Jump to content

Ηλεκτρονικη συνταγογραφηση και δωρεα


depal

Recommended Posts

Ειμαι σε αγροτικο που καλυπτει 3 χωρια εκ των οποιων κανενα δεν εχει υποδομη για ηλεκτρονικη συνταγογραφηση...στο μεγαλυτερο χωριο μαζι με το προεδρο κανονισαμε μεσω νοσοκομειου να βαλουμε internet..απο το νοσοκομειο πηρα εκτυπωτη κ ψαχνουμε να βρουμε υπολογιστη...απο το νοσοκομειο και το ΚΥ δεν καταφερα τπτ..ο προεδρος μεσω νομαρχιας κ περιφερειας δεσμευτηκε να βρει μεχρι τελους του μηνα...και αν δεν βρει θα κανει ερανο απο το χωριο να παρει η κοινοτητα...το προβλημα ειναι η φαρμακοποιος...δεν θελει να εχει μονο χειρογραφες συνταγες κ αποφασισε να αγιρασει ενα laptop κ να ερθει να μου το δωσει...εννοειται πως αρνηθηκα να το παρω!!!!της ειπα κανε το δωρεα στη κοινοτητα για το ιατρειο ή στο ΚΥ για το ιατρειο του χωριου να το παρω...η απαντηση ειναι ξεκιναμε ηλεκτρονικα κ θα το κανω...ανταπαντησα κανεις δωρεα κ αν δεν θες χειρογραφες θα βρεθει σε αλλο χωριο φαρμακειο να τις εκτελεσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χαρτι της δωρεας ελεγε...δωριζεται laptop μαρκας ταδε...για την ηλεκτρονικη συνταγογραφηση του φαρμακειου!!!με το περας του ωραριου να επιστρεφεται στο φαρμακειο ή να τον παιρνει μαζι του ο γιατρος!!!!!!!!!!!!

Παμε καλα???

Ο διευθυντης του ΚΥ ειπε να αποδεχτουμε τη δωρεα για να λυθει το θεμα της ηλεκτρονικης συνταγογραφησης...μιλησα τηκ με το διοικητη του νοσοκομειου κ ειπα πως δεν υπαρχει πιθανοτητα να τον χρησιμοποιησω...

εκτος κ αν της τον φερω στο κεφαλι!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε με να μαντέψω... Η φαρμακοποιός είναι άγαμη ή αγ@μητη...!

Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου είναι να έστελνα ένα ωραίο ωραίο ραβασάκι στον Διευθυντή μου (το οποίο θα κοινοποιούσα και στη φαρμακοποιό) στο οποίο θα έλεγα ότι δε μπορώ να κάνω τον delivery του laptop, καθώς επίσης ότι δεν αναλαμβάνω την ευθύνη να φυλάττω στην οικία μου τον υπολογιστή που διατέθηκε (υποτίθεται) για αγνούς σκοπούς (βλ. "υπακοή στο ν/σ περί ηλεκτρονικής συνταγογράφησης"). Μέχρι να λάβω σαφή απάντηση, θα συνέχιζα να συνταγογραφώ με τα υπέροχα χεράκια μου...!

ps: Δεν ξέρω αν είναι τόσο απλά όλα ή εμένα μου φάινονται...! Ίσως φταίει η συζήτηση που είχα προ ολίγου...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. Η φαρμακοποιός δεν προσπαθεί να σε κοροϊδέψει απλά θέλει να γίνεται η δουλειά της. Προφανώς και έχει συμφέρον να τα γράφεις ηλεκτρονικά και δεν θέλει να περιμένει πότε θα φιλοτιμηθούν 67 πρόεδροι, 19 γραμματείς, 21 φαρισαίοι και 1977 διευθυντές να αγοράσουν κομπιούτερ... και αν ισχύσει τελικά το πρόστιμο του 1 ευρώ (δεν είμαι πληροφορημένος επί του θέματος) πάλι σε αδιέξοδο θα βρεθείς...

Πάρε το λαπτοπ εξυπηρέτησε τα χωριά (οι άνθρωποι δεν φταίνε σε τίποτα) και αυτό θα παραμένει "χρεωμένο" στο όνομα του εκάστοτε αγροτικού- όταν φύγεις το παραδίδεις...Ενημέρωσε και τον διευθυντή του ΚΥ που ανήκεις και όλα καλά...

Και εννοείται (γιατί κάτι τέτοιο αφήνεις να εννοηθεί ) ότι το γεγονός ότι έκανε αυτήν δωρεά δεν σημαίνει ότι πρέπει να της το ξεπληρώσεις και να παίρνει τις συνταγές μονοκούκι! ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝΕ ΘΑ ΠΑΝΕ

ps:Irol παίζεις εκ του ασφαλούς γιατί κάθε φαρμακοποιός είναι @γ@μητη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει.

έλα μου ντε....

ας σοβαρευτούμε όσο είναι δυνατόν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θελω να τον παρω τον υπολογιστη κ να με εχει υπαλληλο της!!!μαζευει συνταγολογια κ ερχεται καθε μεσημερι να συνταγογραφησω...κ αν αρνηθω μου λεει οτι ηρθανε στο ιατρειο κ ελειπες...κ της λεω θα ερχονται οταν ειμαι στο ωραριο μου!!!!ειναι @γ@μητη κ το ξερω...ντοπιος ειμαι...οταν κανεις μια δωρεα ειναι καθολικη!!!!ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ!!!αυτο με προβληματιζει!ηδη ο προεδρος της κοινοτητας που μιλησαμε εχει βρει οθονη κ ολα τα περιφερειακα κ περιμενει εντος των ημερων να διευθετυθει το θεμα με τη μοναδα...ηδη υπαρχει μια απλα θελουμε μια πιο καινουρια αν βρεθει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θελω να τον παρω τον υπολογιστη κ να με εχει υπαλληλο της!!!μαζευει συνταγολογια κ ερχεται καθε μεσημερι να συνταγογραφησω...κ αν αρνηθω μου λεει οτι ηρθανε στο ιατρειο κ ελειπες...κ της λεω θα ερχονται οταν ειμαι στο ωραριο μου!!!!ειναι @γ@μητη κ το ξερω...ντοπιος ειμαι...οταν κανεις μια δωρεα ειναι καθολικη!!!!ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ!!!αυτο με προβληματιζει!ηδη ο προεδρος της κοινοτητας που μιλησαμε εχει βρει οθονη κ ολα τα περιφερειακα κ περιμενει εντος των ημερων να διευθετυθει το θεμα με τη μοναδα...ηδη υπαρχει μια απλα θελουμε μια πιο καινουρια αν βρεθει...

Αυτες ειναι θρασυτατες και χωρις ντροπη. Για τα φραγκα κανουν κ..οτουμπες. Προσπαθουν να πατανε τους αγροτικους με οποιο τροπο μπορουν για να βγαζουν λεφτα και να περναει στον κοσμο οτι ''εξυπηρετουν''. Ας κανει τη δωρεα στο Κ.Υ. που ανηκεις και εσυ δεν της εχεις την παραμικρη υποχρεωση. Κοψε της τον βηχα με τα βιβλιαρια. Οταν δεν εισαι εκει δεν υπαρχει γιατρος και τελος. Στο ΙΚΑ πχ θα αφηνανε βιβλιαρια? Και γενικα μη γραφεις πραγματα που δινει αυτη (αντιβιωσεις, εισπνεομενα χωρις λογο κτλ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο προσωπικη εμπειρια εχω να σας πω τα εξης. α) το να γραφεις βιβλιαρια που σου φερνει ο φαρμακοποιος ειναι αδιανοητα παρανομο. β) εχεις ωραριο πρωινο 8ωρο, αν δε τους προλαβαινεις λυπαμαι. γ) εγω οταν πηγα να αναλαβω βρηκα μια κατασταση με στη ληξη το φαρμακειο να μου φερνει 15 με 20 βιβλιαρακια. η απαντηση μου απλη. ξεχασε το .αυτα αλλαξαν . με το καιρο ομως οταν εβλεπα γιαγιαδες με εμφραγματα χαπ κι αναπηρικα Π να περιμενουν εξω 3 ωρες εγω ο ιδιος ελεγα αν θελουν να τα δινουν στο φαρμακειο ή σε γειτονισσα. σημειωνα ονοματα κι βοηθουσα ατομα που πραγματικα δε μπορουσαν οχι κονε του φαρμακειο για να ειναι εκεινος ο καλος. αντεδρασαν αρκετοι αλλα σε 1 μηνα ολοι το αποδεχτηκαν. κι αρκετοι συμφωνουσαν μαζι μου. οποτε κρινε εσυ τι να κανεις καλυτερα! α,παρεπιπτοντως υπαρχει για τους ανυμπορους κι κατακεκλιμενους κι η βοηθεια στο σπιτι... καλο πασχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηδη της ειπα πως τερμα τα συνταγολογια στο φαρμακειο...θα τσεκαρω ποιος ειναι κλινηρης ή δεν μπορει κ θα γινει με γειτονα ή με συγγενικο προσωπο η συνταγογραφηση...σε καμμια περιπτωση με τη φαρμακοποιο...δεν το δεχομαι!με απειλησε με αναφορα κ μλκ κ εχω στραβωσει!!!το χωριο ειναι μικρο...800 ατομα ειναι κ υπαρχουν περιπου 450 συνταγες το μηνα...βγαινει ανετα η συνταγογραφηση...απλα εκεινη ανα 3-4 συνταγολογια μου πεταει κ 1 απο διπλανα χωρια που μαζευει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηδη της ειπα πως τερμα τα συνταγολογια στο φαρμακειο...θα τσεκαρω ποιος ειναι κλινηρης ή δεν μπορει κ θα γινει με γειτονα ή με συγγενικο προσωπο η συνταγογραφηση...σε καμμια περιπτωση με τη φαρμακοποιο...δεν το δεχομαι!με απειλησε με αναφορα κ μλκ κ εχω στραβωσει!!!το χωριο ειναι μικρο...800 ατομα ειναι κ υπαρχουν περιπου 450 συνταγες το μηνα...βγαινει ανετα η συνταγογραφηση...απλα εκεινη ανα 3-4 συνταγολογια μου πεταει κ 1 απο διπλανα χωρια που μαζευει!

Θα σου κανει αναφορα για πιο πραγμα? Που δεν παρανομεις? Το θρασος της ειναι μεγαλο. Κανε ακριβως αυτο που ειπες και πες της οτι αναφορα θα κανεις εσυ την επομενη φορα που θα παρανομησει (εξηγησε οτι ειναι παρανομο να αφηνει ασφαλισμενος το βιβλιαριο, να δινει φαρμακα χωρις συνταγη κτλ). Ποτε μη γραψεις φαρμακο αντιμετωπισης οξεων καταστασεων, πχ αντιβιωση, που εδωσε αυτη. Μετα θα μαζευτει και θα μπουν τα πραγματα στη θεση τους. Εσυ γιατρος και αυτη φαρμακοποιος δηλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έκανα το αγροτικό μου συνάδελφε τοιχοκόλλησα στην αίθουσα αναμονής το παρακάτω έγγραφο τονίζοντας με κόκκινο χρώμα δυο ενδιαφέροντα πραγματάκια.

Στο Π.Ι. Πτολεμαΐδας, το μεγαλύτερο ίσως Κέντρο Συνταγογράφησης της χώρας με 200-300 συνταγές Μ.Ο. την ημέρα δεν είδα ξανά να έρχεται υπάλληλος φαρμακείου με συνταγολόγια.

Η αλήθεια είναι ότι ήρθε μία κοπέλα από την οποία κράτησα όλα τα βιβλιάρια και τα παρέδωσα στα ασφαλιστικά ταμεία (ΟΓΑ και ΙΚΑ) όπως όφειλα. Εκτός από αγροτικός ήμουν και ελεγκτής γιατρός.

Απ' ότι διαπιστώνεις είναι πολύ απλά τα πράγματα. Εσύ αποφασίζεις αν θα γίνεις έρμαιο του κάθε φαρμακοποιού.

Υποχρεώσεις των ασφαλισμένων, συνταξιούχων και μελών των οικογενειών τους έναντι των ασφαλιστικών οργανισμών και επιβολή κυρώσεων σε περίπτωση μη τήρησής τους

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 20 του ν. 2458/1997 (Α 15) όπως το άρθρο 20 αντικαταστάθηκε από το άρθρο 23 του ν. 2737/1999 (Α 174) και συμπληρώθηκε με το άρθρο 19 παρ. 2 του ν. 3232/2004 (Α 48).

2. Την υπ’ αριθμ. Υ1/10.3.2004 (Β 513) απόφαση του Πρωθυπουργού «Μεταβολή τίτλων Υπουργείων και καθορισμός της σειράς τάξης των Υπουργείων».

3. Τις διατάξεις του άρθρου 90 του Κώδικα Νομοθεσίας για την Κυβέρνηση και τα κυβερνητικά όργανα που κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του π.δ/τος 63/2005 (Α 98).

4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις του παρόντος δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος των Ασφαλιστικών Φορέων και του κρατικού προϋπολογισμού.

5. Την υπ’ αριθμ. 14650/ΔΙΟΕ 85/17.3.2004 κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών «Καθορισμός αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών» (Β 519).

6. Την υπ’ αριθμ. 80015/22.4.2004 κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας» (Β 598) όπως τροποποιήθηκε από τις υπ’ αριθμ. 80026/9.6.2004 (Β 883) και 80045/23.8.2004 (Β 1293) κοινές αποφάσεις.

7. Την υπ’ αριθμ. 27304/17.3.2004 κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης» (Β 517).

8. Την υπ’ αριθμ. Δ 173/14.7.2005 γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας μετά από πρόταση των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών, Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, αποφασίζουμε:

Άρθρο 1

Καθορίζονται ενιαία οι υποχρεώσεις των ασφαλισμένων, συνταξιούχων και των μελών οικογενείας τους έναντι των ασφαλιστικών φορέων σχετικά με τη χρήση, θεώρηση και έλεγχο του ατομικού τους συνταγολογίου και βιβλιαρίου υγείας κατά την παροχή φαρμακευτικής περίθαλψης, καθώς και οι κυρώσεις που επιβάλλονται σε περίπτωση μη τήρησής τους.

Α. Οι ασφαλισμένοι και συνταξιούχοι των ασφαλιστικών οργανισμών καθώς και τα μέλη της οικογενείας τους, κατά την παροχή της φαρμακευτικής περίθαλψης υποχρεούνται:

1. Να χρησιμοποιούν αυστηρά προσωπικά το θεωρημένο από τον ασφαλιστικό τους φορέα βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο, φροντίζοντας να το διατηρούν σε άριστη κατάσταση, ως δημόσιο έγγραφο.

2. Να προσκομίζουν το συνταγολόγιο στους γιατρούς που είναι αρμόδιοι για την παροχή περίθαλψης στους ασφαλισμένους του κάθε φορέα. Το συνταγολόγιο συνοδεύεται απαραίτητα από το βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου.

3. Να προσκομίζουν για θεώρηση στο αρμόδιο όργανο του φορέα κάθε συνταγή για τη οποία, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, απαιτείται θεώρηση, εντός 5 ημερών. Δεν λαμβάνεται υπόψη η ημέρα έκδοσης της συνταγής.

4. Να προσκομίζουν τη συνταγή εντός 5 εργασίμων ημερών από την ημερομηνία έκδοσής της σε συμβεβλημένο με τον φορέα τους φαρμακείο για την εκτέλεσή της.

5. Να προσυπογράφουν στη θέση «παραλήπτης» του συνταγολογίου, υπέχοντας ευθύνη για την παραλαβή των φαρμάκων που αναγράφονται στη σχετική συνταγή, χωρίς να επιτρέπεται αντικατάστασή τους, και για την παραλαβή της αντίστοιχης απόδειξης για την καταβολή του ποσού συμμετοχής.

6. Να μην αφήνουν για κανένα λόγο το συνταγολόγιο ή το βιβλιάριο υγείας τους στον ιατρό ή το φαρμακοποιό.

7. Να δηλώνουν αμέσως την απώλεια ή κλοπή του συνταγολογίου στις αρμόδιες υπηρεσίες του ασφαλιστικού τους οργανισμού, υποβάλλοντας σχετική δήλωση και, σε περίπτωση μη αυτοπρόσωπου κατάθεσης αυτής, με βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής.

8. Να αντικαθιστούν το συνταγολόγιό τους όταν χρειάζεται στις αρμόδιες υπηρεσίες του φορέα τους και να φυλάσσουν επί εξάμηνο το παλαιό συνταγολόγιο, το οποίο θα επιδεικνύουν σε πρώτη ζήτηση.

9. Να μη χρησιμοποιούν το συνταγολόγιο μετά τη λήξη της ασφαλιστικής τους ικανότητας.

10. Να αποδέχονται κάθε έλεγχο σχετικό με τα χορηγούμενα φάρμακα, τη χρήση του συνταγολογίου και του βιβλιαρίου υγείας, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος και τη νομοθεσία του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού.

Β. Σε περίπτωση μη τήρησης των υποχρεώσεων των ασφαλισμένων, επιβάλλονται οι κυρώσεις που προβλέπονται από τους κανονισμούς των ασφαλιστικών οργανισμών. Ειδικά σε παραβάσεις των περιπτώσεων 1, 5, 6, 7, 9,10 του παρόντος άρθρου, εκτός των τυχόν ποινικών κυρώσεων, επιβάλλεται στέρηση της χρήσης του συνταγολογίου από τον ασφαλισμένο για 10 ημέρες έως 3 μήνες, ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του αρμόδιου οργάνου κάθε ασφαλιστικού οργανισμού. Επίσης, ανάλογα με τη σοβαρότητα του παραπτώματος καταλογίζεται η ζημία που υπέστη ο ασφαλιστικός οργανισμός σε βάρος του ασφαλισμένου, μετά από αιτιολογημένη απόφαση του αρμόδιου οργάνου του φορέα. Η παράλειψη υποβολής δήλωσης για απώλεια ή κλοπή του συνταγολογίου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση 7 της παρ. Α, συνεπάγεται καταλογισμό εις βάρος του ασφαλισμένου της ζημίας που υπέστη ο ασφαλιστικός οργανισμός από χρήση του συνταγολογίου εκ μέρους τρίτου προσώπου.

Άρθρο 2

1. Κάθε αντίθετη διάταξη προς τις διατάξεις του παρόντος, καταργείται.

2. Η ισχύς του διατάγματος αυτού αρχίζει από την ημερομηνία δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Στους Υφυπουργούς Οικονομίας και Οικονομικών, Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, αναθέτουμε τη δημοσίευση και εκτέλεση του παρόντος διατάγματος.

Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 2005

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΚΑΡΟΛΟΣ ΓΡ. ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ

ΟΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΠΕΤΡΟΣ ΔΟΥΚΑΣ ΝΙΚ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΑΘΑΝ. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.