Jump to content

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


thalia

Recommended Posts

γεια σας emrasta , θα ηθελα να ρωτησω, αν η εκπαιδευτικη αδεια( οι 15 ημερες το ετος), μπορουν να μεταφερθουν μεσα στο επομενο ετος, οπως η κανονικη αδεια...

γιατι στο γραφειο προσωπικου μου παν οτι δε γινεται... emranting

ενω εγω ξερω ατομα που δεν ειχαν παρει εκπαιδευτικες κ πηραν μαζεμενο εξαμηνο εξωτερικου 8-9 μηνες...

ξερει κανενας το νομο?

ευχαριστω εκ των προτερων emsaddamempolice

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γίνεται... Μάλλον κανονικές άδειες και ρεπό έπαιρναν οι συνάδελφοι, μαζί με κάποια ανοχή από τον διευθυντή (συμβαίνεί συχνά στο τέλος της ειδικότητας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας emrasta , θα ηθελα να ρωτησω, αν η εκπαιδευτικη αδεια( οι 15 ημερες το ετος), μπορουν να μεταφερθουν μεσα στο επομενο ετος, οπως η κανονικη αδεια...

γιατι στο γραφειο προσωπικου μου παν οτι δε γινεται... emranting

ενω εγω ξερω ατομα που δεν ειχαν παρει εκπαιδευτικες κ πηραν μαζεμενο εξαμηνο εξωτερικου 8-9 μηνες...

ξερει κανενας το νομο?

ευχαριστω εκ των προτερων emsaddamempolice

άλλο η 6μηνη εκπαιδευτική άδεια για ειδίκευση στο εξωτερικό και άλλο η εκπαιδευτικές άδειες για συμμετοχή σε συνέδρια που λαμβάνεις όταν έχει συνέδριο

πως να μεταφέρεις "εκπαιδευτική άδεια";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 74 νόμου 2071/92

Κάθε ιατρός του Ε.Σ.Υ., καθώς και οι ειδικευόμενοι ιατροί δικαιούνται 15 ημέρες το χρόνο άδεια μετ' αποδοχών για παρακολούθηση επιστημονικών συνεδρίων. Η παρακολούθηση πρέπει να πιστοποιείται αμέσως μετά τη λήξη του συνεδρίου, άλλως σε αντίθετη περίπτωση παρακρατούνται οι αποδοχές και δεν προσμετράται ο χρόνος στην ειδικότητα".

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν η εκπαιδευτική άδεια στο εξωτερικό μπορεί να είναι μόνο για ένα μήνα? Γιατί απο τη κλινική δεν μου δίνουν πάνω απο ένα μήνα λόγω έλλειψης ειδικευομένων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Hi Dim,

Με έγκριση από το ΚΕΣΥ min 3 months.

Για 1 μήνα γίνεται μόνο με κάλυψη από τους συνειδικευόμενους/Διευθυντή σου, χωρίς τυπικά να το γνωρίζει η διοίκηση του Νοσοκομείου σου πως είσαι abroad.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ψηφιστηκε 02/07/2014

Άρθρο 36
Τιµητικές αµοιβές σε ιατρούς
.............
.............
β. Η εκπαιδευτική άδεια για συµµετοχή σε συνέδρια στο εσωτερικό ή το εξωτερικό χορηγείται στο επιστηµονικό προσωπικό της Ιατρικής Υπηρεσίας, µε την προϋπόθεση ότι ο ενδιαφερόµενος έχει ανακοίνωση ή ενεργό συµµετοχή σε επιστηµονικές εκδηλώσεις, συζητήσεις ή διαλέξεις ή µετέχει σε οµάδες εργασίας µε αυστηρά επιστηµονικό περιεχόµενο. Σε κάθε άλλη περίπτωση χορηγείται εκπαιδευτική άδεια, για την παρακολούθηση παγκόσµιων ή πανευρωπαϊκών συνεδρίων ή συνεδρίων ιδιαίτερου επιστηµονικού ενδιαφέροντος, µετά από εισήγηση του Επιστηµονικού Συµβουλίου και απόφαση του Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας του Νοσοκοµείου, που εκδίδεται µε την προϋπόθεση ότι ο λειτουργός ή υπάλληλος γνωρίζει άριστα τη γλώσσα που χρησιµοποιείται στο συνέδριο και ότι ο συνολικός αριθµός του προσωπικού που απουσιάζει σε εκπαιδευτική ή άλλη άδεια
δεν υπερβαίνει το 50% των υπηρετούντων στο τµήµα του αιτούντος και δεν διαταράσσεται κατά τα λοιπά η εύρυθµη λειτουργία της υπηρεσίας.
Απαγορεύεται σε ιατρούς, στο λοιπό επιστηµονικό και νοσηλευτικό προσωπικό του Ε.Σ.Υ., καθώς και σε πανεπιστηµιακούς ιατρούς, που εργάζονται σε κλινικές εγκατεστηµένες σε νοσοκοµεία του Ε.Σ.Υ. ή των Α.Ε.Ι., να συµµετέχουν σε συνέδρια ή σεµινάρια στο εσωτερικό ή εξωτερικό, που οργανώνονται από φαρµακευτικές εταιρείες ή εταιρείες ιατροτεχνολογικού εξοπλισµού για την προβολή των προϊόντων τους
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.