Jump to content

ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΟΜΕΑ ΣΤΟ Γ.Ν.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ


dr.eliot

Recommended Posts

από φίλο ειδικευόμενο που διορίστηκε εκεί στην χειρουργική εφημερέυουν για τα παντα και ωρλ και ορθοπεδικη

το ιδιο οι καρδιολογοι βλεπουν παθολογικα περιστατικα κλπ κλπ

ξερει κανεις πως μπορει να καταγγελθει;και που.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να καταγγείλεις ;

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αυτό είναι πρακτική σε πολλά επαρχιακά νοσοκομεία...

Όταν υπάρχουν π.χ 2 επιμελητές ορθοπεδικοί και 1 ειδικεύομενος (πραγματική αναλογία σε νησιωτικό νοσοκομείο), πόσες μέρες να εφημερεύει ο κακόμοιρος ο ειδικεύομενος ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είναι παράνομο? Στα νοσοκομεία της δυτικής Μακεδονίας εφημερεύουν τομέα (ή έστω με συχνότατες ελλείψεις) τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια (εξ ιδίας πείρας)

Ακόμα και η Κοζάνη δεν είχε ειδικ/νο ορθοπαιδικό κάποιες μέρες του μήνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είναι παράνομο? Στα νοσοκομεία της δυτικής Μακεδονίας εφημερεύουν τομέα (ή έστω με συχνότατες ελλείψεις) τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια (εξ ιδίας πείρας)

Ακόμα και η Κοζάνη δεν είχε ειδικ/νο ορθοπαιδικό κάποιες μέρες του μήνα...

1. Αντιποίηση ειδικότητας

2. Απαγορεύεται ειδικευόμενος να μην έχει κάλυψη ειδικού

3. Ζητήστε γραπτώς την εντολή που αναφέρει πως πρέπει να βλέπετε περιστατικά άλλης ειδικότητας και αφού την λάβετε (ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ) και μετά επίσκεψη στον εισαγγελέα για να κατοχυρωθείτε και κάποιος να αναλάβει την ευθύνη

4. Κοινώς οφείλετε να γνωρίζετε πως αν δείτε περιστατικό άλλης ειδικότητας και στραβώσει ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΤΕ ΔΙΚΑΙΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ.

5. Το ότι για παράδειγμα ο ειδικευόμενος καρδιολογίας έχει κάνει 2 χρόνια παθολογίας δεν τον καθιστά ειδικό στη ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ, ούτε τον ειδικευόμενο ορθοπεδικής που έχει κάνει χειρουργική ειδικό στη ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.

Σε επαρχιακά νοσοκομεία που δέχονται πάρα πολλά περιστατικά καθημερινά είναι εξαιρετικά επικίνδυνο (για ασθενείς και γιατρούς), σε νοσοκομεία που προσέρχονται στα ΤΕΠ 30-40 ασθενείς αναλογικά είναι λιγότερο επικίνδυνο αλλά 1 φορά θα γίνει το κακό..

Επίσης καθαρά ανθρώπινα θα θέλατε τον ΠΑΤΕΡΑ-ΜΗΤΕΡΑ-ΑΔΕΛΦΙΑ σας που έχει ας πούμε ΩΡΛ επείγον να τον εξετάσει ειδικευόμενος ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ή ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ επειδή έχει κάνει χειρουργική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είναι παράνομο? Στα νοσοκομεία της δυτικής Μακεδονίας εφημερεύουν τομέα (ή έστω με συχνότατες ελλείψεις) τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια (εξ ιδίας πείρας)

Ακόμα και η Κοζάνη δεν είχε ειδικ/νο ορθοπαιδικό κάποιες μέρες του μήνα...

1. Αντιποίηση ειδικότητας

2. Απαγορεύεται ειδικευόμενος να μην έχει κάλυψη ειδικού

3. Ζητήστε γραπτώς την εντολή που αναφέρει πως πρέπει να βλέπετε περιστατικά άλλης ειδικότητας και αφού την λάβετε (ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ) και μετά επίσκεψη στον εισαγγελέα για να κατοχυρωθείτε και κάποιος να αναλάβει την ευθύνη

4. Κοινώς οφείλετε να γνωρίζετε πως αν δείτε περιστατικό άλλης ειδικότητας και στραβώσει ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΤΕ ΔΙΚΑΙΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ.

5. Το ότι για παράδειγμα ο ειδικευόμενος καρδιολογίας έχει κάνει 2 χρόνια παθολογίας δεν τον καθιστά ειδικό στη ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ, ούτε τον ειδικευόμενο ορθοπεδικής που έχει κάνει χειρουργική ειδικό στη ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.

Σε επαρχιακά νοσοκομεία που δέχονται πάρα πολλά περιστατικά καθημερινά είναι εξαιρετικά επικίνδυνο (για ασθενείς και γιατρούς), σε νοσοκομεία που προσέρχονται στα ΤΕΠ 30-40 ασθενείς αναλογικά είναι λιγότερο επικίνδυνο αλλά 1 φορά θα γίνει το κακό..

Επίσης καθαρά ανθρώπινα θα θέλατε τον ΠΑΤΕΡΑ-ΜΗΤΕΡΑ-ΑΔΕΛΦΙΑ σας που έχει ας πούμε ΩΡΛ επείγον να τον εξετάσει ειδικευόμενος ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ή ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ επειδή έχει κάνει χειρουργική;

1. O @alexoulis έχει δίκιο

2. Είπε κανένας ότι και ο συνάδελφος δεν θα έχει κάλυψη ειδικού? Ο ειδικός είναι όπως πάντα σπίτι, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου πουν "γιατί με παίρνεις τηλέφωνο κτλ κτλ"

3. Πιστεύω ότι από την εμπειρία μου στα νοσοκομεία της περιοχής δεν θα είχε κανένας ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να υπογράψει τέτοιο χαρτί. Κι αυτή η ευθυνολαγνία- ευθυνοφοβία έχει καταντήσει τους γιατρούς δικηγόρους ενώ ταυτόχρονα από την τακτική "δεν είναι δικό μου περιστατικό" έχουν πεθάνει άνθρωποι στην δυτική Μακεδονία....θες παραδείγματα?

4. Εννοείται ότι ο κάθε ασθενής έχει το ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ δικαίωμα της ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΤΗΣ ιατρικής αντιμετώπισης. Όμως εμένα αν πάθω πχ οίδημα λάρυγγα με ενδιαφέρει αυτός που θα με δει στα ΤΕΠ να ξέρει τι να κάνει για να μην πεθάνω. Ας είναι και ειδικευόμενος ΠΑΘΑΝ....

Ή δες το κι έτσι: Τι θα πω εγώ που εφημερεύω Πτολεμαίδα (και έχω ωρλ 7 μέρες το μήνα): σ' αυτόν που θα μου έρθει με οίδημα λάρυγγα: Δεν πας καμιά βόλτα Κοζάνη να σου σώσουν την ζωή τσακα τσακα, να πιεις και ένα καφεδάκι στον Μαμάτσιο? Άντε πασάκα μου σιγά σιγά γιατί δεν μου υπογράψανε το ευθυνολόγιο και δεν μπορώ να αντιποιήσω την

ειδικότητα μου...

Ακόμα και ελλείψει ειδικευόμενου ΩΡΛ, ο ειδικευόμενος χειρουργός ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να εκτιμήσει το περιστατικό, να το αντιμετωπίσει και μετά να σκεφτεί αν θέλει να το στείλει σε ειδικό. Και αν δεν το κάνει θα πάει φυλακή έτσι απλά.

Δεν θέλω φυσικά να υποβαθμίσω την αγωνία του συναδέλφου που χωρίς εμπειρία καλείται να αντιμετωπίσει επείγοντα περιστατικά αλλά μήπως το θέμα ΔΕΝ είναι αν πρέπει κάποιος να εφημερεύει τομέα αλλά αυτός που εφημερεύει τομέα να μην είναι άπειρος ειδικευόμενος αλλά έμπειρος ειδικός?

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα, δεν βλέπω τρόπο να αποφεύγει τον τομέα ο συνάδελφος. Θα του απαντήσουν ότι σε καλύπτει ειδικός και δεν υπάρχει πρόβλημα. Και ούτε ξέρω και κανέναν που να κέρδισε την μάχη της "ευθυνορριξίας" σ' αυτό το συγκεκριμένο θέμα. Σορρυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3. Πιστεύω ότι από την εμπειρία μου στα νοσοκομεία της περιοχής δεν θα είχε κανένας ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να υπογράψει τέτοιο χαρτί. Κι αυτή η ευθυνολαγνία- ευθυνοφοβία έχει καταντήσει τους γιατρούς δικηγόρους ενώ ταυτόχρονα από την τακτική "δεν είναι δικό μου περιστατικό" έχουν πεθάνει άνθρωποι στην δυτική Μακεδονία....θες παραδείγματα?

Αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Απαγορεύεται ειδικευόμενος να μην έχει κάλυψη ειδικού

ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάλυψη ειδικού.

Σε επαρχιακά νοσοκομεία, ο χρόνος ανταπόκρισης σε κλήση απ' το ΤΕΠ είναι συνήθως πολύ μικρός, σε 5-10 λεπτά ο ειδικός βρίσκεται στο νοσοκομείο.

4. Κοινώς οφείλετε να γνωρίζετε πως αν δείτε περιστατικό άλλης ειδικότητας και στραβώσει ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΤΕ ΔΙΚΑΙΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ.

Μήπως θα βρεθεί κατηγορούμενος σε περίπτωση που δεν βοηθήσει τον άλλον και πεθάνει ;

Π.χ σε άγονο αγροτικό, στο οποίο ο αγροτικός βλέπει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τι θα πει, αν τύχει σοβαρό καρδιολογικό, δεν είμαι εκπαιδευμένος στην Καρδιολογία, άρα δεν το αντιμετωπίζω (μέχρι να πάει στο νοσοκομείο, το οποίο συχνά απέχει) ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, μπορείς να ζητήσεις με πρωτοκολλημένη αίτηση στη Διοίκηση τις σχετικές αποφάσεις - αν υπάρχουν - του Επιστημονικού Συμβουλίου και τον κανονισμό λειτουργίας του νοσοκομείου, στον οποίο αναφέρεται η λειτουργία του ΤΕΠ. Να έχεις ετοιμαστεί όμως για το σκληρό πόλεμο που πιθανώς θα ακολουθήσει. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιοι δυστυχως κοιμουνται τον υπνο του δικαιου και ουτε που καταλαβαν τι ειπα, καποιοι καταλαβαν και επραξαν τα δεοντα.

2 επισημανσεις:

1) ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα υπογραψει αυτουσιο το χαρτι που ανεφερα και

2) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως σε οξυ περιστατικο που προσερχεται ΟΦΕΙΛΕΙΣ να προσφερεις τις πρωτες βοηθειες και μετα να πραξεις τα δεοντα (διακομιδη αν δεν υπαρχει ή δεν εφημερευει ειδικος για το περιστατικο αυτο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.