Jump to content

Συζήτηση γύρω από το greekmeds και το κόστος του


KonstantinosMD

  

357 members have voted

  1. 1. Η άποψή μου είναι

    • Να μεταφερθεί το greekmeds σε φθηνότερο Server
      60
    • Να μπουν διαφημίσεις και να αυτοσυντηρείται
      297


Recommended Posts

Είναι at the end of the day ο άνθρωπος - εκεί που παλεύουμε να το ξεφορτωθούμε εδώ γυρίζει ως αντιδάνειο!

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1457616/At-the-end-of-the-day-is-worst-to-be-honest.html

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/debates/3394545/Oxford-compiles-list-of-top-ten-irritating-phrases.html

But the worst offenders are not confined to the Queen's English. "We have members in over 70 countries and they say the same irritating phrases appear in their languages too," said Mr Lister.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και έχω ταχθεί υπέρ των διαφημίσεων, τώρα που το ξανασκέφτομαι, μια ετήσια συνδρομή, της τάξεως των 5-10€ πχ, δεν θα ήταν κακή ιδέα. Ένα τέτοιο ποσό είναι μικρό, αν το σκεφτείς ως μονάδα, αλλά αρκετά μεγάλο, αν το πολλαπλασιάσεις επί πολλές μονάδες...! Επίσης θα ωφελούσε και στο ότι θα απέτρεπε το κάθε ηλίθιο troll από το να ανοίγει δεκάδες λογαριασμούς και να κάνει το κέφι του...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον SleepWalker σε ο,τι αφορά τις διαφημίσεις και επίσης προσφέρομαι να συνεισφέρω, χωρίς την οποιαδήποτε απαίτηση. Αν μπει καποιο disclaimer νομίζω ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα διαχείρισης, η οποία πρέπει να μείνει σε εσάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας άλλος host, ειδικά φθηνότερος (όποιος επίσης θυμάται....) μπορει να επιφέρει προβληματα σταθερότηρας

Επειδή θυμάμαι πολύ καλά, ούτε να το σκέφτεστε. Ο διαδικτυόκοσμος πολλαπλασιάζεται & εξελίσσεται με τρελλούς ρυθμούς, το να κάνατε μια τέτοια επιλογή τώρα, να γυρνούσατε πολλά σκαλιά πίσω, δηλαδή, θα ήταν η αρχή του τέλους, νομίζω.

Με τις απόψεις κάποιων περί ετήσιας συνδρομής διαφωνώ επίσης. Το forum πρέπει να μείνει ανοιχτό και δωρεάν σε όλους όπως πολύ ωραία είπε ο δόκτωρ Γιώργης, αλλιώς δε θα 'ναι το grmeds που ξέρουμε, θα είναι κάτι άλλο και σ' αυτή την περίπτωση, καλύτερα να το πουλούσατε να έπαιρναν άλλοι το κρίμα στο λαιμό τους, δεν είναι για εσάς αυτά, τους ρομαντικούς, φανταστικούς δημιουργούς του, ντε! smile.gif Άσε που αν έμπαινε συνδρομή, θα πήγαινε άπατο οπότε μια χαρά θα βόλευε κι ο φθηνότερος host:D.

Διαφημίσεις, λοιπόν, προχωρήστε...

Θεωρώ άσκοπες τις επισημάνσεις περί του είδους των διαφημίσεων και του τρόπου εμφάνισής τους γιατί και μόνο το ότι once upon a time ανοίξατε το forum αυτό με τη λογική που το ανοίξατε και το διατηρείτε τόσα χρόνια στο ίδιο μοτίβο, είναι αρκετό για να εμπιστεύομαι τις προθέσεις σας, δε μπορεί να ξυπνήσατε πριν μερικές μέρες και να είπατε δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες, ήρθε η ώρα να ευτελίσουμε το forum.

Στο κεφάλι μου το όποιο οικονομικό σας κέρδος είναι ευκταίο και σε καμιά περίπτωση κατακριτέο, το άσχημο... ξεπουληματάκι... είναι αυτό που θα με χάλαγε πολύ.

Όσο γελοίο κι αν ίσως ακούγεται κι όσο κι αν ίσως δε μου φαίνεται, I feel sentimentally related μ' αυτήν εδώ τη γωνίτσα του διαδικτύου, γι΄ αυτό και είμαι στη διάθεσή σας, αν μπορώ σε ο,τιδήποτε να συνεισφέρω. Don't hesitate to ask.

ΥΓ: Tότε με τα graphics... Με γείωσε κανονικότατα κι όλως ανέλπιστα η γνωστή μου (ενώ στην αρχή ήταν μες στον ενθουσιασμό με την ιδέα) εξού και δεν προχώρησε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να μίλησε κανείς για συνδρομή με την έννοια ότι πληρώνεις για να μπεις!

Αλλα με το να δωθεί η δυνατότητα σε ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ να κανει ενα donation οτι ποσό θέλει

και βλέπουνε αν βγαίνει το κόστος.

Αλλα επειδή βλέπω οτι υπάρχουν παρανοήσεις..

διαφημίσεις και πάλι διαφημίσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνουμε μία δοκιμαστική εφαμρογή google ads στο site....

Λογικά προσανατολιζόμαστε σε εμφάνιση banner μετά από κάθε 1ο post και στα δεξιά της σελίδας τα οποία είναι αρκετά διακριτικά, τουλάχιστον αν κάποιος έχει υψηλή ανάλυση στην οθόνη του ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α!

Μπορείτε να χρησιμοποιείτε firefox και να βάλετε add-on τα εξής 2 : adblock plus και adblock plus pop-up addon.

Δεν θα σας εμφανίζεται καμια διαφήμιση, ακόμα και σε οθόνη netbook. (θελω να πω οτι δεν παιζει ρόλο ουτε η αναλυση, ουτε το μεγεθος ουτε τπτ) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, νομίζω ότι ίσως αυτό δεν εξυπηρετεί ακριβώς τον σκοπό μας......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαμιά παρανόηση, Parolo. Δες ένα post της Dr Irol παραπάνω για παράδειγμα. Είναι μια άποψη που είχα ακούσει από διάφορους με διάφορες αφορμές κατά καιρούς και πάντα με παρέπεμπε σε σαδομαζοχισμό ένα πράμαwhip.gif:D

Τα περί donation δεν τα σχολίασα καν γιατί θα ήταν η πιο επισφαλής και ψυχοφθόρα επιλογή από όλες. Λες κι άλλες σκοτούρες δεν είχαν, θα αγχώνονταν και για το αν θα μαζευόταν τελικά το απαιτούμενο παραδάκι από δωρεές στο ταμείο.

Anyway, κουβέντα να γίνεται, oι εξελίξεις μας προσπέρασαν happy.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το premium membership μέσω πληρωμής είναι αρκετά λάθος ιδέα για ένα site που γενικά προσπαθει να τηρεί ίσες αποστάσεις όσο μπορεί.... ο διαχωρισμός σε Premium και μη μέλη 100% θα δημιουργήσει προβλήματα ειδικά οταν στηρίζεται σε χρήματα....

600 ευρώ το χρόνο ετήσιο κόστος δεν είναι λίγα χρήματα στις μέρες μας, ειδικά όταν 600 ευρώ είναι 7 24ωρες εφημερίες που έχουμε να πληρωθούμε από τον Δεκέμβρη.....

Αυτή τη στιγμή είμαστε σε έναν ακριβουτσικο server αλλά ειδικά όσοι έχουν μνήμη .... στον πιο σταθερό που έχουμε ποτέ βρει, χωρίς ουσιαστικά προβλήματα και με εξαιρετικό service σε ό,τι έχουμε ζητήσει....

Απλά αλλάζουν οι καιροί και έτσι και οι τιμολογιακές πολιτικές... αλλά και πάλι μας έχουν συμπεριφερθεί με τίμιο και ευθύ μπορώ να πω τρόπο.....

Ένας άλλος host, ειδικά φθηνότερος (όποιος επίσης θυμάται....) μπορει να επιφέρει προβληματα σταθερότηρας, να εκβιάσει ευκολα με κλείσμο αν πχ καταναλώνεις πολύ bandwith ή έτρεξες κάποιο script που κατανάλωσε πολύ επεξεργαστική δύναμη κοκ....

Το donation το έχουμε σκεφτεί και ίσως το ενεργοποιήσουμε αν και αυτό ενδέχεται στην ελλάδα να δημιουργήσει προβλήματα του τύπου "μου έσβησες το ποστ, εγώ φταίω που σου έδωσα και 10 ευρώ και δεν ξέρω και τί τα κάνεις....."

Ομοίως; πρόβλημα τέτοιου είδους μπορεί βέβαια να δημιουργήσουν σε κάποιον οι διαφημίσεις του google (του τύπου : βγάζεται και λεφτά από διαφημίσεις και τα τρώτε πίτσες) αλλά εκεί είναι πιο εύκολα αντιμετωπίσημα...

Το να δώσουν αρκετά άτομα χρήματα δημιουργεί επίσης προβλήματα. Στο τέλος της ημέρας smile.gifsmile.gif κάποιος πρέπει να έχει τον τελευταίο λόγο για να γίνετια όσο πιο σωστά μπορεί η διαχείριση. ΄Οσο ευγενική διάθεση και αν έχουν κάποιοι ενδέχεται να δημιουργηθούν προστριβές....

Ένα μικρό έσοδο από διαφημίσεις δίνει επίσης και ένα άλλο πλεονέκτημα.... αν κάποια στιγμή βγει στο + το ισοζύγιο τότε μπορεί εκει που χαζεύουμε ένα καλό σκιν να το αγοράσουμε ή να βάλουμε κάποια εταιρία να μιας φτιάξει νέο logo ή να φτιάξουμε καλύτερο portal.

Επίσης όταν αναφερόμαστε σε διαφημίσεις δεν έχουμε σκοπό να γεμίσουμε την οθόνη με αντιαισθητικά banner....

Εγώ είμαι υπερ και των διαφημίσεων και του paypal donation αλλά σε καμία περίπτωση αλλαγή του server.

Επίσης θα ήθελα να δω (και αυτό δεν απευθύνεται μόνο στους διαχειριστές αλλά σε όλους μας) μια καλύτερη οργάνωση του περιεχομένου και χρηστικές θεματικές ενότητες όπως αξιολόγηση ιατρικών βιβλίων, μεταπτυχιακών προγραμμάτων κ.α.

Όσο για το logo που αναφέρεις πιο πάνω γιατί να πληρώσεις μια εταιρία η οποία μπορει και να σε γδάρει όταν ακόμη και ερασιτεχνικά μπορεί να γίνει μια πολύ καλή δουλειά. Και το λέω αυτό γιατι ασχολούμαι με προγράμματα γραφιστικής ερασιτεχνικά (για hobbie) και πιστεύω πως τζάμπα λεφτά είναι.. Εγώ πάντως αν όντως θέλετε νεο logo μπορώ να βοηθήσω... και σε ότι άλλο περί του forum θέλετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ωραίο το νέο look του forum, και οι διαφημίσεις αρκετά διακριτικές (εκτός απο αυτή της Vodafone που χτυπάει στο μάτι γιατί είναι κόκκινη :P ).

Η γνώμη μου είναι να συνεχίσετε έτσι, ώστε να μην ασχολείστε συνέχεια με το αν θα μαζευτούν τα λεφτά, και να είστε πιο άνετοι να κάνετε και κάποιες βελτιώσεις αν τα έσοδα είναι αρκετά μεγάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. emrockon

το επόμενο βήμα, να μπορέσει κανένας moderator empolice να μας επιβάλλει την... τάξη, γιατί κάθε τόσο υπάρχουν παρεκτροπές! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως βλέπω avatar... Η αναβάθμιση μπορεί να προκάλεσε μερικά προβλήματα (το portal - αρχική σελίδα πχ δεν είναι συμβατό). Ψάχνουμε κάτι καλύτερο για να το αντικαταστήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρες!

Πριν πω την άποψή μου για το θέμα, να διευκρινήσω ότι το κόστος επωμίζονται οι ιδιοκτήτες του φόρουμ (KMD + Λύκος), οπότε όποιο ποσό είναι, διαιρείται δια 2 (όχι 4 or whatever).

Σχετικά με το ερώτημα, όπως έχω πει και στο παρελθόν, πιστεύω ότι κάθε τέτοια δομή, εφόσον είναι δυνατόν, πρέπει να αυτοσυντηρείται. Πριν από αρκετά χρόνια είχε ξαναγίνει η συζήτηση αλλά τα παιδιά δίσταζαν να προχωρήσουν το θέμα με τις διαφημίσεις. Πραγματικά, με τη μορφή που είναι τώρα, δε νομίζω ότι υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα με τις διαφημίσεις, εκτός κι αν κάποιοι έχουν συναισθηματικής φύσεως αντιρρήσεις.

Btw, όσοι θέλουν να υποστηρίξουν την πρωτοβουλία, μπορούν να κάνουν και 2-3 κλικ παραπάνω στις διαφημίσεις, έτσι λειτουργεί αυτό το σύστημα ;-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΕΓΩ ΨΗΦΙΣΑ ΟΧΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΝΑΛΙ ΠΧ...ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΙΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΓΝΩΜΗ ΛΕΩ ΟΧΙ ΑΛΛΑ

ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ DONATION ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ...

προσωπικα μου φαινεται πολυ απλο να παταω ενα κουμπακι και να δινω εστω ενα ευρω στο σαιτ οποτε μπορω δλδ ετσι θα μπορω να δινω και παραπανω απο 10 ευρω το χρονο αφου 1 ευρω το μηνα δεν ειναι πολλα αλλα οσο και αν σας φανει αστειο εμενα ποτε δε μ περισσευουν 10 ευρω...μαζεμενα...

επισης δεν βρισκω καθολου καλη ιδεα οπως ισως ηδη φανηκε να υπαρχει συνδρομη,,,νομιζω οτι τοτε μεγαλο μερος..ολοι οσοι δλδ δεν εχουν προβλημα με τις διαφημισεις θα στρεφουν σε αλλες σελιδες δικτυωσης με κυριοτερη το φβ...

οποτε με 2 λογια δοκιμαστε δωρεα και αν δεν πιασει μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα βαλτε διαφημισεις...τι να κανουμε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά το σημαντικό για μένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει το site... Εγώ είμαι νέος εδώ και ήδη μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες... Πάρα πολυ καλή δουλειά.

Έτσι για την ιστορία ψήφησα να μπουν διαφημίσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

δεν γνωριζω αν εχει προταθει απο καποιον αλλον αλλα πιστευω οτι μια πολυ καλη ιδεα ειναι να πληρωνουμε για τις αγγελιες που αναρτουμε στο σαιτ...

εγω προσωπικα επειδη εχω αναρτησει στο παρελθον αγγελια πωλησης ειμαι διατεθειμενος αναδρομικα να συμμετασχω πληρωνοντας φυσικα ενα συμβολικο ποσο το οποιο θα καθορισουν οι υπευθυνοι...

πιστευω οτι με αυτον τον τροπο θα καταστει δυνατο να γινεται εισπραξη ενος μερους των οικονομικων απαιτησεων της συντηρησης του ιστοχωρου

και ειμαι φυσικα υπερ της ετησιας συνδρομης αν εχει ηδη προταθει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ένα σύστημα του Invision για πωλήσεις το οποίο ίσως ενεργοποιήσουμε στο μέλλον. Προς το παρόν, έχουμε μόνο το Google Ads.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι διαφημίσεις πάντως δεν είναι καθόλου ενοχλητικές, αντίθετα κάποιες έχουν αποδειχθεί και ιδιαίτερα χρήσιμες, όπως ελέχθη και παραπάνω :)

Και οι υπόλοιπες προτάσεις βέβαια σχετικά με έσοδα από τις αγγελίες κτλ είναι ενδιαφέρουσες και στη διακριτική ευχέρεια όσων επωμίζονται τα έξοδα να υιοθετήσουν κάποιες από αυτές με τη συμπαράσταση και υποστήριξή μας, ώστε να επιβιώσει το GM. Κανείς μας δεν θα ήθελε την αναστολή της λειτουργίας του για οικονομικούς λόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.