Jump to content

Η αυτοκτονία στο Σύνταγμα.Τα πράγματα είναι παραπάνω από δραματικά.


V for Vendetta

Recommended Posts

Η αυτοκτονία στο Σύνταγμα

Αυτοκτονίες

Τα πράγματα είναι παραπάνω από δραματικά.

Τα στοιχεία για τις αυτοκτονίες και τις απόπειρες αυτοκτονίας από το 2009 μέχρι το τέλος του 2011 που κατέθεσε στις αρχές του Γενάρη φέτος στη Βουλή ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρ. Παπουτσής, απαντώντας σε σχετική αίτηση του βουλευτή της ΝΔ Π. Παυλόπουλου, το παραπάνω χρονικό διάστημα οι αυτοκτονίες και οι απόπειρες αυτοκτονίας έφθασαν στις 1.727 και συγκεκριμένα το 2009 ήταν 507, το 2010 ανέβηκαν στις 622 και μέχρι τον Δεκέμβρη του 2011 που υπάρχουν στοιχεία ήταν 598.

Χαρακτηριστικά, στην Αττική οι αυτοκτονίες και οι απόπειρες ήταν 158 το 2009, ανέβηκαν στις 178 το 2010 και το 2011 έφτασαν στις 198.

Αντίστοιχα στην Θεσσαλονίκη το 2009 ήταν 55, το 2010 πήγαν στις 98 και το 2011 στις 97.

Για όλες τις παραπάνω τραγικές περιπτώσεις, μέχρι σήμερα δεν είδαμε την παραμικρή ευαισθησία, από τους αστούς πολιτικούς και τα τηλεοπτικά παπαγαλάκια τους.

Ούτε μια λέξη συμπάθειας, ούτε ένα δάκρυ, έστω μία συγνώμη.

Και ξαφνικά, σήμερα, μετά την τραγική αυτοκτονία του 77χρονου φαρμακοποιού στο κέντρο της Αθήνας, ξέσπασε ένας ορυμαγδός.

Πολλοί, ξαφνικά, θυμήθηκαν την ανθρωπιά τους, έως κι ο πρωθυπουργός της χώρας έκανε δήλωση, αφήστε τα κροκοδείλια δάκρυα στη Βουλή !

Ειδικά αυτοί που έφεραν τον κόσμο στην απόγνωση, αυτοί που ευθύνονται απόλυτα για την εξαθλίωση ενός μεγάλου μέρους του λαού μας, τα κάθε λογής παπαγαλάκια ξεπέρασαν και τον εαυτό τους.

Γιατί άραγε όλα αυτά ;

Τους έπιασε ο πόνος λόγω των επικείμενων εκλογών ;

Φοβούνται ένα ντόμινο αυτοκτονιών ;

Φοβούνται ένα ξέσπασμα του κόσμου ;

Το κάνουν γιατί είναι υποκριτές και Φαρισαίοι ;

Τρέμουν γιατί στην τελική θα αλλάξει η “ατζέντα” της προεκλογικής περιόδου ;

Τίποτα από όλα αυτά !

Τίποτα απολύτως !

Διαβάστε, το παρακάτω απόσπασμα από το ιδιόχειρο σημείωμα που άφησε ο τραγικός αυτόχειρας και θα καταλάβετε απόλυτα τι φοβούνται.

- “Πιστεύω ότι οι νέοι χωρίς μέλλον, κάποια μέρα θα πάρουν τα όπλα και στην πλατεία συντάγματος θα κρεμάσουν ανάποδα τους εθνικούς προδότες όπως έκαναν το 1945 οι Ιταλοί στον Μουσολίνι”.

http://www.youtube.com/watch?v=sZHaL_WGD-g&feature=plcp&context=C44af1b8VDvjVQa1PpcFM4BVoAWoHM1pcKH8Kayn2f1N9Z1nOGLCs%3D

Συγκλονιστικό το σημείωμα του 77χρονου αυτόχειρα του Συντάγματος: “Δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια”…

Δείτε όλο το ρεπορτάζ στο

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=132005&catid=3

Γράμμα Ανώνυμου Αυτόχειρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα στοιχεία για τις αυτοκτονίες και τις απόπειρες αυτοκτονίας από το 2009 μέχρι το τέλος του 2011 που κατέθεσε στις αρχές του Γενάρη φέτος στη Βουλή ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρ. Παπουτσής, απαντώντας σε σχετική αίτηση του βουλευτή της ΝΔ Π. Παυλόπουλου, το παραπάνω χρονικό διάστημα οι αυτοκτονίες και οι απόπειρες αυτοκτονίας έφθασαν στις 1.727 και συγκεκριμένα το 2009 ήταν 507, το 2010 ανέβηκαν στις 622 και μέχρι τον Δεκέμβρη του 2011 που υπάρχουν στοιχεία ήταν 598.

Χαρακτηριστικά, στην Αττική οι αυτοκτονίες και οι απόπειρες ήταν 158 το 2009, ανέβηκαν στις 178 το 2010 και το 2011 έφτασαν στις 198.

Αντίστοιχα στην Θεσσαλονίκη το 2009 ήταν 55, το 2010 πήγαν στις 98 και το 2011 στις 97.

Θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά με τα κείμενα που δημοσιεύεις εδώ;

Άντε ο Χριστάκης Παπουτσής είναι βλάκας και νομίζει πως με το να βγάζει κάποια νούμερα κάποιοι άσχετοι θα τα λάβουν ως σοβαρή έρευνα, αλλά κι εσύ μορφωμένος άνθρωπος....ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!

Αφού αποφάσισες να ασχοληθείς με το θέμα "αυτοκτονίες" δε μου λες και πως μπορεί κάποιος να γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των αυτοκτονιών;

Και κάτι τελευταίο.....Είναι προσβολή προς το νεκρό να εκμεταλλεύονται οι πολιτικοί και τα κόμματα την αυτοκτονία ενός συμπολίτη μας.

Όσο για το σημείωμα του αυτόχειρα προσωπικά επιφυλάσσομαι για την αυθεντικότητά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αυτοκτονίες δεν τους ανησυχούν.

Φοβούνται πολύ μόνο αν κάποιος αποφασίσει πεθαίνοντας να πάρει και 2-3 λαμόγια μαζί του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την σχέση του Μουσολίνι με τους σημερινούς δικούς μας μόνο μέσα στην απελπισία του θα την είδε ο συμπολίτης μας! Ο Μπενίτο πέθανε φτωχός και πάντως ο ίδιος δεν καταχράστηκε ποτέ μια λίρα, ο Μπένυ ο δικός μας και η παρέα του τα έχουν φάει όλα και σκασμό δεν έχουν, ακόμα τρώνε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα μασάνε οι ΠΑΣΟΚΟΙ από την αυτοκτονία και λένε άλλα αντί άλλων!

Το τέλος του κόμματός τους είναι κοντά...

http://fimotro.blogspot.com/2012/04/blog-post_1949.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξοργισμένοι οι κάτοικοι του περιοχής μετά τις δηλώσεις του βουλευτή του νομού τους Πάνου Μπεγλίτη για την αυτοκτονία του 77χρονου φαρμακοποιού στην πλατεία Συντάγματος, αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, εκφράζοντας την οργή και την απόγνωσή τους.

Πολίτες ξήλωσαν τις ταμπέλες στο γραφείο του Μπεγλίτη

Να σημειωθεί ότι ο Πάνος Μπεγλίτης αμέσως μετά την είδηση - σοκ της αυτοκτονίας του απεγνωσμένου ηλικιωμένου μπροστά στα μάτια περαστικών στο Σύνταγμα, λόγω χρεών και προκειμένου να μην ξεκινήσει να ψάχνει τροφή από τα σκουπίδια, δήλωσε: "Ας μην συγχέουμε την αυτοκτονία, με την οικονομική κατάσταση της χώρας".

http://news247.gr/1721912.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Καλό ταξίδι παππού. Η μαμά και ο μπαμπάς μου θα αγωνίζονται κάθε μέρα μέχρι να τιμωρηθούν οι δολοφόνοι σου...». Αυτό αναγράφεται στο γράμμα που άφησε σήμερα η εγγονή του συνταξιούχου φαρμακοποιού, ο οποίος αυτοκτόνησε χθες στην πλατεία Συντάγματος.

http://www.zougla.gr...rama-tis-egonis

http://www.seleo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53730:2012-04-04-14-33-43&catid=1:latest-news&Itemid=50

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοκτόνησε 77χρονος στην πλατεία Συντάγματος

Ενας ηλικιωμένος άνδρας αυτοκτόνησε χτες λίγο πριν τις 9 το πρωί στην πλατεία Συντάγματος. Ο 77χρονος αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι, μπροστά στα έκπληκτα μάτια των περαστικών. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ο άνδρας δεν είπε κάτι πριν θέσει τέλος στη ζωή του. Βρισκόταν ανάμεσα στα δέντρα στη δεξιά πλευρά της πλατείας. Η σορός του άτυχου άνδρα μεταφέρθηκε στον «Ευαγγελισμό». Σύμφωνα με πληροφορίες αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα, στο σημείωμα που είχε πάνω του, έγραφε ανάμεσα σε άλλα: «Επειδή έχω μια ηλικία που δεν μου δίνει την ατομική δυνατότητα δυναμικής αντίδρασης δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω τα σκουπίδια για την διατροφή μου». Ο 77χρονος ήταν απελπισμένος, φορτωμένος με προβλήματα. Ζώντας σε μια καπιταλιστική κοινωνία που έχει μεταβάλει τη ζωή σε απελπισμένο αγκομαχητό επιβίωσης για τους εργαζόμενους αλλά και τους απόμαχους της δουλειάς. Σε μια κοινωνία που ο άνθρωπος στοίβεται για τα κέρδη των καπιταλιστών και μετά πετιέται σαν λεμονόκουπα στα σκουπίδια, αφού δεν έχει τίποτα πια να στάξει στα γρανάζια του μηχανισμού της εκμετάλλευσης. Ομως, η συγκεκριμένη πράξη απελπισίας δεν αποτελεί λύση απέναντι στην κατάσταση που βιώνει ο λαός. Αυτό που χρειάζεται είναι οργανωμένος συλλογικός ταξικός αγώνας με στόχο την ανατροπή της καπιταλιστικής βαρβαρότητας. Αγώνας που θα έχει στόχο η εργατική τάξη και οι σύμμαχοί της να πάρουν στα χέρια τους την εξουσία.

Υποκρισία και εμπαιγμός

Με αφορμή το περιστατικό τα αστικά κόμματα εξέδωσαν ανακοινώσεις που τουλάχιστον προκαλούν, αφού παριστάνουν τους σωτήρες και τους ευαίσθητους. Ολοι όσοι παίρνουν μέτρα που χτυπούν αλύπητα το λαό και καταδικάζουν τους εργαζόμενους, τους συνταξιούχους, τους νέους να ζουν εξαθλιωμένοι με μισθούς πείνας, να υποσιτίζονται, να μην μπορούν να πάνε στο γιατρό ή να πάρουν τα φάρμακά τους, βγήκαν με θράσος να μιλήσουν για ..."στοχασμό", "δύσκολες ώρες", για ανάγκη "να βγούμε μια ώρα αρχύτερα από την κρίση". Πιο συγκεκριμένα:

Ο πρωθυπουργός Λ. Παπαδήμος είπε: «Είναι τραγικό ένας συνάνθρωπός μας να δίνει τέλος στη ζωή του. Σε αυτές τις δύσκολες ώρες για την κοινωνία μας πρέπει όλοι - πολιτεία και πολίτες - να στηρίξουμε τους ανθρώπους δίπλα μας που βρίσκονται σε απόγνωση».

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Ε. Βενιζέλος, δήλωσε: «Το γεγονός είναι τόσο συγκλονιστικό που καθιστά οποιοδήποτε πολιτικό σχόλιο παράταιρο και φτηνό. Ας στοχαστούμε»(!) «γύρω από την κατάσταση της χώρας και της κοινωνίας μας με όρους εθνικής αλληλεγγύης και συνοχής».

Ο πρόεδρος της ΝΔ, Α. Σαμαράς, είπε: «Εχουμε ρεκόρ αυτοκτονιών. Αυτό εννοούσα, όταν μιλούσα για την εθνική κατάθλιψη» «και την ανάγκη να βγούμε, μια ώρα αρχύτερα, από την κρίση. Θάνατος δεν είναι μόνο η πτώχευση, αλλά και το να ζει κανείς χωρίς ελπίδα. Αυτό κάνει το χρέος μας πιο επείγον, να βγάλουμε τους Ελληνες από το τέλμα και την απελπισία», είπε.

Ο πρώην υπουργός Αμυνας του ΠΑΣΟΚ Π. Μπεγλίτης μιλώντας σε τηλεοπτική εκπομπή ανέφερε για το θέμα: «Κάθε οικογένεια έχει τα δικά της αδιέξοδα, τα δικά της προβλήματα. Το αν είχε χρέη ή δεν είχε είχε χρέη, το αν τα 'φαγαν τα παιδιά του ή τα 'φαγε ο ίδιος, σεβασμός σ' αυτές τις περιπτώσεις».

Ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ., Γ. Καρατζαφέρης, είπε: «Η σφαίρα το πρωί στην πλατεία Συντάγματος πρέπει να χτύπησε κατευθείαν τη συνείδηση του πολιτικού κόσμου και πρέπει όλοι να αισθανθούμε πίσω από τη σκανδάλη».

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Π. Καψής, δήλωσε ότι πρόκειται για μία ανθρώπινη τραγωδία που δεν προσφέρεται να μπει στην πολιτική συζήτηση και «πρέπει όλοι να τη σεβαστούμε».

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

-V for Vendetta-

Σήμερα σας αποκαλυπτω τους ηθικους αυτουργους της χθεσινης ''αυτοκτονιας΄΄.Ειναι αυτοι που εκβιαζαν το λαο για το μνημονιο για να ειναι γεματα τα ραφια των σουπερ μαρκετ μας ελεγαν.Αυτοί που μας οδήγησαν στην καταστροφή, στις αυτοκτονιες μας υπόσχονται σωτηρία από την χρεοκοπια στις εκλογες, μέσω... χρεοκοπιας και αυτοκτονιων.

Σας παρουσιαζω το χρονικο ενος εγκληματος και συγχρονως ολοκληρη την ιστορια της Ελλαδας που δεν ειναι παρα μια ιστορια εκβιασμου συνειδησεων.

http://www.youtube.com/watch?v=F8yx7dgdHCg&feature=player_embedded#!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την σχέση του Μουσολίνι με τους σημερινούς δικούς μας μόνο μέσα στην απελπισία του θα την είδε ο συμπολίτης μας! Ο Μπενίτο πέθανε φτωχός και πάντως ο ίδιος δεν καταχράστηκε ποτέ μια λίρα, ο Μπένυ ο δικός μας και η παρέα του τα έχουν φάει όλα και σκασμό δεν έχουν, ακόμα τρώνε!

Το αν ο Μουσολίνι καταχράστηκε ή όχι μια λίρα ας το αφήσουμε καλύτερα. Αρκεί που εγκατέστησε ένα φασιστικό, δικτατορικό καθεστώς στη χώρα του, σφετεριζόμενος τη λαϊκή κυριαρχία και αίροντας πολλές ελευθερίες, για να καταστεί "εθνικός προδότης". Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόποι για να πάρει κανείς τον τίτλο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να το αφήσουμε; Μοιράσου μαζί μας όσα ξέρεις! Αλήθεια πιστεύεις ότι τώρα δε ζεις σε ένα φασιστικό, δικτατορικό καθεστώς όπου κάποιοι σφετεριζόμενοι τη λαϊκή κυριαρχία και αίροντας πολλές ελευθερίες έχουν καταστεί ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ (χωρίς εισαγωγικά);

Αρκεί ε; Ένας που πλήρωσε με πολλούς ατιμώρητους δεν συγκρίνονται ότι και να πεις. Αλλά δεν είπες και τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να το αφήσουμε; Μοιράσου μαζί μας όσα ξέρεις! Αλήθεια πιστεύεις ότι τώρα δε ζεις σε ένα φασιστικό, δικτατορικό καθεστώς όπου κάποιοι σφετεριζόμενοι τη λαϊκή κυριαρχία και αίροντας πολλές ελευθερίες έχουν καταστεί ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ (χωρίς εισαγωγικά);

Αρκεί ε; Ένας που πλήρωσε με πολλούς ατιμώρητους δεν συγκρίνονται ότι και να πεις. Αλλά δεν είπες και τίποτα.

Άκου μεσιέ (επειδή είσαι εριστικός θα απαντήσω σε ανάλογο ύφος): το αν ο Μουσολίνι έβαλε λίρες στην τσέπη του ή ακόμα κι αν έβγαλε λίρες από την τσέπη του η πούλησε και κανένα στρέμμα στο χωριό του για να εγκαταστήσει το φασιστικό και εγκληματικό καθεστώς του μου είναι παντελώς αδιάφορο (εσύ που κόπτεσαι επ' αυτού μπορείς να παραθέσεις τις φορολογικές του δηλώσεις). Πάντως ως δικτάτορας είμαι βέβαιος ότι δεν την πέρασε και μέσα στη στέρηση τη ζωούλα του την ώρα που έστελνε το λαό του στη σφαγή. Όσο για το αν πλήρωσε τα εγκλήματά του καλώς τα πλήρωσε όπως καλώς τα πληρώνουν όσοι τύραννοι χάνουν την εξουσία. Αλλά επειδή καλό είναι να μη χρησιμοποιούμε τις λέξεις όπως μας καπνίσει (τουλάχιστον όταν δεν βρισκόμαστε στον καφενέ) ρίξε μια ματιά σε κανένα σοβαρό λεξικό για την πολιτική σημασία των λέξεων δικτατορία και φασισμός, και τα ξαναλέμε. Η διακυβέρνησή μας έχει κατά τη γνώμη μου αυταρχικό χαρακτήρα χωρίς ίχνος νομιμοποίησης και υπ' αυτή την έννοια οι κυβερνώντες εγκληματούν και θα όφειλαν να λογοδοτήσουν. Αλλά αυτό δεν ξεπλένει τον Μπενίτο από την αχρειότητά του, μίστερ. Ούτε βεβαίως τίθεται ζήτημα σύγκρισης (τουλάχιστον για μένα, αφού εσύ δείχνεις να σε απασχολεί το ζήτημα...).

Όσο για το αν θα βάλω ή όχι εισαγωγικά στις λέξεις που κρίνω, προφανώς είναι δική μου δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να το κάνω λιανά: δηλαδή αν ο Μπένυ και η παρέα του ζούσαν μέσα στην ανέχεια εσύ θα ήσουν ικανοποιημένος από την κατάσταση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολόκληρο το κείμενο της επιστολής είναι αυτό:

«Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένησε κυριολεκτικά την δυνατότητα επιβίωσής μου που στηριζόταν σε μία αξιοπρεπή σύνταξη που επί 35 χρόνια εγώ μόνον (χωρίς ενίσχυση κράτους) πλήρωνα γι' αυτή.

Επειδή έχω μία ηλικία που δεν μου δίνει την ατομική δυνατότητα δυναμικής αντίδρασης (χωρίς βέβαια να αποκλείω αν ένας Έλληνας έπαιρνε το καλάσνικοφ, ο δεύτερος θα ήμουν εγώ) δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια για την διατροφή μου.

Πιστεύω πως οι νέοι χωρίς μέλλον κάποια μέρα θα πάρουν τα όπλα και στην πλατεία Συντάγματος θα κρεμάσουν ανάποδα τους εθνικούς προδότες όπως έκαναν το 1945 οι Ιταλοί στον Μουσολίνι (πίατσα πορέτο του Μιλάνου)».

Πρόκειται για μια πολιτική πράξη και όχι για μια αυτοκτονία λόγω προσωπικού αδιέξοδου. Θυμίζει τους βουδιστές μοναχούς που αυτοπυρπολήθηκαν έξω από την αμερικανική πρεσβεία διαμρτυρόμενοι κατά του πολέμου του Βιετνάμ.

Ο άνθρωπος αυτός έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να κινητοποιήσει τον κόσμο, με το μόνο τρόπο που ίδιος θεωρούσε δυνατό για τον εαυτό του.

Θα πρέπει, τιμώντας τη μνήμη του, να μην επιτρέπουμε στα ΜΜΕ και τους κομματικούς μηχανισμούς να ρίχνουν τη λάσπη τους και να διαστρέφουν τα γεγονότα κατά πως τους συμφέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να το κάνω λιανά: δηλαδή αν ο Μπένυ και η παρέα του ζούσαν μέσα στην ανέχεια εσύ θα ήσουν ικανοποιημένος από την κατάσταση;

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Αλλά πού ξέρεις.... μπορεί μερικοί στενόμυαλοι -όσο παράλογο κι αν φαίνεται- να ήταν πράγματι ικανοποιημένοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολόκληρο το κείμενο της επιστολής είναι αυτό:

«Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένησε κυριολεκτικά την δυνατότητα επιβίωσής μου που στηριζόταν σε μία αξιοπρεπή σύνταξη που επί 35 χρόνια εγώ μόνον (χωρίς ενίσχυση κράτους) πλήρωνα γι' αυτή.

Επειδή έχω μία ηλικία που δεν μου δίνει την ατομική δυνατότητα δυναμικής αντίδρασης (χωρίς βέβαια να αποκλείω αν ένας Έλληνας έπαιρνε το καλάσνικοφ, ο δεύτερος θα ήμουν εγώ) δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια για την διατροφή μου.

Πιστεύω πως οι νέοι χωρίς μέλλον κάποια μέρα θα πάρουν τα όπλα και στην πλατεία Συντάγματος θα κρεμάσουν ανάποδα τους εθνικούς προδότες όπως έκαναν το 1945 οι Ιταλοί στον Μουσολίνι (πίατσα πορέτο του Μιλάνου)».

Έχουν ακουστεί διάφορα και έχουν γραφτεί ακόμα περισσότερα.

1. Ο αυτόχειρας άφησε ένα σημείωμα στους συγγενείς και ένα το οποίο βρέθηκε επάνω του.

2. Το παραπάνω σημείωμα είναι αυτό που άφησε στους συγγενείς και όχι αυτό που βρέθηκε επάνω του.

Και τώρα να θέσω τα δικά μου ερωτήματα:

1. Αυτό το σημείωμα είναι γραμμένο από τον αυτόχειρα;

2. Σημείωμα που αφήνει ένας αυτόχειρας σε συγγενείς κάνει αναφορά στους ίδιους, γίνεται πουθενά αναφορά στο παραπάνω σημείωμα σε αυτούς;

3. Υπάρχει περίπτωση αυτό το σημείωμα να βρέθηκε επάνω του γιατί ο αυτόχειρας ήθελε να γίνει γνωστό στις αρχές; Αν ναι, πως βρέθηκε στα χέρια δημοσιογράφων;

Προσωπικά εκφράζω τις επιφυλάξεις μου για τη γνησιότητα του σημειώματος. Είναι πρώτη φορά που βλέπω "τέτοιο" σημείωμα από αυτόχειρα. Έχω δει δεκάδες σημειώματα που αφήνουν πίσω τους οι αυτόχειρες, δυστυχώς δεν μπορώ να δημοσιεύσω κανένα γιατί αποτελούν μέρος της ανάκρισης ώστε να βλέπαμε τις διαφορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΟΚ! Αυτοκτόνησε συνταξιούχος-δάσκαλος στη Καβάλα

Αλλος ένας συνταξιούχος έδωσε τέλος στη ζωή του. Στο ιδιόχειρο σημείωμα γράφει ότι δεν αντέχει τον εξευτελισμό και την κρίση.

Σύμφωνα με το Seleo, ήταν συνταξιούχος-δάσκαλος, ιδιαίτερα αγαπητός στην Καβάλα.

Η απονενοημένη αυτή ενέργεια του 78χρονου συνταξιούχου δασκάλου δείχνει ότι η κατάθλιψη και η απόγνωση σε ηλικίες που είχαν πλασμένη μια άλλη εικόνα για την κοινωνία και την ζωή, δεν μπορούν να την διαχειριστούν με τα νέα δεδομένα και καταρρέουν. Προχθές η αυτοκτονία στην Συκορράχη, χθες στην Καβάλα έρχεται να προβληματίσει σοβαρά για ότι επέρχεται.

Ηταν επίτιμος πρόεδρος του συλλόγου αιμοδοτών αντιμετώπιζε τα τελευταία δύο χρόνια ψυχολογικά προβλήματα.

Με ιδιόχειρο σημείωμα ο συνταξιούχος δάσκαλος ζητά συγνώμη από τα παιδιά και τα 5 εγγονάκια του…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοκτονία 75χρονου στον Βόλο

Tέλος αποφάσισε να δώσει στη ζωή του το μεσημέρι του Σαββάτου, ένας 75χρονος συνταξιούχος κάτοικος Βόλου, στο λόφο της Γορίτσας.

Συγκεκριμένα ο 75χρονος έδεσε ένα σχοινί σε κλαδί πεύκου και κρεμάστηκε, ενώ λίγο αργότερα, όπως δημοσιεύει το e-volos.gr, περαστικοί ειδοποιήσαν το ΕΚΑΒ που όταν έφτασε ήταν ήδη αργά.

Η Αστυνομία έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο εγκληματικής ενέργειας και παρήγγειλε νεκροψία – νεκροτομή. Προανάκριση ενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Βόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, επειδή καλό είναι να μιλάμε με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα και όχι με βάση το τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του (ακόμα κι αν είναι θεμιτό σαν σκέψη) θα ήθελα να παρατηρήσω τα εξής σε σχέση με τα ερωτήματα που θέτεις:

1. Ως τώρα, απ' όσο γνωρίζω, η γνησιότητα του σημειώματος δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν, ούτε από την οικογένεια του αυτόχειρα ούτε από τις κρατικές αρχές (που θα είχαν κάθε συμφέρον να το πράξουν) ούτε και από κανέναν άλλον επίσημα.

2. Ένα σημείωμα που αφήνεται σε κάποιους για να εξηγήσει μια πράξη δεν είναι ανάγκη να τους απευθύνεται ρητά.

3. Οι διαρροές στοιχείων από την αστυνομία στους δημοσιογράφους είναι καθημερινό φαινόμενο, και έχει γίνει και για πολύ πιο "κρίσιμα" ζητήματα, οπότε δεν μπορεί να προκαλεί έκπληξη στις μέρες μας.

Το ότι δεν έχεις ξανασυναντήσει "τέτοιο" σημείωμα στην καριέρα σου είναι απόλυτα εύλογο αφού και η ελληνική κοινωνία έρχεται για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες αντιμέτωπη με τέτοια κρίση και εξαθλίωση. Φοβάμαι ότι εφεξής θα αρχίσεις να συναντάς συχνότερα "τέτοια" σημειώματα.

Άλλωστε ο μακαρίτης πήγε να δώσει τέλος στη ζωή του στην πλατεία Συντάγματος και όχι στην ησυχία της οικείας του ή σε κάποιο απόμερο σημείο. Ούτε αυτό είναι σύνηθες, φαντάζομαι. Και από μόνο του λέει πολλά για τη γνησιότητα ή μη του σημειώματος (στο οποίο υπάρχει και ρητή αναφορά στο Σύνταγμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σημείωμα δε μπορεί να αμφισβητηθεί από τις αρχές (αστυνομία, εργαστήριο ιατροδικαστικής και τοξικολογίας) αφού δεν βρέθηκε επάνω του. Εάν βρισκόταν επάνω του να είσαι σίγουρος πως δε θα δημοσιευόταν, κανείς συνάδελφος ιατροδικαστής μα ούτε κάποιος από τις αστυνομικές αρχές θα τολμούσε να το δημοσιεύσει.

Το σημείωμα βάσει των δημοσιευμάτων δόθηκε από τους συγγενείς στο δημοσιογράφο. Χαζοί δεν είναι οι συγγενείς να το διαψεύσουν, αφού αυτό εξυπηρετεί το στόχο τους.

Τα σημειώματα των αυτόχειρων που απευθύνονται στους συγγενείς ΠΑΝΤΑ κάνουν αναφορά σε αυτούς και όχι στον "ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ". Δεν έχει σχέση με το αν ο αυτόχειρας είναι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΑΣΟΚ, ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΣΥΡΙΖΑ. Σου παρέθεσα δύο ακόμα αυτοκτονίες που έλαβαν μέρος σήμερα και στις οποίες υπήρξαν σημειώματα με αναφορά στους συγγενείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξυλοκόπησαν ειδικό φρουρό στο Σύνταγμα

Επίθεση από ομάδα ατόμων που, σύμφωνα με την αστυνομία, είχε νωρίτερα συμμετάσχει στην πολιτική κηδεία του Δημήτρη Χριστούλα δέχθηκαν στις 3.40 το μεσημέρι του Σαββάτου στην πλατεία Συντάγματος δύο ειδικοί φρουροί που είχαν μόλις ολοκληρώσει την βάρδια τους.

Εκείνη την ώρα στην κεντρικότερη πλατεία των Αθηνών είχαν ήδη συγκεντρωθεί διαδηλωτές που μετά την ολοκλήρωση της κηδείας του Δημήτρη Χριστούλα, πραγματοποίησαν πορεία και μέσω της λεωφόρου Βουλιαγμένης κατευθύνθηκαν στο σημείο της αυτοκτονίας όπου φώναξαν συνθήματα και άφησαν λουλούδια.

Κάποιοι από τους συγκεντρωμένους αντιλήφθηκαν τους ειδικούς φρουρούς, τους επιτέθηκαν και αφαίρεσαν μπουφάν, κλομπ, αλεξίσφαιρο γιλέκο και έναν ασύρματο. Κρέμασαν μάλιστα τα αντικείμενα αυτά σε ένα δέντρο κοντινό προς εκείνο που αυτοκτόνησε ο Χριστούλας.

Ενας από τους δύο ειδικούς φρουρούς χρειάστηκε να μεταφερθεί σε νοσοκομείο της Αθήνας για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Η κηδεία του Δημήτρη Χριστούλα ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 3 μμ από το Α' Νεκροταφείο Αθηνών. Σύμφωνα με δική του επιθυμία, η σορός του θα μεταφερθεί στη Βουλγαρία για να αποτεφρωθεί.

Το φέρετρο με τη σορό του αυτόχειρα τοποθετήθηκε σε βάθρο, μπροστά στην είσοδο του νεκροταφείου.

Συγγενείς, φίλοι, αλλά και πλήθος κόσμου συγκεντρώθηκαν στο Α' Νεκροταφείο για το τελευταίο αντίο στον 77χρονο, ενώ όταν η σορός έφτασε οι συγκεντρωμένοι ξέσπασαν σε χειροκροτήματα και φώναξαν συνθήματα.

Στον επικήδειο που διάβασε η κόρη του επισήμανε ότι η πράξη του πατέρα της είναι βαθιά πολιτική, ενώ διαβάστηκε και μήνυμα που έστειλε ο Μίκης Θεοδωράκης στο οποίο υπογράμμιζε «την πολιτική διαθήκη» που αφήνει ο Δημήτρης Χριστούλας, επιλέγοντας να δώσει τέλος στη ζωή του στην πλατεία Συντάγματος.

Στη διάρκεια της πολιτικής κηδείας διαβάστηκαν μηνύματα από οργανώσεις, ενώ ακούστηκε το τραγούδι του Μάνου Ελευθερίου και του Μίκη Θεοδωράκη, «ποιος τη ζωή μου».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με κάλυψε ο lellos, δεν υπάρχει τίποτα να προσθέσω.

Απλά να πω ότι, εφ'όσον είπαμε και ξεκαθαρίσαμε πως πρόκειται για πολιτική πράξη, το σημείωμα δεν θα έπρεπε να κάνει νύξεις στην κόρη, την εγγονή και όλο του το σόι για να είναι αληθινό.

Μήνυμα στον κόσμο έστελνε, όχι συγνώμη σε δικούς του ανθρώπους, γι'αυτό και η επιστολή του απευθύνεται στον ελληνικό λαό και μόνο (ο οποίος φυσικά περιλαμβάνει και την οικογένεια του ανθρώπου)

Υ.Γ. Μην τον λέτε αυτόχειρα, δεν είναι τέτοιος ο χαρακτήρας της πράξης του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σημείωμα δε μπορεί να αμφισβητηθεί από τις αρχές (αστυνομία, εργαστήριο ιατροδικαστικής και τοξικολογίας) αφού δεν βρέθηκε επάνω του. Εάν βρισκόταν επάνω του να είσαι σίγουρος πως δε θα δημοσιευόταν, κανείς συνάδελφος ιατροδικαστής μα ούτε κάποιος από τις αστυνομικές αρχές θα τολμούσε να το δημοσιεύσει.

Το σημείωμα βάσει των δημοσιευμάτων δόθηκε από τους συγγενείς στο δημοσιογράφο. Χαζοί δεν είναι οι συγγενείς να το διαψεύσουν, αφού αυτό εξυπηρετεί το στόχο τους.

Τα σημειώματα των αυτόχειρων που απευθύνονται στους συγγενείς ΠΑΝΤΑ κάνουν αναφορά σε αυτούς και όχι στον "ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ". Δεν έχει σχέση με το αν ο αυτόχειρας είναι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΠΑΣΟΚ, ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΣΥΡΙΖΑ. Σου παρέθεσα δύο ακόμα αυτοκτονίες που έλαβαν μέρος σήμερα και στις οποίες υπήρξαν σημειώματα με αναφορά στους συγγενείς.

Συνάδελφε, ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Το σημείωμα, είτε βρέθηκε επάνω του είτε στην ντουλάπα του, αναφέρεται στην αυτοκτονία του ("δεν βρίσκω άλλη λύση από ένα αξιοπρεπές τέλος") την οποία συνδέει σαφώς με την πολιτική και κοινωνική κατάσταση.

Όσο για τους συγγενείς, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς ότι η μη διάψευση της γνησιότητας "εξυπηρετεί το στόχο τους" (αλήθεια ποιος θεωρείς ότι είναι ο "στόχος" τους; Προσωπικά, το να λέει κανείς, εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς, ότι οι συγγενείς "χρησιμοποιούν" το θάνατο του δικού τους ανθρώπου για κάποιον υποτιθέμενο "στόχο", μου φαίνεται τεράστια ασέβεια, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...). Άσε που το ΚΡΑΤΟΣ θα είχε κάθε λόγο να αμφισβητήσει τη γνησιότητα του σημειώματος, και δεν θα δίσταζε να το κάνει αν κάτι τέτοιο είχε βάση.

Τέλος, για το ότι το ύφος του μηνύματος μπορεί να ξενίζει κάποιους, θα έλεγα πως για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Κάποιες φορές μας αρέσει, άλλες πάλι μας δυσαρεστεί. Αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι, η πραγματικότητα είναι δεδομένη. Και το παράδειγμα που παραθέτεις με ολυμπιακούς, παναθηναϊκούς κ.λπ. δεν αποδεικνύει το παραμικρό. Είναι κλασικό παράδειγμα επαγωγικής σκέψης η οποία δεν έχει αποδεικτικό χαρακτήρα: αν δηλαδή εγώ, ως μελετητής περιστεριών, έχω δει στη ζωή μου μόνο λευκά περιστέρια, αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα περιστέρια είναι λευκά. Και αρκεί να συναντήσω ένα μαύρο περιστέρι για να βεβαιωθώ ότι όντως δεν είναι όλα τα περιστέρια λευκά. Αν βέβαια είμαι δογματικός περιστερολόγος ή έχω προσωπικούς λόγους να υποστηρίζω ότι τα περιστέρια είναι λευκά (π.χ. έχω γράψει μια διατριβή όπου υποστηρίζω ότι υπάρχουν μόνο λευκά περιστέρια, ή απλώς αντιπαθώ αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα περιστέρια δεν είναι μόνο λευκά κλπ.) τότε θα προσπαθήσω να βρω λόγους για να υποβαθμίσω την εμφάνιση του μαύρου περιστεριού (θα πω π.χ. ότι δεν το είδαμε καλά, ότι ήταν μια ψευδαίσθηση, ότι ήταν βουτηγμένο σε πίσσα κλπ.). Αυτό δεν εμποδίζει τα μαύρα περιστέρια από το να υπάρχουν. Και, μέχρι αποδείξεως του εναντίου, η πράξη του μακαρίτη είναι ένα τέτοιο μαύρο περιστέρι σε σχέση με τη δική σου εμπειρία. Δεν είμαι της άποψης ότι "αν η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με τις απόψεις ή τις εμπειρίες μας, τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά, το να λέει κανείς, εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς, ότι οι συγγενείς "χρησιμοποιούν" το θάνατο του δικού τους ανθρώπου για κάποιον υποτιθέμενο "στόχο", μου φαίνεται τεράστια ασέβεια, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...).

Ασέβεια είναι να χρησιμοποιούν κάποιοι το θάνατο ενός "ΑΥΤΟΧΕΙΡΑ". Και αυτό φάνηκε και στην "πολιτική" του κηδεία.

Εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς γράφεις εσύ που γράφεις ανώνυμα. Εγώ συνάδελφε γράφω επώνυμα.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις για το ύφος του κειμένου είναι δικές σου σκέψεις που δεν έχουν να κάνουν με τα όσα παρέθεσα.

Δεν αναφέρθηκα στο ύφος.

Ο τρόπος γραφής ξενίζει....δεν ανταποκρίνεται σε γραφή αυτόχειρα. Ίσως αν ρωτήσεις κάποιον ψυχίατρο ή ακόμα καλύτερα κάποιο συνάδελφο εγκληματολόγο θα σου εξηγήσει.

Αυτά....ήδη έγραψα πολλά για ένα θέμα που δεν αξίζει μεγαλύτερη ανάλυση. Καθημερινά αυτοκτονούν συνάνθρωποι....δεν είδα να ανοίγουν τα μέλη του greekmeds θέμα για κάθε αυτοκτονία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, δεν ανοίγουν θέμα για κάθε αυτοκτονία. Άνοιξαν για τη συγκεκριμένη γιατί είχε ιδιαίτερη (πολιτική και κοινωνική) σημασία, με πρωτοβουλία του ίδιου του μακαρίτη. Και η πολιτική είναι θέμα που αφορά τους πάντες.

Όσο για την επωνυμία, συνάδελφε, δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες ότι οι συγγενείς του ηλικιωμένου "χρησιμοποιούν" το θάνατό του για κάποιον δικό τους υποτιθέμενο "στόχο". Αυτό παραμένει ασέβεια, είτε είναι επώνυμη είτε ανώνυμη. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο.

Κατά τα άλλα, συνάδελφε, οι συμμετέχοντες στο ίντερνετ είναι εντοπίσιμοι, ούτως ή άλλως. Αλλά η δική μου απόσταση και ασφάλεια λόγω ανωνυμίας δεν έθιξε κανέναν πενθούντα. Ενώ εσύ αποδίδεις στους συγγενείς του ιδιοτελείς "στόχους". Επομένως, αν δεν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο, πρόκειται για ασέβεια απέναντι σε πενθούντες.

Και κάτι τελευταίο: η ανωνυμία είναι στοιχείο συνυφασμένο με το ίντερνετ: το γεγονός ότι έχεις βάλει ονοματεπώνυμο για νικ δεν μου λέει το παραμικρό. Θα μπορούσα κι εγώ να βάλω για νικ το tzenimpotsi. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι η Τζένη Μπότση, αλλά κι αν ήμουν το Τζενάκι δεν θα απασχολούσε κανέναν. Γιατί το ίντερνετ λειτουργεί διαφορετικά από τον υπόλοιπο δημόσιο χώρο. Αν λοιπόν θες να μην εκφράζεσαι εκ του ασφαλούς και εξ αποστάσεως, βγες και δημοσίευσε σε κάποιο έντυπο ένα άρθρο θέτοντας τα ίδια ερωτήματα που έθεσες και εδώ μέσα. Και από κάτω γράψε και το ονοματεπώνυμό σου, γιατί τότε μόνο θα έχει αυτό κάποια αξία. Είμαι σίγουρος βέβαια ότι δεν θα έκανες ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε κι εγώ, αν ήμουν στη θέση σου. Απεναντίας, τα όσα εγώ γράφω ανώνυμα εδώ μέσα, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τα προσυπογράψω και δημόσια. Αυτή είναι η διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@anastasiostheodoridis

Το να θέτεις σε αμφισβήτηση την γνησιότητα του σημειώματος επειδή διαφέρει από άλλα σημειώματα που αφήνουν αυτόχειρες δείχνει απλά έλλειψη κριτικής ικανότητας.

Η hemoglobin έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που σου επισημαίνει.

Λες πως η πολιτική κηδεία καπηλεύτηκε το θάνατό του.

Επειδή ήμουν στην κηδεία του σήμερα, μάθε πως ο Χριστούλας ήταν μέλος του κινήματος "Δεν πληρώνω" και του Stop Διόδια και συμμετείχε στη συνέλευση κατοίκων Αμπελοκήπων. Ήταν ενεργός πολιτικά και ήταν άνθρωπος των κινημάτων. Ήταν και στις μέρες της πλατείας Συντάγματος. Δεν ήταν ένας "παππούλης". (αυτό θέλουν τα ΜΜΕ να προάγουν με την αποσιώπηση των υπόλοιπων ιδιοτήτων του, και με την απλή αναφορά σε "77χρονο συνταξιούχο". Στην αρχή, δε, αποσιωπούσαν το θέμα εντελώς!)

(Εάν ακόμη δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις αυτό το απλό πράγμα, φαντάζομαι πόσο θα μπλοκάρει ο εγκέφαλός σου άμα δεις βιντεο-σημείωμα οσων κάνουν επιθέσεις αυτοκτονίας...Εκεί να δεις έλλειψη αναφοράς στα 5 τους παιδάκια...)

Ο Χριστούλας έκανε μια ηχηρή ΠΟΛΙΤΙΚΗ κίνηση όμοια με αυτοπυρπολήσεις για πολιτικούς λόγους, που γίνονται συχνά σε άλλες χώρες. Και φυσικά άφησε σημείωμα αντίστοιχο της δράσης του και επεξηγηματικό της πράξης του, πράγματι για να "μην αφήσει ίχνος παρερμηνείας".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.