Jump to content

απο πού ειναι η καταγωγή σας???


tik-tak

Recommended Posts

Και επίσης, τι σημασία έχει πού έχει γεννηθεί ο πατέρας; Αν εμένα ταξίδευε η γιαγιά μου και γέννησε τον πατέρα μου στο Καμερούν, θα λέω ότι έχω αφρικάνικη καταγωγή; :wacko:

Άσε που υπάρχει και το άλλο πρόβλημα. Το 1/2 της μάνας είναι πιο σίγουρη καταγωγή, γιατί, σύμφωνα και με μια έρευνα που είχα διαβάσει παλιότερα, σε Καυκάσιο πληθυσμό, το 10% των παιδιών έχει βιολογικό πατέρα διαφορετικό από αυτόν που νομίζουν τα ίδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Last Reply
χμμμμμμμμ......

πρέπει να έχει φυτώριο η περιοχή.... B)

(για κάποιον περίεργο λόγο, οι περισσότεροι μεταλλάδες που ξέρω είναι αρκάδες.... :D )

Επ! Όχι και φυτώριο... Ορυχείο! Τζάμπα μέταλα είμαστε;

Up the irons of Arcadia :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ!!!

ΤΟ ΕΙΔΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!!!

ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΣΟΥΠΕΡ ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ!

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι μπορείς να μιλάς για καταγωγή όταν πρόκειται για ένα μέρος με το οποίο είσαι συνδεδεμένος.

Από τη μεριά του πατέρα μου

ο παππούς από την Αττάλεια της Μικράς Ασίας

και η γιαγιά από την Χερσόνησο της Κρήτης

ο μπαμπάς γεννήθηκε στα Ιεροσόλυμα,όπου και μεγάλωσε

και ήταν και το πατρικό του σπίτι

Από τη μεριά της Μαμάς Κύπρο,και συγκεκριμένα από ένα χωριό του Τροόδους λίγο πιο πάνω από τις Πλάτρες,τον Πεδουλά.

Παρόλα αυτά αν μιλάμε για γνησιότητα καταγωγής,οι πρόγονοι των παππούδων, ήταν Βενετοί και Αιγυπτιώτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μ'αυτό το σκεπτικό Γιώργο μου, θα έπρεπε με το γάμο η γυναίκα να λαμβάνει το συζυγικό επίθετο, κάτι που όμως έχει καταργηθεί από το 1983 με διάταξη δημόσιας τάξης! ;)

Περίεργο βέβαια που όλες οι σύζυγοι ακόμα και μετά από την παραπάνω διαταξη συνεχίζουν να παίρνιυν το επίθετο του συζύγου!!!

Δεν "παίρνουν" το επίθετο του συζύγου... απλά το χρησιμοποιούν στις κοινωνικές τους σχέσεις αν θέλουν... Κατά τ' άλλα επώνυμο στην ταυτότητα δεν αλλάζει όσο και να χτυπιέται κανείς και το επώνυμο στην ταυτότητα είναι το νομικώς ενδιαφέρον!

μετά τα νομικά emofftopic

Εγώ έχω καταγωγή:

1/2 από Λακωνία από την πλευρά του μπαμπά!

1/2 από Πειραιά από τη μαμά (βέβαια από την πλευρά της μαμάς είναι μπλεγμένα και τα εξής μέρη: Μ. Ασία, Σίφνος, Σαντορίνη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είπα Αντώνιε ότι παίρνουν το επίθετο στην ταυτότητα!

Αυτό το γνωρίζουν όλοι!

Αλλά σημασία έχει πως σε φωνάζουν στο δρόμο,στη δουλειά,στις κοινωνικές επαφές!

Και αυτό δεν είναι ελληνικό ίδιον!Ισχύει στη συντριπτική πλειοψηφία των χωρών ανά τον κόσμο!

ΑΡΑ: καταγωγή = ΜΟΝΟ πόλη του πατέρα!

Ξεχάστε τα 1/2...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι όταν δεν μιλάμε για το τυπικό της υπόθεσης αλλά για την ουσία,σαφώς μετράει και το 1/2.

Το θέμα είναι από πού προέρχεσαι και δεν προέρχεσαι μόνο από τον πατέρα σου.

Επίσης με ποιον τόπο είσαι συνδεδεμένος και ποιο σόι σε έχει τραβήξει περισσότερο.Μπορεί και τα δύο το ίδιο,αλλά μπορεί να είναι και της μάνας.

Και δεν είναι και όλες οι καταγωγές ίδιες....

Ας πούμε ότι έχεις ένα παππού Μανιάτη και μια γιαγιά Πολίτισσα.Μπορεί να είναι 1/4,αλλά θα είναι σίγουρα πολύ σημαντική η επιρροή τους,γιατί είναι ισχυρές καταγωγές.

Ή και το άλλο πιο χτυπήτο παράδειγμα...Αν είναι η μάνα σου από τη Φιλανδία, ας πούμε,δεν είναι δυνατόν να λες πως δεν έχεις (και) Φιλανδική καταγωγή...

Ακόμα και το Σύνταγμα έχει τροποποιήθει και λέει πως πχ για να γίνει κάποιος Πρόεδρος της Ελλάδας πρέπει (εκτός άλλων) να έχει από πατέρα ή μητέρα ελληνική καταγωγή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αφήνουμε τα νομικά στην άκρη γιατί θα μας κράξουν...

.....

Σόρυ κι όλας Spider... αλλά γονίδια από τη μαμά σου εσύ δεν έχεις; Αν έτσι σου 'πανε, surprise... τα μισά σου γονίδια είναι από τη μητέρα σου...

emarright Αν έχεις γονίδια, δεν θα έχεις και καταγωγή... ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
emarup Έδεσσα αλλά το σόι είναι Θεσσαλονίκη :)

Εδεσσα, Βεροια και Καβαλα ειναι οι αγαπημενες μου πολεις της Μακεδονιας... :)

πηγαινω οσο πιο συχνα μπορω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καβαλα ειναι οι αγαπημενες μου πολεις της Μακεδονιας... :)

πηγαινω οσο πιο συχνα μπορω.

:lol: Η Καβάλα έχει και ένα διάσημο μοτέλ που έχει γίνει και ταινία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P :P :P Και μετά την παρέμβαση του Νιέφσκυ, να σου πω ότι σε ζηλεύω... εγώ έχω να ανέβω τουλάχιστον 5½ χρόνια.... emno Με φάγαν οι δουλειές.... άμα δηλαδή δεν έχω καμιά συναυλία δε θα το αποφασίσω να ανέβω... Αίσχος!! :angry:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
Ορίστε, πήξαμε στους γκαγκάρους... Και ποιό νησί θα ήθελες, για ναχω το καλό ρώτημα?

Δε θα με χάλαγε καθόλου η Κρήτη..! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, η Κρήτη είναι ωραίο νησί. Μπορεί να συγκριθεί με κάποια μέρη της Λευκάδας. Για την Κρήτη δεν θα τα χαλάσουμε...

Τώρα μίλησες σωστά! Κοίτα, δεν έχω πάει Λευκάδα οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω, μα απ'ότι μου έχουν πει είναι από τα καλύτερα μέρη..!Είδες που δεν θα τα χαλάσουμε? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντα σωστά μιλάω... :rolleyes:

Ένα συμπέρασμα ίσως..Μήπως οι Λευκαδιώτες είναι..μετριόφρων? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και οι δυο γονείς από Κορινθία..YEAH!! Ο ένας παππούς μόνο κρατάει από Σούλι

και μου χαλάει το 100% της πελοποννησιακής -και δη κορινθιακής -μου καταγωγής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.