Jump to content

Αγροτικό Ιατρείο - (Γ)νωμάτευση


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Αν όχι όλοι, τότε οι περισσότεροι ιατροί που έχουν υπηρετήσει (σαν τον στρατό ένα πράμα) σε αγροτικά ιατρεία στου διαόλου την μάνα έχουν ζήσει παρόμοια περιστατικά. Οι πρωταγωνιστές είναι ένας ταλαίπωρος αγροτικός (πχ εγώ) και ένας ημίκωφος υπερήλικας.

Πρωί πρωί με την δροσούλα χτυπάει η πόρτα του ιατρείου...

Τοκ Τοκ Τοκ!

- Παρακαλώ?

- Ουδεμία απάντηση...Ξανά

- Παρακαλώ?

- Τοκ Τοκ!

- ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩ!?

Και να σου τον, υπεραιονόβιος μαθουσάλας 100 και βάλε καλοκαιριών να εισέρχεται κραδαίνοντας την γκλίτσα από την μία και από την άλλη την κλασσική μπλε σακούλα μανάβικου χωρίς διακριτικά ύποπτα παραγεμισμένη.

- Καλημέρα γιατρέ!

- Καλημέρα σας κ. Ασθενή, τι θα θέλ...

Και πριν τελειώσει η φράση, με μία κίνηση φρσσσσσσστ αδειάζει όλο το περιεχόμενο της σακούλας στο γραφείο σου. Βιβλιάρια, φάρμακα με κουτιά, φάρμακα χωρίς κουτιά, αποδείξεις φαρμακείου,καρδιογραφήματα, εξετάσεις αίματος με ημερομηνίες που δεν έχω γεννηθεί, κι'άλλα φάρμακα...

- Θα μου γράψεις τα φάρμακα μου γιατρέ?

- Φυ..φυσικά...αρκεί να έχετε την γνωμάτευση ειδικού ιατρού...

- Ε? Ποιος?

- Την ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ λέω!

- Τι είναι αυτή η νωμάτευση που μου λες ρε παιδί μου, 30 χρόνια παίρνω τα ίδια φάρμακα και

κανένας γιατρός δεν μου ζήτηξε νωμάτευση!

- Είναι ένα ΧΑΡΤΙ που λέει ότι ο τάδε ΓΙΑΤΡΟΣ σου δίνει τα δείνα φάρμακα...

Σαν να μην το είπα ποτέ...

- Σε παρακαλώ παιδάκι μου γράψε μου τα φάρμακα μου να πάω στην ευχή του θεού και άσε την νωμάτευση και τα χαρτιά που μου ζητάς.

- Μα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ χωρίς την γνωμάτευση κ.Ασθενή.

- Μα αφού τα παίρνω χρόνια σου λέω γιατρέ. Δεν μου λες? Εσύ βγάζεις νωμάτευση?

- ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ λέγετε, ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ με ΓΑΜΜΑ!!!!

- Αυτό λέω και γώ παιδάκι μου γάμα την νωμάτευση και γράψε μου τα φάρμακα!!!!!!

- ....!!!!...

Να μην τα πολυλογώ αφού είδα και απόειδα να πείσω τον παππούλη ότι είναι η τελευταία φορά που του γράφω φάρμακα χωρίς την (γ)νωμάτευση ερχόμαστε στο δύσκολο έργο της αποκρυπτογράφησης του συνταγολογίου.

- Δώστε το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ να δούμε αν είναι γραμμένα εκεί μέσα...

Μου δίνει το βιβλιάριο το ΝΑΤ εκείνο το ροζουλί, που για να βγάλεις τα γράμματα των προηγούμενων συναδέλφων θέλεις 3 χρόνια εκπαίδευση σε μοναστήρι με βενεδικτίνους σημειολόγους 1 χρόνο αιγυπτιολογία και 2 χρόνια μετεκπαίδευση στο τμήμα αποκρυπτογράφησης της CIA.

Παραθέτω μια τυπική συνταγή....

1) tb キングダム ハーツ コーデッド Bt Ι (ένα)

2) tb יתר לחץ דם וחירשות Βt ΙΙ (δύο)

3) tbارتفاع ضغط الدم والصمم Fl I (ένα)

Το γραφείο έμοιαζε με φρούριο από τους πυργίσκους που είχα φτιάξει για να ταξινομήσω τα φάρμακα. Ο Πύργος Της Πίεσης ήταν ο κεντρικός με δεύτερο να έρχεται τον Πύργο Του Ζαχάρου πλαισιωμένο από τα Τείχη Του Προστάτη και Του Γλαυκώματος. Λίγο από το συνταγολόγιο, λίγο από το Κάστρο βγήκε τι ήθελε τελικά ο παππούλης....Βάζω και γώ μπροστά τον υπερσύγχρονο Η/Υ με την ταχύτατη σύνδεση της τάξης των 15 kb/s και αρχίζω να κοπανάω τα πλήκτρα στη σελίδα της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης (Βοήθεια μας). Κάποια στιγμή αργότερα τελείωσα, υπέγραψα, σφράγισα , δίπλωσα μάζεψα τα κουτάκια και παρέδωσα τις συνταγές...

- Έτοιμος κ. Ασθενή!

- Το κοντρολοξ το γραψες?

- Το γραψα.

- Το τριατέξ το γραψες?

- Το γραψα.

- Δύο κουτιά?

- Δύο κουτιά.

- Θα μου βάλεις ένα ακόμα, γιατί παίρνω καμιά φορά κανένα παραπάνω?

- Από χόμπυ?

- Τι?

- Όχι δεν γίνονται πλέον αυτά...

- Τέλοσπάντων..Θα μου γράψεις κάνα σιρόπι για το έντερο και καμιά αλοιφή και κάνα κολλύριο να υπάρχουν?

- Να βάλω και μισό κιλό φέτα?

- Πώς?

- Τίποτα...ΦΕΡΤΑ ΛΕΩ τα βιβλιάρια να στα γράψω να τελειώνουμε...

Μετά από κάνα μισάωρο σκληρών διαπραγματεύσεων ο σεβάσμιος γέροντας αποχώρησε ευχαριστημένος...μέχρι να έρθει ο επόμενος....

- Τοκ Τοκ!

- Παρακαλώ!

http://agrotikosiatr.../blog-post.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόπος: Ελληνικό Περιφερειακό Ιατρείο

Χρόνος: Σωτήριο Έτος 2012

Δύσκολα να αλλάξεις την αρρωστημένη νοοτροπία των ασφαλισμένων. Φέρουν ευθύνη συνάδελφοι ιατροί και φαρμακοποιοί.

Μόνη ελπίδα για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία να γίνεις ο κακός ιατρός, ο ανάποδος, ο ιδιότροπος....

Η επιλογή είναι στον συνάδελφο να επιλέξει, ή κακός ιατρός ή συνένοχος στην παρανομία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα

εχω πεσει κατω απ τα γελια!!συναδελφε περα για περα αληθινο το ποστ σου!! κάθε μέρα κάνω τουλαχιστον ακριβώς ίδιες συζητήσεις μόνο που έχω επιλέξει να κάνω την κακιά γιατρό!

Συναδελφοι αγροτικοί ΥΠΟΜΟΝΗ!! Μην ψαρώνετε ,πάντα να ζητατε γνωμάτευση!

Αυτό το : - Τι είναι αυτή η νωμάτευση που μου λες ρε παιδί μου, 30 χρόνια παίρνω τα ίδια φάρμακα και

κανένας γιατρός δεν μου ζήτηξε νωμάτευση

το λένε όλοι για να κάνουν τη δουλεια τους κι ας τους έχεις πρήξει εσύ ο ίδιος εδώ και μήνες για να σου φέρουν το πολυπόθητο χαρτακι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ο νόμος λέει πάνω από ένα κουτί ή για 3μηνη συνταγή να ζητάμε γνωμάτευση.

Είναι πραγματικά κουραστικό όμως να του γράφεις την μηνιαία αγωγή του, και επειδή η συσκευασία π.χ του Lipitor έχει 14 χαπάκια, να ψάχνεις γνωμάτευση.

Φυσικά, υπάρχει πάντα η λύση να "σπάσεις" την συνταγογράφηση σε 1 (+1 μετά από 15 μέρες) κουτιά, και είσαι νομιμότατος, σε περίπτωση που δεν μπορείς να βρείς γνωμάτευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.