Jump to content

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ


nickaop

Recommended Posts

παιδια καλησπερα. ειμαι νεος εδω... θα ηθελα να θεσω δυο νεα θεματα προς συζητηση.

κανω γυναικολογια στο νοσοκομειο αλεξανδρα ειμαι στον 4 μηνα ειδικευσης και απο το γραφειο προσωπικου μου ειπαν πως δεν δικαιουμαι αδεια κανονικη γτ δεν εχω συπληρωσει 6 μηνες υπηρεσιας. ισχυει αυτο;

επισης εχουμε δυο συναδερφους με παιδια ανω των 2 ετων που κανουν 4 εφημεριες το μηνα και πηζουμε ολοι οι αλλοι. γιατι; υπαρχει καποιος νομος;

και τελος μετα απο εφημερια δικαιουμαι καποιο ρεπο; δεν μας δινουν τθποτα. υπαρχει καποιος ή καποια που μπορει να μου απαντησει σε αυτα; σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Δικαιούσαι 1,67 ημέρες/μήνα άδεια, άρα 7 ημέρες στο χρόνο που ήδη εργάζεσαι στο νοσοκομείο. Μην ακούς τις μαλακίες του κάθε παπάρα.

2. Δεν υπάρχει νόμος που να δίνει το δικαίωμα να κάνουν οι συνάδελφοί σου λιγότερες εφημερίες. Τις εφημερίες τις ορίζετε εσείς με την έγκριση του διευθυντή της κλινικής.

3. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον ιατρό που εφημερεύει να λαμβάνει εντός μίας εβδομάδας ρεπό για την εφημερία που έκανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. μπορεις να μου στειλεις τους νομους για να τους εχω;

στο πρωτο θεμα μου ειπαν απο το γραφειο προσωπικου μετα το εξαμηνο δικαιουμαι αδεια και να μην το ψαξω...

σχετικα με τις γυναικες μου ειπαν πως υπαρχει νομος για ευνοικη μεταχειριση σε ολα...

στο 3 θεμα το πιο φλεγον μου λεει ο διευθυντης πως δεν υπαρχει κανενας νομος και αν ηθελα νομο να πηγαινα σε αλλο νοσοκομειο...για τα ρεπο μετα τις εφημεριες υπαρχει καποιος νομος, καποια αποφαση; επισης μου ειπαν συναδερφοι να μην τους ζορισω πολυ γιατι στις εξατασεις για ειδικοτητα θα με εχουν σταμπαρει και θα με κοψουν...γινεται αυτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο στην Ελλάδα μπορούν να λέγονται τόσο χοντρές μαλακίες!

Σχετικά με το πρώτο θέμα πες τους ότι δε θα το ψάξεις περαιτέρω και απαίτησε να σου δείξουν αυτοί το νόμο που λέει για 6 μήνες. Για το δεύτερο το έχω ακούσει κι εγώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Για το φλέγον 3ο θέμα η απάντησή σου είναι ο νόμος 3754/2009 που αναφέρει ότι «Ύστερα από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον ιατρό, νοσοκομειακό ή πανεπιστημιακό, σε εργάσιμη ημέρα, εικοσιτετράωρη ανάπαυση, η οποία δεν μεταφέρεται πέραν της μιας εβδομάδας.» , άρα πρέπει να γίνεται μέριμνα τα ρεπό να χορηγούνται εντός μίας εβδομάδας από κάθε ενεργό εφημερία. Το θεωρώ εντελώς απίθανο ο δ/ντής σου να μην το γνωρίζει, αλλά κάνει την πάπια.

Όσο για το σταμπάρισμα για τις εξετάσεις δε θα σχολιάσω, τέτοιες αντιλήψεις μας έχουν φέρει στη σημερινή κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο πρωτο θεμα μου ειπαν απο το γραφειο προσωπικου μετα το εξαμηνο δικαιουμαι αδεια και να μην το ψαξω...

Εσυ κανε αιτηση για αδεια κ ασε εκεινους να σου απαντησουν αρνητικα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι αν απαντησουν αρνητικα; σημερα στο νοσοκομειο ζητησα ρεπο μετα απο εφημερια και ο διευθυντης γελαγε και εκανε πλακα με τους επιμελητες λεγοντας πως θελει και ρεπο μετα απο εφημερια. ο νομος λεει δεν ισχυει στο νοσοκομειο και στην κλινικη του γιατι δεν εχει ειδικευομενους....πως θα γινει; κανουμε 8 εφημεριες το μηνα και δουλευουμε ασταματητα...πως θα παρουμε καποια ρεπο; τι μπορω να κανω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ;

Ειλικρινά φίλε (ή φίλη) ακόμα και ο τρόπος που γράφεις μου φαίνεται πολύ φοβισμένος, πόσο μάλλον αν πρέπει να τα πεις. Πάω στοίχημα ότι στις εφημερίες σου αυτός ο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ είναι σπίτι του.

Δε θα ζητήσεις το ρεπό σου ή την άδειά σου σαν να σου κάνουν χάρη, θα την απαιτήσεις γιατί τη λέει ο (υπεράνω όλων) νόμος και θα υποχρεωθούν να στα δώσουν. ΜΑΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑΣ (είναι η τρίτη φορά που τον λέω έτσι, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω) ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Iσως το μεγαλυτερο μπουρδελο στην Αττικη...Απολυτα καθηγητοκεντρικο νοσοκομειο,κυριαρχουν νοοτροπιες περασμενων δεκαετιων απεναντι στους ειδικευομενους.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι στις προσφατες κινητοποιησεις για τις απληρωτες εφημεριες δεν ανοιξε ρουθουνι,με τη συμμετοχη των επιμελητων μαιευτηρων να μετριεται στα δαχτυλα του ενος χερου...

Υ.Γ.Και καλα εμεις που σπουδαζαμε αλλου δεν ξεραμε...Εσεις που τελειωσατε Αθηνα τι δικαιολογια εχετε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφανως και υπαρχει φοβος απο πλευρας μου. προφανως και γινεται γιατι υπαρχει ο φοβος της σταμπας μηπως δεν μου δωσουν την ειδικοτητα...σχετικα με τις εφημεριες και τα ρεπο δεν ξεσηκωνεται κανεις...γιατι ειτε ευελπιστουν σε μια καλυτερη θεση στο νοσοκομειο ειτε κανουν διδακτορικο και τριχες. το θεμα ειναι πως αν διεκδικησω τα ΝΟΜΙΜΑ θα με σκισουν μετα. για αυτο υπαρχει τοσο φοβος. και παραλληλα και αλλοι ειδικευομενοι σε αλλες κλινικες πχ παθολογιας αντιμετωπιζουν τα ιδια αλλα δεν αντιδρα κανεις...γιατι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκίνα φίλε μου διεκδικώντας την άδειά σου εκεί όπου δεν έχεις κανένα π*ύστη ανάγκη και σιγά-σιγά θα βρεις τα κουμπιά του καθενός. Και πούλα και λίγη τρέλα γιατί θα σε τρελάνουν άλλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 48

Δικαίωμα κανονικής άδειας

1. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.

2. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι, μετά της συμπλήρωση ενός (1) έτους πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ;

Ειλικρινά φίλε (ή φίλη) ακόμα και ο τρόπος που γράφεις μου φαίνεται πολύ φοβισμένος, πόσο μάλλον αν πρέπει να τα πεις. Πάω στοίχημα ότι στις εφημερίες σου αυτός ο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ είναι σπίτι του.

Δε θα ζητήσεις το ρεπό σου ή την άδειά σου σαν να σου κάνουν χάρη, θα την απαιτήσεις γιατί τη λέει ο (υπεράνω όλων) νόμος και θα υποχρεωθούν να στα δώσουν. ΜΑΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑΣ (είναι η τρίτη φορά που τον λέω έτσι, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω) ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ.

Επειδη εχω και εγω έναν τετοιο ,σε περιφερειακό νοσοκομειο βεβαια αλλά εξισου βλακα εκανα τα εξης

1. συζητηση με την διευθ.ιατρικης υπηρεσιας -τον προεδρο επιστημον. συμβουλιου -την διοικητρια ---ολα τζιφος

2.γραμμα στον νομικο συμβουλο νοσοκομειου -τζιφος

3.επικοινωνια με επιθεωρηση εργασιας -τελικα αποφανθηκαν οτι ανηκει στην αρμοδιοτητα τους

4.τυχαια λογω επισχεσης συσπειρωθηκαμε και καναμε συλλογο

5. αναφορα προς τη διοικηση ,με κοινοποιηση στους αλλους και SOS στην υγειονομικη περιφερεια

τελικα εκει τους ετσουξε αλλιως θα πηγαιναμε για επιθεωρηση εργασιας

να θυμασαι λοιπον 1 ο νομος ειναι σαφης και δεν λεει τιποτα για ελλειψεις προσωπικου

2 η 8η εφημερια ειναι προαιρετικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 48

Δικαίωμα κανονικής άδειας

1. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.

2. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι, μετά της συμπλήρωση ενός (1) έτους πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

Έτσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ;

Ειλικρινά φίλε (ή φίλη) ακόμα και ο τρόπος που γράφεις μου φαίνεται πολύ φοβισμένος, πόσο μάλλον αν πρέπει να τα πεις. Πάω στοίχημα ότι στις εφημερίες σου αυτός ο ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ είναι σπίτι του.

Δε θα ζητήσεις το ρεπό σου ή την άδειά σου σαν να σου κάνουν χάρη, θα την απαιτήσεις γιατί τη λέει ο (υπεράνω όλων) νόμος και θα υποχρεωθούν να στα δώσουν. ΜΑΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑΣ (είναι η τρίτη φορά που τον λέω έτσι, αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω) ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ.

Επειδη εχω και εγω έναν τετοιο ,σε περιφερειακό νοσοκομειο βεβαια αλλά εξισου βλακα εκανα τα εξης

1. συζητηση με την διευθ.ιατρικης υπηρεσιας -τον προεδρο επιστημον. συμβουλιου -την διοικητρια ---ολα τζιφος

2.γραμμα στον νομικο συμβουλο νοσοκομειου -τζιφος

3.επικοινωνια με επιθεωρηση εργασιας -τελικα αποφανθηκαν οτι ανηκει στην αρμοδιοτητα τους

4.τυχαια λογω επισχεσης συσπειρωθηκαμε και καναμε συλλογο

5. αναφορα προς τη διοικηση ,με κοινοποιηση στους αλλους και SOS στην υγειονομικη περιφερεια

τελικα εκει τους ετσουξε αλλιως θα πηγαιναμε για επιθεωρηση εργασιας

να θυμασαι λοιπον 1 ο νομος ειναι σαφης και δεν λεει τιποτα για ελλειψεις προσωπικου

2 η 8η εφημερια ειναι προαιρετικη

A ξεχασα και τουτο Εργοδοτης σου ειναι το νοσοκομειο και οχι ο διευθυντης!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.