Jump to content

Μπορώ να καθυστερήσω την έναρξη ειδικότητας; SOS!


george 28

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια όσων από σας ξέρουν σας παρακαλώ! Η κατάσταση έχει ως εξής: Στις 5 Οκτωβρίου τελείωσα το κομμάτι της παθολογίας και βρίσκομαι μέχρι τώρα σε παράταση. Με βάση τις πληροφορίες που είχα μέχρι χθες θα ξεκινούσα την ειδικότητα της καρδιολογίας σε νοσοκομείο της β. Ελλάδας (είμαι από Πελοπόννησο) για ένα χρόνο τον Απρίλιο του 2013.Όμως σήμερα το πρωί με ενημέρωσαν ότι πρέπει μέχρι μεθαύριο Παρασκευή να προσκομίσω το πιστοποιητικό της Παθολογίας γιατί παραιτήθηκε μία διορισμένη ειδικευόμενη επειδή άνοιξε η θέση της στο νοσοκομείο που δήλωσε πλήρη ειδικότητα και ο προηγούμενος από μένα στη λίστα δεν αποδέχτηκε το διορισμό.

Ερώτηση 1η: ξέρει κανείς σας σύμφωνα με το νόμο, πόση διορία έχω να προσκομίσω το πιστοποιητικό της παθολογίας στη δ/νση υγείας που ανήκει το νοσοκομείο; γιατί οι 2 μέρες που μου είπαν από το τηλ μου φαίνονται εξαιρετικά σύντομο διάστημα.

Ερώτηση 2η: επειδή τρέχουν πολλά σοβαρά προσωπικά και οικογενειακά ζητήματα και το νέο που έμαθα σήμερα με βγάζει τελείως έξω από κάθε προγραμματισμό μου, μπορώ με κάποιον τρόπο να καθυστερήσω την έναρξη της διαδικασίας διορισμού μου ώστε να γίνει έστω 1-2 μήνες αργότερα;;; Δε θέλω να χάσω τη θέση αλλά ούτε και να πάω τόσο σύντομα!

Σας παρακαλώ επειδή το θέμα επείγει, όποιος γνωρίζει οποιονδήποτε τρόπο που μπορεί να γίνει αυτό, ας με βοηθήσει!!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι δύο μέρες που σου είπαν είναι σωστές.Υπάρχει νόμος,τον είχε ποστάρει και κάπου εδώ ο Τάσος.Έτσι κι αλλιώς έχεις 2 και κάτι μήνες μέχρι να χρειαστεί να παρουσιαστείς.Αλλιώς...δεν καταθέτεις το πιστοποιητικό της παθολογίας,καλούν τον επόμενο και πηγαίνεις όπως τα είχες προγραμματίσει.Υπάρχουν και τα ...κολπάκια για να καθυστερήσεις να παρουσιαστείς,αλλά δύο μήνες?δύσκολα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα το θέμα είναι ότι δυστυχώς αν καλέσουν τον επόμενο, δε θα μπορώ να πάω όπως είχα προγραμματίσει αλλά αρκετούς μήνες μετά!Δυστυχώς! Αυτά τα κολπάκια που ανέφερες τι είναι συνάδελφε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι!Σήμερα έστειλα τα χαρτιά μου στην περιφερειακή ενότητα που ανήκει το νοσοκομείο.Μου είπαν οτι αν δεν το έκανα αυτό θα έμπαινα τον Οκτωβριο του 2013.Τη θέση μου θα έπαιρνε μια κοπελα εκτός λίστας εφόσον στη λίστα δεν υπήρχε κάποιος με πιστοποιητικό παθολογίας.Επίσης τους είπα ότι σε αυτή την περίπτωση θα έπαιρνα τη θέση του συναδέλφου που θα τελείωνε τον Απρίλιο του 2ο13 δηλαδη θα έμπαινα τον ΙΟΥΝΙΟ.Απο τον ΙΟΥΝΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ είναι 4 μήνες.Επίσης στην ιδια λίστα ήταν και συνάδελφος που μπήκε στην ειδικότητα λίγες μέρες αφότου δήλωσε.Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι νόμιμα όλα αυτά?Εμένα μου αλλάζουν όλο το προγραμματισμό μου και κάποιοι τα βολεύουν όπως θέλουν.

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει αυτά τα θέματα να με βοηθήσει??

Εγώ θα προτιμούσα όπως σας είπα να αρχίσω λίγο αργότερα λόγω σοβαρών προσωπικών ζητημάτων που έχω αλλά όχι και ένα χρόνο μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το νομιμο ηταν που εστειλες το χαρτι της παθολογιας.

ποιο θεωρεις παρανομο? το οτι σου ειπαν προφορικα πως αλλιως θα διοριζοσουν οκτωβριο 13 και οχι ιουνιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αυτό μου έκανε εντύπωση και θεωρώ ίσως παράνομο γιατί εκτός από τη θέση που αδειάζει τώρα, μετά είναι μία που αδειάζει Απρίλιο του 13 και ύστερα μία που αδειάζει Οκτώβριο 13. Πώς παρέκαμψαν τη θέση του Απριλίου ενώ εγώ είμαι ουσιαστικά ο πρώτος στη λίστα πλέον και μου είπαν ή τώρα ή Οκτώβρη 13;;;βοηθήστε με να βγάλω άκρη ρε παιδιά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις γραπτη απαντηση οτι η επομενη θεση ανοιγει οκτωβριο? αν οχι δεν υπαρχει παρανομια. τιθεται μονο θεμα ηθικης.

εξαλλου εσυ θα μπεις σε αυτη τη θεση που ανοιγει τωρα , οποτε νομιζω το θεμα τελειωσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που προσπαθώ να πω iceman είναι ότι αν μπορούσα να πάω τον Απρίλιο οπότε και φαίνεται από τη λίστα να είναι η επόμενη θέση θα το προτιμούσα από το να πάω τώρα καθώς τρεχουν πολλά σοβαρά ζητήματα. Στο τηλ όμως μου είπαν ή τώρα ή Οκτώβρη του 13 οπότε ουσιαστικά αναγκάζομαι να αποδεχτώ το τώρα (που όμως με δυσκολεύει απίστευτα σε προσωπικό επίπεδο). Αν μπορούσα να πάω Απρίλιο θα το προτιμούσα. Μπορώ να κάνω κάτι τώρα;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταλαβα τι εννοεις. μηπως υπαρχει καποιος με ανακληση πριν απο σενα που η ανακληση του ληγει πριν απο τον Απριλιο οποτε θα παρει αυτος τη θεση?

πλεον δεν μπορεις κανεις τιποτα παντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι παίζει ανάκληση...Τι εννοείς δε μπορώ να κάνω τίποτα; δεν μπορώ να αρνηθώ το διορισμό πριν ετοιμαστούν τα χαρτια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τη στιγμη που μπαινεις υπο διορισμο εχεις 3 επιλογες

1. διοριζεσαι

2. παιρνεις ανακληση (αφου σου ερθει ο διορισμος και πληρεις τις προυποθεσεις)

3. αρνεισαι το διορισμο και ΧΑΝΕΙΣ τη θεση σου καθοτι διαγραφεσαι απο τη λιστα (εχεις το δικαιωμα να ξαναδηλωσεις αλλα θα μπεις τελευταιος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=28200&st=40#entry327062

Θα μπορούσε κάποιος διαχειριστής να κάνει merge τα δύο topics.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αν δεν είχα στείλει το χαρτί (παρόλο που έχω τελειώσει το γενικό μέρος) θα παρέμενα στη θέση που είχα στη λίστα;;; Θα είχαν τρόπο να διασταυρώσουν αν έχω τελειώσει; Σας παρακαλώ απαντήστε μου, γιατί το'χω στείλει με κουριερ, μήπως να πάρω να το ακυρώσω να μην πάει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε όταν έκανες τη αρχικής σου αίτηση-δήλωση για την παθολογία με τελική ειδικότητα καρδιολογία υπόγραψες και ενημερώθηκες φυσικά ότι θα πρέπει να καταθέσεις το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης εντός 3 ημερών.

Εσύ αυτό δεν το έκανες. Πες ευχαριστώ που η υπάλληλος της συγκεκριμένης διεύθυνσης υγείας σε ενημέρωσε. Δε συνηθίζεται να ενημερώνουν οι υπάλληλοι τους συναδέλφους με αποτέλεσμα να βρίσκονται συνάδελφοι υπό διορισμό ενώ βρίσκονται στη δεύτερη ή τρίτη θέση και όχι ο πρώτος στη λίστα.

Στην Ελλάδα δεν κάνεις τίποτα με προγραμματισμό, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό να γίνει για την ειδικότητα.

Ο μόνος τρόπος που μπορείς να καθυστερήσεις να διοριστείς είναι να αφήσεις 15 ημέρες το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ στο κατάστημα, την 15η ημέρα να πάει κάποιος από τους γονείς σου στο ταχυδρομείο να δηλώσει αλλαγή διεύθυνσης και να στο στείλουν στη νέα διεύθυνση (άλλη πόλη) ώστε να καθυστερήσει ακόμα 15 ημέρες. Και 15 ημέρες για να παρουσιαστείς.

Καλή αρχή!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά αν δεν είχα στείλει το χαρτί (παρόλο που έχω τελειώσει το γενικό μέρος) θα παρέμενα στη θέση που είχα στη λίστα;;; Θα είχαν τρόπο να διασταυρώσουν αν έχω τελειώσει; Σας παρακαλώ απαντήστε μου, γιατί το'χω στείλει με κουριερ, μήπως να πάρω να το ακυρώσω να μην πάει!

Ποιος σου είπε πότε μένει κενή η επόμενη θέση;

Αν δεν καταθέσεις το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης δεν σε καλούν. Όταν το καταθέσεις θα είσαι πιθανόν ο πρώτος που θα καλέσουν με την αποχώρηση του πρώτου συναδέλφου από το νοσοκομείο. Αν στο διάστημα όμως μέχρι να καταθέσεις εσύ το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης καταθέσει κάποιος άλλος το πιστοποιητικό θα καλέσουν αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.