Jump to content

κλινικές ψυχιατρικής και νευρολογίας


nugama

Recommended Posts

μιας και ξεκινάω με αυτές είπα να δω καμιά πληροφορίας....π.χ. ωράριο (ελαστικό ή αυστηρά 8 με 3?) ..επιπλέον την πρώτη μερα τι κάνω? πάω και απλά παρουσιάζομαι στη γραμματεία της κλινικής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφορετικές κλινικές. Και στις 2, και σε όλες γενικά τις κλινικές, αμα πας στη γραμματτεία θα σε φωτίσουν. Ωράριο 8-3 νομίζω ότι μόνο σε αυτές που θα καθόμουν από μόνος και όλη μέρα αν με αφήνανε έκανα. Επειδή έχω καιρό που τα έκανα δεν είμαι και η καλύτερη πηγη. Μετά την εγγραφή τη πρώτη μέρα ρωτήστε 6ετείς που τα καναν περσ(ισως ποσταρει και κανενας εδω). Άμα αρχίζεις με ψυχιατρική διάβασε σχιζοφρένεια. Θα τη δεις. Διάβασε και κατάθλιψη και αυτοκτονία(αν και παίζει να μη τα δεις είναι πολύ πιο χρήσιμα για μη ψ). Νευρολογία διάβασε κλινική εξέταση της βαρβάρας. Άμα πας ξέροντας θεωρεία κλινικής εξέτασεις θα τη μάθεις και στην κλινική. Δύσκολο να ξαναδεις νευρο σε άλλη κλινική.

Γενικά είναι από τις πιο χαλαρές κλινικές. Διάβασμα πάνω σε αυτά που έχουν οι ασθενείς σου είναι αρκετό. Στην εξέταση στο τέλος για ψ ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις βαθμάρα. Δεν είναι δύσκολο. Και νευρολογία επίσης εύκολο. Αλλά θέλει λίγο παραπάνω διάβασμα-όχι τίποτα τρελό. Είναι αναλογα με τον εξεταστη. Ρωτήστε 6 ετεις που τα κάνανε πρόσφατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

έχοντας μόλις ολοκληρώσει και τις 2 κλινικές είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..καταρχην skydogsully είχες απόλυτο δίκαιο . αρκετά χαλαρές κλινικές και ο τρόπος εξέτασης παραμένει ο ίδιος.

ψυχιατρική: το ωράριο είναι 9 με 2 και οι υπογραφές αυστηρά να μπαίνουν τότε . στις 9 παρακολουθείς την ενημέρωση και μετά ανάλογα είτε έχεις κάτι να κάνεις με βάση το πρόγραμμα (είναι ατομικό και το μοιράζει ο καθηγητής την πρώτη μέρα) όπως εργοθεραπεία ή τακτικά εξωτερικά ιατρειά είτε πας με τον/η ειδικευόμενο αν έχει κάτι να σ δείξει.1-2 κάθε μέρα μάθημα (-παρασκευής).α και 3 υποχρεωτικές εφημερίες (2-9 αλλά συνήθως φεύγεις νωρίτερα).εξέταση αυστηρά πάνω στο περιστατικο σου και λίγη προσοχη στα φάρμακα που παίρνει μη ρωτήσουν για παρενέργειες (σε τσακίρ κέφια). γενικότερα από την κλινική έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις . οι καθηγητές δεν είναι καθόλου απρόσιτοι και οι ειδικευόμενοι είναι πολύ εντάξει. το μόνο αρνητικό είναι πως ο βαθμός της κλινικής βγαίνει συμψηφίζοντας το βαθμό της απαρτίωσης με τον προφορικό που θα πάρεις την τελευταία μέρα .άρα αν έχεις γράψει 6 και σου βάλουν 10 (πολύ πιθανό) στην εξέταση του 4βδόμαδου ο βαθμός της κλινικής θα είναι 8.

νευρολογία: ωράριο 8:30 με 2.στις 8:30 γίνεται η ενημέρωση . μετά ανάλογα αν ο ειδικευόμενός σου είναι εκεί κοιτάς τους ασθενείς του.στις 10 γινεται η επίσκεψη όπου πάτε με καθηγητη και ειδικευομενο στους θαλάμους και πάλι βλέπετε τους ασθενείς παρουσία του καθηγητη.μετά πάλι στις 13:30 ενημέρωση και φεύγετε.για την εξέταση αρκεί η bates (κεφ 16).οι καθηγητες ειναι πολύ καλοι άνθρωποι και οι περισσότεροι από τους ειδικευόμενους είναι παραπάνω από πρόθυμοι και να σου δειξουν πράγματα και να σε βοηθήσουν.1 υποχρεωτική εφημερία μέχρι τις 18:00.

νευροχειρουργική:στο 4βδομαδο της νευρολογίας η μία βδομάδα είναι ν/χ.μπαίνεις σε χειρουργείο όποια μέρα θες.πρέπει να είσαι εκέι στις 8 για την επίσκεψη αλλά μετα βάζεις 1 υπογραφή ότι ώρα θες και συνήθως δεν σε ψάχνουν.εμάς ευτυχως ανέλαβε τις 3 μέρες να μας δείξει κάποια πράγματα ο γκατζουνης (2 μάθημα και 1 χειρουργείο) οπότε κάτι είχαμε να κάνουμε . γενικότερα βαθμοί δε μπαίνουν τόσο καλοί αλλά συμψηφίζεται με τη νευρολογια σε ποσοστό 80%νευρολογία και 20% ν/χ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Για την ψυχιατρική συμφωνώ απόλυτα, μου άφησε κι εμένα πολύ καλή εντύπωση. Καθηγητές, επιμελητές και ειδικευόμενοι είναι όλοι πολύ συμπαθητικοί και προσιτοί και η εξέταση (προφορική στο περιστατικό μας) είναι χαλαρή και εύκολη, όλοι παίρνουν καλό βαθμό. Άνετα ξαναγυρνούσα εάν γινόταν! :)

Νευρολογία σήμερα ξεκινήσαμε, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη ακόμα. Μία ερώτηση όμως: η εξέταση σε νευρολογία και ν/χ είναι προφορική ή γραπτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη ν/χ μπαίνει ένας βαθμός με βάση την παρουσία σου και κάποια άλλα άγνωστα στον απλό κόσμο κριτήρια.Τέσπα δεν αξίζει να ασχοληθείς διότι το 20% που πιάνει είναι τπτ.απλά πιέστε το γκατζούνη ( emrespect ) να σας κάνει κανά μάθημα .

νευρολογία μόνο κλινική εξέταση και βαθμός δυσκολίας ανάλογα με εξεταστή.εγώ κληρώθηκα χρόνη και όντας ψιλοαδιάβαστη πήρα 8 (απάντησα 1 από 2 ερωτήσεις).πολυχρονόπουλος εξίσου χαλαρός . ελλούλ πιο αυστηρός αλλά από την άλλη βάζει και 10αρια.(εννοείται προφορικά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη ν/χ μπαίνει ένας βαθμός με βάση την παρουσία σου και κάποια άλλα άγνωστα στον απλό κόσμο κριτήρια.Τέσπα δεν αξίζει να ασχοληθείς διότι το 20% που πιάνει είναι τπτ.απλά πιέστε το γκατζούνη ( emrespect ) να σας κάνει κανά μάθημα .

νευρολογία μόνο κλινική εξέταση και βαθμός δυσκολίας ανάλογα με εξεταστή.εγώ κληρώθηκα χρόνη και όντας ψιλοαδιάβαστη πήρα 8 (απάντησα 1 από 2 ερωτήσεις).πολυχρονόπουλος εξίσου χαλαρός . ελλούλ πιο αυστηρός αλλά από την άλλη βάζει και 10αρια.(εννοείται προφορικά)

Αχ τι καλά! Μας πήραν από τα μούτρα την πρώτη μέρα ως προς το αν έχουμε περάσει το μάθημα (ο ελλούλ τόνιζε συνεχώς ότι κανονικά όσοι δεν έχου περάσει δεν έχουν δουλειά στην κλινική κλπ) και ανησύχησα μήπως ζητάνε τρελά πράγματα. Thanks a bunch!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά ΣΟΣ!!

Αρρώστησα και δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Σήμερα δεν πήγα νευρολογία κι έκανα την ηλιθιότητα να μην πάρω τηλ τη γραμματεία να μου πουν αν επιτρέπεται 2η απουσία. Ξέρω σίγουρα ότι επιτρέπεται 1. Γνωρίζει κανείς κάτι για 2η; Σε κάποιες κλινικές επιτρέπεται, νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

calm down.νομίζω 2 είναι αλλά και να μην είναι για λόγους υγείας σταντε δεν τιθεται θεμα. αλλά κι αν μια στις 1000 (που ειναι τελειως απιθανο) σε ζαλισουν προσφερσου να κανεις μια εφημερια. αργησα να το δω .ειμαι σιγουρη πως το χεις λυσει ηδη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως, 2 είναι, (η 2η δικαιολογημένη), οπότε όλα οκ.

Και να πω επίσης, για τους άλλους συναδέλφους, ότι στην ψυχιατρική κάθε απουσία θα αντιστοιχεί σε μία εφημερία μέσα σε σκ (ή Σάββατο ή Κυριακή) εκτός του σκ που ακολουθεί την τελευταία εβδομάδα της κλινικής. Ανώμαλο βέβαια, δεν έχω ιδέα πώς τους ήρθε να το κάνουν αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Και για να συνοψίσουμε... χαλαρή η εξέταση της νευρολογίας, το κεφ. 16 της Bate's αρκεί. Πολυχρονόπουλος με εξέτασε, του τα είπα σχεδόν όλα και πήρα 9. Πάντως, δεν κόβουν κανέναν, γενικά, αφού κάποιος συμφοιτητής που δεν είχε διαβάσει καθόλου και δεν απάντησε τίποτα, πήρε ένα 5αράκι.

Η εξέταση - σε εμάς τουλάχιστον - ήταν του στυλ: "πες μου την κλινική εικόνα ενός ασθενούς με ΑΕΕ, Parkinson, παρεγκεφαλίδα"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

γεια, ξεκιναω απο την αλλη εβδομαδα νευρολογία και θα ηθελα να ρωτησω τι παιζει και πότε γινεται η εξέταση μετα το τελος των 4 εβδομαδων ή κατά την διαρκεια???ανηκει στα πτυχιακά η είναι ραδιο αρβύλα αυτόποπυ άκουσα ??? please tell me..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.