Jump to content

Διορισμός σε ανάκληση


chrisa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: όταν ένα άτομο είναι σε αναμονή Αθήνα και επαρχία και έχει λάβει ανακληση μέχρι κάποια ημερομηνία στην επαρχία, αυτόσημαίνει ότι ισχύει η ανάκληση και για την Αθήνα? Λαμβάνοντας υπόψη τους λόγους ανάκλησης, υποθέτω πως ναι, αλλά επειδή από νομαρχία και υπουργείο κανείς δεν μου απάντησε με σαφήνεια, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει. Ενημερωτικά, εγω είμαι σε κατώτερη θέση στη λίστα αναμονής από΄άτομο που είναι σε ανάκληση στην επαρχία (στην Αθήνα δεν έχει ανοίξει ακόμα η θέση του...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποσες φορες μπορει να παρει καποιος ανακληση?? Και αν παρει καποιος και δευτερη φορα πρεπει ολοι που βρισκονται απο κατω να περιμενουν και παλι 2 και 3 μηνες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω άπειρες φορες ( δεν προσδιορίζει ο νόμος μέχρι πόσες φορές) από 6 μήνες έως 3 χρόνια κάθε φορά ( που δεν τροποποιείται ή ανακαλείται).

Και ναι υπάρχουν άτομα που κάνουν κατάχρηση του εν λόγω προνομίου ( παίρνωντας συστηματικά 6μηνες και 9 μηνες χρονολογικές παρατάσεις) καθυστερώντας συστηματικά το διορισμό του επόμενου ειδικευόμενου 4 έως 5 μήνες.

Το ξέρω από πρώτο χέρι...Εχουμε άτομο στη λίστα που έχει κάνει παράταση διορισμού για 4η φορά ενω ουσιαστικά τελειώνει ( αν δεν έχει τελειώσει) ειδικότητα έξω.

γιατί; Γιατί μπορεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Έχει απόλυτο δίκιο ο Vem. 3 χρόνια καθυστέριση είχα στη χειρουργική λόγο ανάκλησης μέχρι να έρθει ο διορισμός.

Δυστυχώς ο νόμος ευνοεί αυτόν που έχει ήδη το διορισμό τα χέρια του με αποτέλεσμα οι "από κάτω" να περιμένουν ατελείωτα. Αλλά και πέρα από το νόμο, και η συμπεριφορά των συναδέλφων δεν είναι και η καλύτερη emshy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω άπειρες φορες ( δεν προσδιορίζει ο νόμος μέχρι πόσες φορές) από 6 μήνες έως 3 χρόνια κάθε φορά ( που δεν τροποποιείται ή ανακαλείται).

Και ναι υπάρχουν άτομα που κάνουν κατάχρηση του εν λόγω προνομίου ( παίρνωντας συστηματικά 6μηνες και 9 μηνες χρονολογικές παρατάσεις) καθυστερώντας συστηματικά το διορισμό του επόμενου ειδικευόμενου 4 έως 5 μήνες.

Το ξέρω από πρώτο χέρι...Εχουμε άτομο στη λίστα που έχει κάνει παράταση διορισμού για 4η φορά ενω ουσιαστικά τελειώνει ( αν δεν έχει τελειώσει) ειδικότητα έξω.

γιατί; Γιατί μπορεί.

Μπορεί όσες φορές θέλει μέχρι να συμπληρώσει συνολικό χρόνο ανάκλησης που ισούται με 3 χρόνια. Δηλαδή μπορεί να πάρει μία και μοναδική φορά για 3 χρόνια ή να πάρει μέχρι και 6 φορές από 6 μήνες τη φορά. Αυτό μου είπαν από το γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου για νοσοκομεία της επαρχίας. Για τους νόμους είναι άλλος, εγώ βαριέμαι. emnysta:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς τα παρακάτω:

- Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την ανακληση;

- Που γίνεται η αίτηση για την ανακληση , στο υπουργείο ή τη νομαρχία?

- Πόσες ημέρες μένει το χαρτί του διορισμού στο ταχυδρομείο και πόσες ημέρες περιθώριο έχω στη συνέχεια για να υποβάλω την αίτηση ανακλησης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. αίτηση-υπεύθυνη δήλωση

2. στο γραφείο ειδικοτήτων του υπουργείου

3. 15 ημέρες, 10 ημέρες (στις 40 ημέρες το νοσοκομείο δηλώνει στο υπουργείο ότι δεν εμφανίστηκε ο ενδιαφερόμενος και γίνεται ανάκληση της απόφασης τοποθέτησης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κρίνοντας απο τα παραπάνω να υποθέσω οτι δεν υπάρχει περιπτωση να τρεναρουμε κανα 3-4μηνο την αναμονη χωρίς ανάκληση ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Κρίνοντας απο τα παραπάνω να υποθέσω οτι δεν υπάρχει περιπτωση να τρεναρουμε κανα 3-4μηνο την αναμονη χωρίς ανάκληση ε?

Αυτό με ενδιαφέρει κι εμένα. Δεν θέλω να πάρω την μακρά ανάκληση των 6 μηνών αλλά θέλω να καθυστερήσω ένα μήνα. Πώς μπορεί να γίνει;

1. Είχε αναφέρει ο συνάδελφος ο κ. Θεοδωρίδης τη διαδικασία σχετικά με αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας, αλλά δεν κατάλαβα πώς γίνεται ακριβώς (με ποια στάδια 1 προς ένα 1).

2. Υπάρχει ενδεχόμενο να καθυστερήσεις να εμφανιστείς εάν νοσηλεύεσαι σε νοσοκομείο (εισαγωγή);

ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ τρόποι "βραχείας διάρκειας" καθυστέρησης εμφάνισης στο νοσοκομείο. Ό,ποιος γνωρίζει το κόλπο παρακαλώ θερμά να το πει γιατί θα βοηθήσετε και εμένα αλλά και πολλούς άλλους συναδέλφους που θα ήθελα να καθυστερήσουν λίγο για προσωπικούς λόγους (οικογενειακά θέματα, να προλάβω να κάνω αναζήτηση κατοικίας / μετακόμιση κλπ.). Είναι πολύ σημαντικό παιδιά..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συμβολή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, ο τρόπος είναι να δηλώσει κάποιος από την οικογένειά σου ότι μένεις σε άλλη πόλη, όταν κοντεύει να παρέλθει το διάστημα των 15 ημερών για το οποίο μένει ο διορισμός στο ταχυδρομείο. Όπως καταλαβαίνεις καλό θα είναι να δηλωθεί μια πόλη στην οποία έχεις κάποιο φίλο ή γνωστό για να πάει εκεί το νέο ειδοποιητήριο. Έτσι κερδίζεις περίπου 15 ημέρες.

Όσον αφορά τη νοσηλεία, ενδεχομένως γίνεται (όπως γίνεται και με την κατάταξη στο στρατό) αλλά θα πρέπει μετά το εξιτήριο να παρουσιαστείς. Δεν θα το συνιστούσα γιατί εμπλέκονται πολλοί και η διαδικασία θα είναι ταλαιπωρία

Ο καλύτερος τρόπος όπως έχει αναφερθεί ξανά είναι να μην παραλάβεις καθόλου τον διορισμό. Ο διορισμός επιστρέφει μετά από τις 15 ημέρες στο υπουργείο, το οποίο ειδοποιεί το νοσοκομείο και σε περιμένουν για 15 ημέρες από την στιγμή που θα ειδοποιηθούν. Με μια συννενόηση με το νοσοκομείο μπορείς να το τραβήξεις ακόμη παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση, ο τρόπος είναι να δηλώσει κάποιος από την οικογένειά σου ότι μένεις σε άλλη πόλη, όταν κοντεύει να παρέλθει το διάστημα των 15 ημερών για το οποίο μένει ο διορισμός στο ταχυδρομείο. Όπως καταλαβαίνεις καλό θα είναι να δηλωθεί μια πόλη στην οποία έχεις κάποιο φίλο ή γνωστό για να πάει εκεί το νέο ειδοποιητήριο. Έτσι κερδίζεις περίπου 15 ημέρες.

Όσον αφορά τη νοσηλεία, ενδεχομένως γίνεται (όπως γίνεται και με την κατάταξη στο στρατό) αλλά θα πρέπει μετά το εξιτήριο να παρουσιαστείς. Δεν θα το συνιστούσα γιατί εμπλέκονται πολλοί και η διαδικασία θα είναι ταλαιπωρία

Ο καλύτερος τρόπος όπως έχει αναφερθεί ξανά είναι να μην παραλάβεις καθόλου τον διορισμό. Ο διορισμός επιστρέφει μετά από τις 15 ημέρες στο υπουργείο, το οποίο ειδοποιεί το νοσοκομείο και σε περιμένουν για 15 ημέρες από την στιγμή που θα ειδοποιηθούν. Με μια συννενόηση με το νοσοκομείο μπορείς να το τραβήξεις ακόμη παραπάνω

Άπ' ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου δεν έχει ρίσκο αυτή η 2η διαδικασία (να μην παραλάβεις τον διορισμό); Σωστά;

Δηλαδή... step by step instructions for newbies για να βοηθηθούν όλοι:

Για το πρώτο σενάριο (αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας):

1. Υπογράφει ο υπουργός το διορισμό σου

2. Το υπουργείο στέλνει με συστημένο γράμμα στην Χ διεύθυνση το διορισμό σου

3. Φτάνει κάτω στο σπίτι η ειδοποίηση συστημένου

4. Περνάνε 13-14 μέρες, δεν παραλαμβάνεις το συστημένο

5. Τελικά τη 14η μέρα πάνε οι γονείς σου στο ταχυδρομείο και λένε "το παιδί μας έχει αλλάξει διεύθυνση, πρέπει να του το παραδώσετε στην Ψ διεύθυνση (άλλη πόλη)"

6. Το ταχυδρομείο ξαναστέλλει ΝΕΑ ειδοποίηση συστημένου

7. Από τότε που θα παραλάβεις τη ΔΕΥΤΕΡΗ ειδοποίηση συστημένου αρχίζουν να ξαναμετράνε από την αρχή οι 15 μέρες για να το παραλάβεις + 10 μέρες για να εμφανιστείς

Κέρδος με αυτόν τον τρόπο: (15 μέρες και ίσως επιπλέον 4-5 μέρες μέχρι να συνταχθούν τα νέα ειδοποιητήρια των συστημένων και να σταλούν στη νέα διεύθυνση από τα ΕΛΤΑ)

Για το δεύτερο σενάριο (δεν παραλαμβάνεις τον διορισμό):

1. Υπογράφει ο υπουργός το διορισμό σου

2. Το υπουργείο στέλνει με συστημένο γράμμα στην Χ διεύθυνση το διορισμό σου

3. Φτάνει κάτω στο σπίτι η ειδοποίηση συστημένου

4. Περνάνε και οι 15 μέρες, δεν παραλαμβάνεις το συστημένο

5. Επιστρέφει το συστημένο στο υπουργείο

6. Το υπουργείο ειδοποιεί το νοσοκομείο ότι ????

7. ????

8. ????

Πώς συνεχίζει το 2ο σενάριο (βήματα 6,7,8 κλπ λεπτομερώς):

Ευχαριστώ, ελπίζω να βοηθηθούν πολλοί από τον απλό, κατανοητό τρόπο που τα γράφουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το δεύτερο σενάριο το υπουργείο ειδοποιεί το νοσοκομείο ότι δεν παρέλαβες τον διορισμό και σου δίνουν 15 ημέρες ακόμη ημέρες να παρουσιαστείς. Παράλληλα γίνεται ανάρτηση στο πρόγραμμα ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Όπως είπα με μια συννενόηση με το νοσοκομείο μπορείς να το ρυθμίσεις περαιτέρω. Άλλωστε αν το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου δεν στείλει εισήγηση στην αρχόδια διεύθυνση υγείας, δεν πρόκειται ποτέ να ειδοποιηθεί ο επόμενος συνάδελφος όσες μέρες και αν περάσουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ.

Νομίζω ότι το 1ο σενάριο (αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας) συμφέρει πιο πολύ από το δεύτερο:

- 15 μέρες μέχρι να επιστρέψουν την ειδοποίηση του συστημένου οι γονείς σου (που εστάλη στην παλιά διεύθυνση και να ενημερώσουν για τη ΝΕΑ διεύθυνση)

+

- 15 μέρες μέχρι να παραλάβεις το συστημένο εσύ ο ίδιος (στη νέα σου διεύθυνση)

+

- 10 μέρες μέχρι να εμφανιστείς στο νοσοκομείο

ΣΥΝΟΛΟ: 40 μέρες

Ενώ με το 2ο σενάριο (να μην παραλάβεις το διορισμό):

- 15 μέρες μέχρι να λήξει η προθεσμία που μένει το γράμμα στο ταχυδρομείο και να επιτραφεί στο Υπουργείο

+

- 15 μέρες μέχρι να εμφανιστείς στο νοσοκομείο μετά την επιστροφή του διορισμού

ΣΥΝΟΛΟ: 30 μέρες

Κάνω κάποιο λάθος; Γιατί λες ότι συμφέρει η 2η επιλογή πιο πολύ φίλε μου;

(Φυσικά στα ανωτέρω χρονικά διαστήματα υπαρχουν +/- 4 ή 5 μέρες μέχρι να επεξεργαστούν έγγραφα, να αναρτηθούν σε Διαύγεια, να συνταχθούν εκ νέου ειδοποιήσεις συστημένων κλπ.). Αλλά συνολικά φαίνεται να συμφέρει η 1η επιλογή για να επιτύχεις τη μέγιστη δυνατή καθυστέρηση.... Please πες μου τι πιστεύεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίζει ρόλο το πόσο διάστημα μεσολαβεί από τη στιγμή που επιστρέφει ο διορισμός μέχρι να γίνει η ανάρτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Επίσης αν η διεύθυνση προσωπικού του νοσοκομείου έχει διάθεση να βοηθήσει κατόπιν συννενόησης. Πάνω κάτω και με τις 2 επιλογές καθυστερείς 40-45 ημέρες από την στιγμή που θα λάβεις το πρώτο ειδοποιητήριο μέχρι να παρουσιαστείς. Ίσως να το τραβήξεις και 2 μήνες αλλά θα πρέπει το νοσοκομείο να σε περιμένει ψιλοάτυπα. Και γω το καθυστερώ με τους διορισμούς αλλά για να είσαι σε νόμιμα πλάισια ότι και να επιλέξεις συμβουλή μου είναι να τηρήσεις τα χρονοδιαγράμματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα φίλε μου.

Άρα το 2ο σενάριο (να μην παραλάβεις το διορισμό) διαμορφώνεται ως εξής:

- 15 μέρες μέχρι να λήξει η προθεσμία που μένει το γράμμα στο ταχυδρομείο και να επιστραφεί στο Υπουργείο

+

- (Απροσδιόριστο χρονικό διάστημα μέχρι να επιστρέψει ο διορισμός πίσω στο υπουργείο από τα ΕΛΤΑ, να προωθηθεί το έγγραφο εκ νέου στο αρμόδιο τμήμα και να γίνει επεξεργασία του, να προωθηθεί στον Υπουργό για να ξαναϋπογράψει τη διαδικασία ανάρτησης του διορισμού στο Διαύγεια, να παρέλθουν μερικές μέρες μέχρι να φανεί στο Διαύγεια) και από τη στιγμή εκείνη... άλλες..

+

- 15 μέρες μέχρι να εμφανιστείς στο νοσοκομείο μετά την ανάρτηση στη Διαύγεια

ΣΥΝΟΛΟ: 35 έως ?? μέρες

Παίζει ρόλο το πόσο διάστημα μεσολαβεί από τη στιγμή που επιστρέφει ο διορισμός μέχρι να γίνει η ανάρτηση στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Πόσο εκτιμάς ότι διαρκεί αυτό το διάστημα από την επιστροφή του διορισμού μέχρι την ανάρτηση στο Διαύγεια; Δώσε μια εκτίμηση (ή όποιος άλλος φίλος ξέρει ας ποστάρει).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, μια κρίσιμη ερώτηση.

Έστω ότι υποβάλλεις την υπεύθυνη δήλωση για (6μηνη) ανάκληση διορισμού και την δίνεις στο υπουργείο. Η ημερομηνία που αρχίζει να μετράει το χρονικό διάστημα της ανάκλησης είναι ΑΠΟ ΠΟΤΕ;

Από την ημερομηνία της αίτησης;

10 μέρες πιο μετά μέχρι να επεξεργαστούν την αίτηση ανάκλησης που έκανες;

1 μήνα πιο μετά μέχρι να δεήσουν οι υπάλληλοι / υπουργός;

Ποια ημερομηνία ακριβώς σηματοδοτεί την ΈΝΑΡΞΗ που αρχίζει να μετράει το 6μηνο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Γεια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα η διαδικασία για καθυστέρηση του διορισμού με αλλαγή διεύθυνσης.

Αν όχι υπάρχει κάτι άλλο; Πόσο μένει ο διορισμός στο ταχυδρομείο και σε πόσο διάστημα παρουσιάζεται κανείς από τη στιγμη που τον παραλάβει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 λεπτά πριν, ξενος said:

Διάβασε λίγα ποστ πιο πάνω αν θες

Ευχαριστώ.

Τα διάβασα τα παραπάνω. Αλλά θυμάμαι είχε βγει κάποιο ΦΕΚ (το 2015 ίσως ; ) με νέες συνθήκες για τους διορισμούς, ανακλήσεις κλπ.

Και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα το κόλπο με τη δήλωση αλλαγής διεύθυνσης στο ταχυδρομείο/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aκομα κι αν δεν ισχυει,μπορεις παντα να μην παραλαβεις τον διορισμο σου,οποτε αυτος να επιστρεψει στο ταχυδρομειο και να κερδισεις ετσι μερικες μερες με μια βδομαδα.Μετα εχεις και δεκα μερες να παρουσιαστεις.

Εξαλλου,γιατι να μην ισχυει? Δηλαδη,αποκλειεται πραγματι ενας συναδελφος στα τοσα χρονια αναμονης απο τοτε που δηλωσε να αλλαξε οντως διευθυνση για να του ερθει ο διορισμος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως από την παραλαβή είναι 15 εργάσιμες απ οτι φαίνεται.

5.Οι προσλαμβανόμενοι ιατροί έχουν αποκλειστική προθεσμία δεκαπέντε (15) εργασίμων ημερών από την ημερομηνία παραλαβής της απόφασης να παρουσιασθούν στο Νοσοκομείο που τοποθετούνται για ανάληψη καθηκόντων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.