Jump to content

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Υπουργείου Υγείας - Θέμα: Διευκρινήσεις σχετικά με εφημερίες ιατρών κλάδου Ε.Σ.Υ.


Recommended Posts

Σχετικά με την παρ. 5 (και όσες μαλ@κίες) αναφέρονται σε αυτή, δε γνωρίζουν ότι ο Διοικητής δεν μπορεί να καταργήσει ή να αλλάξει εφημερίες, αν δεν συναινέσουν οι διευθυντές των τμημάτων και το επιστημονικό συμβούλιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι σίγουρος αλλά κάπου άκουσα ότι το τελευταίο έχει αλλάξει και μπορεί ο διοικητής να κάνει ότι θέλει.

(Σε λίγο θα έχει άποψη και για τη θεραπεία του ασθενούς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι σίγουρος αλλά κάπου άκουσα ότι το τελευταίο έχει αλλάξει και μπορεί ο διοικητής να κάνει ότι θέλει.

(Σε λίγο θα έχει άποψη και για τη θεραπεία του ασθενούς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι σίγουρος αλλά κάπου άκουσα ότι το τελευταίο έχει αλλάξει και μπορεί ο διοικητής να κάνει ότι θέλει.

(Σε λίγο θα έχει άποψη και για τη θεραπεία του ασθενούς)

Αντιγράφω από τον Ι.Σ.Α.

Περαιτέρω σχετικά με το πρόγραμμα των εφημεριών πρέπει να αναφερθούν τα κάτωθι: Στο άρθρο 7 παρ. 2 του Ν. 2889/2001 «ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ», ορίζεται ότι: «Ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας έχει ως κύριο έργο την παρακολούθηση της εύρυθμης λειτουργίας της ιατρικής υπηρεσίας, της οποίας είναι και διοικητικός προϊστάμενος. Στο πλαίσιο αυτό: α)……… γ) Εισηγείται στον Διοικητή το πρόγραμμα εφημεριών των ιατρών και του λοιπού προσωπικού της Ιατρικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου, έπειτα από γνώμη του Επιστημονικού Συμβουλίου»

Επιπλέον στο άρθρο 7 παρ. 9 εδάφιο 6 του Ν.3329/2005 «Περιφ. Σύστημα ΕΣΥ και Κοιν. Αλληλεγγύης ΔΥΠΕ – Νοσοκομεία, κλπ» ορίζεται ότι: «Ο Αναπληρωτής Διοικητής του Νοσοκομείου έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

1.…….. 6.Εγκρίνει και τροποποιεί τα μηνιαία προγράμματα εφημεριών του ιατρικού προσωπικού και υπερωριών, νυκτερινών και εξαιρέσιμων του λοιπού προσωπικού, μετά από εισήγηση των Διευθυντών των αντίστοιχων Υπηρεσιών.»

Αν έχετε καμιά πιο πρόσφατη ενημερωση για αρμοδιότητες των διοικητών ας τις αναφέρετε για να ξέρουμε πού βαδίζουμε και τι διεκδικούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.