Jump to content

Επίσχεση εργασίας .- -Πληρωμή εφημέριων


arkas

Recommended Posts

δεν δουλευω ακομα αλλα θα σου πω οτι ο μισθος εδω κυμαινεται απο 1900 εως 2300 καθαρα χωρις εφημεριες η υπερωριες. καλυφθηκες;

Τώρα τσαντίστηκα! emranting

Καλή αρχή συνάδελφε! emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Last Reply

απο σημερα στο ΓΝ Αρτας εφημερευουν οι ειδικοι.τρομοκρατια τελος....!

Μπράβο σας παιδια!

Συνεχίζουμε όλοι τον αγώνα!

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι??

Σε τί υφίσταται η "τρομοκρατία"...?

Ίσως να ήμουν τυχερός, αλλά, όποια ώρα και να έπαιρνα τηλέφωνο τον ειδικευμένο,

ποτέ, δεν μου έκανε "θέμα"...

Το ξέρουν και οι ίδιοι, οτι, ΔΕΝ υφίσταται Εφημερία, χωρίς τη "φυσική παρουσία" τους.

Οπότε, είναι λογικό να υπάρχει, και από τις δυο πλευρές (ειδικευόμενοι -ειδικευμένοι), μια σχέση αμοιβαίας συνεννόησης...?

δεν δουλευω ακομα αλλα θα σου πω οτι ο μισθος εδω κυμαινεται απο 1900 εως 2300 καθαρα χωρις εφημεριες η υπερωριες. καλυφθηκες;

Τώρα τσαντίστηκα! emranting

Καλή αρχή συνάδελφε! emrespect

Καταρχάς, συγχαρητήρια, που έφυγες μια ώρα αρχύτερα, και, όπως φαίνεται, δρομολογείς την πορεία σου.

Πραγματικά, μπράβο σου! emrespect

Παρόλα αυτά, drspiros, για να κατευνάσω το "θυμό" σου emrasta ,

έχεις αναρωτηθεί, πόσο πάει το ενοίκιο + κοινόχρηστα + λογαριασμοί, στην πόλη που βρίσκεται ο billroth...? emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απαντησω εγω...800 ευρω ολα μαζι σε επιπλωμενο σπιτι...ισως να ειμαι και τυχερος αλλα αντε να το παμε στα 1000..η διαφορα με την ελληνικη πραγματικοτητα, δυστυχως, και το λεω και με ποναει, ειναι χαωδης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλα αυτά, drspiros, για να κατευνάσω το "θυμό" σου emrasta ,

έχεις αναρωτηθεί, πόσο πάει το ενοίκιο + κοινόχρηστα + λογαριασμοί, στην πόλη που βρίσκεται ο billroth...? emquestion

Χμμμ, όσο και να πηγαίνει, πάω στοίχημα ότι θα πληρώνεται στην ώρα του ώστε να μπορεί να τα αποπληρώσει. Δε θα αναγκάζεται να κρύβεται από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού του, το διαχειριστή της πολυκατοικίας, τις τράπεζες κτλ. Ούτε θα μαδάει κάθε μέρα τη μαργαρίτα για να δει αν μπήκαν οι εφημερίες του προηγούμενου εξαμήνου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απαντησω εγω...800 ευρω ολα μαζι σε επιπλωμενο σπιτι...ισως να ειμαι και τυχερος αλλα αντε να το παμε στα 1000..η διαφορα με την ελληνικη πραγματικοτητα, δυστυχως, και το λεω και με ποναει, ειναι χαωδης!

Μπράβο σου...! emrespect

Αυτό πραγματικά, είναι "deal of life"...!

Σε ποιά Χώρα -πόλη βρίσκεσαι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα απαντησω εγω...800 ευρω ολα μαζι σε επιπλωμενο σπιτι...ισως να ειμαι και τυχερος αλλα αντε να το παμε στα 1000..η διαφορα με την ελληνικη πραγματικοτητα, δυστυχως, και το λεω και με ποναει, ειναι χαωδης!

Μπράβο σου...! emrespect

Αυτό πραγματικά, είναι "deal of life"...!

Σε ποιά Χώρα -πόλη βρίσκεσαι??

Στους εχθρους του Εθνους....κοινως στη Γερμανια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και μέρες υπήρχε έντονη φημολογία σε πολλά νοσοκομεία ότι στις 10 Ιουλίου θα έμπαιναν εφημερίες του Μαρτίου. Φυσικά δεν μπήκε τίποτα. Έχει κανείς κάποια ενημέρωση; Εμείς έχουμε προγραμματισμένη συνέλευση την Πέμπτη όπου προτίθεμαι να τους γνωστοποιήσω ότι ακόμα και μόνος μου προχωράω σε επίσχεση εργασίας, γνωρίζοντας φυσικά ότι επί της ουσίας δεν πρόκειται να πετύχω τίποτα! Θα επιθυμούσα όμως, όποιος ξέρει να με συμβουλεύσει, τι κάνω μετά την κατάθεση του χαρτιού, και εννοώ φυσικά ποιες πρέπει να είναι οι εξωνοσοκομειακές μου κινήσεις (επιθεώρηση εργασίας; εισαγγελία; κάπου αλλού; ) ώστε να κινηθεί κάτι. (Φυσικά ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε και συναδελφε Σπυρο, εγω ειχα ενημερωση απο το οικονομικο για 13 (αρχικα μου ειχαν πει αρχες Ιουλιου). Παντως και εγω εχω προαποφασισει πως αν δεν υπαρξει λιαν συντομως φως στο τουνελ, θα κανω εστω και μονος επισχεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σε εμάς είπαν 10-15 Ιουλίου ότι θα πληρωθούμε τις εφημερίες Μαρτίου κουτσουρεμένες κατά 17%.

Να θυμήσω ότι οι εφημερίες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου ήταν κουτσουρεμένες κατά 23%.

Μας είπαν επίσης ότι εχουν εγκριθεί και οι εφημερίες του Απριλίου αλλά δεν έχουν πάρει ακόμα το κονδύλι.

Καλά κρασιά δηλαδή, πάλι τα νύχια μας θα τρώμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Μυτιλήνη, πάντως, από μέσα Ιουνίου οι ειδικευόμενοι έχουμε πάρει τις εφημερίες Μαρτίου (τότε μπήκε και το τρίμηνο Ιανουάριος - Φεβρουάριος - Μάρτιος και για τους ειδικευμένους). Τα ποσά ήταν τα ίδια με εκείνα των 2 προηγούμενων μηνών, δηλαδή 633 ευρώ για 7 εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς εδώ στην Κρήτη οπως και σε κάποια άλλα νοσοκομεία που γνωρίζω πήραμε 500 ευρώ για 7 εφημερίες για τον Ιανουάριο και άλλα τόσα

τον φεβρουάριο.

Τωρα περιμένουμε να δούμε του Μαρτίου.

Όπως και να έχει το θέμα, ο ιατρός πλέον είναι ο πιο εξευτελισμένος υπάλληλος στην Ελλάδα.

Δε ξέρει αν θα πληρωθεί, πότε θα πληρωθεί και πόσα θα πάρει.

Μια μας κόβουν 23%, μια 17% και όλα αυθαίρετα και μας πληρώνουν και όποτε γουστάρουν (ή όποτε τους βολεύει).

Σε κάποια νοσοκομεία πληρώνονται αλλιώς σε άλλα αλλιως.

Πραγματικά λυπάμαι για την κατάντια μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον Άγ. Σάββα μπήκε το 15/νθήμερο, αλλά φυσικά δεν μπήκαν οι εφημερίες! Δεν πειράζει όμως, μας αξίζει να μας κόψουν και αυτό, γιατί στη γενική συνέλευση σήμερα από τους 138 ειδικευόμενους, ζήτημα να ήρθαν 15. Τέτοιοι μαλάκες είμαστε, τέτοια αντιμετώπιση μας αξίζει.

Edit: Βιάστηκα να μιλήσω. Μόλις είδα κίνηση 550 ευρώ περίπου που αντιστοιχούν στις 6 εφημερίες που κάναμε το Μάρτη. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί την απαράδεκτη και προκλητικά αδιάφορη συμπεριφορά της πλειοψηφίας των συναδέλφων μου. Αλήθεια, μάθατε τι έγινε στην Πορτογαλία σήμερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου πω που εγινε αυτο...ΓΝ Σερρων...και ολοι το πεταξαν στα σκουπιδια

και μαλιστα μιλαμε για απληρωτες εφημεριες απο τον Ιανουαριο και μετα...ουτε καν τις περικομμενες του ιανουαριου που πηραν καποια αλλα νοσοκομεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σε όσους μπήκαν εφημερίες γράψτε και το ποσό και σε πόσες εφημερίες αντιστοιχεί. Σε μας μπήκαν 550 (σε κάποιους 530) και η βλαμμένη στη μισθοδοσία μας λέει ότι αντιστοιχούν σε 7. Είναι δυνατόν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βλέπετε φαντάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά, ε; Δε γίνεται 480 για 5 και 530 για 7! Και άλλοι που πήραν 630; Πέρασαν και το πλαφόν; Κάποιοι σας λένε ψέμματα. Γεγονός είναι ότι αν τα παλιά 715 των εφημεριών (που υπολογιζόντουσαν με συντελεστή 0,0059) τα υπολογίσεις με το νέο συντελεστή 0,0052, το ποσό που αντιστοιχεί σε 7 εφημερίες είναι περί τα 620 ευρώ (540 οι 6, 480 οι 5 κ.ο.κ., κατά προσέγγιση πάντα). Ανακοινώθηκε ποτέ περαιτέρω περικοπή, πέρα από τη μείωση του συντελεστή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Κρητη πληρωθηκαμε σημερα 447 ευρω για 7 εφημεριες. καποιοι που καναν 5 πηραν 347 ευρω.

Μας ειπαν απο τη μισθοδοσια οτι ειναι 17 % κατω (γιατι δεν εφτασαν τα λεφτα) αλλα με την μείωση του 12 %.

Στην ουσια δηλαδη εγινε η μειωση νομιμα και πλεον θα παιρνουμε πλαφον 612,40 ευρω (7 εφημεριες) και ειναι

μειον 17 % απο αυτα.

μας δωσαν και καταλογο με τη νέα τιμολογηση των εφημεριων μετα τη μειωση 12 %

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακοινώθηκε ποτέ περαιτέρω περικοπή, πέρα από τη μείωση του συντελεστή;

τωωωωρα.......

εμεις πηραμε τον Γεναρη μειωμενο κατα 12% περαιτερω και αποτι βλεπω δεν προκειται να τα παρουμε ποτε εκτος αν τα διεκδικησουμε δικαστικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φανταζομαι οτι καποιοι που πληρωθηκαν παραπανω ειχε παρει παραπανω λεφτα το νοσοκομειο τους.

Σε εμας ειπαν οτι τα χρηματα που στειλαν απο το υπουργειο ηταν 17 % και θα τα πληρωθουμε απο τα αποθεματικα του νοσοκομειου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε εμας ειπαν οτι τα χρηματα που στειλαν απο το υπουργειο ηταν 17 % και θα τα πληρωθουμε απο τα αποθεματικα του νοσοκομειου.

θα σε στεναχωρησω.

με βαση αυτο το σκεπτικο του Γενικου λογιστηριου http://www.ygeianet.gr/box/cal/30301.pdf

το νοσοκομειο ΔΕΝ εχει δικαιωμα να σε πληρωσει το υπολοιπο 17%.

μονο τις εφημεριες που ξεπερνανε το πλαφον των 7.

καλο ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω την αληθεια το ηξερα αυτο και το ειχα δει.

Στη συνελευση που εγινε ομως ειπαν οτι εχει ηδη προχωρησει η διαδικασια να γινει με υπουργικη αποφαση και οχι απο την ΔΥΠΕ

για αυτον ακριβως τον λογο που αναφερεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.