Jump to content

Θέμα - Πρόβλημα με Ιατρικό Σύλλογο


Davinci

Recommended Posts

Σημείωση: Ξέρω ξέρω ότι έχει υπέραναλυθεί το θέμα, ναι έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα αντίστοιχα topics και ναι ανοίγω καινούριο topic γιατί 1ον θέλω να εκφράσω την αγανάκτηση μου για την κοροιδία και 2ον θέλω συμβουλή από παλιούς για το πως να κινηθώ.

Σήμερα λοιπόν πήγα στον τοπικό μου ιατρικό σύλλογο στην περιοχή του οποίου θα εργαστώ για 1 χρόνο ως ειδικευόμενος για να ρωτήσω για τη διαδικασία της πρώτης εγγραφής μου. Εκεί μίλησα με την υπάλληλο της γραμματειακής υποστήριξης του συλλογου. Πέραν των ανούσιων και χωρίς κανένα νομικό υπόβαθρο ερωτήσεων για το γιατί δεν είχα εγγραφεί ακόμη, και πως δήλωσα ειδικότητα χωρις να εγγραφώ στο σύλλογο (αφού κατα δήλωση της μη εγγραφή στο συλλογο συνεπάγεται και αυτοματα ότι η άδεια επαγγέλματος δεν ισχύει) τις οποίες και αντέκρουσα με πληροφόρησε οτι για να κάνω εγγραφή πέραν των απαίτούμενων δικαιολογητικών θα πρέπει να καταβάλω 50 ευρώ για την εγγραφή και 40 ευρώ για την συνδρομή (προσοχή εδώ) του τρέχοντος εξαμήνου (σημείωση: δουλειά δεν έχω πιάσει ακόμη). Στην αρχή δεν έδωσα σημασία είπα μάλλον ο κάθε σύλλογος κάνει τα δικά του. Όταν όμως μίλησα με ένα φίλο συνάδελφο μού είπε ότι ο ίδιος στην Αθήνα πλήρωσε μόνο 1 ευρώ για την εγγραφή του και πως αυτό έχει νομική υπόσταση που δεσμεύει όλους τους συλλόγους της χώρας. Έτσι μπήκα εδώ (και όχι μόνο) και το έψαξα το θέμα και φυσικά βρήκα και εδώ και στην ιστοσελίδα του ΙΣΑ και άλλων συλλόγων το περίφημο βασιλικό διάταγμα του 57 και συγκεκριμένα το γνωστό άρθρο 39

Άρθρο 39. Tα μέλη του Iατρικού Συλλόγου υποχρεώνονται σε ετήσια εισφορά που καθορίζεται κάθε χρόνο από το Διοικητικό Συμβούλιο κάθε Συλλόγου, με την έναρξη του νέου οικονομικού έτους, ανάλογα με τις τοπικές συνθήκες, εξίσου για όλους τους γιατρούς και κατά κλίμακα για τους κλινικάρχες και τους καθηγητές του Πανεπιστημίου. Προκειμένου για τον καθορισμό της εισφοράς κατά κλίμακα επιτρέπεται προσφυγή του ενδιαφερομένου μέσα σε 10 ημέρες από την κοινοποίηση σε αυτόν του καταλογιζομένου ποσού, ενώπιον Tριμελούς Eπιτροπής αποτελούμενης από γιατρούς που δεν είναι μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και διορίζονται με τους αναπληρωτές τους από τον οικείο νομάρχη με θητεία ισόχρονη με τη θητεία του Δ.Σ. H Eπιτροπή αποφαίνεται μέσα σε 10 ημέρες από την υποβολή της ενστάσεως και προεδρεύεται από τον αρχαιότερο γιατρό, εφόσον δε μετέχει σε αυτήν καθηγητής Πανεπιστημίου. H ετήσια εισφορά του γιατρού προς τον οικείο σύλλογο δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1/2 της εκάστοτε βασικής ετήσιας εισφοράς που καταβάλλεται στο Tαμείο Συντάξεως και Aυτασφαλίσεως Yγειονομικών από όποιον ασκεί γενική ιατρική, ούτε να είναι κατώτερη από το 1/8 αυτής 2) Oι εισφορές της προηγούμενης παραγράφου καταβάλλονται σε δύο δόσεις απευθείας στο Σύλλογο, μέσα στο πρώτο δίμηνο κάθε εξαμήνου. Όποιος γιατρός δεν καταβάλει εμπρόθεσμα τις εισφορές του υποχρεώνεται στην καταβολή αυξημένης εισφοράς κατά 3% για κάθε μήνα καθυστερήσεως. Για καθυστέρηση μεγαλύτερη από έξι μήνες ο παραβάτης εισάγεται με εισήγηση του Διοικητικού Συμβουλίου και προσωπική ευθύνη του Tαμία του Iατρικού Συλλόγου στο Πειθαρχικό Συμβούλιο και τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι το οφειλόμενο ποσό της εισφοράς, με την επιφύλαξη της διατάξεως του εδαφίου 3 της παρ. 3 του άρθρου 3 του παρόντος. Aπό την εισφορά απαλλάσσονται τα μέλη που εγγράφονται για πρώτη φορά στον Iατρικό Σύλλογο, εφόσον δεν άσκησαν προηγουμένως το ιατρικό επάγγελμα και ασκούνται για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας, εφόσον δεν μισθοδοτούνται με οποιονδήποτε τρόπο. Tα ποσά που οφείλονται μέχρι της ισχύος του παρόντος από προσαυξήσεις, λόγω μη εμπρόθεσμης καταβολής των ετησίων εισφορών, διαγράφονται 3) Oι Iατρικοί Σύλλογοι καταβάλουν στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο σαν υποχρεωτική εισφορά το ποσό των δραχμών "2.000" ετήσια για κάθε μέλος που έχει εγγραφεί στο μητρώο τους. Oι ανωτέρω εισφορές μπορούν να αυξομειώνονται με απόφαση του Γενικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Iατρικού Συλλόγου, η οποία εγκρίνεται από τον Yπουργό Kοινωνικής Πρόνοιας (H εισφορά αυτή ισχύει από 1-1-1989 με την υπ' αριθ. A4/2823/88 Aπόφαση του Yφυπουργού Y.Π.K.A.) 4) Για την είσπραξη της εισφοράς αυτής είναι υπεύθυνοι ο Πρόεδρος και ο Tαμίας κάθε Iατρικού Συλλόγου, οι οποίοι την καταβάλουν χωρίς καθυστέρηση στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο στην αρχή κάθε εξαμηνίας κάθε έτους. 5) Kάθε Iατρικός Σύλλογος υποχρεώνεται να υποβάλει στον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο και το οικείο Yγειονομικό Kέντρο προς έγκριση την προβλεπόμενη από το Nόμο έκθεση των ελεγκτών μετά την ετήσια λογοδοσία του Διοικητικού Συμβουλίου καθώς και τον προϋπολογισμό του 6) Oι Iατρικοί Σύλλογοι δικαιούνται να εισπράττουν δικαίωμα εγγραφής από τα μέλη που για πρώτη φορά εγγράφονται στα μητρώα του. Eπίσης οι Σύλλογοι δικαιούνται να εισπράττουν δικαίωμα μεταγραφής. Tο δικαίωμα εγγραφής και μετεγγραφής ορίζεται σε δραχμές 300 για όλους του Συλλόγους 7) Όλα τα έσοδα του Πανελληνίου Iατρικού Συλλόγου και των κατά τόπου Iατρικών Συλλόγων εισπράττονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Nόμου "περί εισπράξεως δημοσίων εσόδων"

σημείωση 300δρχ = 0,90 ευρώ όσο δηλαδή και στον ΙΣΑ

και άντε να κατπιώ το πρώτο δηλαδή οτι κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώσω τη συνδρομή 40 ευρώ εφόσον εγγράφομαι για πρώτη φορά αλλά το δεύτερο ότι παράνομα (?) με βάζουν να πληρώσω χρέωση εγγραφής 50 ευρώ δεν καταπίνετε...Γιατί ο ΙΣΑ συμμορφώθηκε όπως φαίνεται με το παραπάνω βασιλικό διάταγμα και αυτοί εδώ όχι?

Δεν είναι μόνο οτι αυτή τη στιγμή δεν έχω 90 ευρώ περίσευμα να δώσω αλλά και να είχα θα προτιμούσα να τα δώσω πχ στην Actionaid και όχι σε έναν σύλλογο πού όταν τους ρώτησα αν έχουν κάποιο έντυπο, περιοδικό ή έστω ιστοσελίδα για τη δράση του μου απάντησαν δεν έχουμε (και αναρωτήθηκα απο μέσα μου έντυπο ή δραση)

Ετσι λοιπόν θέλω καταρχήν όποιος ξέρει να με διαφωτίσει αν όντως το παραπάνω βασιλικό διάταγμα το 57 είναι σε ισχύ και να μου προτείνετε πως να κινηθώ.

Φιλικά και ελπίζω να μην κούρασα

Δημήτρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μας κούρασες Leonardo.....

Μερικές παρατηρήσεις:

1) Πώς έβγαλες άδεια ασκήσεως χωρίς βεβαίωση από τον ιατρικό Σύλλογο?

2) Όταν έκανα εγγραφή για πρώτη φορά (όντας επίσης άνεργος) ρώτησα τον Τάσο σε πμ και απάντησε ότι δεν πληρώνω συνδρομή...(η εγγραφή ήταν 1 ευρώ). Αφού μάλωσα με την μαλάκω στον σύλλογο τα πλήρωσα γιατί δεν έβγαζα άκρη και ήθελα επιτέλους να βγάλω των κωλοάδεια και να πάω διακοπές...

3) Το διάταγμα αυτό πως ξέρεις ότι ισχύει και για αυτόν τον ΙΣ?

4) Έκτοτε πληρώνω κάθε χρόνο 80 ευρώ και αισθάνομαι πολύ περήφανος γιατί δεν είμαι απλός μαλ@κας αλλά μαλ@κας με ένα σήμα στο αυτοκίνητο. (ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΛ@ΚΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΗΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Έχει αλλάξει η νομοθεσία στις επιταγές του ανοίγματος των επαγγελμάτων. Πλέον την εκδίδουν αποκλειστικά οι περιφέρειες προσωρινά(?) (άλλο μπάχαλο εκεί γιατί έπεσα πάνω στην αλλαγή)

2) Κι εμένα είναι στενά τα χρονικά περιθώρια γιατί είμαι υπο διορισμό οπότε πρέπει να τελειώνει αυτή η ιστορία αλλά δεν είμαι πρόθυμος να πληρώσω τις διακοπές της υπαλλήλου πού μου δήλωσε οτι μέχρι 15 Αυγούστου θα είναι εκεί οποτε να βιαστώ γιατί θα το κλείσει το μαγαζάκι

3) Δεν το ξέρω το λέει μόνο του "Tο δικαίωμα εγγραφής και μετεγγραφής ορίζεται σε δραχμές 300 για όλους του Συλλόγους"

4) +1000

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.