Jump to content

Ποιες εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι επείγουσες?


dikaios

Recommended Posts

Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους τους γιατρούς από αγροτικούς έως ειδικούς κάθε ειδικότητας.

ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ

GGT

GOT

GPT

ΑΜΥΛΑΣΗ

ΟΥΡΙΑ

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

ΚΑΛΙΟ

ΝΑΤΡΙΟ

ΜΑΓΝΗΣΙΟ

ΦΩΣΦΟΡΟΣ

ΑΣΒΕΣΤΙΟ

ΣΑΧΑΡΟ

ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ

ΟΛΙΚΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ

ΑΛΒΟΥΜΙΝΗ

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ

HDL

LDL

LDH

CK, CK-MB

ΤΡΟΠΟΝΙΝΗ

TBIL

DBIL

ΣΙΔΗΡΟΣ

ΧΡ. ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ (INR)

Τ.Κ.Ε.

βHbC

Γενική Ούρων

Γενική Αίματος

Με βάση τη δική σας εμεπειρία και γνώση θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να κατατάξω τις εξετάσεις αυτές με βάση ένα επειγον περιστατικό.

Ποιες από αυτές θεωρούνται επέιγουσες?

Επίσης θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες εξετάσεις από της λίστας μπορούν να "καλύψουν" την έλλειψη άλλων εξετάσεών. Εννοώ εάν η π.χ. CK, CK-MB είναι αυξημένες, να μη χρειάστει να κανουμε και Τροπονίνη?

Ξέρω ότι αυτό εξαρτάται από το περιστατικό, αλλά θα ήθελα να βαλουμε μια προτεραιότητα σε εκεινες τις εξετάσεις που ..."θα σώσουν έναν ασθενή".

Υ.Γ. Λόγω μικρού οικονομικού κεφαλαίου και για να ελλατώσουμε τα ελλέιματα στο δημόσιο!!

Επείγον θεωρείτε και ένας νεφροπαθής!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπαρχει κάποιος τρόπος, κλασμα, υπογιστικά να υπολογίζω το INR από τη γενική αίματος και συγκεκριμένα από τον αιματοκρίτη?

Ευχαριστώ!!smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπαρχει κάποιος τρόπος, κλασμα, υπογιστικά να υπολογίζω το INR από τη γενική αίματος και συγκεκριμένα από τον αιματοκρίτη?

Ευχαριστώ!!smile.gif

emquestion

Γιατί το ψάχνεις αυτό, για οικονομία; emquestion emquestion emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να ελλατώσουμε τα ελλέιματα στο δημόσιο!!

Γρηγορότερα κι αποτελεσματικότερα θα μείωνες τα έξοδα αν έδιωχνες όλα τα λαμόγια του ΕΣΥ στο Νοσοκομείο ή το Κέντρο Υγείας σου, αν ξεσκέπαζες την υπερσυνταγογράφησή τους, αν ανακάλυπτες τις μίζες που παίρνουν από τις Εταιρίες και τους προμηθευτές, αν ανακάλυπτες τους δεσμούς τους με Ιδιωτικά Εργαστήρια, κτλ

Σε μία μόνο μέρα είναι ικανοί να ξοδέψουν όσα εσύ σε ένα μήνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ

GGT

GOT

GPT

ΑΜΥΛΑΣΗ

ΟΥΡΙΑ

ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ

ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

ΚΑΛΙΟ

ΝΑΤΡΙΟ

ΜΑΓΝΗΣΙΟ

ΦΩΣΦΟΡΟΣ

ΑΣΒΕΣΤΙΟ

ΣΑΧΑΡΟ

ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ

ΟΛΙΚΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ

ΑΛΒΟΥΜΙΝΗ

ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ

HDL

LDL

LDH

CK, CK-MB

ΤΡΟΠΟΝΙΝΗ

TBIL

DBIL

ΣΙΔΗΡΟΣ

ΧΡ. ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗΣ (INR)

Γενική ούρων

βHcG

Τ.Κ.Ε.

Με μπλε αυτές που θεωρώ βασικές κι επείγουσες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπαρχει κάποιος τρόπος, κλασμα, υπογιστικά να υπολογίζω το INR από τη γενική αίματος και συγκεκριμένα από τον αιματοκρίτη?

Ευχαριστώ!!smile.gif

emquestion

Γιατί το ψάχνεις αυτό, για οικονομία; emquestion emquestion emquestion

Το ψάχνω διότι δεν έχω ταινίες inr για να καλύψω τις ανάγκες του νησιού στο οποίο είναι το Κ.Υ. (καθυστερεί πολλή η πίστωση)!!

Επίσης μου είπε ένας ασθενής πως η προηγούμενη μικροβιολόγος έβγάζε το inr με υπολογισμό από τον αιματοκρίτη!!

Πρώτη φορά το άκουσα και το ψάχνω μήπως και μπορέσω να υπολογίσω το inr, χωρίς να χρειαστεί να επιβαρυνθεί ο προϋπολογισμός (φυσικά εάν υπάρχει)!!

Μαρία για την υπερσυνταγογράφηση δε μπορώ να κάνω τίποτα. Με ιδωτικές εταιρίες και προμήθειες ασχολούμαι εδώ και κάνα δίμηνο...εχώ δει πολύ σπατάλη (πολλά χιλιαρικά) και σε λάθος κατεύθυνση. Προσπαθώ να φέρω νέες εξετάσεις στο Κ.Υ. χωρίς να επιβαρύνω το κρατικό προϋπολογισμό και χωρίς μίζες, μιας και δεν υπάρχει σάλιο.

Ελπίζω και θέλω να πιστευω πως και ο επόμενος θα συνεχίσει τη δουλειά που έχω ξεκινήσει εδω και κάνα 2μηνό, μιας και πολύ φοβάμαι πως θα μείνει στάσιμο μετά από εμένα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι πως κάτι λάθος κατάλαβε ο ασθενής. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος. Αν μάθεις κάτι πάντως γράψε το και εδώ σε παρακαλώ για να το δούμε και μεις.

Ώστε φεύγεις ε; Γιατί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι θέλεις να δεις μήπως μπορείς να εξυπηρετήσεις τον κόσμο ελλείψει δυνατότητας για inr το καταλαβαίνω...(και το εκτιμώ πολύ που μπήκες στον κόπο να το ψάξεις)

Το να θες να κάνεις -ιντερνετικά μάλιστα- λίστα εξετάσεων για..."μείωση ελλείματος" στα δημόσια νοσοκομεία, πώς να το χαρακτηρίσω???

Πάντως κάτι λάθος θα κατάλαβε ο ασθενής, όσον αφορά το inr...

ΥΓ. Πώς δεν υπάρχει σάλιο? Τόσα εκατομμύρια βοήθεια εγκρίθηκαν! Τι? Δεν θα πάνε προς ικανοποίηση ζωτικών μας αναγκών? Τι? Δεν είναι βοήθεια, αλλά έντοκο δάνειο?

...Φακ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ. Πώς δεν υπάρχει σάλιο? Τόσα εκατομμύρια βοήθεια εγκρίθηκαν! Τι? Δεν θα πάνε προς ικανοποίηση ζωτικών μας αναγκών? Τι? Δεν είναι βοήθεια, αλλά έντοκο δάνειο?

...Φακ

Έλα ντε! Κι εγώ την ίδια "απορία" έχω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι θέλεις να δεις μήπως μπορείς να εξυπηρετήσεις τον κόσμο ελλείψει δυνατότητας για inr το καταλαβαίνω...(και το εκτιμώ πολύ που μπήκες στον κόπο να το ψάξεις)

Το να θες να κάνεις -ιντερνετικά μάλιστα- λίστα εξετάσεων για..."μείωση ελλείματος" στα δημόσια νοσοκομεία, πώς να το χαρακτηρίσω???

Πάντως κάτι λάθος θα κατάλαβε ο ασθενής, όσον αφορά το inr...

ΥΓ. Πώς δεν υπάρχει σάλιο? Τόσα εκατομμύρια βοήθεια εγκρίθηκαν! Τι? Δεν θα πάνε προς ικανοποίηση ζωτικών μας αναγκών? Τι? Δεν είναι βοήθεια, αλλά έντοκο δάνειο?

...Φακ

Πως να το χαρακτηρίσεις?? Βλακεία, λαλακία, χαζομάρα, υπερβολή, αρκετα φιλόδοξο, ουτοπιστικό? Διάλεξε!!

Εντάξει υπερέβαλα με τη φράση αυτή, αλλά όταν ζητάς από τις παραπάνω εξετάσεις να σου έρθουν αντιδραστήρια και το φαρμακείο (μέσω αυτού γίνονται οι προμήθειες) σου απαντα διάλεξε ποιες θεωρείς πιο επείγουσες γιατί το ταμείον είναι μείον, ακόμα και για χαρτί A4 ή η ιδια εταιρία εντός συμβασης σου λέει οι αποθήκες είναι ΑΔΕΙΕΣ, ολά τα άλλα που σκέφτομαι να πραξω φανταζούν πάνω από τη λογική σε μια χώρα που τα πάντα έχουν διαλυθεί!!

Απλά τη γνώμη σας πεστε μου και μου είναι αρκετό. Κάντε και αυτόπου λέω στο παραδειγμα του πρώτου ποστ, θα με βοηθήσετε να καταλάβω πως βλέπει ένας γιατρός το σύνολο των εξετάσεων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει υπερέβαλα με τη φράση αυτή, αλλά όταν ζητάς από τις παραπάνω εξετάσεις να σου έρθουν αντιδραστήρια και το φαρμακείο (μέσω αυτού γίνονται οι προμήθειες) σου απαντα διάλεξε ποιες θεωρείς πιο επείγουσες γιατί το ταμείον είναι μείον, ακόμα και για χαρτί A4 ή η ιδια εταιρία εντός συμβασης σου λέει οι αποθήκες είναι ΑΔΕΙΕΣ, ολά τα άλλα που σκέφτομαι να πραξω φανταζούν πάνω από τη λογική σε μια χώρα που τα πάντα έχουν διαλυθεί!!

Τότε το μεταφέρεις στον γιατρό που σου τις παρήγγειλε προφανώς, δεν ρωτάς στο greekmeds

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε user111..αυτό που λες το έχω κάνει, πάνω από τρεις φορές!!

Μη νομίζεις ότι πρώτα ρωτώ το greekmeds και μετά τους δικούς μου γιατρούς στο Κ.Υ.?

Είπαμε να μιλήσουμε σπβαρά!! Εάν θέλεις να με μαλώσεις ή να μου κάνεις υποδείξεις, λες και είμαι κάνα μικρό παιδάκι, λάθος άτομο διάλεξες!!!

Λοιπόν, θέλεις να βοηθήσεις, καλώς!!

Δεν θέλεις να βοηθήσεις και πάλι καλώς!!

Σε ευχαριστώ πάντως που ενδιαφέρθηκες για άλλα πράγματα, εκτός από αυτά που ζητάω στο πρώτο μου ποστ!!

Σου έχω εξηγήσει πως έχει η κατάσταση. Παραπάνω δε μπορώ να πω.

Φιλικά Πάντα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πάντως που ενδιαφέρθηκες για άλλα πράγματα, εκτός από αυτά που ζητάω στο πρώτο μου ποστ!!

Παρακαλώ, αλλά με συγχωρείς, μου φαίνεται παιδιάστικη η οπτική σου, γι αυτό απαντώ έτσι και πάντως πολύ ευγενικά, αναφέροντας παράλληλα ότι καταλαβαίνω και εκτιμώ ότι το κάνεις καλοπροαίρετα.

Παρολαυτά, η απάντηση σ αυτό είναι: Πάντα. Θα ρωτάς πάντα τον γιατρό που σου τις παρήγγειλε. Ή εάν συμβαίνει συνέχεια, ζήτα από αυτούς να σου πουν ποιές να κάνεις κατ'επιλογή. Δηλαδή, τι έχεις σκοπό να κάνεις? Την επόμενη φορά που θα συμβεί θα ανατρέξεις στις συμβουλές εδώ και θα πράξεις αναλόγως? Εγώ αν ήμουν γιατρός θα σου έκανα παρατήρηση άλλη φορά να με ρωτάς ή θα σου έγραφα εγώ μια λίστα που εγώ ως θεράπων θεωρώ νορμάλ. Συγνώμη, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λες εσύ.

Αν, πάλι, το κάνεις για "γενικότερη χρήση" και σύσταση μιας λίστας πο θα βοηθήσει το Κράτος, και πάλι είναι άτοπο το να νομίζεις πως αυτό γίνεται ιντερνετικά.

ΥΓ. Επίσης, εκνευρίζομαι πάρα πολύ με αυτό που διαφαίνεται στο ποστ σου, ότι δηλαδή πιστεύεις απολύτως και έχεις χάψει πως "δεν υπάρχει σάλιο". Πολιτικά εννοώ, γιατί στο πρακτικό εφόσον το Κράτος σου στερεί τα βασικά, λογικό να ψάχνεις πώς να το αντιμετωπίσεις. Όμως μην ακούω "προσπάθεια να μειώσουμε τα ελλείματα". Έλεος δηλαδή! Εδώ δίνονται εκατομμύρια στις τράπεζες από δάνεια που υπογράφονται στις πλάτες μας και θα μας πεις "δν υπάρχει σάλιο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πάντως που ενδιαφέρθηκες για άλλα πράγματα, εκτός από αυτά που ζητάω στο πρώτο μου ποστ!!

Παρακαλώ, αλλά με συγχωρείς, μου φαίνεται παιδιάστικη η οπτική σου, γι αυτό απαντώ έτσι και πάντως πολύ ευγενικά, αναφέροντας παράλληλα ότι καταλαβαίνω και εκτιμώ ότι το κάνεις καλοπροαίρετα.

Παρολαυτά, η απάντηση σ αυτό είναι: Πάντα. Θα ρωτάς πάντα τον γιατρό που σου τις παρήγγειλε. Ή εάν συμβαίνει συνέχεια, ζήτα από αυτούς να σου πουν ποιές να κάνεις κατ'επιλογή. Δηλαδή, τι έχεις σκοπό να κάνεις? Την επόμενη φορά που θα συμβεί θα ανατρέξεις στις συμβουλές εδώ και θα πράξεις αναλόγως? Εγώ αν ήμουν γιατρός θα σου έκανα παρατήρηση άλλη φορά να με ρωτάς ή θα σου έγραφα εγώ μια λίστα που εγώ ως θεράπων θεωρώ νορμάλ. Συγνώμη, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που λες εσύ.

Αν, πάλι, το κάνεις για "γενικότερη χρήση" και σύσταση μιας λίστας πο θα βοηθήσει το Κράτος, και πάλι είναι άτοπο το να νομίζεις πως αυτό γίνεται ιντερνετικά.

ΥΓ. Επίσης, εκνευρίζομαι πάρα πολύ με αυτό που διαφαίνεται στο ποστ σου, ότι δηλαδή πιστεύεις απολύτως και έχεις χάψει πως "δεν υπάρχει σάλιο". Πολιτικά εννοώ, γιατί στο πρακτικό εφόσον το Κράτος σου στερεί τα βασικά, λογικό να ψάχνεις πώς να το αντιμετωπίσεις. Όμως μην ακούω "προσπάθεια να μειώσουμε τα ελλείματα". Έλεος δηλαδή! Εδώ δίνονται εκατομμύρια στις τράπεζες από δάνεια που υπογράφονται στις πλάτες μας και θα μας πεις "δν υπάρχει σάλιο".

Θα μπορούσα να σου απαντήσω σοβαρά σε πολλά, αλλά πλέον φίλε με χαζομάρες δεν ασχολούμαι. Είναι σεβαστες οι απόψεις σου!! Εάν είναι να κρίνεις κάποιον, να κρίνεις πρώτα τους συναδέλφου σου, που δε ξέρουν να κάνουν στοχευμένη διάγνωση και χάνονται σε ένα απλό περιστατικό.

Δεύτερον: Παρατηρήσεις δε δέχομαι από άσχετους με το μικροβιολογικό εργαστήριο και μάλιστα γιατρούς άλλης ειδικότητας πέραν του μικροβιολογικού.(γενικά μιλάω, δεν είναι προσωπικό). Απλά ο καθένας πρέπει να γνωρίζει μέχρι που φθανουν οι αρμοδιότητές του!! Και που ρώτησα ποιες να κάνουμε και ποιες όχι, ήταν στην ιδέα/πρόθεση της καλής συνεργασίας στο Κ.Υ. Εάν ήθελα αποφάσιζα και μόνος μου σαν υπευθυνος του εργαστηρίου!! Παρόλαυτα ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ πως η συνεργασία με τους γιατρούς στο θέμα αυτό υπήρξε ΑΡΙΣΤΗ!!

Τρίτον: Μη κρίνεται βρε παιδια από έξω. Εξω από το χορό ΠΟΛΛΑ τραγουδια λέγονται. Πρώτα έλα να δεις πως είναι το βερίκοκο και μετά να κρίνεις εάν υπάρχει σαλιο ή όχι. Σάλιο δεν υπάρχει για εμάς, υπάρχει όμως για τις τράπεζες (ποτέ δεν είπα για το αντίθετο)!!

Τέταρτον: Μη βγάζεις συμπεράσματα από το μυαλό σου για κάτι που ίσως να κάνω, αφού δε με γνωρίζεις και προφανώς διαβάζεις επιλέκτικα αυτά που γράφω!!

Πέμπτον: Σε παρακαλώ πολύ εάν έχεις λίγο ίχνος λογικής μη φτασουμε σε λεκτική αντιπαράθεση!! Εγώ δε θα μπω ούτε στο κόπο να σου απαντήσω!! Μια γαμωερώτηση απλή, απλουλα έκανα θα μπορουσες να μου απαντήσεις σε αυτα που ρωτάω χωρίς να σχολιάζεις και να πετάς χαρταετό? Άσε το χαρταετό και το πρόλογο για την Μαρία ΜΑΣ...

Έκτον: Δεν με ενδιαφέρει να γίνω ήρωας για το δημόσιο σαν ένα ενιαίο σύνολο, αλλά ΜΟΝΟ ο χώρος στον οποίο δουλεύω!! Εάν μπορώ να κάνω κάτι άπλό για τους ασθενείς, έστω και μια εξέταση να κερδίσω για αυτούς είναι θετικό στις μέρες μας!! Ο καθένας από το πόστο του, εάν προσπαθούσε να βρει λύσεις...θα μπορούσαμε να δώσουμε κάτι θετικό.

Σταματάμε τις γρίνιες και σκεφτόμαστε τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω τώρα εγώ, σαν ΔΙΚΑΙΟΣ, σαν USER111, σα το Πασχάλη , τη Μαρία, το Θοδωρή κ.α.

Πολύ φιλικά και καλοπροαίρετα ότι έχεις να μου πεις σε παρακαλώ πολύ σε pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε το χαρταετό και το πρόλογο για την Μαρία ΜΑΣ...

Μην ξεχνάς πως είμαι η μόνη που απάντησα στο ερώτημά σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκου να δεις, φίλε μου, από το πρώτο μου ποστ είπα πως καταλαβαίνω πως το κάνεις από καλή πρόθεση. Μην μου το ξαναλες λοιπόν λες και λέω κάτι αντίθετο!

Επίσης, σου απάντησα και για το inr στο πρώτο ποστ.

Με συγχωρείς όμως, αλλά βλέπεις πως κανείς πλην του τρολλ του φόρουμ δεν σου έχει απαντήσει. Και αν σου απαντήσει κανείς προσωπικά θεωρώ θα ναι μαλάκας.

Εσύ ζητάς μια λίστα βάσει της οποίας θα κάνεις κάποιες επιλογές, για ζήτημα που αφορά τον ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟ. Αν ήμουν εγώ γιατρός και σου παράγγελνα κάποιες εξετάσεις, και επειδή 3 φορές με έχεις ρωτήσει, μπήκες στο γκρικμεντς να συμβουλευτείς, θα τα παιρνα άσχημα. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ?

Ρώτα πάλι τους γιατρούς του Κ.Υ.. Ή ζήτα τους να σου δώσουν αυτοί μια λίστα. Δεν καταλαβαίνεις πως αυτοί έχουν τον τελικό λόγο???

Δεν θα απαντούσα σε κάποιον, και να προμοτάρω αυτή του την απόφαση (την καλοπροαίρετη πάντως).

Καμία όρεξη δεν έχω να πετάω χαρταετό. Απάντησα όπως απάντησα γιατί νομίζω κάποιος πρέπει να σου πει πως αν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο, πρέπει να το ζητήσεις από τους γιατρούς του ΚΥ σου. Αυτό πιστεύω και επίσης νομιζω είναι και αυτονόητο. Το γιατί δν το βλέπεις εσύ είναι δικό σου θέμα.

Αυτό που ίσως έχει νόημα από όλα αυτά που πες, είναι το αν υπάρχει κα΄ποιος τρόπος να υπολογίσεις τιμές "δια της πλαγίας οδού" που μπορεί ένας γιατρός στο ΚΥ σου να μην τις ξέρει.

Το να ρωτάς τι είναι πιο επείγον και τι όχι δν έχει νόημα, γτ εσύ είσαι το όργανο του γιατρού. Αυτόν θα ρωτήσεις να σου απαντήσει. Και στην τελική και μαλάκας να είναι, πάλι δν μπορείς να κάνεις κάτι.

(και προσθέτεις μάλιστα πως "και ο νεφροπαθής θεωρείται επείγον". Με συγχωρείς, αν πιστεύεις πως π΄ρπει να το διευκρινίσεις αυτό στα άτομα που θα σου απαντήσουνε, μάλλον θες απαντήσεις από καθυστερημένους, εφόσον πιστεύεις πως χρειάζονται και υπόδειξη για την έννοια του επείγοντος ενώ είναι γιατροί....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.