Jump to content

Η Παναγία των Παρισίων


Recommended Posts

Σήμερα θα παρουσιάσω βραβευμένη ασπρόμαυρη δραματική ταινία του Γουίλιαμ Ντίτερλε «Η Παναγία των Παρισίων» από το βιβλίο του Βίκτωρ Ουγγκώ.Δε θα σας παρουσιάσω το τρέιλερ της ταινίας αλλά ένα τραγούδι που πιστεύω ότι ταιριάζει με την ταινία και το αφιερώνω σε όλους σας

Παρίσι, 15ος αιώνας. Ο Λουδοβίκος ο 11ος, είναι ένας ηλικιωμένος και σοφός βασιλιάς και ο Φρόλο, ο αρχηγός της Δικαιοσύνης. Ο Κουασιμόδος είναι μία παραμορφωμένη ύπαρξη που έχει μείνει όλη του τη ζωή μέσα στον καθεδρικό ναό της Παναγίας να χτυπάει τις καμπάνες. Ο προστάτης του, ο υπουργός Κλοντ Φρόλο, τον έχει υποβάλει πως δεν ανήκει στην υπόλοιπη κοινωνία. Οταν κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης γιορτής, ο Φρόλο θα δει, στην εκκλησία, από κοντά την Εσμεράλδα, μια πανέμορφη τσιγγάνα, την ερωτεύεται. Ο Κουασιμόδος με την Εσμεράλδα πιάνεται από τον Φοίβο, τον επικεφαλής στρατιωτικό των φυλάκων, γιατί προσπαθεί να απελευθερώσει την όμορφη κοπέλα...

Παίζουν: Τσαρλς Λότον, Σέντρικ Χάρντγουικ, Μορίν Ο' Χάρα, Εντμοντ Ο' Μπράιεν, Τόμας Μίτσελ, Αλαν Μάρσαλ.

Αν είσαι μια μικρή παραπονεμένη πέτρα...

Αν είσαι ένα ξεχασμένο άστρο...

Αν είσαι μια βραδινή βροχή...

Αν είσαι ένα αγκάθι

στην καρδιά μου

εγώ που σ' αγαπώ

πώς θες να το ξέρω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.