Jump to content

E-diagnosis, Απορίες!


agrodoctor

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, όποιον γνωρίζει, τι εξετάσεις έχουμε δικαίωμα να γράψουμε ως αγροτικοί ιατροί???

Υπάρχει επίσημο έγγραφο, νομοθεσία, οδηγίες???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να υπάρχει εξέταση που δεν δικαιούσαι να γράψεις ;

Δεν το πιάνω...

Προσωπικά έχω γράψει τα πάντα.

Έχεις γράψει CT ας πούμε?

Δξ την ακριβη νομοθεσία, αλλα ο μη ειδικός γιατρός μπορεί -έχω την αισθηση- να γράφει ελάχιστα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπέρηχους και μαγνητικές έχω γράψει, χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Σε μια περίπτωση που γνωρίζω, την έκανε σε ιδιωτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία όλα αυτά, αλλά το θέμα είναι τι είναι νόμιμο και τι επιτρεπτό????

Εκεί κολλάει το πράγμα!

Γιατί απ'οτι έχω καταλάβει όλες οι εξετάσεις περνάνε, δεν απορρίπτεται καμία!

Η ενημέρωση που έχουμε εμείς είναι να γράφουμε ελάχιστες εξετάσεις κυρίως αιματολογικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα μόνα που ξέρω να θέλουν σφραγίδα επιμελητή είναι λογοθεραπείες, κινησιοθεραπείες, συνεδρίες φυσικοθεραπείας κλπ. αντίστοιχα. Τώρα αν είναι κι άλλα που μου διαφεύγουν δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι εξειδικευμένες εξετάσεις (π.χ. στεφανιογραφίες) ή υψηλού κόστους (π.χ. MRI, CT,

triplex, σπινθηρογραφήματα κλπ) θα πρέπει να συστήνονται από ειδικευμένους γιατρούς

Και ο καθένας όπως θέλει το ερμηνεύει!

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%924%CE%9B%CE%A5%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%A8%CE%98%CE%A9%20%CE%A7%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%91%20%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%9C%CE%A0%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Όντως το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει.

Κατά την άδεια μου, ο γενικός γιατρός (Επιμελητής Β') που με αντικατέστησε έγραψε τρεις (3) μαγνητικές τομογραφίες σε κάποιον με χρόνιο ορθοπεδικό πρόβλημα.

Ειδικευμένος γιατρός μπορεί να είναι, αλλά δεν θα έπρεπε να του τις γράψει ορθοπεδικός ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.