Jump to content

ΟΜΟΡΑ ΙΑΤΡΕΙΑ


nok

Recommended Posts

Συναδελφοι την βοηθεια σας αμεσα παρακαλω....αν και οι παλιοτεροι του φορουμ με γνωριζουν απευθυνομαι σε οποιονδηποτε εχει γνωση περι του θεματος....

λοιπον παμε....αυτο το διαστημα και εν αναμονη του 2ου μερους ειδικοτητας πηρα-ο δυσμοιρος...-την αποφαση απο το να καθομαι-κ να κλαιω την μοιρα μο-,δυστυχως μπαγιοκο για συνεχιση της ειδικοτητας εξω δεν υπαρχει...-να κανω 2ο αγροτικο....μετα λοιπον την τεραστια αρχικη χαρα και τυχη που πηρα αγροτικο επι θητεια και την ευδαιμονια που ενιωσα που το χωριο ηταν διπλα στο σπιτι μου ακολουθησε προβληματισμος....και μαλιστα εντονος....αυτος ειχε να κανει με το γεγονος οτι τα περισσοτερα ιατρεια της περιοχης ηταν κενα...τοτε ηταν που εξοικιωθηκα με την εννοια του ομορου ιατρειου....στην περιοχη μου λοιπον συμβαινει το εξης ευτραπελο....υπαρχουν αγροτικοι,σαν και εμενα,που εξυπηρετουν κανονικα 4-5 χωρια που τους φορτωνουν κ αλλο ενα-δυο,διαστασεων οπως το χωριο της εδρας τους-κλαψ εμενα λογω εμπειριας 2 ετων παθολογιας μου φορτωσαν και τακτικο ιατρειο στο ΚΥ λογω ελλειψεως επιμελητων- επειδη κ καλα ειναι ομορα ιατρεια,και υπαρχουν αγροτικοι με ενα χωριο για ολοκληρη την εβδομαδα επειδη το χωριο ειναι μεγαλο....παρενθετικα κ ενδεικτικα αναφερω οτι στο χωριο της εδρας μου(κ λογω πολλων ηλικιωμενων) συνταγογραφω σε περιπου 50 ατομα την φορα,ενω σε αλλο χωριο,2πλασιου μεγεθους,φιλος-συναδελφος γραφει 25 συνταγες τη φορα(λογω νεοτερου πληθυσμου)....ως αποτελεσμα κ μαζι με τις 7 εφημεριες εχω ψιλοκλαταρει...σσ σε καποια χωρια τελειωνω και στις 17:00-18:00...αυτο λοιπον που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιος νομος που διεπει τα ομορα ιατρεια....στην γραμματεια το κυ εμμενουν πως απαγορευεται ιατρος να εξυπηρετει μη ομορο ιατρειο ακομη και αν βλεπει μισο χωριο....οκ το καταννοω....απο την αλλη αναρωτιεμαι το εξης....γυρω μου υπαρχουν αλλα 5 χωρια-μικροτερα που καποιος μαλ...ας πηρε αποφαση να μην εξυπηρετουνται,αλλα να κατεβαινουν στο κυ για συνταγογραφηση....και ρωτω...με ποια λογικη εμενα που εχω φουλ προγραμμα μου φοτωνουν την εδρα κ οχι καποιο απο τα μικροτερα....κ γιατι δεν με φορτωνουν κ με τα μικροτερα-να γινει παρτυ...γιατι να μην ειμαι ολη τη μερα εκει,ωστε να τους εξυπηρετω ολους με τα 700 ευρω που παιρνω?γιατι δεν μου λενε να κανω κ απογευματινα ιατρεια στο κυ?ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ?.......διαβασα καπου οτι σε τετοιες περιπτωσεις-σσ εχω νομο,που ισχυει σε περιπτωση ομως αναγκων εφημερευσης,οτι επιτασσονται κ οι γενικοι ιατροι-επιμελητες του κυ....μηπως κατι τετοιο ισχυει κ για τα ομορα....γιατι καπου το ειδα κ αυτο....τελειωνω....γνωριζει καποιος τι παιζει σε αυτες τις περιπτωσεις?αν ειναι ετσι που με μεσοπροθεσμα κ αναδρομικες κρατησεις δημοσιου τα φρακα ειναι 700 ευρω,να επιστρεψω στον ιδιωτικο τομεα που ημουν πιο πριν....αλλα ακομη κ αυτο να συμβει,θελω να τους την κανω πριν την κοπανησω...οχι τπτ αλλο αλλα μην την πληρωσει κ ο δυσμοιρος ο επομενος....ακουω νομους-γνωμες-υποδειξεις συναδελφοι...Τασο εσυ εισαι γατονι σε αυτα-περιμενω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα και ξεχασα....θα ειναι κριμα να κανουμε ενα ακομη τπικ σαπουνοπερα κ χωρο να βγαζει ο καθενας τα σπασμενα κ τη μαλ...α του....με αρκετη απο την τελευταια ηρθα αντιμετωπος τις τελευταιες μερες...ειμαι χορτατος...χαχα...σοβαρες απαντησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

......κλαψ εμενα λογω εμπειριας 2 ετων παθολογιας μου φορτωσαν και τακτικο ιατρειο στο ΚΥ λογω ελλειψεως επιμελητων......

Ειναι προφανες οτι εβαλες αυτογκολ, πηγες και τους ειπες οτι εχεις εμπειρια και σε χωσανε.

Εσυ αν ησουνα διευθυντης εκει και ειχες 3-4 κολοψαρα και εναν με εμπειρια, ποιον θα εβαζες να κανει τα τακτικα?

Τωρα κανεις οτι θελουνε και τουμπεκι, παιζεις στο δικο τους γηπεδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε μαγκα,εκανες τον κοπο και διαβασες 1 σελιδα σχεδον ποστ ,για να απαντησεις μεσα σε 3 σειρες με την παπαρια σου.....τι αυτογκολ και μαλ...ες μου λες...προφανως εισαι φοιτητης ακομη η δεν εκανες ακομη αγροτικο γιατι διαφορετικα θα ηξερες οτι πια ο εκαστοτε διευθυντης κυ ξερει τι ρολο βαραει ο καθε αγροτικος που του ερχεται......τα καταθετουμε τα χαρτια μας αδερφε....δεν λεμε στον διπλανο συναδελφο..<<εεεε,πσσιτ μεγαλε εχω κανει κ 2 χρονια παθολογιας,κλεινοντας του το ματι>>.....λοιπον αρκετα με τις ευφανταστες παπαριες κ τα κομπλεξ του καθενος εδω μεσα....ΣΟΒΑΡΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.....Τασο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλαρακι σορρυ....μολις τωρα ειδα το nick σου......σορρυ τωρα καταλαβαινω...χαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλαρακι ελεος δηλαδη... μπαινεις γραφεις ενα κατεβατο κλαψοπ@παριες, και μετα βαζεις και μηνυμα απο κατω οτι θελεις να σου αποντησουν επι του θεματος... δεν παλευεσαι...

μερικα highlight (θα μπορουσα να κατσω να σχολιασω σχεδον καθε προταση, αλλα δεν αξιζει)

- καθομαι σε δικο μου σπιτι αλλα τα 700 ευρω δε μου φτανουν (τι να πουν αλλοι που νοικιαζουν)

- θελω ενα νομο που να λεει οτι δε μπορουν να με χωνουν, οχι για μενα αλλα για τη φουκαριαρα τη μανα μου (τον επομενο!)

Επι του θεματος το πιθανοτερο ειναι να σου πεταξουν στα μουτρα ενα νομο που θα γραφει οτι ο διευθυντης μπορει να διαθετει το προσωπικο συμφωνα με τις αναγκες του ΚΥ (εισαι το πουτ@νακι μου), και το μονο αποτελεσμα που θα εχεις θα ειναι να χειροτερεψουν οι σχεσεις σας και να σε χωνουν ακομα χειροτερα π.χ. θα κανεις οτι πεφτει σε αργια.

Επισης επι του θεματος ειναι οτι, επειδη τα χωσιματα λογω ελλειψης προσωπικου θα γινονται παντου χειροτερα, πρεπει να οργανωθουμε σαν ιατροι ωστε να απαιτησουμε. Κατι το οποιο βεβαια δε μπορει να γινει, γιατι ειμαστε 99% παρτακηδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλε σε ποιο σημειο ειδες οτι κοιταω την παρτη μου?2ο...ειπα οτι ειναι κοντα στο σπιτι μου,δεν ειπα μενω σπιτι μου....αντε να γινω πιο αναλυτικος....προσφατως παντρεμενος μενω σε σπιτι με νοικι 3 κατοσταρικα,50 ευρω κοινοχρηστα κ γυρω στα 300 βενζινες το μηνα...σιγουρα υπαρχουν κ χειροτερα κ το σεβομαι οτι δοξα το Θεο παιρνω 7 κατοσταρικακια,αλλα δεν νομιζω να περνιεμαι κ για ανετος...σε καθε περιπτωση δεν θελω να κανω το τοπικ αυτο που απεφευγα απο την αρχη...μερος διαμαχιων,εντυπωσεων κ κλαψομ...τος, οπως γραφεις...ευθυς εξαρχης ζητησα κατι ουσιαστικο...το νομο αν υπαρχει.....κ για να μην νομιζεις οτι μπαινω στην λογικη ψαξτε εσεις για να ψωλ...ω εγω σου λεω οτι βρηκα κατι αναλογο οπως αυτο που ανεφερα για ελλειψεις προσωπικου για εφημεριες....δλδ οτι κ οι ειδικοι γενικοι γιατροι πρεπει να καλυπτουν κενα χωρια...ηδη τηλ το μετεφερα στην γραμματεια κ μου ειπαν οτι ειναι εν γνωση τους,αλλα εχουν κ λιγους ειδικους....στο δια ταυτα τωρα...μπορει να ηταν καπως επιθετικος ο τροπος που απευθυνθηκα στο ποστ σου...αλλα πες μου εσυ πως θα αντιδρουσες αν καταναλωνες τοση φαια ουσια για να θιξεις ενα προβλημα που δεν αφορα μονο εμενα αλλα κ πολλους αλλους αγροτικους και καποιος που δεν γνωριζεις κ δεν σε γνωριζει-αλλα ουτε κ την κατασταση σου απαντουσε με στυλ οπα αδερφε τα'θελες κ τα 'παθες κ τωρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι τουμπεκα,να βαλεις το αυγο στον κ...ο και οπου βγαλει....νομιζω πως δεν ειναι λογικη προσεγγιση αυτη...τωρα μετα απο 2 χρονια σε πολυ εξουθενωτικη παθολογικη αν νομιζεις οτι το συνταγογραφω παραπανω ειναι κατι που με κουραζει κ με ωθει στο να μυξοκλαιγομαι απλα να σου πω οτι κανεις λαθος...απλα δεν θελω να ειμαι ο μαλ...ας που ολα πρεπει να τα τρωει αμασητα χωρις να αντιδρα...τελειωνωντας θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μην συνεχιστει αυτη η ψιλοκατινιστικη αντιπαραθεση γιατι δεν δινει καμια ουσια....θα ηθελα μονο ουσιαστικες απαντησεις περι του θεματος...οχι σε στυλ εξυπνακια,οχι περιγραφη καταστασης κ σχολιασμου της...θελω απαντησεις απο ατομα που ειχαν-εχουν αναλογα προβληματα πως το χειριστηκαν...σε ευχαριστω για το χρονο που ξοδεψες για να ασχοληθεις με την παρτη μου...να εισαι καλα...

P.S:αδερφε αν δεις ολα τα ποστ μου θα δεις οτι παντα κατεκρινα τοπικ που μετατρεπονταν στην χαρα της κατινας....απαντουσα κ εγραφα ΜΟΝΟ οταν ειχα κατι να πω κ οχι για να κλαψοπαπαριαστω η να γραφω κατι για να περνα πιο ευχαριστα η ωρα του καφε....λυπαμαι απιστετα που το φορουμ αυτο δυστυχως αλλιως ξεκινησε κ εχει σημερα μετατραπει σε αυτο το πραγμα που ειναι σημερα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχες κάνει ένα στοιχειώδες homework συνάδελφε, θα γνώριζες ότι αυτό αποτελεί συνήθη πρακτική στα ιατρεία της ηπειρωτικής χώρας, εξαιτίας των ελλείψεων που υπάρχουν. Έχει αναφερθεί πολλάκις στο φόρουμ.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.

Θα σου πετάξουν ένα "οι ανάγκες της Υπηρεσίας" που λέγαμε στον Στρατό, και η συζήτηση θα τελειώσει εκεί.

Έπρεπε να το είχες ψάξει καλύτερα.

Όσον αφορά το άλλο που θίχτηκε, δεν νομίζω ότι μπορείς να κρύψεις το ότι είχες κάνει κομμάτι της Ειδικότητας.

Όταν παρουσιάζεσαι ερωτάσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, νόμους δεν έχω να σου παραθέσω, παρά μόνο αυτό που κάναμε εμείς σε αντίστοιχες συνθήκες.

1ον αντιλαμβάνομαι ότι μένεις μέχρι τις 17-18:00 για λόγους ηθικής, αλλά είναι λάθος. Στις 3 το μαγαζί κλείνει, όποιος πρόλαβε πρόλαβε.

2ον δεν πας σε κανένα χωριό εκτός από εκείνα που ανήκουν στο δικό σου -σύμφωνα με την κανονιστική του ΚΥ- παρά μόνο με όχημα της υπηρεσίας ή έστω με ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΑ οδοιπορίκα. (Σε αντίστοιχη περίπτωση το καλοκαίρι, εκβιάσαμε και πετύχαμε να βάζουμε 25 ευρώ βενζίνη σε συνεργαζόμενο πρατήριο πριν αναχωρήσουμε για το κενό ιατρείο. Προσωπικά εκβίασα και πέτυχα να πηγαίνω με τζιπ της υπηρεσίας, γιατί δεν είχα λόγο να φθείρεται η μοτοσυκλέτα μου). Εσύ παρουσιάζεσαι στο ιατρείο σου, δηλώνεις αδυναμία μετάβασης και άστους να βρούνε τρόπο να σε πάνε να γράψεις φάρμακα.

3ον ελπίζω να έχεις απαιτήσει γραπτή εντολή για παραμονή στο ΚΥ τις ημέρες που σε βάζουν να κάνεις τακτικό ιατρείο και τις ημέρες που σε στέλνουν σε χωριό άλλο από το δικό σου/δικά σου. Το λέω γιατί σε πιθανή καταγγελία από κάτοικο του χωριού Α που ανήκεις "σήμερα 10 Οκτωβρίου ο γιατρός δεν φάνηκε και περιμέναμε σαν μ@λάκες" είναι πολύ πιθανόν ο διευθυντής του ΚΥ να σε κρεμάσει. Το είδαμε και αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικόλα, δεν έχω να συμπληρώσω απολύτως τίποτα περισσότερο στα όσα έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος "Οχι_πια_ράμματα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.