Jump to content

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ ΣΑΜΟΥ - ΠΛΟΙΟ


poseidonas

Recommended Posts

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ , ΕΙΧΑ ΤΗ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΕ ΠΛΟΙΟ ( ΠΙ ΑΓ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΑΜΟΥ - ΠΛΟΙΟ ) ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ!! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ..!! ΕΠΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΙΚΑΡΙΑ - ΣΑΜΟ ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΡΕΠΟ!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 16 ΩΡΕΣ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ... Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΣΤΩ 7 ΩΡΟ ΣΕ ΛΙΜΑΝΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΡΕΠΟ ΤΟ ΜΗΝΑ...ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΑΔΕΙΑ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΔΥΠΕ ΑΛΛΟΝ ΙΑΤΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕΕΕ!!!!ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 8 ΩΡΕΣ Η ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ Η ΣΤΗ ΣΑΜΟ..ΣΤΗ ΟΥΣΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΙΘΑΝΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΟΥΤΕ 5 ΩΡΕΣ..... ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ( ΜΑΛΑΓΑΡΙ ) ΑΠΕΧΕΙ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ( ΒΑΘΥ ) ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ...ΕΧΕΙ ΛΕΩΦΟΡΟ ΤΑΧΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΧΕΙΜΩΝΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ 24 ΩΡΕΣ...ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ...ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΤΕΠΟΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ...ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ...!! ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!! ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ Ο ΙΑΤΡΟΣ...ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΥΡΙΓΓΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ...ΟΥΤΕ ΟΡΟ...ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΤΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ...Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΕΝ ΠΛΩ ΕΧΕΙ ΡΟΛΟ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ... ΜΕ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ.. ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΨΕΥΔΟΜΑΡΤΥΡΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΔΙΚΟ..ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΘΑ ΧΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ...ΓΙΑΤΡΑΚΟ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ..ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ...ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ... ΘΑ ΓΚΑΡΙΖΕΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΔΙΑΣΥΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΣ ΚΥΧ Η ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ....ΑΠΕΙΛΕΣ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙΣ , ΡΟΥΦΙΑΝΙΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΦΘΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΣΟΥ ΜΟΡΦΩΣΗ...ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΛΙΜΑΝΙΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ...ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ( ΔΙΟΤΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΠΛΟΙΑΡΧΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ- ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ!!!!!!) ΤΟΝ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΞΙΔΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΦΟΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΜΕ ΤΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...ΜΑΚΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ ΣΑΜΟΥ - ΠΛΟΙΟ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΘΕΣΗ ΘΑ ΠΡΟΚΥΡΗΧΘΕΙ ΑΜΕΣΑ!!! ( 2ΘΕΣΙΟ ) ΜΗ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ..!!! ΜΑΚΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύλογη απορία !

Το αγροτικό δεν είναι πλέον υποχρεωτικό, θα μπορούσες να παραιτηθείς, να μηδενιστούν τα μόριά σου, και να σε στείλουν κάπου αλλού.

Δεν βρίσκω τον λόγο να ανέχεται κάποιος όλα αυτά που αναφέρεις.... emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που εχουν οικονομικα προβληματα κυριοι.......γι αυτο δε παραιτηθηκα .... γιατι μετα θα χρειαζοντουσαν αλλοι 5 μηνεσ να ξαναδιοριστω.......σασ καλυψα????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι μετα θα χρειαζοντουσαν αλλοι 5 μηνεσ να ξαναδιοριστω.......σασ καλυψα????

Πως γένεν αυτό ; 5 μήνες ανάμεσα στην παραίτηση και στον διορισμό ;

Όταν βγάζουν προκηρύξεις σχεδόν κάθε μήνα πλέον και έχει τόσες κενές θέσεις ;

Και εσύ καθόσουν στο πλοίο και ρίσκαρες το πτυχίο σου για 8-9 κατοστάρικα ;

Δεν ξέρω dude, κάτι δεν μου κάθεται καλά στην ιστορία σου... emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από αυτά που λέει ο συνάδελφος και το κατά πόσο ισχύουν όπως τα λέει, καλό θα ήταν να μας έλεγε και κάποιος άλλος, λίγο πιο ψύχραιμα, πώς είναι σε γενικές γραμμές η θητεία σε κάποιο πλοίο, όχι απαραίτητα στο εν λόγω δρομολόγιο. Και το λέω γιατί το κενό παρουσίας ιατρών στα πλοία, αντί να καλυφθεί με την πρόσληψη ιατρών απευθείας από τις ακτοπλοϊκές εταιρίες, καλύπτεται με αγροτικούς ιατρούς, οι οποίοι καλούνται (άραγε υπάρχει κάλυψη από επιμελητή έστω και τηλεφωνικά; ) από τη μία να ανταπεξέλθουν στις δύσκολες συνθήκες της ναυσιπλοΐας και από την άλλη να αντιμετωπίσουν τη συμπεριφορά ανθρώπων που μπορεί να είναι υπεύθυνοι και να έχουν την εξουσία εν πλω, αλλά αντιμετωπίζουν τους πάντες όπως τον τελευταίο μούτσο. Και στο κάτω κάτω ο γιατρός του πλοίου ζητά τα ελάχιστα για να κάνει τη δουλειά του σωστά ή έστω με ασφάλεια, δεν απαιτεί καμιά high end ΜΑΦ στην άγονη γραμμή. Χώρια που είναι υπάλληλος του κράτους και όχι της κάθε εταιρίας. Αλλιώς να γυρίσουμε στην εποχή που πριν τον απόπλου φώναζαν στα μεγάφωνα "αν υπάρχει γιατρός μεταξύ των επιβατών, παρακαλώ να το δηλώσετε στη reception του πλοίου"...

Όσον αφορά το Κ.Υ. Σαλαμίνας, είχα ακούσει πριν 2-3 χρόνια ότι κάλυπτε τους αγροτικούς των πλοίων που ήταν σε άδεια με αντικαταστάτη αγροτικό που υπηρετούσε εκεί. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλιώς να γυρίσουμε στην εποχή που πριν τον απόπλου φώναζαν στα μεγάφωνα "αν υπάρχει γιατρός μεταξύ των επιβατών, παρακαλώ να το δηλώσετε στη reception του πλοίου"...

Αυτό συμβαίνει δυστυχώς ακόμα στην ακτοπλοϊα.

Γνωρίζω π.χ ότι συμβαίνει στις γραμμές του Β.Αιγαίου (Χίος-Μυτιλήνη) και ήμουν παρών πρόσφατα σε σχετικό περιστατικό.

Δεν γνωρίζω τις ακριβείς συνθήκες στο πλοίο που αναφέρει ο συνάδελφος, και πραγματικά με ξενίζουν, καθώς στο πλοίο ο ιατρός θεωρείται ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ( ΜΑΛΑΓΑΡΙ ) ΑΠΕΧΕΙ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ( ΒΑΘΥ ) ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ...ΕΧΕΙ ΛΕΩΦΟΡΟ ΤΑΧΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΧΕΙΜΩΝΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....

Η απόσταση είναι 2,5 km, ο δρόμος είναι απλή λεωφόρος, αλλά ναι, τρέχουν αρκετά χωρίς αυτό να τον κάνει δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι είναι όντως υψηλές, εκτός και αν φυσάει μελτέμι, για χειμώνα δεν ξέρω. Επίσης δεν ήξερα ότι πλέον τα πλοία δένουν εκεί και όχι στο παλιό λιμάνι που είναι κοντά στο κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΡΧΙΑΤΡΕ ! ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ! ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΘΕΣΗ ΠΡΟΚΥΡΗΣΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΘΕΣΙΟ ...ΜΑΚΡΙΑ....! ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ...ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ!!ΑΛΛΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΑΥΤΟ !! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΣΟΥ..ΚΙ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ , ΑΛΛΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ( ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΓΙΟΡΤΕΣ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΒΑΛΕ ΑΛΛΕΣ 15 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΕΚ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΕΚ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑΣ..ΟΠΟΤΕ ΠΟΣΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΚΟΝΔΥΛΙΟΥ ΚΤΛ ??? ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 4 ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ!!! ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΛΟΙΠΟΝ?? ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ!! Ο ΑΛΛΟΣ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ! ΟΧΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΚΜ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΛΑΓΑΡΙ - ΒΑΘΥ!! ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 10!!ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ...!! ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΒΑΘΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ... ! ΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΛΟΙΑΡΧΟ..!! ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..!! ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΕΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ! Κ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΞΕΝΙΖΕΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ..!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχας σταματα να γραφεις με κεφαλαια, δεν ειμαστε στην αρχαια ελλαδα

δευτετον αν παραιτηθεις δεν ξανα δηλωνεις ως επι θητεια αλλα ως υποχρεος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΑΛΛΟΣ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ! ΟΧΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΚΜ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΛΑΓΑΡΙ - ΒΑΘΥ!! ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 10!!ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ...!!

Καταρχήν μη φωνάζεις, ακούμε καλά. Δεύτερον, είσαι 101% λάθος. Περίπου 2,5 km είναι, 30 χρόνια διακοπές κάνω εκεί. 10 km απέχει το Κοκκάρι. Και αν δεν πιστεύεις βάλε το Google Earth να το μετρήσεις. Τρίτον ο σκοπός δεν είναι να μαλώσουμε, προφανώς για να τα λες αυτά έτσι θα είναι, αλλά μπορεί σε άλλες γραμμές ή παλιότερα που πήγαιναν άλλα πλοία ή στο μέλλον που ενδεχομένως θα πηγαίνει άλλο πλοίο να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παραιτηθεισ απο θητειασ νομιζω παλι επι θητειασ δηλωνεισ αφου το υποχρεωτικο το χεισ ολοκληρωσει! επισης ακριβως το προβλημα δεν ειναι το πλοιο αλλα ο συγκεκριμενοσ πλοιαρχοσ ο οποιοσ ομωσ γνωριζω καλα οτι εδω και παμπολλα χρονια ειναι στη γραμμη και θα ναι απο οτι ξερω μεχρι και 4 ετη ακομα που χρειαζεται να συνταξιοδοτηθει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παραιτηθεισ απο θητειασ νομιζω παλι επι θητειασ δηλωνεισ αφου το υποχρεωτικο το χεισ ολοκληρωσει!

σωστο. δεν ηξερα οτι εκανες αγροτικο επι θητεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αριστα επραξε ο συναδελφος και ενημερωσε ολους για τις αθλιοτητες αυτες και καλο ειναι ολοι να ακολουθησουν το παραδειγμα του. Να γινει ουσιαστικα δηλαδη μια μαυρη λιστα θεσεων και να μη τις δηλωνει κανενας απο εμας. Αυτη πρεπει να ειναι και η τιμωρια των αθλιων. Χωρις ξεκουραση, χωρις ιατροφαρμακευτικο υλικο, χωρις τιποτα ουσιαστικα οχι μονο δε μπορεις να προσφερεις αλλα γινεσαι και επικινδυνος..οποτε επιχειρηματα του τυπου πως θα αφησουμε το χωριο, το πλοιο, τον αερολιμενα χωρις γιατρο ειναι τουλαχιστον ατυχη.

Μια διευκρινηση μονο..ΚΑΝΕΝΑΣ καραγκιοζακος πλοιαρχος, διοικητης ή οτι αλλο δεν μπορει να σας παρει την αδεια ασκησης επαγγελματος..ΜΟΝΟ αρμοδιο οργανο ειναι το ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ του οικειου ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια, οσο ασχημες και να ειναι οι συνθηκες, παντα υπάρχουν δυνατοτητες αντιδρασης. Είτε επίσημες (βλέπε αναφορές, βλέπε εισαγγελέας, κτλ), είτε υπόγειες (διαφοροι τροποι "αντάρτικου", π.χ. απειλη για κακες υγειονομικες συνθηκες του πλοιου, κτλ.). Γιατροι ειμαστε, όχι τα πουτ@νακια του καθενος. Εχουμε ευθύνη του τομέα μας, της υγειονομικης καλυψης δηλ., και επομενως εχουμε καποια δυναμη. Αρνουμαι να δεχθω οτι ειμαστε ερμαιο των εκβιασμων του καθε παπαρα!

Ναι, υπάρχουν δύσκολες καταστασεις, αλλα πανω απολα ειναι η αξιοπρεπεια μας. Και αυτα δεν ειναι φιλοσοφιες, αλλα εφαρμοζονται με διαφορους τροπους στην πραξη. Σε ολες τις δουλειες υπάρχουν δυσκολιες.

Καλα κανεις και αναφερεις τις δυσκολιες της θεσης αυτης. Η ενσταση μου ειναι στο "αβοηθητο" του γιατρου. Ο γιατρος εχει παντα μια καποια δυναμη. Και όπως είπε ο παραπανω, δεν θα σου παρει ο πλοιαρχος την αδεια (και δεν πηραν σε ποινικα αδικηματα αδειες, σιγα μην στην παρουν επειδη το ειπε ο παπαροπλοιαρχος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου poseidonas, γειά σου! emxmm

Υπηρέτησα στη Γραμμή αυτή, το 2010, και μάλιστα ήμουνα, αρχικά στο Πλοίο "NISSOS CHIOS", και στη συνέχεια στο "NISSOS MYKONOS"...

Όντως, το "Αγροτικό στο Πλοίο", ΔΕΝ είναι η καλύτερη εμπειρία, από πολλές απόψεις, αλλά κυρίως,

από ιατρική εμπειρία -ερεθίσματα για γνώση, και ποιότητα ζωής...

Αυτό το γ@μημένο Ικάριο Πέλαγος, ΔΕΝ θα το ξεχάσω... emrip

Έξω, μπορεί να είχε καύσωνα, και το Πλοίο πήγαινε γ@μιώντας (συγχωρέστε με... emranting ), από τα μελτέμια...!

Παρόλα αυτά, τέτοια ελεεινή συμπεριφορά από τους Καπεταναίους, ΔΕΝ συνάντησα...!

Ίσα ίσα, που σε κάποιες φάσεις, ένιωθα, πραγματικά, οτι είμαστε μια Ομάδα, και το παλεύουμε όλοι μαζί...

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, ούτε ρίχνω έμμεσες "σπόντες" για σένα...πρός Θεού, ούτε καν γνωριζόμαστε...

Ευτυχώς, που πήγαν όλα καλά, και δεν σου προέκυψε κάποιο περιστατικό "μη αναστρέψιμο", και να τρέχεις...

Ο Πλοίαρχος, θα έλεγε : "Δεν μας το είχε ζητήσει, επίσημα, ο γιατρός...!"

Πράγματι, θυμάμαι, ό,τι και να ζητούσα,

το έφτιαχνα σε γραπτή-επίσημη Αίτηση, στυλ Αναφορά, κάνοντάς το "Κοινοποίηση", και στέλνοντάς το με ένα FAX ΚΑΙ στο Κ.Υ. Καρλοβάσου...!

Για να 'χω ένα "χαρτί" -αποδεικτικό στοιχείο στα χέρια μου...

Ως προς τα απαιτούμενα Φάρμακα, σε Είδος και Ποσότητα, που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχει το Ιατρείο του Πλοίου,

αυτά προβλέπονται και καθορίζονται, επακριβώς, από τα αντίστοιχα ΦΕΚ...

Άρα, αν έκανες Αναφορά στο Αρμόδιο Τμήμα του Υπουργείου Ναυτιλίας, και έσκαγε μύτη Έλεγχος,

τους γ@μαγες ΑΣΥΣΤΟΛΑ,

και ο "άτσα ναούμε" Πλοίαρχος, θα γινόταν "βρεγμένη γατούλα"......!!

Μακάρι να τους είχες κάνει Αναφορά, γιατί :

Ή θα άλλαζαν Τροπάριο, και θα έβλεπαν, έμπρακτα, οτι μέχρι εκεί τους παίρνει...

Ή, θα σε έβαζε το Υπουργείο (ΔΕΝ είσαι υπάλληλος της Ναυτιλιακής, αλλά του Κράτους...), σε άλλο Πλοίο της Γραμμής...!

Δεν αμφιβάλλω, οτι το "Αγροτικό σε Πλοίο", είναι άσ'το να πάει στον αγύριστο...

Εγώ, αναγκαστικά το έκανα, λόγω του παλαιού τότε Νόμου για τα Άγονα, και τις "τρικόμματες" Ειδικότητες,

για να δηλώσω, άμεσα, το Ειδικό μέρος... emno

Από περιέργεια, στείλε μου, σε pm, τα ονόματα των Καπεταναίων στη Γέφυρα, που στο έπαιζαν "ιστορία"...

Θέλω να δώ, αν υπήρχε και τότε, σε 'κείνα τα Πλοία, κάποιος εκεί... emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φίλοι μου AKOS , FOREAS ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - anasΜΖ σας ευχαριστω πολυ που κατανοησατε το πνευμα με το οποιο ανεφερα αυτα που ανεφερα!!! Προεχει η ενημερωση των συναδελφων και μετα ολα τ αλλα!! Εννοειται και συνφωνω να δημιουργηθει μπλακ λιστ για τεεοιες θεσεις!!!! Να μενουν τετοιοι αλητες και απατεωνες πλοιαρχοι χωρις γιατρο και να τους τρεχουν στα δικαστηρια .....αυτο τους αξιζει γιατι απλα αυτο επιλεγουν οταν δε σεβονται και υβριζουν τον γιατρο!!! επιλεγουν οτι δε θελουν γιατρο στο πλοιο..λογω κομπλεξ κατωτεροτητας...αυτο ομως( δηλ οτι δε θελουν ιατρο στο πλοιο τους ,που δεν ειναι δικο τους αλλο που αυτοι ετσι νομιζουν λογω ηλιθιοτητας) αν ειναι αντρες να το πουν στους εφοπλιστες( που τους χρυσοπληρωνουν ως φορτιγατζηδες πλοιων - παρκαδορους πλοιων...), οι οποιοι εφοπλιστες ασκησαν ισχυρες πιεσεις-εκβιασμο στο κρατος να τουσ στελνει τζαμπα γιατρο...συνεπως του εκαστοτε πλοιαρχου δε του πεφτει λογος για το γιατρο διοτι απλα η υπαρξη του γιατρου συζητηθηκε σε πολυ ανωτερα κλιμακια που ο πλοιαρχος απλα δεν εχει προσβαση... και κατι τελευταιο... εκανα τρομερες αναφορες για ολα τα στραβα ( ελλειψη ιατροφαρμ. υλικου , για υβρεις και απειλες , κακες συνθηκες υγιεινης , μη ασφαλιση του ιατρου για κινδυνο ναυτικου ατυχηματος κτλ... σε τετοιο κρατος που ζουμε τετοια απαντηση ελαβα....ενα μηδενικο...σαν εκεινο που εβριζε και το επαιζε νταης... συνεπως ισως η μονη λυση ειναι η μπλακ λιστ , διαφορετικα οποιος γιατρος παει θα αναγκαστει με το συγκεκριμενο πλοιαρχο να παιξει ξυλο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποσειδώνα μου φαίνεται πως έπαιζες ότι γκομενάκι υπήρχε στο καράβι και γι'αυτό ο μπάρμπας σε πήγαινε βεντούζα!!!Θα του είχες μπει στο μάτι!Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοππππ!!!!!

Πέρα από τη πλάκα δε μπορώ να χωνέψω συνάδελφοι ότι το ύψος του βασικού μισθού του αγροτικού έχει φτάσει στα 700 ευρώ με προοπτική να μειωθεί ίσως και ακόμα περισσότερο.Και καλά στο καράβι που έχεις δωρεάν φαγητό και καμπίνα, με τα υπόλοιπα χερσαία αγροτικά ανά την Ελλάδα τί γίνεται????

Αναρωτιέμαι επίσης...αν δε δηλώσει ΚΑΝΕΙΣ αγροτικό στις επόμενες προκηρύξεις τί θα γίνει?Μήπως θα ταρακουνηθεί λίγο το σύστημα?Ποιός όμως θα μείνει χωρίς δουλειά γιατί έστω και αυτά τα ψίχουλα είναι κάτι από το ολότελα.

Επιστρέφοντας στο θέμα να πω ότι στη 2η θητεία μου σε καράβι γνώρισα ίσως τον εκπληκτικότερο καπετάνιο της ελληνικής ακτοπλοίας από όλες τις απόψεις,επαγγελματικά και προσωπικά,άνθρωπος που σπανίζει όχι μόνο στον κλάδο του αλλά και στη ζωή ολόκληρη και ήταν τιμή μου που συνεργάστηκα μαζί του.

Κράτα τις καλές στιγμές και προχώρα Ποσειδώνα..η ζωή είναι μικρή..απλά βρέθηκες σε λάθος δουλειά τη λάθος περίοδο με λάθος ανθρώπους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο οτι φαινεται μπηκες στο τοπικ μου για να κανεις τη πλακιτσα σου....και μαλιστα πλακιτσα παρατραβηγμενη....οπως και να χει δεν ειμαι μοιρολατρης και δεν πιστευω σε λαθος στιγμες κτλ.... απλα ο συγκεκριμενος πλοιαρχος ειναι στραβοξυλο.......καταλαβε το... φθονει τους πιο μορφωμενους απο αυτον και τους κανει αναφορα με το παραμικρο εκμεταλλευομενος το γεγονος οτι εχει δικαιωμα να γραφει οτι του κατεβει στο ημερολογιο του πλοιου.... το οποιο αποτελει επισημο κρατικο εγγραφο και σε καθε λιμανι διαβαζεται απο το καθε αμορφωτο λιμεναρχη ο οποιος ( οντας συχνα η παντα θα ελεγα στενος συνεργατης του εκαστοτε πλοιαρχου, τωρα σε τι συνεργαζονται σκεφτειται...ας πω απλα στενα συνδεδεμενα επαγγελματα-καθημερινοι και αμεσοι συνεργατες) κατευθυνεται απο την επιθυμια του καθε πλοιαρχου τι θα θεωρησει περιεργο για να το στειλει στον εισαγγελεα...οποτε σε αυτη την ομερτα (που σαφως υπαρχει και σε αλλα επαγγελματα), ο καθε γιατρος που εκανε το λαθος να υπηρετει εκει παντα θα ειναι κατηγορουμενος δια ασημαντου αφορμης η πολλες φορες εντελως αδικαιολογητα... και παρολο που απεχθανομαι τη βια μονο ενας μποξερ γιατρος θα επιβιωσει εκει...το οτι υπαρχουν και καλοι πλοιαρχοι το ξερω ... ο συγκεκριμενος ομως θελει ξυλο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης πιστευω γιατι το χω ζησει οτι για λιγο δωρεαν φαγητο και δωρεαν καμπινα ( που και σε ενα χερσαιο κ υ η πι πολλες φορεσ μπορεις να μενεις δωρεαν) δεν εξαγοραζονται 17 ωρες ταξιδι καθε μερα...!!! γιατι εγω στο πλοιο δουλευα 17 ωρες χωρις ρεπο καθε μερα κι αν υπολογισεις τις συχνες καθυστερησεις δουλευα ακομα πιο πολλες ωρες και πληρωνομουν ουτε 300 ευρω εφημεριες( μονο τοσα δικαιολογουσε το κρατος . μονο αργιες λαμβανοντουσαν ως εφημεριες και αυτες μισες και κομμενες)!!!!! (????) (δηλαδη το 17ωρο σε καθημερινη δεν ειναι υπερωρια???30 17ωρα το μηνααααααα!!!! σε κυ δουλευουν 17ωρα μια μερα που δεν εφημερευουν???γιατι ξερω οτι δουλευουν 8ωρο και συχνα παιρνουν και ρεπο) στο χερσαιο κ υ η πι δουλευεισ ουτε τις μισες ωρες.....συνεπως φιλε μου μην προπαγανδιζεις υπερ των πλοιων( εκτος κι αν εχεις φιλους εφοπλιστες)!!! πες την αληθεια ( αν εχεις δουλεψει ποτε σε πλοιο δηλαδη ) οτι δεν αξιζει για κανενα λογο συναδελφος να παει σε πλοιο ...διοτι αν ηταν καλη και ευκολη η δουλεια στη θαλασσα δε θα πληρωναν οι εταιριες ακομα και σημερα 2500 ευρω το μηνα το καθε αμορφωτο καμαρωτο και ηλεκτρολογο για να δουλεψει στη θαλασσα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ο δρομος απο μαλαγαρι για βαθυ ειναι ΤΑΧΕΙΑΣ κυκλοφοριας!!! ρωτησα συγκοινωνιολογο!! αυτο για καποιον που το αμφισβητησε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα αμφισβητήσω κάτι που το έχει σπουδάσει άλλος και όχι εγώ (προφανώς), αλλά ο συγκεκριμένος δρόμος αυτά τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ τα έχει. Κάποιοι όντως τρέχουν εκεί με 100+ (κάγκουρες με φτιαγμένα) αλλά ok, εγώ πάω πάσο στο συγκοινωνιολόγο. Πιο συγκεκριμένα, για όσους ξέρουν, οδός ταχείας κυκλοφορίας είναι η εσωτερική περιφερειακή Θεσσαλονίκης (καμία μα καμία σχέση με το συγκεκριμένο δρόμο). Τέσπα, πείτε τον και autobahn, who cares?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα λογος να γινεται....δε με ενδιαφερει πλεον ...απλα οπως πολυ σωστα ειπες τρεχουν ορισμενοι με 100 + ...

οσο για εσενα σαμερτζον σ ευχαριστω για τις ευχες σου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.