Jump to content

ΣΠΟΥΔΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


Chris lostre

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!Με λένε Χρήστο Είμαι 24 και τελείωσα φέτος ΤΕΙ Νοσηλευτικης με καλο βαθμό σχετικά 7,65.Παρόλαυτα τ επάγγελμα μου δεν με γεμίζει και σκεφτόμουν να ακολουθήσω τον κρυφό μου πόθο την ιατρική στο εξωτερικό.Θα ήθελα να μου πει κάποιος τα συν και τα πλύν για τα πανεπιστήμια της κάθε χώρας και επίσης το που είναι πιο ''Βατή"(γιατι πουθενά δεν είναι εύκολα πιστεύω)η ολοκλήρωση των σπουδών.Απο προσωπική έρευνα ξεχώρισα Ρουμανία και Ιταλία ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexoulis is right......... I wonder whether you dream is to pursue a career in medicine or in something like medicine..... Medicine is one of the most difficult sciences and if you were mature enough to realise it , you would be probably seeking for the most difficult and not the easiest med school..... Beeing responsible for peoples' lifes should have been the reason for you to choose a med school that is not "easy" but produces outstanding doctors.........

*food for thought.....: do you think that 7,65/10 is a good mark for a TEI?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

σπουδες κατα την αποψη μου θεωρουνται εκεινες που γινονται στη δυτικη ευρωπη. η ανατολικη ευρωπη ειναι super market πτυχιων

καμία αναφορά όμως στα μπακάλικα της Ελλάδας ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συζητησεις που εχουμε κανει απειρες φορες μονο και μονο επειδη δεν ανοιγουμε τα ματια μας να δουμε τα αυτονοητα:

τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τοσο ανοργανωτα οσο και ολες οι δομες στην ελλαδα.

το να περασει καποιος ιατρικη στην ελλαδα μεσω εισαγωγικων εξετασεων ειναι αδιαμφισβητητα αποδειξη ικανοτητας και συμφωνει με το κοινωνικο συμβολαιο που θελει τον μαθητη που ειναι επιμελης να λαμβανει την επιβραβευση.

το να περασει καποιος στην ελλαδα (ικανοτητα) αλλα να επιλεξει τελικα να σπουδασει σε καποιο πιο προηγμενο κρατος-πανεπιστημιο ειναι απολυτως θεμιτο και βγαζω το καπελο.

το να σπουδαζεις στα βαλκανια ιατρικη (ή να πληρωνεις και να παιρνεις μεταγραφη) ειναι μια επιλογη που συμφωνει με το greek dream, δηλαδη "βρισκω τον τροπο, μπαινω απο το παραθυρο, κανω τη δουλεια μου αφου εχω τον τροπο" π.χ παιρνοντας τον καθ. πανεπιστημιου το απογευμα για φροντιστηριο.

ειναι αλλη μια εκφανση της κρισης που βιωνουμε που ειναι κατα βαση κριση ηθικης και αξιων μιας και η λογικη του παραθυρου σπαει το κοινωνικο συμβολαιο που ανεφερα. και μια κοινωνια που σπαει τα κοινωνικα της συμβολαια αποδιοργανωνεται εντελως και αυτο το βλεπουμε καθημερινα.

κλεινοντας να πω οτι οποιοδηποτε οργανωμενο κρατος θα φροντιζε πρωτιστως τους αποφοιτους του.

εν κατακλειδι: εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας για να ξεχωρισει ο καλυτερος και να τελειωσει η ισοπεδωση που υπαρχει.

ας μην αναλωθουμε περαιτερω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ας αναρωτηθούμε όλοι για μια στιγμή, ειδικότερα όσοι βγήκαν και λίγο Europe & US και μπορούν να συγκρίνουν, άραγε κατά της χρόνια της ειδικότητας στις μεγάλες Πανεπιστημιακές Κλινικές της Αθήνας, πιστεύουμε πως εκπαιδευθήκαμε καλύτερα από ότι οι Ρουμάνοι, Βούλγαροι, Σέρβοι, Ούγγροι, Πολωνοί κτλ αντίστοιχοι ειδικευόμενοι στα "super market" της Αν. Ευρώπης όπως λένε κάποιοι? Το σκέφτομαι και με πιάνει κατάθλιψη για τους κόπους μας, τις χαμένες δυνατότητες που είχαμε και τη ζωή μας που δεν γυρίζει πίσω.

Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι έκανε χειρ/κή ειδικότητα στην Ελλάδα και είναι καλύτερα εκπαιδευμένος από τους αντίστοιχους χειρουργούς των άλλων Βαλκανικών χωρών που κοροϊδεύουμε? Ας μη γελιόμαστε, δυστυχώς είμαστε στον πάτο μαζί τους, αν και βλέποντας Βαλκάνιους fellows και στην Αγγλία και στην Αμερική δεν μου φάνηκαν και τόσο πάτος...δυστυχώς για εμάς :((

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θελω να ρωτησω αν εχετε γνωρισει καποιον που εκανε χειρουργικη ειδικοτητα σε χωρα της ανατολικης ευρωπης για να σας πει τι παιζει εκει, ποσα χειρουργεια εκανε κτλ.

Ετσι για να μπορουμε να συγκρινουμε με Ελλαδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θελω να ρωτησω αν εχετε γνωρισει καποιον που εκανε χειρουργικη ειδικοτητα σε χωρα της ανατολικης ευρωπης για να σας πει τι παιζει εκει, ποσα χειρουργεια εκανε κτλ.

Ετσι για να μπορουμε να συγκρινουμε με Ελλαδα...

αυτη η μαρτυρια μας κανει...?

http://www.youtube.com/watch?v=-S1ZfjZmjgA

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή lila, προφανώς όλοι λένε τα καλύτερα για τη χώρα τους, όπως φυσικά λέμε κι εμείς τα καλύτερα για τη δική μας όταν είμαστε έξω. Σε επίπεδο Ιατρικών Σχολών μπορώ να το δεχτώ πως στην Ανατολ. Ευρώπη έγιναν γιατροί Έλληνες που δεν μπορούσαν να περάσουν τις τάξεις στο Γυμνάσιο και το Λύκειο. Στο επόμενο επίπεδο πάντως, που είναι και το σημαντικότερο, έχω σοβαρούς ενδοιασμούς κατά πόσο έχουμε καλύτερη εκπαίδευση από τους υπόλοιπους Βαλκάνιους ειδικευόμενους στις αντίστοιχες ειδικότητες. Μην μιλήσω για τους Τούρκους που έχουν κάνει μεγάλη προσπάθεια τα τελευταία χρόνια σε επίπεδο μετεκπαιδεύσεων στο εξωτερικό, σε επενδύσεις σε βασική έρευνα εντός Τουρκίας, με ιδιαίτερα αξιόλογη εκπροσώπηση στα διεθνή συνέδρια και πλήθος ποιοτικών δημοσιεύσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

συζητησεις που εχουμε κανει απειρες φορες μονο και μονο επειδη δεν ανοιγουμε τα ματια μας να δουμε τα αυτονοητα:

τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τοσο ανοργανωτα οσο και ολες οι δομες στην ελλαδα.

το να περασει καποιος ιατρικη στην ελλαδα μεσω εισαγωγικων εξετασεων ειναι αδιαμφισβητητα αποδειξη ικανοτητας και συμφωνει με το κοινωνικο συμβολαιο που θελει τον μαθητη που ειναι επιμελης να λαμβανει την επιβραβευση.

το να περασει καποιος στην ελλαδα (ικανοτητα) αλλα να επιλεξει τελικα να σπουδασει σε καποιο πιο προηγμενο κρατος-πανεπιστημιο ειναι απολυτως θεμιτο και βγαζω το καπελο.

το να σπουδαζεις στα βαλκανια ιατρικη (ή να πληρωνεις και να παιρνεις μεταγραφη) ειναι μια επιλογη που συμφωνει με το greek dream, δηλαδη "βρισκω τον τροπο, μπαινω απο το παραθυρο, κανω τη δουλεια μου αφου εχω τον τροπο" π.χ παιρνοντας τον καθ. πανεπιστημιου το απογευμα για φροντιστηριο.

ειναι αλλη μια εκφανση της κρισης που βιωνουμε που ειναι κατα βαση κριση ηθικης και αξιων μιας και η λογικη του παραθυρου σπαει το κοινωνικο συμβολαιο που ανεφερα. και μια κοινωνια που σπαει τα κοινωνικα της συμβολαια αποδιοργανωνεται εντελως και αυτο το βλεπουμε καθημερινα.

κλεινοντας να πω οτι οποιοδηποτε οργανωμενο κρατος θα φροντιζε πρωτιστως τους αποφοιτους του.

εν κατακλειδι: εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας για να ξεχωρισει ο καλυτερος και να τελειωσει η ισοπεδωση που υπαρχει.

ας μην αναλωθουμε περαιτερω

Πρέπει να το ομολογήσω...... με εντυπωσιάζει με πόση ευκολία υποστηρίζεις τις εξετάσεις στην Βυσματο-Ελλάδα...... Δηλαδή το να πετάξουμε απ' έξω τους αιώνιους φοιτητές, να σταματήσουμε τις άθλιες εμβόλιμες εξετάσεις και τις εξετάσεις παπαγαλίας, δεν σου πέρασαν από το μυαλό..... Εάν γύριζα το ρολόι πίσω και είχα την οικονομική επιφάνεια θα πήγαινα Γερμανία για σπουδές Ιατρική. Υπόψιν.... εκεί δεν έχουν εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.