Jump to content

Να τους κυνηγήσω δικαστικά, ή μάταια όλα...?


Recommended Posts

Γεια χαρά…!

Συγχωρήστε με για το bad mood, αλλα, είναι το «γαμώτο» που με πνίγει... emnukeemno

Εν ολίγοις,

με βάση τους 9μιση μήνες που υπηρέτησα (κομμάτι Παθολογίας), έπρεπε να δικαιούμαι 8 μήνες Επίδομα Ανεργίας.

Όταν όμως, μάζεψα τα απαραίτητα χαρτιά, για να τα υποβάλλω στον ΟΑΕΔ,

διαπίστωσα ότι δυο συγκεκριμένοι μήνες (Μάιος και Ιούλιος του 2011),

είχαν, αντί για 25 «Ημερες Εργασίας» (ένσημα), μηδέν και τρία ένσημα αντίστοιχα (...)

Το αποτέλεσμα, αντί για 8 μήνες, να τεκμηριώνω δικαίωμα για 6 μήνες επιδόματος ΟΑΕΔ.

Δηλαδή χάνω 2 μήνες ΟΑΕΔ = 700 euro (…)

Από το Λογιστήριο του Νοσοκομείου, παραδέχτηκαν το λάθος, με Γραπτή Βεβαίωση, ότι :

«...λόγω ανανέωσης της σύμβασης μου, μέσω έγκρισης της παράτασης θητείας,

εκ παραδρομής, δεν είχε καταβληθεί ο Βασικός Μισθός, Μαΐου και Ιουλίου…»

Ήδη, μέσα στο 2012, μου έχει καταβληθεί ο ένας από τους δυο οφειλόμενους μισθούς...

Το «γαμώτο» όμως είναι, ότι όταν θα μπούν τα δυο αυτά μηνιάτικα, τα αντίστοιχα ένσημα τους καταχωρούνται στο 2012.

Άρα τα ένσημα του Μαΐου και Ιουλίου του 2011, παραμένουν μηδέν και τρία αντίστοιχα...!

Άρα εξαιτίας τους,

εξακολουθώ να δικαιούμαι 6 αντί για 8 μήνες Επίδομα Ανεργίας,

και να χάνω 700 euro...

Το «γράμμα του Νόμου»

που κάποιες φορες, δεν συμβαδίζει με το «πνεύμα του Νόμου»

είναι ξεκάθαρο,

και υπαγορεύει ότι, δεν νοείται Μισθοδοσία 2012, και τα ένσημα αυτής, να καλύψουν τα κενά του 2011 (…)

Το μεγάλο θέμα είναι, να τους κάνω μήνυση, διεκδικώντας συνολική αποζημίωση για τη ζημία που έχω υποστεί??

Και, η συνολική αποζημίωση που λέω, δεν είναι μονο τα 700 euro,

αλλα κανονικά,

συν οι τόκοι για τα δυο μηνιάτικα που μου χρωστάνε από το καλοκαίρι του 2011…

Είχατε ποτέ ανάλογη περιπέτεια -εμπλοκή με το Δημόσιο...?

Μήπως τελικά, το όποιο «τελικό ποσό» επιδικαστεί, ύστερα από κάτι χρόνια (...),

στο μεταξύ,

να έχει ήδη γίνει «αέρας» από τα δικαστικά παράβολα...?

Σας ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σας, και το όποιο ενδιαφέρον σας emno emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω οτι καλυτέρα θα ηταν να σε κατατοπίσει ενας δικηγόρος που ν ασχολείται με αυτά τα θέματα ή το ιδιο το νοσοκομείο αν μπορουν και πώς να διορθωσουν το λαθος (π.χ να πληρώσουν εστω τωρα τα ένσημα στο ικα που τα δουλεψες ) ή το ιδιο το ικα ή ο ΟΑΕΔ παρα ο καθε παπαρας απο εδω μεσα που θα σου γραψει το κοντο και το μακρυ του συνάδελφε.

απορώ ρε γμτ τι περιμένεις να σου πουν απο εδω?

ήμαρτον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι σκέψη loser να διεκδικήσεις από τώρα τα 2 μηνιάτικα που θα έπαιρνες μετά από 6μηνες.

μήπως να σκεφτόσουν πως θα βρεις δουλειά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι σκέψη loser να διεκδικήσεις από τώρα τα 2 μηνιάτικα που θα έπαιρνες μετά από 6μηνες.

μήπως να σκεφτόσουν πως θα βρεις δουλειά;

νομίζω οτι καλυτέρα θα ηταν να σε κατατοπίσει ενας δικηγόρος που ν ασχολείται με αυτά τα θέματα ή το ιδιο το νοσοκομείο αν μπορουν και πώς να διορθωσουν το λαθος (π.χ να πληρώσουν εστω τωρα τα ένσημα στο ικα που τα δουλεψες ) ή το ιδιο το ικα ή ο ΟΑΕΔ παρα ο καθε παπαρας απο εδω μεσα που θα σου γραψει το κοντο και το μακρυ του συνάδελφε.

απορώ ρε γμτ τι περιμένεις να σου πουν απο εδω?

ήμαρτον...

Καταρχάς, χαλάρωσε και μην βαράς...! emrockoneminnocect

Απλά, δημοσιεύω το θέμα αυτό, μήπως κάποιος συνάδελφος, έχει παρόμοια εμπειρία...

Αν πρόσεξες, το Γραφείο Προσωπικού, όπως αναφέρω, μένει στο "γράμμα του Νόμου" και όχι στο "πνεύμα του Νόμου"...

Εννοείται, έχω έρθει ήδη σε επαφή με Ειδικό πάνω στην Εργατική και Ασφαλιστική Νομοθεσία, και περιμένω αποτελέσματα...

είναι σκέψη loser να διεκδικήσεις από τώρα τα 2 μηνιάτικα που θα έπαιρνες μετά από 6μηνες.

μήπως να σκεφτόσουν πως θα βρεις δουλειά;

Σ'αυτό έχεις δίκιο...

Παρόλα αυτά, το ζητούμενο είναι, παράλληλα, με το όποιο ψάξιμο για δουλειά,

να μη χάσεις ρε π@@στη μου, κάτι που δικαιούσαι (...)

και που σε τυραννάει ακόμα περισσότερο, όταν "λούζεσαι" τη μ@λ@κία κάποιων άλλων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν βαραω ρε φιλε αλλα ειλικρινα μην περιμενεις ν ακουσεις κατι σωστο εδω μεσα εκτος απο μπαρουφες να ρωτας τους ειδικους παντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν βαραω ρε φιλε αλλα ειλικρινα μην περιμενεις ν ακουσεις κατι σωστο εδω μεσα εκτος απο μπαρουφες να ρωτας τους ειδικους παντα

Να 'σαι καλά!

Παρόλα αυτά, έχω μια ένσταση, ως προς τις μπαρούφες... emrasta

Ειλικρινά, πολλές φορές,

έχω πάρει πολύ ουσιαστικές σκέψεις -κατευθύνσεις, αλλά και πολύτιμη "ζεστή πληροφορία" από 'τούτο 'δώ το μετερίζι... emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντησή μου είναι ότι 1) το ποσό είναι πολύ μικρό 2) ο χρόνος που θα χρειαστεί η δικαστική διαμάχη στην Ελλάδα είναι τεράστιος 3) η μόνη περίπτωση να άξιζε η υπόθεση ήταν να πας με τη διαδικασία των εργατικών διαφορών, που όμως έχει τρεις μήνες προθεσμία και πιθανότατα την έχεις χάσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.