Jump to content

Ζητείται άγονο διθέσιο αγροτικό.Help!


thesaint

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum! Είμαι "χρόνιος" αναγνώστης αλλά γράφω για πρώτη φορά.

Πως έχει η κατάσταση εν τάχει:

Αποφάσισα να κάνω αίτηση για άγονο αγροτικό μιας και από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς. Είχα ακούσει στο παρελθόν ότι υπάρχουν άγονα διθέσια αγροτικά όπου εναλλάσσονται οι δύο ιατροί και ως εκ τούτου εργάζεται ο ένας τη μία εβδομάδα και ο άλλος την άλλη.

1. Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι ή είναι απλώς φήμη;

Διότι αν ισχύει κάτι τέτοιο κάπως αντέχεται το άγονο...

2. Και αν υπάρχει κάποια/κάποιος συνάδελφος που ήδη βρίσκεται σε άγονο διθέσιο και μας δώσει λίγο τα φώτα του ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία: γιατί θέλεις να δηλώσεις άγονο ;

Για τα 100€ παραπάνω ή για τις 2 δηλώσεις ειδικότητας που θα τρέχουν ;

Και αν στραβώσει κάτι και ο δεύτερος φύγει, είσαι προετοιμασμένος να είσαι "δέσμιος" του νησιού και να βλέπεις το σπίτι σου μόνο στις άδειες σου ;

Ερωτώ γιατί ένα 2-θέσιο που γνωρίζω, ήταν πριν λίγους μήνες άδειο (και έστελναν γενικούς γιατρούς για να το καλύψουν), και με τους τωρινούς μισθούς, δεν αποκλείεται κάτι τέτοιο να ξανασυμβεί.

Επίσης, ρώτα την πηγή σου (που σου είπε για το week on-week of), αν το έκαναν εν γνώσει της προϊστάμενης Αρχής (Κ.Υ-Νοσοκομείο).

Σε μία περίπτωση μονοθέσιου άγονου που γνωρίζω, την γιατρό σκάντζαρε ο γκόμενος της (επίσης γιατρός) για ημερήσιες αποδράσεις, αλλά αν συνέβαινε μία στραβή, καταλαβαίνεις τι θα τους έκαναν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα ακούσει στο παρελθόν ότι υπάρχουν άγονα διθέσια αγροτικά όπου εναλλάσσονται οι δύο ιατροί και ως εκ τούτου εργάζεται ο ένας τη μία εβδομάδα και ο άλλος την άλλη.

Ρώτα αν το ΑΤΜ έβγαζε χρήματα το ένα δεκαπενθήμερο στον έναν και το επόμενο δεκαπενθήμερο στον άλλον.

Με αυτή τη νοοτροπία αυτή η χώρα κακώς βρίσκεται στον πάτο.....πιο χαμηλά θα έπρεπε να είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω λεω φιλε Τασο να παρει το παλικαρι το διθεσιο αγονο αγροτικο μαζι με τη κοπελια που εχει προγραμματισει απο τωρα να μεινει εγκυος μολις παρει αγροτικο.Εκει να δεις πως θα τη "παλευει" μετα...

Α ρε αθανατοι Ελληναραδες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινας με λαθος σκεπτικο

Το αγροτικο ειναι μια θεση ευθυνης,ποσο μαλλον αν ειναι αγονο.

Μπορει να μην κανεις 'υψηλη' ιατρικη,αλλα εισαι παντα ο ιατρος της περιοχης σου.

Σκεψου το καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να 'ξερα ποιός π@π@ρολογεί ότι σε ένα διθέσιο άγονο δεν χρειάζονται κι οι δύο γιατροί, και αν ο ίδιος έχει κάνει σε ένα τέτοιο πόστο.

Τα περιστατικά μπορεί να είναι λίγα, σύμφωνοι, αλλά όταν σκάσουν, είσαι εντελώς μόνος και περιτριγυρίζεσαι από (συχνά αποκλεισμένη) θάλασσα, οπότε το να υπάρχει άλλος ένας συνάδελφος δίπλα σου είναι ανεκτίμητο.

Θυμάμαι στο νοσοκομείο αρκετούς ειδικεύομενους να τονίζουν την -επιστημονική- απομόνωση του άγονου, και το ότι μπορεί να σκάσουν κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, και να χρειαστεί να τα αντιμετωπίσεις μόνος.

Το διθέσιο επιτρέπει στον έναν γιατρό να πεταχτεί στην πόλη, στο νοσοκομείο, για διάφορες υποχρεώσεις-δουλειές-διακομιδές, πράγμα αδύνατο σε μονοθέσιο άγονο.

Έχει κι αυτό την σημασία του όταν το νησάκι απέχει ώρες απ΄ τον πολιτισμό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα περιστατικά μπορεί να είναι λίγα, σύμφωνοι, αλλά όταν σκάσουν, είσαι εντελώς μόνος και περιτριγυρίζεσαι από (συχνά αποκλεισμένη) θάλασσα, οπότε το να υπάρχει άλλος ένας συνάδελφος δίπλα σου είναι ανεκτίμητο.

Θυμάμαι στο νοσοκομείο αρκετούς ειδικεύομενους να τονίζουν την -επιστημονική- απομόνωση του άγονου, και το ότι μπορεί να σκάσουν κυριολεκτικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, και να χρειαστεί να τα αντιμετωπίσεις μόνος.

I am sure that if a surgical / medical emergency comes up, having 2 docs around, will help you operate in "A g r o t i k o" safer...

Or do a primary angioplasty.

Its not about having more docs, its about having safe docs and quick transfer protocols (via air) in these rural places.

I think a good nurse would be much more valuable

As for advice you could have someone on the phone.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@alexouli

Είναι βαρετά τέτοια ώρα στο Newcastle, και εκτονώνεσαι στο gm ;

Τέτοια διάνοια σαν εσένα, να ξημεροβραδιάζεται στο φόρουμ...

Είναι προφανές ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα για τις συνθήκες που επικρατούν σε μερικά άγονα, οπότε μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θέλεις και η κουβέντα από ένα σημείο και πέρα παύει να έχει νόημα.

Πάντως, όπου είναι διθέσια, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για να είναι διθέσια, και δεν είναι για να την κοπανάει πότε ο ένας και πότε ο άλλος.

Αν γίνεται και όπου γίνεται αυτό, κακώς γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το διθέσιο επιτρέπει στον έναν γιατρό να πεταχτεί στην πόλη, στο νοσοκομείο, για διάφορες υποχρεώσεις-δουλειές-διακομιδές, πράγμα αδύνατο σε μονοθέσιο άγονο.

You forgot Christmas shopping.

Whenever I suggest something that might alter the Greek reality I always get the same response (like a reflex)

1st: To F£$% off as I am not working in Greece and I don't know the Greek reality

2nd: Telling me off for being active in the forum.

PS. There is a difference between irony and sarcasm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το διθέσιο επιτρέπει στον έναν γιατρό να πεταχτεί στην πόλη, στο νοσοκομείο, για διάφορες υποχρεώσεις-δουλειές-διακομιδές, πράγμα αδύνατο σε μονοθέσιο άγονο.

You forgot Christmas shopping.

Ε, ναι, Christmas shopping τα φάρμακα των κατοίκων (προφανώς νομίζεις ότι παντού έχει φαρμακεία) , οι προμήθειες του ιατρείου (φυσιολογικοί οροί, ενέσιμα) κτλ. emwhistling

Τεσπά, άκρη δεν βγάζουμε, μείνε στα του UK, φαίνεται ότι αγνοείς τις συνθήκες σε κάποια άγονα.

Καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σου Άγιε (the saint),

διάβασα τα περί ηθικής και ΑΤΜ's από τους προηγούμενους και έχω να πω το εξής:

η χωρά είναι αυτή που είναι, με την νοοτροπία που ξέρουμε όλοι και το γεγονός ότι εναλλάσσονται οι ιατροί σε ένα άγονο αγροτικό δεν μου φαίνεται μεμπτό. Ίσα ίσα εξυπηρετεί -αν έχει κότσια βέβαια να τα βγάλει πέρα ο ιατρός που μένει πίσω.

Πριν από 2 χρόνια ήμουν στο ΠΙ Αμπελιώνας Μεσσηνίας, είναι γύρω στις 2,5 ώρες από την Αθήνα αλλά ψηλά στο βουνό. Είμασταν δυο ιατροί και επειδή δεν υπήρχαν πολλά περιστατικά και μπορούσαμε να τα φέρουμε εις πέρας, εναλλασσόμασταν ανά 2 βδομάδες (2 εβδομάδες η μία σε υπηρεσία και 2 εβδομάδες η άλλη).

Τα καταφέραμε περίφημα και χωρίς προβλήματα. Οι κάτοικοι το γνώριζαν και το ΚΥ και το Νοσοκομείο (ήταν όμως κοινό μυστικό) έτσι και καλυμμένες είμασταν και υπεύθυνες στη δουλειά μας. Αν ψάξεις καλά, ειδικά τώρα με τους μισθούς πείνας, όλο και κάτι θα βρείς.

Good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κάτοικοι το γνώριζαν και το ΚΥ και το Νοσοκομείο (ήταν όμως κοινό μυστικό) έτσι και καλυμμένες είμασταν και υπεύθυνες στη δουλειά μας. Αν ψάξεις καλά, ειδικά τώρα με

καλα ας τυχαινε καμια στραβη και θα σε "καλυπτε" το νοσοκομειο.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η χωρά είναι αυτή που είναι, με την νοοτροπία που ξέρουμε όλοι και το γεγονός ότι εναλλάσσονται οι ιατροί σε ένα άγονο αγροτικό δεν μου φαίνεται μεμπτό. Ίσα ίσα εξυπηρετεί -αν έχει κότσια βέβαια να τα βγάλει πέρα ο ιατρός που μένει πίσω.

Η χώρα είναι αυτή που είναι, γιατί οι νέοι μορφωμένοι (...) άνθρωποι εξακολουθούν να αναπαράγουν αυτές τις συμπεριφορές που μας έφεραν στο σημείο που βρισκόμαστε τώρα.

Δεν γνωρίζω γιατί είναι διθέσιο το συγκεκριμένο άγονο, αν δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι (αυτό που αναφέρω εγώ στην περιφέρειά μου είναι σε ένα απομονωμένο νησάκι, 3 ώρες με το καράβι απ΄τον πολιτισμό) να είναι δύο γιατροί, τότε κακώς πληρώνει το Ελληνικό Δημόσιο τις διακοπές του ενός.

Κατά τα άλλα, ο iceman πολύ σωστά σου απάντησε ότι "καλυμμένες" ΔΕΝ είσασταν με την καμμία, αν τύχαινε κάτι θα σας σταύρωναν και τις δύο, απλώς έκαναν τα στραβά μάτια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου Άγιε (the saint),

διάβασα τα περί ηθικής και ΑΤΜ's από τους προηγούμενους και έχω να πω το εξής:

η χωρά είναι αυτή που είναι, με την νοοτροπία που ξέρουμε όλοι και το γεγονός ότι εναλλάσσονται οι ιατροί σε ένα άγονο αγροτικό δεν μου φαίνεται μεμπτό. Ίσα ίσα εξυπηρετεί -αν έχει κότσια βέβαια να τα βγάλει πέρα ο ιατρός που μένει πίσω.

Πριν από 2 χρόνια ήμουν στο ΠΙ Αμπελιώνας Μεσσηνίας, είναι γύρω στις 2,5 ώρες από την Αθήνα αλλά ψηλά στο βουνό. Είμασταν δυο ιατροί και επειδή δεν υπήρχαν πολλά περιστατικά και μπορούσαμε να τα φέρουμε εις πέρας, εναλλασσόμασταν ανά 2 βδομάδες (2 εβδομάδες η μία σε υπηρεσία και 2 εβδομάδες η άλλη).

Τα καταφέραμε περίφημα και χωρίς προβλήματα. Οι κάτοικοι το γνώριζαν και το ΚΥ και το Νοσοκομείο (ήταν όμως κοινό μυστικό) έτσι και καλυμμένες είμασταν και υπεύθυνες στη δουλειά μας. Αν ψάξεις καλά, ειδικά τώρα με τους μισθούς πείνας, όλο και κάτι θα βρείς.

Good luck!

Τρομερή μαγκιά! Ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε, όσο να πεις 15 μέρες το μήνα άδεια απ΄τη σημαία δεν το λες και μικρό πράγμα, επί 12 μήνες. Καλά που δεν έκατσε τίποτα στραβό σε καμιά απ΄τις δυο και έτσι μπορείτε να το κοκορεύεστε και να γελάτε που κάνατε τόσο υπεύθυνα και καλά τη δουλειά σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κάτοικοι το γνώριζαν και το ΚΥ και το Νοσοκομείο (ήταν όμως κοινό μυστικό) έτσι και καλυμμένες είμασταν και υπεύθυνες στη δουλειά μας.

live your myth in greece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου Άγιε (the saint),

διάβασα τα περί ηθικής και ΑΤΜ's από τους προηγούμενους και έχω να πω το εξής:

η χωρά είναι αυτή που είναι, με την νοοτροπία που ξέρουμε όλοι και το γεγονός ότι εναλλάσσονται οι ιατροί σε ένα άγονο αγροτικό δεν μου φαίνεται μεμπτό. Ίσα ίσα εξυπηρετεί -αν έχει κότσια βέβαια να τα βγάλει πέρα ο ιατρός που μένει πίσω.

Πριν από 2 χρόνια ήμουν στο ΠΙ Αμπελιώνας Μεσσηνίας, είναι γύρω στις 2,5 ώρες από την Αθήνα αλλά ψηλά στο βουνό. Είμασταν δυο ιατροί και επειδή δεν υπήρχαν πολλά περιστατικά και μπορούσαμε να τα φέρουμε εις πέρας, εναλλασσόμασταν ανά 2 βδομάδες (2 εβδομάδες η μία σε υπηρεσία και 2 εβδομάδες η άλλη).

Τα καταφέραμε περίφημα και χωρίς προβλήματα. Οι κάτοικοι το γνώριζαν και το ΚΥ και το Νοσοκομείο (ήταν όμως κοινό μυστικό) έτσι και καλυμμένες είμασταν και υπεύθυνες στη δουλειά μας. Αν ψάξεις καλά, ειδικά τώρα με τους μισθούς πείνας, όλο και κάτι θα βρείς.

Good luck!

Θα σε παραδεχόμουν αυτά που γράφεις να τα γράψεις επώνυμα.

Γράφτηκες σήμερα στο forum και έγραψες αμέσως την εξυπνάδα σου, όπως και το μέλος thesaint.

Δε διαφέρει σε τίποτα το μήνυμά σου από το αρχικό μήνυμα του μέλους που ξεκίνησε το θέμα.....απλά ένας ακόμα ανούσιος διάλογος στο forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για να απαντήσω επώνυμα σε όλους τους εξυπνάκηδες που όλη μέρα είναι στο web και δεν έχουν καλύτερη δουλειά από το να σχολιάζουν σαν κατίνες τον οποιονδήποτε. Ναι δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ διότι εργάζομαι από το δεύτερο έτος και δεν έχω χρόνο να είμαι on line 24/24 ωρο. Αυτό όμως δεν με κάνει υποδεέστερη από τα "prominent members"

Anastasios Theodoridis.

Αυτό ήταν το καθεστώς και αυτό ακολουθήσαμε, τι να κάναμε καταγγελία? Όσοι έχουν κάνει άγονο θα καταλάβουν, οι υπόλοιποι καλύτερα να εκφέρουν άποψη εκεί που τους παίρνει. Υπήρχαν λόγοι που είμασταν 2. Εξυπηρετούσαμε 3 χωρία σε υψόμετρο 800μ αποκομμένοι από τον πολιτισμό και με βαρύ χειμώνα. Ευτυχώς που υπήρχε αυτό το καθεστώς και αντέξαμε.

Με εκτίμηση,

Χριστίνα Παπανικολάου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

How many patients a day?. And what was the population of the villages?

Cause my village has 70-100 population in summer and 5 in winter.

I don't think it is your fault per se what was happening but everyone is pointing out that 2 doctors in that setting (when it was obvious that they need one) was a complete waste of money.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να απαντήσω επώνυμα σε όλους τους εξυπνάκηδες που όλη μέρα είναι στο web και δεν έχουν καλύτερη δουλειά από το να σχολιάζουν σαν κατίνες τον οποιονδήποτε. Ναι δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ διότι εργάζομαι από το δεύτερο έτος και δεν έχω χρόνο να είμαι on line 24/24 ωρο. Αυτό όμως δεν με κάνει υποδεέστερη από τα "prominent members"

Anastasios Theodoridis.

Αυτό ήταν το καθεστώς και αυτό ακολουθήσαμε, τι να κάναμε καταγγελία? Όσοι έχουν κάνει άγονο θα καταλάβουν, οι υπόλοιποι καλύτερα να εκφέρουν άποψη εκεί που τους παίρνει. Υπήρχαν λόγοι που είμασταν 2. Εξυπηρετούσαμε 3 χωρία σε υψόμετρο 800μ αποκομμένοι από τον πολιτισμό και με βαρύ χειμώνα. Ευτυχώς που υπήρχε αυτό το καθεστώς και αντέξαμε.

Με εκτίμηση,

Χριστίνα Παπανικολάου

Κυρία Παπανικολάου, μάλλον κουραστήκατε πολύ ως εργαζόμενη από το δεύτερο έτος που αποφασίσατε τώρα ως αγροτικός ιατρός να εργάζεστε τις μισές ημέρες από αυτές που θα έπρεπε και που πληρώνεστε.

Σοβαρευτείτε....έχετε αρκετό χρόνο για να το πράξετε.

Δεν είστε η μοναδική που έκανε άγονο αγροτικό. Και ναι, να σας το πω μήπως και δε το γνωρίζετε, η πλειονότητα των άγονων είναι στα 800 μέτρα υψόμετρο, δεν είναι στην πλατεία Συντάγματος ή στην πλατεία Αριστοτέλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι η κυρια Χριστινα νομιζε Τασο οτι πρεπει καθε 15 μερες να κατεβαινει στα πεδινα για να μην τη πειραζει το μεγαλο υψομετρο που ηταν το αγονο της...και στα σοβαρα τωρα εχεις πολυ πλακα κοπελα μου να λες "κατινες" οσους δεν συμφωνουν που εξαπατουσες το κρατος και επαιρνες πληρη μισθο για να εργαζεσαι το μισο μηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Alexoulis: Around 8-10 patients per day from April- October approx. and around 2-4 from October-March. Population: summer 350, winter 70.

PS: I would advice you to use greek language instead of pompus british if you are capable to do so of course.

@Theodoridis: "που αποφασίσατε τώρα ως αγροτικός ιατρός να εργάζεστε τις μισές ημέρες από αυτές που θα έπρεπε και που πληρώνεστε" Λυπάμαι αλλά είστε εκτός θέματος. Δεν το αποφάσισα. Αυτό ήταν το καθεστώς.

@Glezakos: συνάδελφε σε ποια εξαπάτηση αναφέρεσαι; Μάλλον στην εξαπάτηση του φερέγγυου ελληνικού κράτους που όχι μόνο δεν μας πληρώνει, όχι μόνο μας εξαπατά σε καθημερινή βάση, αλλά έχει και την απαίτηση να είμαστε σύννομοι καθ'όλα και να καταγγέλλουμε φαινόμενα "δυσλειτουργίας" της κρατικής μηχανής.

Κατά τα άλλα, είμαι της άποψης ότι αυτό που συνάντησα στο άγονο ήταν άστοχο και μη αποτελεσματικό μακροπρόθεσμα. Έστω και αν επωφελήθηκα εν τέλει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 doctors for a population of 70!!

I think this is the best job in the world!

The way my British fellows would describe this is "k o l o x a n e i o". And I agree.

You took advantage of a really bad situation, or should I say, you didn't try to change it.

I am just wondering whether you even bothered at any point about what was going on.

And I agree with the previous comments: Its things like that that got us into trouble in the first place.

I am so impressed by your arrogance (or naiveness) to admit that here.

PS: I would kindly advise you to concentrate on the content of the post and not the language.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Alexoulis: Around 8-10 patients per day from April- October approx. and around 2-4 from October-March. Population: summer 350, winter 70.

PS: I would advice you to use greek language instead of pompus british if you are capable to do so of course.

Its pompous.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έτυχε από σύμπτωση να διαβάσω τη συγκεκριμένη συζήτηση και θέλησα να γράψω και εγώ τη γνώμη μου, αν και δεν το συνηθίζω. Αρχικά θα ήθελα να πω ότι μου προκαλεί αλγεινή εντύπωση το ύφος αρκετών αναρτήσεων στο συγκεκριμένο φόρουμ. Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ο σκοπός του είναι πρωτίστως η ενημέρωση μας και δευτερευόντως η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών. Αντ'αυτού βλέπω ότι πολλοί, ορμώμενοι από μια ερώτηση ενός συναδέλφου για κάτι που άκουσε και τον απασχολεί εν προκειμένω, καλώς ή κακώς, αναλώνονται σε μια ατελείωτη αντιπαράθεση, ηθικολογώντας και γράφοντας με στόμφο και έπαρση που θεωρώ ότι δε τους τιμά. Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια και τελικά όλοι ξέρουμε τι είναι σωστό και ηθικό, δεν έχουμε ανάγκη από κανέναν να μας το υποδεικνύει. Το θέμα είναι ότι δεν είναι πάντα εύκολο να το πράξουμε, αλλά αυτό είναι επιλογή του καθενός και με βάση αυτές τις επιλογές μας θα κριθούμε τελικά. Και αυτό ισχύει για όλους μας, και για αυτούς που κρίνονται για αυτά που γράφουν εδώ αλλά και για αυτούς που κρίνουν. Οπότε θα ήθελα να σας παροτρύνω να μην αναλώνεστε στη διαδικασία αυτή. Μπορεί να μην είναι πάντα εύκολο γιατί διατυπώνονται και ακραίες και προκλητικές απόψεις, αλλά δεν εξυπηρετεί απολύτως τίποτα το να κράζει ο ένας τον αλλον.

Στο θέμα μας τώρα:

Τελειώνω σε 20 μέρες την υπηρεσία υπαίθρου σε άγονο διθέσιο αγροτικό της ηπειρωτικής Ελλάδος. Το χωριό που καλύπτω έχει περί τους 600 μόνιμους κατοίκους, που το καλοκαίρι αυξάνονται περίπου στους 2000-3000. Παρ'όλα αυτά θεωρώ ότι είναι από τις καλές περιπτώσεις αγροτικού. Τα ερωτήματα-σχόλια στα οποία νιώθω την ανάγκη να απαντήσω είναι τα εξής:

-γιατί να δηλώσει κανείς άγονο αγροτικό;

- με τις νέες συνθήκες πραγματικά δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλοί λόγοι. Το οικονομικό κίνητρο που υπήρχε μέχρι πρότινος αναιρέθηκε με τα τελευταία μέτρα. Ο μισθός είναι 888 ευρώ μηνιαίως και είναι ο ίδιος με οποιοδήποτε μη άγονο αγροτικό. Το κίνητρο της δήλωσης του ειδικού μέρους της ειδικότητας τείνει να αναιρεθεί και αυτό γιατί λόγω της μεγάλης φυγής συναδέλφων στο εξωτερικό υπάρχουν νοσοκομεία στην επαρχία που δεν έχουν αναμονή για το γενικό μέρος, οπότε μπορεί κανείς να μπει κατευθείαν για παθολογία/χειρουργική και να δηλώσει έτσι το ειδικό μέρος.

- το αγροτικο ειναι μια θεση ευθυνης,ποσο μαλλον αν ειναι αγονο.

- ισχύει. Το αγροτικό είναι όντως θέση ευθύνης. Είναι η πρώτη φορά, για τους περισσότερους από εμάς, που έχουμε την ευθύνη για τα λόγια μας και την υπογραφή μας. Επιπλέον, είναι η πρώτη φορά που ερχόμαστε σε άμεση επαφή με κόσμο. Αυτό τολμώ να πω ότι είναι το μεγαλύτερο σχολείο κατά τη θητεία. Μαθαίνεις τη νοοτροπία του χωρίου, πράγμα άγνωστο στους περισσότερους μας, μαθαίνεις να αλληλεπιδράς με κόσμο που έχει απαιτήσεις από σένα.

- Μπορει να μην κανεις 'υψηλη' ιατρικη,αλλα εισαι παντα ο ιατρος της περιοχης σου.

- Και αυτό είναι αληθές, με τα καλά του και τα κακά του. Τα περισσότερα ΠΙ στερούνται βασικού εξοπλισμού και ιατροφαρμακευτικών ειδών. Κακό αν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις και δεν τα έχεις, καλό αν δεν ξέρεις και δε θες να αναλάβεις ευθύνη. Αποτέλεσμα αυτού είναι ο ρόλος μας στις περισσότερες περιπτώσεις να περιορίζεται στη διάγνωση και ελάχιστα στη θεραπεία. Αυτό που ουσιαστικά ζητείται από σένα είναι να εκτελείς χρέη διαχειριστή, να κάνεις τη σωστή διάγνωση και να παραπέμψεις ή όχι τον ασθενή στο ΚΥ ή το νοσοκομείο. Δεν είναι λίγο, μιας και μια άσκοπη βόλτα στο νοσοκομείο κοστίζει αρκετά σε χρόνο και χρήματα, αλλά ταυτόχρονα και ελλιπές.

- οπότε το να υπάρχει άλλος ένας συνάδελφος δίπλα σου είναι ανεκτίμητο και I think a good nurse would be much more valuable

- Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω με τη δεύτερη άποψη. Σίγουρα το να υπάρχει και ένας δεύτερος γιατρός είναι σημαντικό αλλά με τη λογική αυτή θα έπρεπε όλα τα αγροτικά να είναι διθέσια. Η αδυναμία αντιμετώπισης κάποιου περιστατικού της περισσότερες φορές είναι θέμα έλλειψης εξοπλισμού ή φαρμάκων, πιθανόν και έλλειψης των απαιτούμενων γνώσεων και όχι έλλειψης προσωπικού. Η παρουσία μιας νοσηλεύτριας που θα μπορούσε να δώσει λύση σε σημαντικά παραϊατρικά ζητήματα πιθανον να ήταν πιο χρήσιμη.

- όπου είναι διθέσια, υπάρχουν σοβαροί λόγοι για να είναι διθέσια, και δεν είναι για να την κοπανάει πότε ο ένας και πότε ο άλλος.

- Δυστυχώς, πρέπει να γίνω λίγο δηκτικός. Το επιχείρημα είναι εξίσου ισχυρό και σοβαρό όσο το να πεις ότι για να υπάρχουν ΤΕΙ σε κάθε χωριό και κωμόπολη της Ελλάδος κάποιος σοβαρός λόγος θα υπάρχει. Υπάρχει σίγουρα, αλλά δεν είναι ουσιαστικός, όπως δεν είναι και στην περίπτωση πολλών αγροτικών. Εν προκειμένω θα σας πω ότι το αγροτικό στο οποίο υπηρετώ έγινε διθέσιο μετά από πολιτικές πιέσεις στον νομίατρο, που ήταν τότε υπεύθυνος για τα αγροτικά, για να υπάρχει πάντοτε γιατρός όταν ο ένας έφευγε με άδεια.

Από εκεί και πέρα, θέλω να πω ότι είναι σύνηθες να κάθονται εναλλάξ οι δυο γιατροί στο διθέσιο. Στη δική μας περίπτωση, τα πράγματα είχαν ως εξής. Εγώ λόγω του ότι κάνω διδακτορικό έφευγα με εκπαιδευτική άδεια από το νοσοκομείο, την οποία υπηρετώ άμισθα επιπλέον, για περίπου 4 μέρες το μήνα, ενώ ο άλλος συνάδελφος έφευγε και αυτός περίπου άλλες τόσες μέρες τα Σαββατοκύριακα που δεν είχε εφημερία και τον κάλυπτα εγώ. Σε επίπεδο φόρτου εργασίας, ιδίως το χειμώνα η δουλειά βγαίνει άνετα και με έναν γιατρό. Εγώ ήμουνα καλυμμένος από την υπηρεσία με την άδεια, ενώ και ο άλλος γιατρός ήταν σε σχετικά κοντινή απόσταση, οπότε έαν χρειαζόταν διακομιδή μπορούσε να επιστρέψει εγκαίρως και να καλύψει έαν είχε φύγει. Πάντως πρέπει να πω ότι οι συνθήκες στο άγονο είναι πολύ περίεργες οπότε εαν υπάρχει τρόπος να καλύπτεται υγειονομικά το μέρος σε κάθε περίπτωση, δεν κατακρίνω το να μπορεί να λείψει κάποιος μια δυο μέρες. Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι σε αντίθεση με όλους τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους οι αγροτικοί δικαιούνται 15 αντί για 30 ημέρες κανονικής άδειας ετησίως, διάκριση που δεν καταλαβαίνω για να σας είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.