Jump to content

Πιθανότητα αποκλεισμού από πτυχιακές εξετάσεις όταν δεν προσκομιστεί η κάρτα εργαστηρίων


alfa-xi

Recommended Posts

Έκανα το ίδιο post κάτω από το topic Ιστολογία 1 & 2, αλλά δεν πήρα απάντηση κι έτσι ανοίγω νέο topic.

Η ανακοίνωση της έδρας έγραφε οτι απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στις εξετάσεις είναι η προσκόμιση της κάρτας των εργαστηρίων. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με εμάς τους πολύ παλιούς που δεν την έχουμε; Αν θυμάμαι καλά, την κρατούσε η έδρα με τη λήξη των ασκήσεων. Άλλωστε, τότε είχα εξεταστεί και πέρασα την ιστολογία 2 και τις εμβρυολογίες. Λέτε να προκύψει πρόβλημα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit...

σβηνω οσα ηθικολογικα εγραψα και απλως σχολιαζω οτι τετοιου ειδους ερωτησεις ειναι χαρακτηριστικες της νοσηροτητας του "συστηματος" της εκπαιδευσης...

ειναι σαν να ρωτας "εχασα το κλειδι, υπαρχει πιθανοτητα να μην παρει μπροστα το αμαξι"?

εχουμε φτασει στο μνημονιο και την απολυτη ανυποληψια και δεν μπορουμε να δουμε μεσα μας τις πραγματικες αιτιες...

τεσπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον συνάδελφο "With", ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνάδελφε "fertomasa", καλώς έσβησες τις ηθικολογίες. Το φόρουμ δεν φτιάχτηκε για αντιπαραθέσεις, αλλά για αλληλοβοήθεια μεταξύ φοιτητών και ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών. Εάν το σύστημα της εκπαίδευσης νοσεί επειδή η έδρα της ιστολογίας τότε κρατούσε τις κάρτες, ενώ τώρα τις κρατούν οι φοιτητές, τότε προς τι όλος ο ντόρος; Μικρό το κακό... Γιατί δεν φαντάζομαι να μου επιτίθεσαι προσωπικά. Γνωριζόμαστε από κάπου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι βεβαια, δεν σε γνωριζω και φυσικα δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις.αυτο ειναι το θεμα?

το θεμα ειναι οτι συνηθιζουμε στην μη τηρηση κανενός κανόνα, και ρωταμε δημόσια αν τρεχει και κατι..

και το ακομα χειροτερο ειναι να πεσει συγγενης σου ή συγγενης μου στα επειγοντα σε ατομο που τελειωσε την ιατρικη με σπουδες "ανοιχτου πανεπιστημιου" και να απαιτησεις να κανει κατι για να τον σωσει. αυτο ειναι θεμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί απαντάς σε ένα θέμα, αφού δεν έχεις μπει καν στον κόπο να διαβάσεις την ερώτηση; Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι κάνω σπουδές τύπου "ανοιχτού πανεπιστημίου". Έγραψα ότι παλιά, όταν δλδ ασκήθηκα εγώ και η σειρά μου, η έδρα κρατούσε τις κάρτες μετά το πέρας της άσκησης. Επίσης έγραψα ότι μόλις τέλειωσα την άσκηση, πέρασα τα 3/4 του μαθήματος. Ίσως να μην διατύπωσα με σαφήνεια το ερώτημα και η ανησυχία μου είναι μήπως μετά από τόσα χρόνια, δεν υπάρχουν αρχεία ή παλιές καταστάσεις, ώστε να εξεταστώ και στο κομμάτι που δεν πέρασα τότε. Χωρίς να είμαι υποχρεωμένη να απαντήσω στα κακοπροαίρετα υπονοούμενά σου, το κάνω για να κλείσει το θέμα μια και καλή, γιατί εφόσον αποφάσισα να κλείσω την εκκρεμότητα πτυχίο, θα ξανασυναντηθούμε σε αυτό το φόρουμ και δεν θέλω να διαβάσω ποτέ ξανά τα άσχετα με το εκάστοτε τόπικ κακεντρεχή σχόλιά σου. Δεν ξέρω αν κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, αλλά σε πληροφορώ ότι στα 6 χρόνια που φοίτησα στη σχολή, στη δική μου τουλάχιστον σειρά, δεν συνάντησα "αλεξιπτωτιστές". Οι λόγοι για τους οποίους εγώ δεν αποφοίτησα, είναι καθαρά προσωπικοί και δεν ενδιαφέρουν κανέναν εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι γιατι δεν αντιλαμβανεσαι οτι το αρχικο σου ερωτημα σε εκθετει και εκθετει και τον τροπο που σκεφτεσαι...

Μπαινεις σε ενα δημοσιο φορουμ και ρωτας αν πειραζει να εξεταστεις χωρίς καρτα, την απαντηση δεν την ξερεις?

Αρμοδια για τετοια ζητηματα ειναι η γραμματεια της ιστολογίας, κατι που επισης ξερεις. Γιατι δεν ρωτας εκει?

Ρωτας εδω γιατι θελεις απλα επιβεβαβιωση οτι "δεν τρεχει και κατι"..

Και φυσικα για σενα ουσια ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου: ναι λοιπον, δεν πειραζει, δωσε ελευθερα και καλη επιτυχια..

Για μενα ουσια ειναι οτι οι συνεχεις εκπτωσεις απο ολους και σε ολα εχουν κανει μπουρδελα τα δημοσια πανεπιστημια, και ειδικα οι ιατρικες σχολες βγαζουν αποφοιτους (οχι ολους, αρκετους ομως) με επικινδυνα λιγες γνωσεις και απογοητευτικα "λιγους" σε ηθος.

Υ.Γ. αν δεν μπορεις να αντιληφθεις το νοημα οσων γραφω μεινε απλα στο οτι δεν αφορουν εσενα, ειναι γενικα σχολια..

καλο πασχα με υγεια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τελευταίο διάστημα μπαίνω στο φόρουμ κ συνέχεια βρίσκω προσβλητικές κ απαράδεκτες απαντήσεις απο συγκεκριμένο ότομο προς πολλές ερωτήσεις μελών κ ειλικρινά αναρωτιέμαι πως μπορεί ένας άνθρωπος να έχει τοσα πολλά θέματα κ κομπλεξ ωστε να μπαίνει στη διαδικασία να προσβάλλει τους γύρω του κάτω απο την ασφάλεια της ανωνυμίας...επανειλλημένα..τελικά αυτοι οι άνθρωποι είναι κατα την ταπεινη μου γνωμη οι πιο επικινδυνοι σαν γιατροι,γιατι Η ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΛΑΘΗ...ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥς,ΓΙΑ ΌΛΕς ΤΙς ΕΡΩΤΗΣΕΙς Κ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Ή ΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ΧΑΖΗ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ Κ ΤΑ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΗ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ.....δεν θα μπω στη διαδικασια συζήτησης,απλα λυπάμαι κ θα έπρεπε τα μελη του φορουμ να μην επιτρεπουν τέτοιες συμπεριφορες....Για την ιστολογια,αν δώσεις σε πτυχιακή δεν σου ζητάνε κάρτα,αλλά κ πάλι για να είσαι σίγουρος-η,αν πας στη γραμματεία σίγουρα θα σε βρεί ,οπότε μην ανησυχείς!Κρατάνε πάντα αρχεία!δε θα έχεις πρόβλημα!κ δεν έχεις κανένα λογο να απολογηθείς σε κανένα,ποσο μάλλον σε έναν άγνωστο,γιατι κάνεις μια ερώτηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ amelie toyt!

Ο λόγος για τον οποίο δεν απευθύνθηκα στη γραμματεία της ιστολογίας είναι ότι είδα την ανακοίνωση τη Μεγάλη Εβδομάδα και δεν βρήκα κανέναν να ρωτήσω. Έπειτα έφυγα κι εγώ για πασχαλινές διακοπές με την οικογένειά μου. Οι εξετάσεις διεξάγονται αυτή τη δευτέρα (23/4), οπότε δεν υπάρχει το χρονικό περιθώριο να αναζητήσω την κάρτα μου. Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αφού ασκήθηκα κανονικά. Θα δείξει...

Όσον αφορά τον/την fertomasa, δεν μπαίνω άλλο πια στη διαδικασία να απαντώ. Έχω ήδη ζήσει τόσες εμπειρίες στη ζωή μου, άλλες καλές και άλλες εξαιρετικά δύσκολες, που έμαθα να μην αφήνω άτομα με αρνητική ενέργεια να με επηρρεάζουν. Άλλωστε, στο μικρό διάστημα που συμμετέχω στο φόρουμ, διαπίστωσα ότι έκανα περισσότερους "φίλους". Με συγκινεί αφάνταστα η σύμπνοια μεταξύ αγνώστων, με μόνο κοινό, την αγωνία να τελειώσουμε τις σπουδές μας. Σκόπιμα δεν γράφω να γίνουμε γιατροί. Η ιατρική είναι μια τέχνη, ένα λειτούργημα, που δεν διδάσκεται στο πανεπιστήμιο. Ας αλληλοβοηθηθούμε, λοιπόν, στον τρόπο απόκτησης των προαπαιτούμενων γνώσεων και δεξιοτήτων κι ο καθένας θα παλέψει κατά συνείδηση ώστε να γίνει και καλός γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσβλητικός ειναι αυτος που θεωρει προσβλητική τη φραση "βαριεμαι να κανω κατι που με αφορα, διαβαστε το εσεις και πειτε μου"...μαλιστα...

κομπλεξικός ειναι αυτος που θεωρει οτι το να πας να δωσεις εξετασεις χωρις καρτα ειναι εκπτωση και δεν θα επρεπε να το ρωταμε δημοσια.. μαλιστα...

δυστυχως οπως εχουμε ξαναπει, η γενια των γονιων μας εχει κανει τεραστιο κακο στη κοινωνια..

και προλαβαν να ποτισουν και εμας με τη νοοτροπια της τεμπελιας, της "πλαγιας δρασης" και της ατιμωρησιας σε τετοιο βαθμο που τα θεωρουμε τοσο αυτονόητα.....

ειναι δε τόσο βαθια δημοκρατικη η ανατροφή μας που αποδοκιμαζουμε την αντιθετη αποψη επειδη δεν μας συμφερει ή δεν βολευει να την ακουσουμε..

αυτή ειναι η χειρότερη όλων των μορφων "ρατσισμου" , το να μην σεβεσαι τη διαφορετικη αποψη του αλλου σε μια δημοσια συζητηση...

δεν προκειται να ξανασχολιασω, το μονο που θα γραψω ειναι οτι αυτη η κριση που βιωνουμε ειναι τεραστια ευκαιρια...πραγματικα η μεγαλυτερη ευκαιρια γενικης αναδιοργανωσης..

αντε καλο μας απογευμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου alfa-xi.Eγω οταν ειχα δωσει προφορικα με τους επι πτυχιω στο μαθημα της ιστολογιας-εμβρυολογιας 2 ειχα την καρτα μαζι μου αλλα δεν μου την ζητησε και δεν την ελεγξε κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι ο χρόνος της ερώτησης (μέσα στις αργίες του Πάσχα που είναι κλειστές οι Γραμματείες) δικαιολογεί απόλυτα το (μελλοντικό) συνάδελφο.

Εξάλλου καμία ερώτηση δεν είναι σωστό να αντιμετωπίζεται έτσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την κατανόηση :) !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να συνοψισουμε λοιπον...

Μια συναδελφος μας ρωταει αν πειραζει να κανει κατι παρατυπο...ενω ηδη εχει διαβασει την ανακοινωση...

αυτος που την κατακρινει για την ερωτηση χαρακτηριζεται κομπλεξικος και κακοπροαιρετος..

ο διαχειριστης παρεμβαινει λεγοντας οτι η ερωτηση ειναι δικαιολογημενη και μαλιστα...απολυτα...λογω εορτων..

και η συναδελφος μας ευχαριστει για την... κατανοηση.

απιστευτος τελικα ο κοσμος και ο χαρακτηρας μας..

εχουμε ο τι ακριβως αξιζουμε.. ο τι ήμαστε...

καληνυχτα μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διαχειριστής παρεμβαίνει γιατί στην παραφροσύνη που χαρακτηρίζει ορισμένες ανακοινώσεις του Πανεπιστημίου μελλοντικοί γιατροί κι ελπίζω επιστήμονες πρέπει να βλέπουν κάποια λογική.

Η νύχτα, φοιτητή τώρα και μελλοντικέ συνάδελφε, είναι το Πανεπιστήμιο που ζητά κάρτα εργαστηρίων για εξετάσεις, λες και δεν ξέρει αν ασκήθηκε ο φοιτητής.

Η νύχτα, φοιτητή τώρα και μελλοντικέ συνάδελφε, είναι το Πανεπιστήμιο που επιτρέπει να ασκείται κάποιος σε ένα μάθημα το έτος Χ και να εξετάζεται το έτος Χ+10 ( ή Χ+5 με το νέο νόμο αν εφαρμόζεται).

Η νύχτα, φοιτητή τώρα και μελλοντικέ συνάδελφε, είναι το Πανεπιστήμιο που είναι έτσι δομημένο ώστε οι φοιτητές να αντιδρούν στο αυτονόητο, να περνά κάποιος όλα τα μαθήματα του έτους για να μπορεί να ολοκληρώσει το έτος. Να αντιδρούν όχι μόνο σε αυτό, αλλά και στα "προαπαιτούμενα", να πρέπει να περάσει κάποιος κάποια μαθήματα του έτους για να προχωρήσει στο επόμενο.

Η νύχτα, φοιτητή τώρα και μελλοντικέ συνάδελφε, είναι το Πανεπιστήμιο που επιτρέπει αυτή τη νοσηρή έννοια της εξέτασης "επί πτυχίω", που είναι αδιανόητη σε όλες τις άλλες χώρες που έχουν Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Και την επιτρέπει γιατί, αν δεν υπήρχε αυτό, θα τελείωναν όλοι οι φοιτητές στην ώρα τους και θα αποτύγχανε μόνο το 5% να πάρει πτυχίο ιατρικής (και κάπου 10-15% θα παρατούσε τα υπόλοιπα πτυχία).

Ο φοιτητής στην Ελλάδα όμως θεωρεί ότι ένα Πανεπιστήμιο που τον έχει γραμμένο στα @@ του και δεν τον υποστηρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ στη διάρκεια των σπουδών του είναι ιδανικό! Γι' αυτό είχαμε το Πανεπιστήμιο που μας αξίζει, και τη χώρα που μας αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση που πήρε η συνάδελφος (ότι δε χρειάζεται κάρτα) δεν είναι αυτονόητη!

Θα μπορούσε η έδρα πχ να ζητούσε από όλους υποχρεωτικά την κάρτα, ή να έχουν προσέλθει στη Γραμματεία 2-3 μέρες πριν να επιβεβαιώσουν ότι ασκήθηκαν, ή υπεύθυνη δήλωση, ή να ξανακάνουν τα εργαστήρια, ή να σταθούν στο ένα πόδι και να γράψουν στον πίνακα ότι δε θα το ξανακάνουν να χάσουν την κάρτα.

Γι'αυτό είναι δικαιολογημένη η ερώτηση, όπως και κάθε ερώτηση σε αυτό το forum που φτιάχτηκε όταν οι γραμματείες ήταν ακόμα στην εποχή της γραφομηχανής, δεν υπήρχε Facebook και Twitter και έπαιρναν φωτιά τα κινητά για να μάθουμε τι γίνεται σε αυτή τη σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η νυχτα, διαχειριστη, ειναι η νοοτροπία της ελαχιστης δυνατής προσπαθειας, η νοοτροπια της παρακαμψης της ευθειας οδού, και οι προκλητικές ερωτησεις αν αυτο πειραζει... από νεους ανθρωπους.. την ιδια ακριβως νοοτροπια θα κουβαλησουν και οταν ασκησουν "επαγγελμα"..

παγκοσμια πρωτοτυπία για φορουμ να γινεται παρεμβαση διαχειριστη για να υποστηριξει τετοιου ειδους ερωτηση, με επιχειρημα οτι το πανεπιστημιο υπολειτουργει.

Οπως σου εγραψα διαχειριστη και σε προσωπικο μηνυμα, σεβομαι την προσφορά σου και την απιστευτη βοηθεια σου να διατηρηθει αυτο το φορουμ, αλλα διαφωνω εντελως μαζι σου.

Επειδη το τελευταιο που θελω ειναι τετοιου ειδους διαμαχες, και επειδη η σχεση μας δεν ειναι ισοτιμη (με αντιλαμβανεσαι) θα αποχωρήσω απο τη δημοσια συζητηση, οριστικα αυτη τη φορα.

Λυπάμαι πολύ.

emdspr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.