Jump to content

Περί βιογραφικού κλπ.


QAZWSC

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

Σπουδάζω σε  αγγλόφωνο Πανεπιστημιο Ιατρικη.

Τις προάλλες συζητούσα με ένα συμφοιτητή και μου ανέφερε τα USMLE Exams(step 1,2,3) και από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, κατάλαβα ότι για να κάνει κανείς ειδικότητα στις Ηνωμένες Πολιτείες πρέπει να έχει περάσει αυτά τα exams.Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να ειδικευτώ στις Η.Π.Α, ΟΜΩΣ σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλό για το βιογραφικό μου και την επιδίωξη ειδικότητας ακόμη και εκτός U.S(Ελβετία ας πούμε που θέλω) αν τα περνούσα με καλό score.Θα ήθελα να μου πείτε τι γνώμη σας πάνω σε αυτό.Αξίζει να μπεις στον κόπο(χρόνος και ΧΡΗΜΑ, απ'ότι κατάλαβα) για να αποκτήσεις αυτό το certification;Μάλλον ναι, λέω.

Επίσης, με ποιον άλλο τρόπο μπορεί κάποιος ιατρός να εμπλουτίσει το βιογραφικό του πλην των USMLE exams(εφόσον συμφωνήσαμε ότι αξίζουν :P );Διάβασα και για κάτι COMLEX exams αλλά δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα και δεν ξέρω τι παίζει.

Προς το παρόν..αυτά!Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στην ερωτηση του Γερμανου-Ελβετου διευθυντη: "Αφου περασατε τα usmle γιατι δεν πήγατε να ειδικευθειτε στην Αμερική, που το επίπεδο είναι καλύτερο;" τι θα απαντήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στην ερωτηση του Γερμανου-Ελβετου διευθυντη: "Αφου περασατε τα usmle γιατι δεν πήγατε να ειδικευθειτε στην Αμερική, που το επίπεδο είναι καλύτερο;" τι θα απαντήσεις;

Υποτίθεται ότι αυτή η ερώτηση είναι χρήσιμη;Μήπως θες να πεις κάτι άλλο αγαπητέ εκτός από το να μου κάνεις αυτή την ερώτηση;

Τέλος πάντων, αν υποθετικά υπάρξει τέτοια ερώτηση θα απαντούσα ότι προετοιμάστηκα και έδωσα τα tests για εκπαιδευτικούς και μόνο λόγους καθώς με ενδιαφέρει η εξειδίκευση σε γερμανόφωνη χώρα.Και δε θα είναι ψέμα, καθώς απ'ότι βλέπω τα preparation books γι'αυτές τις εξετάσεις και το περιεχόμενο της εξέτασης είναι αρκετά ουσιώδη για την πρακτική κατάρτιση ενός γιατρού.Φυσικά, και το ξέρεις αυτό, το μόνο που θα σκεφτεί ο υποθετικός αυτός διευθυντής είναι ότι έχω ένα δυνατό χαρτί στα χέρια μου που πιστοποιεί ιατρικές γνώσεις Χ επιπέδου(επιφυλλάσομαι να κρίνω πιο συγκεκριμένα γιατί απλά δε γνωρίζω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος γράψει καλά στα USMLE και δεν πάει στην Αμερική είναι ή ψεύτης ή βλάκας. Εγώ προσωπικά όταν γίνω διευθυντής (περίπου πάνω κάτω όταν εσύ θα ψάχνεις για δουλειά) ούτε ψεύτες θα προσλαμβάνω και πολύ περισσότερο ούτε βλάκες...

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτήν είναι η πρώτη ερώτηση που θα κάνει ο οποιοσδήποτε..Το τονίζω γιατί η αναιδής απάντηση σου σε κάποιον που ασχολήθηκε μαζί σου (Sleepwalker) δεν δικαιολογείται ούτε από το νεαρό της ηλικίας σου, ούτε από τον αριθμό των ποστ σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωστός μου που σχεδόν έχει τελειώσει σε Γερμανία είχε δώσει τα στεπς(με 99αρια τοτε) και ηθελε να προσπαθησει για ειδικοτητα στις ΗΠΑ.

Λόγω σοβαρου προβλήματος υγειας συγγενους του εμεινε Γερμανια, οπου και ειδικευτηκε.

Σχεδόν σε όλες τις συνεντέυξεις ρωτήθηκε για ποιο λόγο δεν πήγε εκεί. Φαντάζομαι αν δεν είχε το συγκεκριμένο λόγο, θα έμοιαζε εξαιρετικά βλακώδες το να πει ότι αφιερωσε τόσο χρονο/προσπαθεια ''για να τεστάρω τον ευατό μου''?

edit

ps:όπως λέει και ο alexoulis από πάνω τα μεγαλα σκορ στα στεπς αν και εφικτα ΔΕΝ ειναι ευκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

what makes you think that it is easy to score high in USMLE?

arrogance is not always a bliss

What makes αυτούς που τελικά γράφουν high scores, makes me too :P Φυσικά δεν υπονόησα πουθενά ότι μπορώ να πετύχω high score στα USMLE, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκες στον κόπο να το γράψεις(αναφέρεις και arrogance, δε μου άρεσε παρεπιμπτόντως).

Αν κάποιος γράψει καλά στα USMLE και δεν πάει στην Αμερική είναι ή ψεύτης ή βλάκας. Εγώ προσωπικά όταν γίνω διευθυντής (περίπου πάνω κάτω όταν εσύ θα ψάχνεις για δουλειά) ούτε ψεύτες θα προσλαμβάνω και πολύ περισσότερο ούτε βλάκες...

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτήν είναι η πρώτη ερώτηση που θα κάνει ο οποιοσδήποτε..Το τονίζω γιατί η αναιδής απάντηση σου σε κάποιον που ασχολήθηκε μαζί σου (Sleepwalker) δεν δικαιολογείται ούτε από το νεαρό της ηλικίας σου, ούτε από τον αριθμό των ποστ σου....

Καταρχήν δεν ήμουν αναιδής.Έπειτα...η ηλικία μου ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΟΣΤΣ ΜΟΥ δε δικαιολογούν...αναίδεια;Εσύ που μου ρίχνεις 15+ χρόνια(υποθέτω) και 700+ posts, φαντάζομαι ότι μπορείς να εκφράζεσαι όπως θέλεις.

Όσον αφορά τους βλάκες και τους ηλίθιους, με τα ελάχιστα που έχω καταλάβει σχετικά με residency και τα USMLE tests, δε θα το θεωρούσα κοροιδία, αλλά μάλλον ένα + στο βιογραφικό ;) Γιατί κοροιδία, αλήθεια;Κάποιος, προετοιμάζεται για μήνες ώστε να περάσει αυτή την εξέταση.Όπως αναφέρεται και στο usmle.org

Step 1 assesses whether you understand and can apply important concepts of the sciences basic to the practice of medicine, with special emphasis on principles and mechanisms underlying health, disease, and modes of therapy. Step 1 ensures mastery of not only the sciences that provide a foundation for the safe and competent practice of medicine in the present, but also the scientific principles required for maintenance of competence through lifelong learning. Step 1 is constructed according to an integrated content outline that organizes basic science material along two dimensions: system and process.

Τέλος πάντων, οι γνώσεις μου δε μου επιτρέπουν να επεκταθώ περαιτέρω, οπότε εκτός άμα έχεις να απαντήσεις στο έτερο ερώτημά μου(making a better physician's CV) τελειώσαμε.

Σίγουρα είμαι ψεύτης και αρκετά βλάκας οπότε όταν γίνεις διευθυντής(πάνω κάτω όταν εγώ θα ψάχνω για δουλειά) να το έχεις κατά νου :P

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος γράψει καλά στα USMLE και δεν πάει στην Αμερική είναι ή ψεύτης ή βλάκας.

H σχέση σου με το κομμάτι της Αμερικής είναι όσο η δικιά μου με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά.

Αν και δεν παρεμβαίνω πάρα πολυ στα θέματα,τέτοιες π@παριες δε μπορώ να μη τις σχολιάσω.

Ποιός σου είπε εσένα ότι κάποιος που έχει stellar scores θα βρει θεση σε ειδικότητα???

;Aντε πηγαινε ρίξε μια ματιά στα βιογραφικά που τρώνε πόρτα Αμερική και έλα μετά άνοιξε το στοματάκι σου.

Πoια σκορ θα μετρήσουν όταν θες να κάνεις δέρμα,ορθο,ωτο???δε μας λες????

Στο θέμας μας τώρα....

Φίλε είναι πολύ νωρίς για να κάνεις όνειρα για ειδικότητα.Step by step....Είσαι 1ο έτος,δε ξέρεις καν τι σημαίνει ιατρική και στο λεώ πολύ σοβαρά.

Πήγαινε 3ο έτος τουλάχιστον και απο εκεί βλέπεις...

Το να κάνεις προετοιμασία για usmle(και τα 3 στεπ) στοχεύοντας σε πολυ υψηλα σκορ,και να θες να πας σε άλλη χώρα(έχοντας να μάθεις τέλεια και την αντίστοιχη γλώσσα+ορολογία) είναι κάτι χωρίς καμμία απολύτως λογική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο θέμας μας τώρα....

Φίλε είναι πολύ νωρίς για να κάνεις όνειρα για ειδικότητα.Step by step....Είσαι 1ο έτος,δε ξέρεις καν τι σημαίνει ιατρική και στο λεώ πολύ σοβαρά.

Πήγαινε 3ο έτος τουλάχιστον και απο εκεί βλέπεις...

Το να κάνεις προετοιμασία για usmle(και τα 3 στεπ) στοχεύοντας σε πολυ υψηλα σκορ,και να θες να πας σε άλλη χώρα(έχοντας να μάθει τέλεια και την αντίστοιχη γλώσσα) είναι κάτι χωρίς καμμία απολύτως λογική.

Ναι, φυσικά είναι νωρίς, έχεις δίκιο.Αλλά, όπως είπα και στο 1ο ποστ, ένας συμφοιτητής αναφέρθηκε και μου γεννήθηκε η απορία.Έπρεπε να ρωτήσω.

Μα καλά, κινέζικα μιλάω;:P Δε ρωτάω αν είναι εφικτό, αλλά αν τέτοιου είδους certification είναι καλό για το βιογραφικό.Από κει και πέρα, βλέπουμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no its not.

Its useless if you don't go there.

Neither naiveness is a bliss.

Stop being rude and listen to people with far more experience than you who bothered to answer your question.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no its not.

Its useless if you don't go there.

Neither naiveness is a bliss.

Stop being rude and listen to people with far more experience than you and bothered to answer your question.

ΟΚ.Όταν κάνεις ερώτηση εδώ είσαι naive.Sorry, αλλά οι απαντήσεις μου δεν ήταν rude.Ξεκόλλα επιτέλους.

Το far more experience δίνει ένα κύρος στο λόγο σας αγαπητέ, αλλά δεν είμαι rude όταν αντιτίθεμαι(σιγά την αντίθεση δηλαδή, ερωτήσεις κάνω) στο λόγο σας.Πείτε τις γνώμες σας και αφήστε τις προσωπικές κριτικές γιατί είναι πολύ εκνευριστικές.

Οk, enough.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Αν υπάρχει η επιλογή του κλειδώματος από τους mods, ας κλειδωθεί, δε ξέρω τι κάνετε συνήθως σε αυτό το φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος γράψει καλά στα USMLE και δεν πάει στην Αμερική είναι ή ψεύτης ή βλάκας.

H σχέση σου με το κομμάτι της Αμερικής είναι όσο η δικιά μου με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά.

Αν και δεν παρεμβαίνω πάρα πολυ στα θέματα,τέτοιες π@παριες δε μπορώ να μη τις σχολιάσω.

Ποιός σου είπε εσένα ότι κάποιος που έχει stellar scores θα βρει θεση σε ειδικότητα???

;Aντε πηγαινε ρίξε μια ματιά στα βιογραφικά που τρώνε πόρτα Αμερική και έλα μετά άνοιξε το στοματάκι σου.

Πια σκορ θα μετρήσουν όταν θες να κάνεις δέρμα,ορθο,ωτο???δε μας λες????

Στο θέμας μας τώρα....

Φίλε είναι πολύ νωρίς για να κάνεις όνειρα για ειδικότητα.Step by step....Είσαι 1ο έτος,δε ξέρεις καν τι σημαίνει ιατρική και στο λεώ πολύ σοβαρά.

Πήγαινε 3ο έτος τουλάχιστον και απο εκεί βλέπεις...

Το να κάνεις προετοιμασία για usmle(και τα 3 στεπ) στοχεύοντας σε πολυ υψηλα σκορ,και να θες να πας σε άλλη χώρα(έχοντας να μάθεις τέλεια και την αντίστοιχη γλώσσα+ορολογία) είναι κάτι χωρίς καμμία απολύτως λογική.

Απαντάω σε πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΕΟΣ! Μια απλή ερώτηση κατάντησε (για άλλη μια φορά) κυπριακό! Δεν ξέρω αν το τόπικ είναι ένα ακόμα σπαμ από τα πολλά εδώ μέσα, αλλά pleeeeeease σταματήστε το αυτό με τους καυγάδες! (τώρα το γιατί καίγομαι κι εγώ εδώ μέσα βραδιάτικα, είναι άλλο θέμα :) )

+1 heydoc.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν γούσταρες το Αμέρικα και δεν τα κατάφερνες (πράγμα πολύ πιθανό), απλά προσπερνάς την περιπετειούλα σου και δεν το αναφέρεις πουθενά.

Δεν θα σε βοηθήσει κάπου, αντιθέτως θα τους προκαλέσει να σε ρωτήσουν γιατί δεν πήγες στις ΗΠΑ, γιατί απέτυχες εκεί κτλ.

Άλλο πράγμα να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα, και πιστέψτε με μάγκες, όσο ανόητο και αν είναι, το έχω δει (ECFMG Certification και τίποτα άλλο από ΗΠΑ) σε βιογραφικό Έλληνα γιατρού στο Ίντερνετ.

Η μοναδική πρακτική χρησιμότητα στην περίπτωσή σου θα ήταν ένα fellowship, αλλά το να ονειρεύεται υπο-ειδίκευση 1ετής φοιτητής Ιατρικής, ακούγεται κάπως... emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα USMLE θα σου κοστίσουν με πρόχειρους υπολογισμούς περί τα 4000 ευρώ και αυτά για τα πρώτα δυο. Το δε step 3 είναι για να μπορείς να ασκείς χωρίς επίβλεψη την ιατρική και οι περισσότεροι το περνάνε είτε στον πρώτο, είτε μετά το τέλος της ειδικότητας (κάποιοι κ πριν αρχίσουμε, για να φύγει από τη μέση). Για να πετύχεις καλά scores, πόσο μάλλον 99/99, πρέπει να αφιερώσεις σχεδόν εξολοκλήρου ένα εξάμηνο στο κάθε step (καλά, το clinical skills, aka step 2, part II). Τα βιβλία είναι ακριβά αν τα πάρεις αυθεντικά, ενώ χρειάζεσαι κ εξάσκηση σε τράπεζα ερωτήσεων (άλλα 200 για το κάθε στεπ).

Τώρα γιατί μετά από όλο αυτό το παλούκι-φέσωμα θα επιλέξεις να πας Γερμανία/ Ελβετία, πραγματικά μου διαφεύγει. Αν θες να πλουτίσεις το βιογραφικό σου, κάνε έρευνα ή πιάσε δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If you want to improve your CV you could/should choose more conventional ways, such as research (since you are still a student). Taking the usmle steps will not only be very painful, but also irrelevant to your goals, as it has already been stated. Somehow I think that if you look again at this topic in a few years, you will be amused with your naiveness (you will understand in the future why we consider it naive).

PS: Irrelevant posts setting up a flare for new "dikatsomaxies" have been (and will be) removed. Thanks for staying on-topic!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα διαφωνήσω πλήρως με τους προλαλήσαντες. Είμαι ecfmg certified κ αρα εχω δωσει τα USMLES κ τωρα ειμαι στη φαση των interviews στην αμερικη. Για τα usmles εχω να πω πως ηταν ενα απο τα καλυτερα πραγματα π μ ετυχε να κανω στην (μικρη) ιατρικη μ καριερα. Καθαρη, ευκολα προσιτη, κατανοητη γνωση που δινεται με σκοπο να εφαρμοστει αμεσα στον ασθενη. Οχι μπερδεψολογιες και δεν συμμαζευεται οπως τα ιατρικα μας βιβλια στην ιατρικη π γραφονται για λογους εντυπωσιασμου (κ αλλους λογους) κ οχι με γνωμονα τον φοιτητη.

Για τον διευθυντη που θα σε ρωτησει αν απετυχες στην αμερικη κ ηρθες εδω, θα ηθελα να πω πως εαν δειξεις πως το ενδιαφερον σου ηταν παντα στραμμενο στην ελβετια/γερμανια (κανοντας καποιο erasmus τωρα π εισαι στα πρωτα ετη στη γερμανια/ελβετια κ επειτα 2-3 rotation στην ειδικοτητα π σε ενδιαφερει σε γερμανικα/ελβετικα νοσοκομεια τα καλοκαιρια σου των μεγαλυτερων ετων) και τεκμηριωνοντας γιατι επελεξες να δωσεις τα usmle-για να εμπλουτισεις τις γνωσεις σ- δεν νομιζω πως θα εχεις κανενα (πραγματικα κανενα) απολυτως προβλημα. Να υπενθυμισω στους συναδελφους που απαντουν στα posts πως 1ον) η ιατρικη γνωση ειναι μια, ειτε την μαθαινεις στα ελληνικα, ειτε στα κινεζικα 2ον) η evidence-based medicine ξεκινα κ τελειωνει στην αγγλικη γλωσσα. Δεν νομιζω πως οι διευθυντες των γερμανικων/ελβετικων νοσοκομειων λαμβανουν το nejm στα γερμανικα κ επισης οι ιδιοι αν θελουν να δημοσιευσουν μια εργασια θα το κανουν στα αγγλικα.

Τωρα εσυ π σπουδαζεις σε αγγλοφωνο, τα usmles θα σε βοηθησουν και να διαπρεψεις στη σχολη σ. Φυσικα κ ΜΗΝ ξεκινησεις να διαβαζεις στο 3ο ετος, γιατι τοτε θα ειναι λιγο αργα αν θελεις να εχεις τελειωσει μεχρι το 6ο. Το 3ο ετος ειναι για να κανεις ενα wrap-up αυτων που διαβαζες προηγουμενως κ να δωσεις. Παρε τα βιβλια (του καπλαν και το first aid) κ διαβαζε σιγα σιγα απο τωρα οτι μπορεις. Βαλε ενα προγραμμα. Κανε ερωτησεις Multiple choice απο τα αντιστοιχα βιβλια.Τουλαχιστον στην Ελλαδα, τα τρια πρωτα χρονια η ιατρικη μας ηταν do-it-yourself σχολη. Οτι μαθαινες και καταλαβαινες απο δικη σου προσπαθεια κ διαβασμα. Τα μαθηματα στην πλειοψηφια ηταν απαραδεκτα (υπηρχαν φωτεινες εξαιρεσεις π επιβεβαιωναν τον κανονα). Αρα δεν νομιζω να σε βλαψει να διαβασεις λιγο ανατομια μονος σ, χωρις να στην εχουν παραδοσει, ή λιγη ιστολογια ή βιοχημεια. Αν μπορεις βρες τα videos του καπλαν. Οι περισσοτεροι συμφοιτητες μ τα ειχαν απο καπου κατεβασμενα-οπως κ τα βιβλια (εγω τα ειχα αγορασει).

Επειδη εδω συχνα παρατηρω το φαινομενο οτι καποιος μπαινει στον κοπο να ποσταρει μονο κ μονο για να σ πει να ανατρεξεις στις 100 σελιδες των προηγουμενων απαντησεων, δοκιμασε κ αλλα forums για usmle οπως το usmle-forums.com, prep4usmle.com. Υπαρχει κ το usmleforum.com π ομως μ φαινεται πως ειναι πιο κακεντρεχεις απο οσο χρειαζεται.

Σιγουρα υπαρχουν κ αλλα πραγματα που μπορεις να κανεις στη σχολη οπως ερευνα. Αυτο θα το αποφασισεις εσυ-πού θα ξοδεψεις τον χρονο σ και πως. Ολα χρησιμα ειναι και στις συνεντευξεις οι ανθρωποι δεν κοιτανε ενα ξερο βαθμο κ τελειωσε. Τα κοιτανε ΟΛΑ-ποιος εισαι, ποσο consistent εισαι, τι βαθμους εχεις, αν εχεις ερευνα, αν βοηθουσες τo community σου κ με ποιον τροπο, αν εισαι ωριμος κ ευχαριστος για να δουλεψεις με την ομαδα σ. Και δεν νομιζω αυτα να ισχυουν μονο στην αμερικη.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Totally agree with Alexoulis above, completely waste of time & energy, do something useful to improve your publication records and other sections of your CV instead. Needless to say that in Switzerland they DON'T speak German as you might think, completely different health systems, completely different eligibility criteria, don't mess them up as a single future target, please.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παντως μπορει καποιος με καλο score στα USMLE να γινει αποδεκτος στην αμερικη αλλα οχι σε πολη της επιλογης του (πολυ πιθανο). και απο οσο ξερω υπαρχουν πολεις της αμερικης (επαρχιακες) που βρισκονται πολλα χρονια πισω... σε σχεση με ελβετια-γερμανια... Και για αυτο να προτιμησει ο ανθρωπος να μεινει ευρωπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ένα σχόλιο...αν και προσπαθώ να αυτοπεριορισθώ, αλλά δεν μπορώ με αυτά που διαβάζω...

Η αμερικανική "επαρχία" που δίνει ειδικότητα και fellowships δεν είναι καθόλου η επαρχία που φαντάζονται κάποιοι, εκτός κι αν νομίζουν πως κάθε χωριό της Αμερικής δίνει ειδικότητα, όπως συμβαίνει στην Ευρώπη.

Πχ, στην ΩΡΛ στις ΗΠΑ υπάρχουν ακριβώς 105 προγράμματα (για >300 εκ. κόσμο). Μετρήστε πόσα υπάρχουν ας πούμε στην Ελλάδα. Κάτι λιγότερο από τα μισά προγράμματα είναι σε 5 states (NY, California, Pennsylvania, Texas, Illinois). Ποιος μπορεί να θεωρήσει πως Houston, San Antonio και Dallas είναι "επαρχία πολλά χρόνια πίσω" (έλεος SKINIDIO!).

Εκτός κι αν θεωρήσουμε επαρχιακό "βλαχοπρόγραμμα" αυτό του... Yale (όντως το New Haven είναι απαίσιο, δεν σταμάτησα ποτέ) ή του Stanford (στο Palo Alto πράγματι νομίζεις πως βρέθηκες πάλι φαντάρος σε έξοδο στην Ορεστιάδα, ούτε καν Διδυμότειχο). Έλεος και πάλι.

Θα μπορούσα να μιλήσω και για τα υπόλοιπα states (Massachusetts, Michigan, Iowa, Duke etc) αλλά σταματώ εδώ. Μιλώ πάντα για προγράμματα που δίνουν ειδικότητα, δεν με απασχολεί τί κάνουν τα χωριά της North Dakota (αν και ακόμη και στο ταπεινό VCU του Richmond της Virginia σου φεύγει η μαγκιά από την ιατρική που ασκούν οι Αμερικανοί).

Για να μην πω περισσότερα κι εκνευριστώ, πουθενά στην Αμερική δεν θα μείνει κανείς απογοητευμένος από το επίπεδο της Ιατρικής. Αντίθετα στην Ευρώπη συχνά μπορεί να του έρθει να κάνει και χαρακίρι (αν θέλετε σε άλλο topic πολύ ευχαρίστως για 3 χώρες, δεν έχω δουλέψει πάντως Γερμανία-Ελβετία που αναφέρει ο SKINIDIO, ίσως στο άμεσο μέλλον Λωζάνη αν τα λεφτά είναι καλά). Φυσικά υπάρχουν κι εδώ νοσοκομεία πολύ αξιόλογα και πολλοί συνάδελφοι που δουλεύουν στην Ευρώπη κι έχουν φανταστικές εμπειρίες και πολύ καλή δουλειά. Όχι όμως και να λέμε πως τα αμερικανικά είναι "πολλά χρόνια πίσω" (θα τρελλαθούμε εντελώς εδώ μέσα).

Όποιος ενδιαφέρεται για US (ή να ποστάρει τη γνώμη του για US) ας κάνει τον κόπο τουλάχιστον να δει πρώτα στο FREIDA που υπάρχουν προγράμματα της ειδικότητας που τον ενδιαφέρει (πρωτευουσιάνικα κι "επαρχιακά").

https://freida.ama-assn.org/Freida/user/viewProgramSearch.do

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Duke δεν είναι State of course αλλά μαζί με το Wake Forrest και το UNC στο Chapel Hill αποτελούν τα τρία πολύ δυνατά και παγκοσμίου φήμης προγράμματα στην "επαρχιακή" North Carolina, απλώς βαρέθηκα να τα γράψω.

Φυσικά υπάρχουν και στην Ευρώπη δυνατές κλινικές παγκοσμίου φήμης, πολύ θα ήθελα να είμαι στην ομάδα του Bronstein στο Charing Cross στο Λονδίνο ή να κάνω Ear Surgery με τον Gleeson ή με τον Saeed στο UCL, με τον Moffat στο Cambridge, τον Freeman στο Manchester ή με τον Lenarz στο Ανόβερο, Rhinosurgery με τη Fokens στο Άμστερνταμ etc.

Απλώς, το "και απο οσο ξερω υπαρχουν πολεις της αμερικης (επαρχιακες) που βρισκονται πολλα χρονια πισω... σε σχεση με ελβετια-γερμανια... Και για αυτο να προτιμησει ο ανθρωπος να μεινει ευρωπη" είναι παντελώς άστοχο.

No offense SKINIDIO.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.