Jump to content

Ολική καταστροφή!


PLaCeBoX

Recommended Posts

emhelpme

Παιδιά καλημέρα! και βοήθεια!

Παραθέτω το κείμενο που έστειλα πριν λίγο στην Ιατρική σχολή για αυτό που έπαθα κυριολεκτικά στο παρά ενα από την λήξη της δήλωσης των μαθημάτων στο my-studies...

[Αγαπητοί κύριοι, βοηθήστε με σας παρακαλώ! Στη προσπάθειά μου να ολοκληρώσω τη δήλωση των μαθημάτων στο σύστημα του my-studies μου ακύρωσε το σύστημα όλα τα μαθήματα που είχα δηλώσει (υποχρεωτικά και επιλογής) σε όλες τις ημερομηνίες που είχα κατοχυρώσει δηλώσεις μαθημάτων. Η τελευταία δήλωση που είχα κάνει περιελάμβανε 22 υποχρεωτικά και 4 επιλογής (26 συνολικά). Μάλιστα την περασμένη εβδομάδα πέρασα από γραμματεία και μου σφράγισαν το τρίπτυχο και επιβεβαίωσαν ότι είχα δηλώσει 26 μαθήματα. Το κακό όμως είναι ότι αν και δε χρωστάω ουσιαστικά κανένα επιλογής αποφάσισα να δηλώσω και τα 23 επιλογής που θεωρητικά δικαιούμαι ως επι πτυχίω φοιτήτρια (με σκόπο να πετύχω δίνοντας κάποια απ' αυτά για βελτίωση βαθμού). Κάποια στιγμή το σύστημα μου γράφει ότι έχω υπερβεί το σύνολο των 23 επιτρεπόμενων μαθημάτων επιλογής (κατά λάθος είχα δηλώσει ένα παραπάνω, δηλαδή 24). Οπότε, κοιτάω την ακριβώς από κάτω λίστα και αποτσεκάρω ένα από τα επιλογής και πατάω "ΔΗΛΩΣΗ". Η ώρα ήταν κοντά 12 και πέφτει το ρεύμα και κλείνει η σύνδεση. Μπαίνω μετά 1-2 λεπτά ξανά και ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ "...Παραδείγματος χάριν: έχετε δηλώσει 20 μαθήματα ή 30 ή οτιδήποτε" και με πιάνει σύγκρυο. Μπαίνω στο ιστορικό δηλώσεων και βλέπω ότι μου έχουν ακυρωθεί όλες οι δηλώσεις μαθημάτων ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ!!! ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!!!! Σας παρακαλώ βοηθήστε με να βρω μια λύση για αυτό το μείζον πρόβλημα που προέκυψε, ώστε να μπορέσω εν τέλει να κατοχυρώσω τη δήλωση των μαθημάτων μου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων]

Επειδή πραγματικά βρίσκομαι σε πολύ άσχημη κατάσταση, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό; Από το ιστορικό των δηλώσεων που έκανα όλο αυτό το διάστημα φαίνεται πόσα και ποια μαθήματα είχα δηλώσει. Εκείνο που διέλυσε τα πάντα ήταν όταν πήγα και αποτσέκαρα ένα από τα επιπλέον μαθήματα επιλογής που είχα δηλώσει ακριβώς από κάτω από το μήνυμα που μου έλεγε ότι έχω ξεπεράσει το ανώτερο επιτρεπτό όριο κατ' επιλογήν μαθημάτων και μετά πάτησα ξανά "ΔΗΛΩΣΗ". Δυστυχώς ήταν σχεδόν 12 μεσάνυχτα 9ης-10η Απριλίου και πέφτει το ρεύμα. Ξαναμπαίνοντας μέσα λίγο μετά βλέπω ότι είχαν ακυρωθεί όλα όσα είχα δηλώσει, όλες οι προηγουμένες μου δηλώσεις σε όλες τις ημερομηνίες!!!!! Πως γίνεται αυτό; Δεν το χωράει το μυαλό μου διότι δεν είμαι άσχετη από υπολογιστές και θυμάμαι επακριβώς τις κινήσεις που έκανα! Ακόμα και αν για κάποιο λόγο δεν δέχθηκε τη σημερινή μου δήλωση γιατι μου ακύρωσε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ;;;;;;

Θα πάω αύριο στη γραμματεία, δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με καθοδηγήσει; Κάποιο παιδί που να αντιμετώπισε κάτι παρόμοιο θέμα (αν και δεν πιστεύω να υπάρχει προηγούμενο, είμαι το άκρον άωτον της γκαντεμιάς και της κακοδαιμονίας..........)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kι εγώ ενώ έχω κάνει δήλωση μαθημάτων και μέχρι την λήξη της προθεσμίας μου έγραφε τον αριθμό των μαθημάτων που έχω δηλώσει, τώρα που ξαναμπήκα μετά την λήξη της προθεσμίας δεν γράφει απολύτως τίποτα. Οπότε υποθέτω πως απλά δεν το αναγράφουν πλέον γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης (μάλιστα έχει αφαιρεθεί και η επιλογή "Δήλωση" καθώς και τα κουτάκια επιλογής αριστερά από κάθε μάθημα). Επιπλέον και στο ιστορικό δηλώσεων μου εμφανίζει ως τελευταία δήλωση, τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου χωρίς να έχει ανανεωθεί η λίστα με τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου της πρόσφατης δήλωσης. Άρα, συμπεραίνω πως δεν έχει συμβεί τίποτα τραγικό με την δήλωσή σου, απλά έχει περαστεί χωρίς να αναγράφεται στην ιστοσελίδα και ανησυχείς άδικα.

 

Σε κάθε περίπτωση, ακόμη και να υπάρχει όντως πρόβλημα, είναι επιλύσιμο και ο πανικός δεν βοηθάει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπες στο my-studies. Κάτω αριστερά θα δεις μια επιλογή "το προφίλ μου". Κάνε κλικ εκεί και θα δεις μια επιλογή "ιστορικό". Εκεί θα δεις όλα τα μαθήματα που δήλωσες για το εαρινό εξάμηνο, παρόλο που δεν εμφανίζονται στην επιλογή "ιστορικό δηλώσεων".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι βλέποντας κι εγώ να μην αναφέρει το συνολικό αριθμό δηλωθέντων μαθημάτων στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας κάπου ανησύχησα αλλά πηγαίνοντας κι εγώ στο ''ιστορικό'' όπως αναφέρουν οι παραπάνω συνάδελφοι τα ξαναβρήκα. Εάν δεις σε κάποιο μέρος να αναγράφει ''ακυρώθηκε'' και συγκεκριμένα σε ημερομηνία μεταγενέστερη από την τελευταία δήλωση χωρίς να έχουν δηλωθεί μαθήματα αμέσως μετά την ακύρωση καλό είναι να το αναφέρεις στη γραμματεία. Αν και είναι λίγο απίθανο με τη φύση του προβλήματός σου το λέω επειδή εγώ δήλωσα 11 μαθήματα-όσα μου απέμειναν μέχρι το πτυχίο- και μετά τα ξαναδήλωσα πάλι (αμφιταλαντευόμουν για το αν έπρεπε να δηλώσω κάποια από αυτά τα 11 ) και μεταξύ των δύο δηλώσεων μου έβγαλε τη λέξη ''ακυρώθηκε'' και μια ημερομηνία. Με βάση τα όσα έχω καταλάβει η γραμματεία λαμβάνει υπόψιν της την τελευταία δήλωση (στη δική μου περίπτωση είναι πανομοιότυπες, αλλά πάντως πιστεύω ότι θα δουν ότι βρίσκεται πάνω από τη λέξη ακύρωση).

Υ.Γ.Την ώρα που έγραφα αυτά μπαίνοντας ξανά στο my-studies διαπίστωσα ότι υπάρχει η ένδειξη ''εγκρίθηκε'' δίπλα από τη δήλωσή μου που δεν υπήρχε σήμερα το πρωί άρα ο φίλος μας που έχει την ανησυχία μπορεί να ψάξει και να δράσει αναλόγως καθώς σταδιακά θα προστεθεί σε όλους αυτή η ένδειξη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από σήμερα κι εμένα εμφανίζονται τα δηλωθέντα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου στο "Ιστορικό Δηλώσεων".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.