Jump to content

Γ.Ν. Πρέβεζας-Παθολογία


Bliss

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Πρόσφατα μπήκα κι εγώ στο... κλαμπ των τελειωμένων, οπότε αποφάσισα να γράψω σ' αυτή την ενότητα του φόρουμ! Καλώς σας βρήκα λοιπόν! emjump

Μιας που με απασχολεί κι εμένα το θέμα της κατάλληλης επιλογής νοσοκομείου για ειδικότητα, υπάρχει κάποιος ο οποίος να γνωρίζει μερικά πράγματα παραπάνω για την παθολογική κλινική στο νοσοκομείο της Πρέβεζας; Γνωρίζω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να περάσω μια βόλτα μόνη μου.... αλλά μιας κ μένω αρκετά μακριά, οποιαδήποτε εντύπωση είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και σιδεροκέφαλη! Εγώ δουλεύω στο Νοσοκομείο της Πρέβεζας, όχι στην παθολογική όμως..Αυτά που ακούω από συναδέλφους είναι αυτά που ισχύουν για παθολογικές κλινικές όλων σχεδόν των περιφερειακών νοσοκομείων..ΤΕΠ, ΤΕΠ, ΤΕΠ και πάλι ΤΕΠ που σημαίνει οτι η εκπαίδευσή σου έχει να κάνει μόνο με τα επέιγοντα και καθόλου σχεδόν με την κλινική. Από επιμελητές είναι σχετικά καλά (σε σύγκριση με άλλα περιφερειακά νοσοκομεία) και το κλίμα ικανοποιητικό..Καμία διευκρίνηση;;; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσες θεωρητικές γνώσεις, ακούγεται κάπως ανακουφιστικό αυτό για τα ΤΕΠ, για την αρχή. Ή τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, αφού σαν φοιτήτρια παράπονο το είχα ότι μαθήματα και κόντρα μαθήματα και απογευματινά σεμινάρια και όλα τα σπάνια... κι από πρακτικές γνώσεις μόνο όσα κυνηγούσαμε μόνοι μας. Κυρίως για τους επιμελητές και το κλίμα με ένοιαζε να μάθω, οπότε χαίρομαι που ακούω μια πρώτη θετική γνώμη! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω ακουσει τα χειροτερα για το νοσοκομειο Πρεβεζης. Για ολες τις κλινικες καθως και για το διοικητικο προσωπικο που ειναι κρατος εν κρατει, Επισης ειναι ενα απο τα νοσοκομεια που ακουγεται οτι θα κλεισει. Προσεχε λοιπον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση, μιας που προσπαθώ να μαζέψω όσες γνώμες γίνεται μέσα στο χαμό! Καλά, έχουμε κι αυτό το θέμα, μέχρι να πάμε για ειδικότητα δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει το νοσοκομείο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω ακουσει τα χειροτερα για το νοσοκομειο Πρεβεζης. Για ολες τις κλινικες καθως και για το διοικητικο προσωπικο που ειναι κρατος εν κρατει, Επισης ειναι ενα απο τα νοσοκομεια που ακουγεται οτι θα κλεισει. Προσεχε λοιπον.

Ραδιοαρβυλίκι...όσον αφορά το κλείσιμο του Νοσοκομείου. Όσο για το διοικητικό, ανάφερέ μου ένα επαρχιακό νοσοκομείο όπου η διοίκηση δεν είναι εντελώς για τον π...! Και τί απασχολεί έναν ειδικευόμενο η διοίκηση ενός νοσοκομείου..;; Επιπλέον, γιατί παίρνει η μπάλα όλες τις κλινικές του Νοσοκομείου; Έχεις δουλέψει εκεί και ξέρεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το κριτήριο είναι η διοίκηση και οι διοικητικοί,δεν υπάρχει νοσοκομείο σε αυτή τη χώρα να ειδικευτείς...πάντως,απο φίλο που υπηρέτησε στην παθολογική της Πρέβεζας,θυμάμαι πως ήταν ευχαριστημένος.χωρίς οργανωμένη εκπαίδευση,όπως και σε κανένα περιφερειακό νοσοκομείο,μαθαίνεις πάνω στη δουλειά.αρκετή δουλειά στα ΤΕΠ,αλλά έλεγε οτι οι ειδικοί κατέβαιναν μαζί τους και βοηθούσαν και γενικά το κλίμα ήταν καλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το κριτήριο είναι η διοίκηση και οι διοικητικοί,δεν υπάρχει νοσοκομείο σε αυτή τη χώρα να ειδικευτείς...πάντως,απο φίλο που υπηρέτησε στην παθολογική της Πρέβεζας,θυμάμαι πως ήταν ευχαριστημένος.χωρίς οργανωμένη εκπαίδευση,όπως και σε κανένα περιφερειακό νοσοκομείο,μαθαίνεις πάνω στη δουλειά.αρκετή δουλειά στα ΤΕΠ,αλλά έλεγε οτι οι ειδικοί κατέβαιναν μαζί τους και βοηθούσαν και γενικά το κλίμα ήταν καλό.

σ' ευχαριστώ, ειδικά αφού έψαχνα και τη γνώμη κάποιου που να έχει περάσει από την ίδια την κλινική. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ραδιοαρβυλίκι...όσον αφορά το κλείσιμο του Νοσοκομείου. Όσο για το διοικητικό, ανάφερέ μου ένα επαρχιακό νοσοκομείο όπου η διοίκηση δεν είναι εντελώς για τον π...! Και τί απασχολεί έναν ειδικευόμενο η διοίκηση ενός νοσοκομείου..;; Επιπλέον, γιατί παίρνει η μπάλα όλες τις κλινικές του Νοσοκομείου; Έχεις δουλέψει εκεί και ξέρεις;

Ραδιοαρβυλικι δε νομιζω να ειναι απο 3 ατομα!

κοιτα οπως ειπα δεν εχω περασει απο το νοσοκομειο

3 φιλοι μου ομως που περασαν απο εκει οι δυο ως ειδικευομενοι και ο ενας ως αγροτικος μου ειπαν τα χειροτερα.Ο μεν αγροτικος ειχε περασει απο τις 3 κλινικες που εκανε το 3μηνο τοτε της εκπαιδευσης, οι αλλοι δυο απο παθολογικη και παιδιατρικη.

Για τους διοικητικους υπαλληλους μου ανεφεραν πως παρα πολλες εκαναν λαθη στις εφημεριες τις οποιες για να πληρωθουν εκαναν παρα μα παρα πολυ μεγαλο αγωνα αφου τους υποσχονταν που θα τους πληρωσουν και δεν τους πληρωναν.Κοινως τους ελεγαν ψεματα για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Αυτα εν ολιγοις.Ειναι τα μονα που ξερω και σορρυ αν εθιξα το νοσοκομειο οπου κανει ειδικοτητα καποιος.

Απλα αναφερω αυτα που μου εμπιστευτηκαν φιλοι μου σε συζητησεις μας.

Δε ξερω τι γινεται με τους διοικητικους υπαλληλους σε αλλα νοσοκομεια.Σιγουρα υπαρχουν καποιοι καλοι και καποιοι αλλοι κακοι.Καποιοι που κανουν τη δουλεια τους κανονικα και καποιοι που εξυπηρετουν μικροπολιτικα συμφεροντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εργάστηκα στο ΓΝ Πρέβεζας για λίγους μήνες προ 3ετίας.Στην διπλανή από την Παθολογική κλινική...Η Παθολογική είναι επιεικώς μετριότατη για 2 χρόνια ειδικότητας.Η δουλειά ειναι πολλή σε καθημερινή βάση και οι λίγοι επιμελητές δεν έχουν ιδιαίτερη όρεξη για να το πω...κομψά.Στα ΤΕΠ(30-50 άτομα/ημέρα) είστε οι 2 σας (εφημερεύοντες ειδικευόμενοι) και στην Κλινική... κανένας.Κλασική κλινική που δηλώνεις για να μπείς γρήγορα στην ειδικότητα και να δηλώσεις το ειδικό μέρος χωρίς να νοιάζεσαι για την εκπαίδευση.Το Νοσοκομείο φθίνει συνεχώς έκτοτε,πράγματι έχει εμφανιστεί στη λίστα με τα υπό κλείσιμο ή συγχώνευση νοσοκομεία ,αν και μοιάζει δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο στο εγγύς μέλλον.Αν δεν έχεις δηλώσει ακόμα Παθολογία θα συνιστούσα να το αποφύγεις ακόμα κι αν καθυστερήσει μερικούς μήνες η αναμονή σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.