Jump to content

[συγκριση/επιλογή ειδικότητας] οφθαλμολογία ή γυναικολογία


Recommended Posts

Χαίρεται, είμαι εκτοετής και με ενδιαφέρει η γυναικολογία,άλλα απο την άλλη όσον αφορά την οφθαλμολογία με δελεάζει η ποιότητα ζωής .Ξέρω ότι στις συγκρίσεις για ειδικότητα παίζει πολύ η οφθαλμολογία,αλλα αν θα μπορούσατε παρόλα αυτά να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται, είμαι εκτοετής και με ενδιαφέρει η γυναικολογία,άλλα απο την άλλη όσον αφορά την οφθαλμολογία με δελεάζει η ποιότητα ζωής .Ξέρω ότι στις συγκρίσεις για ειδικότητα παίζει πολύ η οφθαλμολογία,αλλα αν θα μπορούσατε παρόλα αυτά να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ!

Αν θέλεις χρήματα και καριέρα, τότε γυναικολογία. Αν θέλεις ποιότητα ζωής, τότε οφθαλμολογία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά φύγε από την ελλαδα , και κανε και τον κηπουρό αν βρεις και οχι τον γιατρό ντε και καλα.

emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclaps emclapsemclaps

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται, είμαι εκτοετής και με ενδιαφέρει η γυναικολογία,άλλα απο την άλλη όσον αφορά την οφθαλμολογία με δελεάζει η ποιότητα ζωής .Ξέρω ότι στις συγκρίσεις για ειδικότητα παίζει πολύ η οφθαλμολογία,αλλα αν θα μπορούσατε παρόλα αυτά να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ!

Αν θέλεις χρήματα και καριέρα, τότε γυναικολογία. Αν θέλεις ποιότητα ζωής, τότε οφθαλμολογία!

Αυτό είναι πλέον εντελώς εκτός πραγματικότητας. Ίσχυε παλαιότερα, όχι πιά. Η γυναικολογία είναι από τις πλεόν κορεσμένες ειδικότητες με ποσοστά ανεργίας και υποαπασχόλησης στο Θεό!

Η οφθαλμολογία είναι ακόμα σε καλύτερη μοίρα. Άλλωστε αυτό φαίνεται και από τις αναμονές (στην οφθαλμολογία είναι μεγαλύτερες)

Για του λόγου το αληθές, ψάξε πόσα γυναικολογικά ιατρεία έκλεισαν τον τελευταίο χρόνο συγκριτικά με άλλες ειδικότητες, καθώς και πόσοι ειδικευμένοι γυναικολόγοι έφυγαν στο εξωτερικό λόγω υποαπασχόλησης.

συμπερασματικά, οφθαλμολογία για ποιότητα ζωής και ελαφρώς καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές. Γυναικολογία μόνο αν έχεις κόλλημα με το αντικείμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε uberto,επειδη με ενδιαφερει αμεσα,πως κατεληξες οτι η γυναικολογια,συγκριτικα με αλλες ειδικοτητες,ειναι πιο κορεσμενη? Πως εμαθες ποσα γυναικολογικα ιατρεια εκλεισαν τον τελευταιο χρονο και ποσοι ειδικευμενοι γυναικολογοι ξενιτευτηκαν? Αν εχεις μαζεψει τετοια στοιχεια μπορεις με την ευκαιρια αυτη να τα μοιραστεις μαζι μας? προσωπικα θεωρω οτι η πλειοψηφια των ειδικοτητων ειναι κορεσμενη και σιγουρα οχι λιγοτερο η οφθαλμολογια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά ειδικότητα δεν είναι κορεσμένη ;

Μήπως οι παθολόγοι βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα, όταν γνωρίζω άτομο που άνοιξε ιατρείο στον Πειραιά, βαράει μύγες, και αναγκάζεται να παραδίδει μαθήματα σε ΙΕΚ για να ζήσει ;

Ή οι... καρδιολόγοι είναι καλύτερα ;

Ίσως Ιατρική της Εργασίας-Γηριατρική να είναι ακόμα "ανοικτές", και σίγουρα η Γενική Ιατρική (αυτή την στιγμή), αλλά αυτή προϋποθέτει μόνιμη εγκατάσταση σε εξωτικά μέρη της ελλ.επαρχίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.