Jump to content

Aνάκληση διορισμού


H.Dimi

Recommended Posts

Εντελώς νέα στο forum και πλήρης άσχετη με το πως μπορώ να πάρω τις απαντήσεις που ψάχνω, θα ήθελα τα φώτα σας. Άνοιξε η θέση μου για ειδικότητα, αλλά κατέχοντας ήδη έμμισθη θέση σε νοσοκομείο του εξωτερικού, με συμβόλαιο που λήγει σε 3 μήνες, θέλω να πάρω ανάκληση διορισμού. Επικοινώνησα ήδη με το Υπουργείο και μου είπαν ότι αυτό είναι εφικτό, φτάνει να αποστείλω το συμβόλαιό μου, μια υπεύθυνη δήλωση για το πόσο χρόνο ζητώ ανάκληση καθώς και μία αίτηση (?????). Το θέμα είναι, ποια είναι αυτή η αίτηση και που μπορώ να την βρω;;;;; Και αφού σας ζάλισα που σας ζάλισα, αν ξέρει κάποιος, η διαδικασία για να πάρω ανάκληση θέλει γύρω στις 10 ημέρες (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν από το Υπουργείο). Προλαμβαίνω να την πάρω πριν το χρονικό περιθώριο των 15 ημερολογιακών ημερών που έχω για να παρουσιαστώ ή θα τρέχω με διαγραφές και ιστορίες;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στείλε τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε αυτόν που θα παραλάβει την απόφαση τοποθέτησής σου ώστε την επομένη να τα αποστείλει στο υπουργείο για να ζητήσεις την χρονολογική παράταση.

Μετάφραση του συμβολαίου σου και μία απλή αίτηση που να ζητάς τη χρονολογική παράταση.

Δες ΕΔΩ τη σχετική νομολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την αιτηση την πηρα απο το Υπ.Υγειας. Θελει επισης το συμβολαιο μεταφρασμενο και το διορισμο που θα σου χει ερθει. Ειχα κανει πληρεξουσιο τον πατερα μου (με συμβολαιογραφο, με σαφη αναφορα, για να μην μπορουν να πουν τιποτα).

Μονο αποφασισε ποσο καιρο θες ανακληση. Μετα δεν εχει ανακληση της ανακλησης, ουτε ανανεωση της ανακλησης (ετσι μου ειπαν απο το Υπ.Υγειας). Και ο καιρος της ανακλησης πρεπει να διακαιολογειται απο το συμβολαιο σου .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εμένα από το Υπουργείο μου είπαν ότι ανάκληση μπορείς να πάρεις από 6 μήνες (ελάχιστο) μέχρι 3 χρόνια (μέγιστο). Δεν τους άκουσα και ιδιαίτερα αυστηρούς για το αν και πως θα δικαιολογήσεις το χρονικό διάστημα που θα ζητήσεις, αρκεί να τους πάρεις την αίτηση και ένα συμβόλαιο. Έκλεισα για καλό και για κακό εισητήριο για Αθήνα αύριο (!!!). Πάντως αυτή η "αίτηση", ακόμη δεν ανευρέθηκε (ως επίσημο έγραφο που το συμπληρώνεις). Η κυρία στο τηλέφωνο, μου είπε ότι μπορώ να την γράψω και μόνη μου. Πιστεύω πως και μια Υπεύθυνη Δήλωση, θα την κάνει την δουλειά. Τι λέτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε τα πράγματα είναι πολύ απλά, μην τα κάνεις πολύπλοκα.

Διάβασε την υπουργική απόφαση, θα μάθεις σίγουρα τις λεπτομέρειες που ζητάς.

Αίτηση ζητάει, μία απλή κοινή αίτηση όπως ΑΥΤΗ όχι υπεύθυνη δήλωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απολογούμαι συνάδελφε, αλλά όπως προείπα, δηλώνω άσχετη :) Ίσως γιατί εδώ στην Κύπρο που βρίσκομαι, είναι λίγο πιο απλοποιημένα τα πράγματα. Όπως και να'χει, σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα κι απο μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω (κυριως τον Τασο Θεοδωρίδη) αν ανάκληση δικαιούται καποιος μόνο επειδη έχει καποιο συμβολαιο σε άλλο νοσοκομείο εξωτερικου η εσωτερικου ή κανει κάποιο μεταπτυχιακό. Το ρωτάω γιατι θα ήθελα να παρω ανακληση προκειμενου να έχω ένα τριμηνο καιρο για να προλάβω να δωσω τις εξετάσεις USMLE, αλλά δεν ξέρω τοτε τι λογο να ισχυριστώ (και αν πρεπει να δικαιολογήσω την ανάκληση). Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι και εγώ.Ανάκληση διορισμού μπορεί κάποιος να ζητήσει μόνο όταν έρθει ο διορισμός του και πρίν διοριστεί ή μπορεί ενώ είναι διορισμένος να ζητήσει ανάκληση του διορισμού του λόγω πχ υπογραφής συμβολαίου με νοσοκομείο εξωτερικού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι και εγώ.Ανάκληση διορισμού μπορεί κάποιος να ζητήσει μόνο όταν έρθει ο διορισμός του και πρίν διοριστεί ή μπορεί ενώ είναι διορισμένος να ζητήσει ανάκληση του διορισμού του λόγω πχ υπογραφής συμβολαίου με νοσοκομείο εξωτερικού;

αφου διοριστεις ο μονος τροπος ειναι η παραιτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.