις Ευρώ, δηλαδή περίπου τα ίδια. Ούτε έχει καταλάβει κανείς πως εγκλωβίσθηκαν όλες οι Δυτικές χώρες σε αυτό το παιχνίδι, ούτε και πώς θα καταλήξει. Φυσικά δεν είναι μυστικό πως Ντράγκι, Μόντι και Παπαδήμος ήταν μαζί PhDs στο ΜΙΤ, μετά μας τους έστειλαν εδώ πακέτο και περιμέναμε οι Ευρωπαίοι να μας σώσουν, αστεία πράγματα...

Λάθος, οι περισσότερες χώρες της Βόρειας Ευρώπης και της Ανατολικής Ασίας έχουν θετικό NIIP. Οι μπανανίες της Νότιας Ευρώπης είναι που χρωστάνε σε όλους, ενώ ακόμα και ΗΠΑ/Μ.Βρετανία δεν είναι σε τόσο άσχημη θέση. Κλάψτε:

http://en.wikipedia....stment_position

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νούμερα είναι κομψός τρόπος για να κρύψει κάποιος την αλήθεια.

Στην ιδρυτική του διακύρηξη το Ευρώ υποτίθεται πως θα ήταν το 0.93 του Δολλαρίου, με όριο πανικού το 1.06. Όλη τη διετία 2010-2011 η ισοτιμία του Ευρώ με το USD ήταν σταθερά πάνω από 1.40 (υποτίμηση του Δολλαρίου κατά 35-40%). Η Λίρα Στερλίνα, από το 2.10 Ευρώ του 2006, έπεσε εχθές 22th Jan μόλις στα 1.19 Ευρώ (υποτίμηση της Στερλίνας επίσης κατά 40%). Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να τιναχθούν οι Οικονομίες της Ευροζώνης στον αέρα αφού βρέθηκαν ξαφνικά να έχουν το πιο σκληρό νόμισμα του κόσμου. Δεν κατάλαβα που χωράει ο Ριζοσπάστης ή άλλη εφημερίδα σε όλα αυτά. Η Αργεντινή κατέρρευσε όταν έσκασε η φούσκα του "Χάρτινου Τίγρη" στα ασιατικά χρηματιστήρια το 2002. Οι αδύναμες οικονομίες πάντα είναι ευάλωττες.

Βλέπω με πολύ συμπάθεια τις Γερμανικές επαρχίες, όπως είναι η Φινλανδία, η Σλοβακία και η Αυστρία, που αποτελούν τους λαγούς των Γερμανών στις Διεθνείς Διασκέψεις και στις συνεχείς δηλωσεις των υπουργών τους εναντίον της Ελλάδας.

Ο μεγάλος κίνδυνος που προσπαθούμε να αποφύγουμε είναι η "Φινλανδοποίηση" της Ελλάδας. Αν δεν ξέρεις τί σημαίνει ο όρος άνοιξε ένα λεξικό. Παραπέμπει στη στάση της Φινλανδίας κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, σε αντίθεση με τη γειτονική Νορβηγία που αντιστάθηκε ηρωϊκά στα ΕΣ-ΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νούμερα είναι κομψός τρόπος για να κρύψει κάποιος την αλήθεια.

Στην ιδρυτική του διακύρηξη το Ευρώ υποτίθεται πως θα ήταν το 0.93 του Δολλαρίου, με όριο πανικού το 1.06. Όλη τη διετία 2010-2011 η ισοτιμία του Ευρώ με το USD ήταν σταθερά πάνω από 1.40 (υποτίμηση του Δολλαρίου κατά 35-40%). Η Λίρα Στερλίνα, από το 2.10 Ευρώ του 2006, έπεσε εχθές 22th Jan μόλις στα 1.19 Ευρώ (υποτίμηση της Στερλίνας επίσης κατά 40%). Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να τιναχθούν οι Οικονομίες της Ευροζώνης στον αέρα αφού βρέθηκαν ξαφνικά να έχουν το πιο σκληρό νόμισμα του κόσμου. Δεν κατάλαβα που χωράει ο Ριζοσπάστης ή άλλη εφημερίδα σε όλα αυτά. Η Αργεντινή κατέρρευσε όταν έσκασε η φούσκα του "Χάρτινου Τίγρη" στα ασιατικά χρηματιστήρια το 2002. Οι αδύναμες οικονομίες πάντα είναι ευάλωττες.

Και τι σχέση έχει αυτό με την οικονομική κρίση; A, ναι, οι μπανανίες της Νότιας Ευρώπης είχαν συνηθίσει στις υποτιμήσεις για να αυξήσουν τεχνήτα την ανταγωνιστικότητά τους. Όντως, το ευρώ είναι πιο σκληρό νόμισμα από το δολάριο και τη στερλίνα, αυτό απλά αντικατοπτρίζει τη πραγματικότητα, δηλαδή ότι οι σημαντικότερες χώρες της Ευρωζώνης (Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, Αυστρία, Φινλανδία) έχουν πραγματική βιομηχανική οικονομία και όχι φούσκες υπηρεσιών και χρέους. Εξου και το θετικό NIIP σε σχέση με ΗΠΑ και Μ.Βρετανία.

Βλέπω με πολύ συμπάθεια τις Γερμανικές επαρχίες, όπως είναι η Φινλανδία, η Σλοβακία και η Αυστρία, που αποτελούν τους λαγούς των Γερμανών στις Διεθνείς Διασκέψεις και στις συνεχείς δηλωσεις των υπουργών τους εναντίον της Ελλάδας.

Κοίταξε, αντικειμενικά, η μοναδική Γερμανική επαρχία στην Ευρώπη είναι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Όσο για τη Φινλανδία, μη δαγκώνεις το χέρι που σε ταϊζει. Είναι η μοναδική Βορειοευρωπαϊκή χώρα που έγινε μέλος της Ευρωζώνης και συνεισφέρει netto χρήματα από το 1995, και στην οποία γίνεται σοβαρός διάλογος για το μέλλον της Ευρώπης αντί για καφενειακές συζητήσεις. Βλέπεις, η Μεγ.Βρετανία, Σουηδία, Δανία και Νορβηγία απλώς έβγαλαν της ουρά τους απ'εξω και γελάνε με την κατάντια μας/σας.

Ο μεγάλος κίνδυνος που προσπαθούμε να αποφύγουμε είναι η "Φινλανδοποίηση" της Ελλάδας. Αν δεν ξέρεις τί σημαίνει ο όρος άνοιξε ένα λεξικό. Παραπέμπει στη στάση της Φινλανδίας κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, σε αντίθεση με τη γειτονική Νορβηγία που αντιστάθηκε ηρωϊκά στα ΕΣ-ΕΣ.

Μάλιστα. Βλέπω οτι έχεις και γενικά ενδιαφέροντα. Δεν είμαι Φινλανδός, αν ήμουνα δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σου απαντήσω, αλλά αφου ρώτησες:

1) Διάβασε για τη στάση της Φινλανδίας στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο εδώ και εδώ. Λίγη εκπαίδευση δεν κάνει κακό. Συνοπτικά πάντως, όλοι στην Φινλανδία σήμερα είναι εξαιρετικά περήφανοι για τη στάση της χώρας τους στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, κατάφεραν να αντισταθούν στην ΕΣΣΔ και να στείλουν το ξανθό γένος και τις ιδεολογίες του πίσω στην Ασία. Το Ελσίνκι, ήταν η μοναδική Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, μαζί με το Λονδίνο, που δεν παραδώθηκε ποτέ στο έλεος του εχθρού.

2) Αφού έχεις διαβάσει για τη στάση της Φινλανδίας στον 2ο Παγκόσμιο, δώσε μου κάποια παραδείγματα της στάσης αυτής. Υπήρχαν εγκλήματα πολέμου; Μαζικοί τάφοι; Προδότες; Να σε διαφωτίσω καλύτερα εγω: Δεν θα βρεις τίποτα. Το ποσοστό εξόντωσης του τοπικού Εβραϊκού πληθυσμού στη Φινλανδία ήταν <1%. Στην Ελλάδα 77%.

3) Φινλανδοποίηση είπες ε; Από το 1944 εως σήμερα, η Φινλανδία (που βρίσκεται στον ίδιο παράλληλο με την Αλάσκα) υπό τις χειρότερες κλιματολογικές συνθήκες, εκτός ΝΑΤΟ, χωρίς σχέδιο Μαρσαλ και Ευρωπαϊκά χρήματα και έχοντας δίπλα μια από τις υπερδύναμεις του κόσμου κατάφερε να γίνει ουσιαστικά η πιο ανεπτυγμένη χώρα στον πλανήτη, με θετικό NIIP και δίχως να χάσει ούτε ενα εκατοστό εθνικού εδάφους. Η Ελλάδα, υπό ακριβώς τις αντίθετες συνθήκες κατάφερε να χρωστάει παντού (από τα χειρότερα NIIP στην υφήλιο), να χάσει το 40% της Κύπρου και ουσιαστικά δεν μπορεί να ασκήσει την κυριαρχία της στο Αιγαίο (ΑΟΖ κλπ), έχοντας απέναντι της μια μάλλον αστεία χώρα όπως η Τουρκία. Και εδω ερχόμαστε στην απάντηση του thread, οσοι μένουμε στο εξωτερικό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για την Ελλάδα, αν και η Φινλανδοποίηση της χώρας (=real politik+λίγα λόγια και πολλές πράξεις), θα ήταν μια καλή αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα μάλλον χωρίς λόγο. Προσωπικά δεν έχω κανένα κόλλημα με τη Φινλανδία, καλά ας είναι εκεί που είναι. Η χώρα μας είναι το θέμα του topic, για να μην ξεχνιόμαστε, την οποία εγώ την αγαπάω κι ας είναι μπανανία, τη νοιάζομαι και οπωσδήποτε θέλω να επιστρέψω γιατί εκεί είναι η ζωή μου. Φαντάζομαι κι εσύ Suomi αλλά και οι υπόλοιποι συμφωνείτε. Αν όχι, γιατί το συζητάμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Ελλάδα θα σωθεί, αν σωθεί, από αυτούς που έμειναν, όχι απο τους μετανάστες. Όσες φορές επισκέφτηκα την Ελλάδα, δεν διαπίστωσα κάποια αξιοσημείωτη δομική αλλαγή στη χώρα, τόσο στην οικονομία όσο και στη νοοτροπία, αυτά τα 5 χρόνια της κρίσης. Και επειδή 5 χρόνια είναι ήδη μια αξιοσημείωτα μεγάλη χρονική περίοδος, είμαι συγκρατημένα απαισιόδοξος για το μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμα το βλέπουμε όλοι. Η μεγάλη πλειοψηφία αυτών που έφυγαν όμως αργά ή γρήγορα θα επιστρέψει (για επαγγελματικούς και προσωπικούς) λόγους και θα κληθεί να τρέξει τη χώρα, η γενιά μας δηλαδή. Και τότε η δικαιολογία για τη "γενιά της μεταπολίτευσης" που τα έκανε μπουρδέλο, δεν θα υπάρχει πια για όλους εμάς. Να δούμε πως θα τα καταφέρει και η αφεντιά μας, και δεν εννοώ μόνο τους γιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.