Jump to content

Αγροτικό και εγκυμοσύνη


Graceyn

Recommended Posts

Καλημέρα! Σε περίπτωση που κάποια έχει κάνει μέρος ειδικότητας (έχοντας συμπληρώσει τα πολυπόθητα 200 ένσημα την τελευταία διετία), πάρει 2ο αγροτικό και μείνει έγκυος, τι άδειες δικαιούται και τι γίνεται όταν τελειώσει η άδεια λοχείας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρνούμαι να εμπλακώ σε προσωπική διαμάχη τύπου "σου είπα" - "μου είπες". Δεν έχω να πείσω κανέναν για τίποτα.

Θα το εκτιμούσα αν λάμβανα ουσιαστικές απαντήσεις στα ερωτήματά μου και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει. Έκανα search και έχω συγκεντρώσει κάποιες πληροφορίες αποσπασματικά, αλλά θα ήταν πολύ ωραίο να έχω μια συνολική και εμπεριστατωμένη άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανέρχομαι στο θέμα με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:

1) Αν η αγροτική ιατρός πάρει μόνο την άδεια κύησης και λοχείας (2 + 3 μήνες) και δεν κάνει χρήση καμίας άλλης από τις διευκολύνσεις που παρέχονται (πχ μειωμένο ωράριο) μπορεί ο σύζυγος, αν είναι δημόσιος υπάλληλος, να πάρει την εννιάμηνη άδεια ανατροφής, έτσι δεν είναι; Διάβασα ότι μπορεί να την πάρει μέχρι το παιδί να φτάσει το 4ο έτος της ηλικίας του, οπότε είναι ασφαλές να συμπεράνω ότι δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει χρήση της μόλις λήξει η άδεια λοχείας της συζύγου;

2) Όταν η άδεια ξεπεράσει τις 30 μέρες, η θέση του αγροτικού επαναπροκηρύσσεται. Αυτό, όμως, που δεν κατάλαβα, γιατί τα ποστ ήταν παλιά και γινόταν λόγος για επικείμενη αλλαγή νόμου, είναι αν η θέση που προκηρύσσεται είναι προσωποπαγής και πάνω από όλα: Μόλις λήξει η άδεια λοχείας, μπορεί η αγροτικός να γυρίσει στη δουλειά της, ή πρέπει πρώτα να τελειώσει εκείνος που θα έχει μπει στη θέση της;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Συναδελφοι σε μια προσφατη αναζητηση βρηκα αυτο

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=340460

Η γυναίκα μου κ εγω σε 1 μηνα περιμενουμε το 1ο μας παιδακι....η ειδικοτητα μου(σσ το 2ο μερος) ανοιγει το 2015 και ενω εγω κανω αγροτικο η γυναικα μου δεν απασχολειται καπου αυτο το διαστημα και θα ηθελα να ρωτησω αν εχω τη δυνατοτητα ληψης της εν λογω αδειας....εννοω ισχυει και σε εμας τους αγροτικους που εχουμε συμβαση ορισμενου χρονου???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας....

:>:>:>Αντε επιτελους κατι και για τους χαζομπαμπαδες.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την 9μηνη άδεια ανατροφής μπορεί να την πάρει ή ο πατέρας ή η μητέρα οποιοδήποτε χρονικό διάστημα θέλει μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το 4ο έτος της ηλικίας. Αυτό ειναι σίγουρο και ισχύει και όλους όσους απασχολούνται στο δημόσιο και οι αποδοχές είναι ότι προβλέπει ως βασικό η συλλογική σύμβαση

Το "χώσιμο" βέβαια που θα φάνε όσοι μένουν πίσω είναι άλλο θέμα που το καλύπτουν οι πανηγυρισμοί από τα γεννητούρια. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Δυστυχως δεν ισχύει για τους αγροτικούς η εν λογω αδεια, λογω του γεγονοτος οτι δεν θεωρουνται οι αγροτικοι ιατροι δημοσιοι υπαλληλοι....μολις μιλησα με την αρμοδιο υπαλληλο στο υπουργειο.....κριμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι πρότινος οι αγροτικοί θεωρούντο δημόσιοι υπάλληλοι - απλά δεν είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Κάνε εσύ την αίτηση για την άδεια, και άμα σου πουν όχι το βλέπεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.