Jump to content

ντροπή!


medquestions

Recommended Posts

είχα ανοίξει πρόσφατα ένα θέμα και ζητούσα τη βοήθειά σας σχετικά με τι εξετάσεις προληπτικές πρέπει να κάνει ένας άνθρωπος κατά δεκαετία. δε μου απάντησε κανείς.

σκέφτηκα ότι ίσως προσβληθήκατε γιατί έλεγα ξεκάθαρα ότι ένιωθα ανασφάλεια λόγω του τρόπου που λειτουργούν οι γιατροί του ΕΣΥ και ίσως αρκετοί από εσάς είστε ή γνωρίζετε στενά γιατρούς του ΕΣΥ

ένα θα σας πω. οι παθολόγοι δεν αγγίζουν ποτέ τον ασθενή αν τους πει ότι πήγε προληπτικά για να κάνει ένα γενικό έλεγχο. ακόμη κι αν πρόκειται για μεγάλο άνθρωπο με εμφανή θέματα.

ωραία, τουλάχιστον να έγραφε τις αιματολογικέ ς εξετάσεις.

ε, ξέρεις αργεί ο υπολογιστής σήμερα και θα περιμένεις ώρα.

ωραία να έρθω να τις πάρω αύριο ή μια άλλη μέρα.

άφησέ το, ούτως η άλλως για να κλείσεις ραντεβού για να σου πάρουν αίμα, πρέπει να περιμένεις 2 μήνες και.

τον άφησαν να φύγει έτσι. άνθρωπο 65 χρονών. που ήθελε να κάνει έλεγχο, μπήκε στη διαδικασία έκλεισε ραντεβού, περίμενε το μήνα της αναμονής, πήγε στο ρνατεβού του και τον άφησαν έτσι όπως πήγε να φύγει...

ο ίδιος άνθρωπος, 65χρονος με πατέρα που πέθανε από καρδιά σε καρδιολόγο του ΕΣΥ. του έκανε ένα ΗΚΓ και τον άφησε να φύγει. ο ασθενής νομίζει ότι έκανε ολοκληρωμένο καρδιολογικό έλεγχο. ούτε νύξη ο γιατρός για τεστ κοπώσεως ή υπέρηχο καρδιάς ή έστω αιματολογικές εξετάσεις να δει τη χοληστερίνη του, βρε αδερφέ!

------------------------------------------------------------------------------

τα άλλα απαράδεκτα τώρα.

μέχρι 15 αιμοληψίες κάθε φορά, δεν υπάρχουν υλικά για παραπάνω, δώθηκε σήμα από το υπουργείο. αποτέλεσμα να περιμένεις 3 μήνες και βάλε για κάτι τόσο βασικό όπως οι αιματολογικέ ς εξετάσεις. μόνο οι καρκινοπαθείς μπορούν να προσπεράσουν τη λίστα αναμονής.

μαστογραφία. η λίστα είναι γεμάτη για το Μάρτιο. από Απρίλιο ενδέχεται να μη γίνονται μαστογραφίες.

γιατί;

γιατί δεν υπάρχουν γιατροί να τις διαβάσουν.

το Μάρτη πώς υπήρχαν;

θα απολύσουν κόσμο μέσα στο Μάρτη;

δε μπορώ να σας απαντήσω, καλέστε στη διοίκηση.

ντροπή, ντροπή, ντροπή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα άλλα απαράδεκτα τώρα.

δώθηκε σήμα από το υπουργείο.

...ντροπή, ντροπή, ντροπή

και απαράδεκτο και ντροπή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν τίθεται θέμα ότι προσβληθήκαμε. δε θα λύσουμε εμείς τα προβλήματα του ΕΣΥ στη χώρα.

η κοινωνία θερίζει τους καρπούς που έσπειρε η επικρατούσα γενικευμένη υπερταξική ονείρωξη του "να δω το παιδί μου γιατρό και ας πεθάνω"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι εκτός θέματος, επέτρεψε μου να σου πω. η πληθώρα των γιατρών, ξενοσπουδαγμένων συμπεριλαμβανομένων, φταίει που τον Απρίλιο δε θα γίνονται μαστογραφίες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο επειδή δε θα υπάρχουν γιατροί να τις δουν; ή μήπως φταίει που δεν υπάρχουν λεφτά και άρα αντιδραστήρια και γίνονται οι αιμοληψίες με το σταγονόμετρο; η μήπως οι ξενοσπουδαγμένοι μόνο παίρνανε φακελάκια και μίζες και ήταν διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο στο χώρο της υγείας τόσα χρόνια; οι σπουδαγμένοι στην Ελλάδα είναι πιο ηθικοί και καλοσυνάτοι και υπεύθυνοι απέναντι στο ιερό έργο που καλούνται να φέρουν εις πέρας; φίλε μου, είσαι αλλού, ξύπνα και ανέλαβε τις ευθύνες σου αν είσαι γιατρός και δρας ανεύθυνα και ανήθικα όπως οι γιατροί που ανέφερα στο παράδειγμά μου. είσαι απόλυτα υπεύθυνος για τις πράξεις σου. δε σου φταίει κανένας άλλος.

αν είσαι πραγματικά γιατρός θα σου συνιστούσα να περάσεις και από το θέμα που είχα ανοίξει

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=33782&st=0&p=419891&fromsearch=1&#entry419891

και να απάντησεις ποιες εξετάσεις πρέπει να κάνει ένας άνθρωπος ανά ηλικία... στα 30, στα 40, στα 50 κλπ στα πλαίσια του προληπτικού ελέγχου. διανύουμε το 2012. η πρόληψη μπορεί να σώσει ζωές και να κάνει και οικονομία στο κράτος κι όμως από την όποια προσωπική εμπειρία έχω, κανείς σας δεν ασχολείται με αυτή . κληρονομικοί καρκίνοι και κανείς δεν ενημερώνει τους απογόνους, το πιο χαρακτηριστικο παράδειγμα που έχω να αναφέρω.

δεν είναι τυχαίο ότι κανείς από τα μέλη αυτού του φόρουμ δεν φιλοτιμήθηκε να γράψει κάτι στο θέμα που άνοιξα. ένας σωρός κόσμος μπορεί να βοηθιόταν εκτός από εμένα. αλλά είναι πιο εύκολο υποθέτω να πετάμε σχόλια εκτός θέματος, να κάνουμε πλάκα και να ειρωνευόμαστε από το να κάτσουμε με ευθύνη να πούμε δέκα χρήσιμες κουβέντες σε κάποιον που δεν ξέρει και ρωτάει τον ειδικό για να μάθει.

δεν ήταν ο σκοπός μου να γίνω επιθετικός, την αγανάκτησή μου, τη λύπη μου και την ανασφάλεια που νιώθω για την υγεία των δικών μου ανθρώπων εκφράζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι εκτός θέματος, επέτρεψε μου να σου πω. η πληθώρα των γιατρών, ξενοσπουδαγμένων συμπεριλαμβανομένων, φταίει που τον Απρίλιο δε θα γίνονται μαστογραφίες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο επειδή δε θα υπάρχουν γιατροί να τις δουν; ή μήπως φταίει που δεν υπάρχουν λεφτά και άρα αντιδραστήρια και γίνονται οι αιμοληψίες με το σταγονόμετρο; η μήπως οι ξενοσπουδαγμένοι μόνο παίρνανε φακελάκια και μίζες και ήταν διεφθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο στο χώρο της υγείας τόσα χρόνια; οι σπουδαγμένοι στην Ελλάδα είναι πιο ηθικοί και καλοσυνάτοι και υπεύθυνοι απέναντι στο ιερό έργο που καλούνται να φέρουν εις πέρας; φίλε μου, είσαι αλλού, ξύπνα και ανέλαβε τις ευθύνες σου αν είσαι γιατρός και δρας ανεύθυνα και ανήθικα όπως οι γιατροί που ανέφερα στο παράδειγμά μου. είσαι απόλυτα υπεύθυνος για τις πράξεις σου. δε σου φταίει κανένας άλλος.

δε μίλησα για ξενοσπουδαγμένους. μίλησα για υπερπληθώρα ιατρών σε μια χώρα που της λείπει η μηχανοργάνωση και η υλικοτεχνική υποδομή, και σίγουρα όχι οι ιατροί. ξέρεις πόσα μηχανήματα δε δουλεύουν γιατί δεν υπάρχει ή γιατί δεν προσλαμβάνεται εξειδικευμένο προσωπικο; αλλά αυτα δε μας ενδιαφέρανε ποτέ, γιατρούς να βγάλουμε μόνο.

φίλε μου, είσαι αλλού, ξύπνα και ανέλαβε τις ευθύνες σου αν είσαι γιατρός και δρας ανεύθυνα και ανήθικα όπως οι γιατροί που ανέφερα στο παράδειγμά μου. είσαι απόλυτα υπεύθυνος για τις πράξεις σου. δε σου φταίει κανένας άλλος.

δεν ξέρω που θα σου φανεί, αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ είμαι ακριβώς αυτό. και δε σε ειρωνεύομαι. ανεύθυνος, αδιάφορος, ανήθικος και τεμπέλης. αν γινόταν να κάθομαι να μου κάνουν αέρα θα το χα κανει το παραδέχομαι.

δε μου λες ομως εσυ που είσαι υπεύθυνος και ευσυνείδητος: οι ασθενείς δεν έχουν ευθύνες; όταν κατηγορούμε τους πολίτες που ανέχονται τους πολιτικούς, αυτό σε τι διαφέρει; οι ασθενείς δεν ευθύνονται καθόλου για τα χαλια της σημερινής υγείας;

να σου απαντήσω εγώ: Φυσικά ευθύνονται. Και έχουν μάλιστα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Και ξέρεις γιατί ευθύνονται; Γιατί όλη τους η ευαισθησία (όπως και η δική σου) ανακύπτει μόλις παρουσιαστεί πρόβλημα σ' αυτούς ή στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Μέχρι τότε αραλίκι, καφετέρια και ασφαλής ελληναράδικη αμπελοφιλοσοφία.

δεν υπάρχει παιδεία στο σπίτι, δεν υπάρχει παιδεία στο σχολείο, δεν υπάρχει σωστή προβολή των πραγματικών προβλημάτων από τα ΜΜΕ (μόνο κάτι δακρύβρεχτα ρεπορταζ για ηλικιωμένους της συμφοράς που δεν έχουν να πάρουν τα φάρμακα τους). όσο αυτά δεν αλλάζουν μην περιμένεις αλλαγές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είχα ανοίξει πρόσφατα ένα θέμα και ζητούσα τη βοήθειά σας σχετικά με τι εξετάσεις προληπτικές πρέπει να κάνει ένας άνθρωπος κατά δεκαετία. δε μου απάντησε κανείς.

Έχεις την απαίτηση να αντιγράψουμε 4 τόμους Ιατρικών Βιβλίων στο greekmeds.gr?

Μάλλον θα περιμένεις άδικα.

Δεν είναι δουλειά σου να μάθεις αυτά τα βιβλία, είναι δουλειά του Ιατρού.

Πήγαινε σε κάποιον Ιατρό, ηθικό, τίμιο, με εξειδίκευση, που εμπιστεύεσαι, και θα τα αναλάβει όλα αυτός!

...του έκανε ένα ΗΚΓ και τον άφησε να φύγει.

Απαράδεκτο.

μαστογραφία. η λίστα είναι γεμάτη για το Μάρτιο. από Απρίλιο ενδέχεται να μη γίνονται μαστογραφίες.

ντροπή, ντροπή, ντροπή

Κι εσύ βρε γιατί επιμένεις να πηγαίνεις σε δημόσια Νοσοκομεία ή σάπιες δομές του ΙΚΑ κι όχι σε ιδιώτες Γυναικολόγους του ΕΟΠΠΥ;

Δε διάβασες ολόκληρο το thread που έχω αναρτήσει με τις ξεφτίλες και την κατάντια των δημόσιων Νοσοκομείων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οι ασθενείς δεν ευθύνονται καθόλου για τα χαλια της σημερινής υγείας;

να σου απαντήσω εγώ: Φυσικά ευθύνονται. Και έχουν μάλιστα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Και ξέρεις γιατί ευθύνονται; Γιατί όλη τους η ευαισθησία (όπως και η δική σου) ανακύπτει μόλις παρουσιαστεί πρόβλημα σ' αυτούς ή στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Μέχρι τότε αραλίκι, καφετέρια και ασφαλής ελληναράδικη αμπελοφιλοσοφία.

δεν υπάρχει παιδεία στο σπίτι, δεν υπάρχει παιδεία στο σχολείο, δεν υπάρχει σωστή προβολή των πραγματικών προβλημάτων από τα ΜΜΕ.

Σοφά λόγια.

Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξέρω που θα σου φανεί, αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ είμαι ακριβώς αυτό. και δε σε ειρωνεύομαι. ανεύθυνος, αδιάφορος, ανήθικος και τεμπέλης. αν γινόταν να κάθομαι να μου κάνουν αέρα θα το χα κανει το παραδέχομαι.

δε μου λες ομως εσυ που είσαι υπεύθυνος και ευσυνείδητος: οι ασθενείς δεν έχουν ευθύνες; όταν κατηγορούμε τους πολίτες που ανέχονται τους πολιτικούς, αυτό σε τι διαφέρει; οι ασθενείς δεν ευθύνονται καθόλου για τα χαλια της σημερινής υγείας;

είσαι και εσύ εν δυνάμει ασθενής. εσύ τι κάνεις ως ασθενής που υποτίθεται ξέρεις καλύτερα τα προβλήματα από εμένα και μπορείς να καταδικάσεις πιο εμπεριστατωμένα και να επιχειρηματολογήσεις πιο εμπεριστατωμένα επίσης, ενάντια στη διαφθρορά και την ανεπάρκεια του συστήματος;

EΣΥ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΗ ΕΥΘΥΝΗ! Έχεις την ευθύνη σου ως γιατρός και έχεις και την ευθύνη σου ας ασθενής! Και η ευθύνη σου ως ασθενής είναι μεγαλύτερη από τη δική μου ως ασθενούς για τους λόγους που ανέφερα νωρίτερα.

Όχι απλώς όμως δεν κάνεις κάτι όπως προτρέπεις εμένα να κάνω (που εγώ στο κάτω-κάτω κάνω, μπήκα στον κόπο και ενημερώθηκα για θέματα άσχετα με το αντικείμενό μου ώστε να μπορώ να εντοπίσω επικίνδυνη ανεπάρκεια, μπήκα εδώ να εκφράσω τις ανησυχίες μου, προσπαθώ να απαιτήσω ανθρώπινη και αξιοπρεπή μεταχείριση από την πλειοψηφία σας που είναι για βρίσιμο.

Εσύ απλώς αποποιήθηκες τις ευθύνες σου ως ασθενής, έριξες το μπαλάκι σε άλλους, φταίμει εμείς οι άσχετοι με ιατρικά θέματα ασθενείς.

Και τι κάνεις; Κοκορεύεσαι Χωρίς να ντρέπεσαι πως είσαι ανεύθυνος, αδιάφορος, ανήθικος γιατρός προς εκδίκηση τίνος;

Αλλά βολεύει έτσι από πολλές απόψεις. Και ρίχνουμε τα βάρη σε άλλους και δεν ζορίζουμε τη ζαχαρένια μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις την απαίτηση να αντιγράψουμε 4 τόμους Ιατρικών Βιβλίων στο greekmeds.gr?

Μάλλον θα περιμένεις άδικα.

Δεν είναι δουλειά σου να μάθεις αυτά τα βιβλία, είναι δουλειά του Ιατρού.

Δε ζήτησα τόμους.Ζήτησα αυτό: Προτεινόμενες προληπτικές εξετάσεις στο γενικό πληθυσμό χωρίς ιστορικό αρρώστιας στην ηλικία των 40πχ, αυτές: 1)... 2)...κλπ. Δε ζήτησα να μου μάθεις τα όσα ξέρεις όπως ισχυρίστηκες σε άλλο μήνυμά σου. Δεν είμαι χαζός να νομίζω ότι μπορώ να γίνω γιατρός έτσι. Λίστα εξετάσεων, ζήτησα. Κι αν ενδιαφερόσουν να προσφέρεις λίγη πρακτική ιατρική γνώση στους μη γιατρούς συνανθρώπους και σε ενδιέφερε η υγεία τους όπως θα έπρεπε να συμβάινει αφού έγινες γιατρός, θα είχες ξοδέψει 20 λεπτά από τη ζωή σου να τη γράψεις τη λίστα στο διαδίκτυο εφόσον έπεσε στην αντίληψή σου ότι ζητήθηκε. Στο διαδίκτυο έχουν πρόσβαση πάνω από τους μισούς συμπολίτες σου.

Αντί αυτού μίλησες όπως η πλειοψηφία των συναδέλφων σου που είναι για βρίσιμο. Ανίκανοι και χωρίς θέληση να εξηγήσουν στον ασθενή από τι πάσχει. Πάρε το φαρμακάκι σου και πίστευε και μη ερεύνα. Ιατρική βασισμένη στη συνταγογράφηση. Η αληθινή ιατρική απαιτεί να γνωρίζει ο άρρωστος τη φύση του προβλήματός του αλλιώς πώς θα κατανοήσει τη σημασία της συμμόρφωσης με τις ιατρικές οδηγίες;

Μην ανησυχείς, δε θα σε αφήσουμε απλήρωτη αν έρθουμε στο ιατρείο σου είτε μας εξηγήσεις τι έχουμε, είτε όχι. Το τονίζω αυτό γιατί διήκρινα στο μήνυμά σου στο άλλο θέμα μου μια πείνα για χρήμα. Πώς καταλήγετε έτσι οι περισσότεροι; Σίγουρα κουραστήκατε περισσότερο από άλλους, η ιατρική είναι δύσκολη, όλοι το λένε αλλά γιατί τόση απληστία;

Πήγαινε σε κάποιον Ιατρό, ηθικό, τίμιο, με εξειδίκευση, που εμπιστεύεσαι, και θα τα αναλάβει όλα αυτός!

Πού και πώς να τον βρω αυτόν;;

...του έκανε ένα ΗΚΓ και τον άφησε να φύγει.

Απαράδεκτο.

Ευχαριστώ πολύ. Είναι μια αναγνώριση αυτού που προσπαθώ να πω.

Κι εσύ βρε γιατί επιμένεις να πηγαίνεις σε δημόσια Νοσοκομεία ή σάπιες δομές του ΙΚΑ κι όχι σε ιδιώτες Γυναικολόγους του ΕΟΠΠΥ;

Δε διάβασες ολόκληρο το thread που έχω αναρτήσει με τις ξεφτίλες και την κατάντια των δημόσιων Νοσοκομείων;

Οι ιδιώτες είναι καλύτεροι, κοπέλα μου; Δυστυχώς κι αυτοί τα χάλια τους έχουν. Ποιος τους ελέγχει; Κανένας. Απλώς αυτοί δεν έχουν το μισθό να τρέχει βρέξει-χιονίσει και άρα είναι λίγο πιο συγκρατημένοι... Επίσης, αν πας σε ιδιώτη για μαστογραφία, ακόμη κι αν είναι συμβεβλημένος, πρέπει να πληρώσεις ένα ποσό. Γιατί να το κάνω; Ποιος μου εγγυάται ότι θα έιναι καλύτερη η μαστογραφία και η διάγνωση από του νοσοκομείου; Kανένας δεν τον ελέγχει κι αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ιδιώτες είναι καλύτεροι, κοπέλα μου;

Ναι!

Ποιος τους ελέγχει;

Το Κράτος, η Εφορίες, η Νομαρχία, ο Δήμος, ο Ιατρικός Σύλλογος, οι οργανώσεις ασθενών, οι δικηγόροι, μα πάνω από όλα οι εκατοντάδες μας ασθενείς!

Σε βρίσκω λίγο ανίδεο και προκατειλημμένο σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Κράτος, η Εφορίες, η Νομαρχία, ο Δήμος, ο Ιατρικός Σύλλογος, οι οργανώσεις ασθενών, οι δικηγόροι, μα πάνω από όλα οι εκατοντάδες μας ασθενείς!

Πολύ γέλιο.Θα μπορούσες κορίτσι μου να κάνεις καριέρα μυθιστοριογράφου.Χαραμίζεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε μου medquestions...

εισαι επηρεασμενος απο την προσωπική σου ιστορία, όπως εχει συμβει και σε μενα και σε αλλους, και σε αυτη την ευαισθητη στιγμη για σενα ζητησες μια συμβουλή ή εστω ενοιωσες την αναγκη να επικοινωνησεις εδω..

δυστυχως το έκανες σε λαθος χώρο, και θα το συνειδητοποιησεις οταν ηρεμησεις με το καλό και οι πληγες σου δεν πονανε τοσο...

μην εκτιθεσαι τοσο και μην αφηνεις να σε επηρεαζουν ή να σε κουρδίζουν άτομα απο εδω μέσα με (οχι παντα, αλλα συχνα ισχυει) χειροτερη ποιοτητα χαρακτηρα απο σενα..

την ισορροπια θα την βρεις μεσα απο την οικογενεια και τους φιλους σου, εδω δινεις την ευκαιρια σε καποιους (οχι ολους, αλλα ικανο αριθμο) κομπλεξικους να νομισουν οτι απεδειξαν στους εαυτους τους οτι ειναι εξυπνοι..

καλό βραδυ και καλη δυναμη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε μου medquestions...

εισαι επηρεασμενος απο την προσωπική σου ιστορία, όπως εχει συμβει και σε μενα και σε αλλους, και σε αυτη την ευαισθητη στιγμη για σενα ζητησες μια συμβουλή ή εστω ενοιωσες την αναγκη να επικοινωνησεις εδω..

δυστυχως το έκανες σε λαθος χώρο, και θα το συνειδητοποιησεις οταν ηρεμησεις με το καλό και οι πληγες σου δεν πονανε τοσο...

μην εκτιθεσαι τοσο και μην αφηνεις να σε επηρεαζουν ή να σε κουρδίζουν άτομα απο εδω μέσα με (οχι παντα, αλλα συχνα ισχυει) χειροτερη ποιοτητα χαρακτηρα απο σενα..

την ισορροπια θα την βρεις μεσα απο την οικογενεια και τους φιλους σου, εδω δινεις την ευκαιρια σε καποιους (οχι ολους, αλλα ικανο αριθμο) κομπλεξικους να νομισουν οτι απεδειξαν στους εαυτους τους οτι ειναι εξυπνοι..

καλό βραδυ και καλη δυναμη..

δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. άλλοι έχουν το θάρρος της γνώμης τους, άλλοι είναι δειλοί και καταφεύγουν σε προσωπικές επιθέσεις εναντίον ατόμων επειδή μόνο και μόνο εκφράζουν την άποψη τους χωρίς να εξωραΐζουν καταστάσεις.

Για άλλους το ιντερνετ είναι ένα μέσο να γίνουν κοινωνικά αποδεκτοί, απο μια (διαδικτυακή) κοινωνία που δεν τους γνωρίζει, ακριβώς επειδή η πραγματική κοινωνία που τους γνωρίζει τους απορρίπτει και για άλλους το ιντερνετ είναι απλά ένα βήμα για να εκφραστούν.

Άλλοι έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας και κατηγορούν συνεχώς τους άλλους ότι κάνουν τους έξυπνους και άλλοι είναι πραγματικά έξυπνοι.

Τι να κάνουμε, αυτή είναι η ζωή... :)

Α! Και μην ξεχάσετε να ψηφίσετε ΠΑΣΟΚ στις εκλογές!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλοι έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας και κατηγορούν συνεχώς τους άλλους ότι κάνουν τους έξυπνους και άλλοι είναι πραγματικά έξυπνοι.

ειναι απογοητευτικος ο τροπος που απαντας ...

αντι να μενεις στην ουσια σχολιαζεις φρασεις που πιστευεις οτι σε αφορουν ή οτι ειναι υπονοουμενα για σενα..

και φυσικα κρινεις προκλητικα χωρις να καταλαβαινεις οτι οι χαρακτηρισμοι σου περιγραφουν εσενα και την ποιοτητα σου..

καθε φορα που απαντας και νομιζεις οτι εγραψες κατι εξυπνο, καθε φορα συνειδητοποιεις μεσα σου τι πραγματικα εισαι...

δεν θα επανελθω προσωπικα για σενα..

αγαπητε μου medquestions ελπιζω να εγινα κατανοητος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλοι έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας και κατηγορούν συνεχώς τους άλλους ότι κάνουν τους έξυπνους και άλλοι είναι πραγματικά έξυπνοι.

ειναι απογοητευτικος ο τροπος που απαντας ...

αντι να μενεις στην ουσια σχολιαζεις φρασεις που πιστευεις οτι σε αφορουν ή οτι ειναι υπονοουμενα για σενα..

και φυσικα κρινεις προκλητικα χωρις να καταλαβαινεις οτι οι χαρακτηρισμοι σου περιγραφουν εσενα και την ποιοτητα σου..

καθε φορα που απαντας και νομιζεις οτι εγραψες κατι εξυπνο, καθε φορα συνειδητοποιεις μεσα σου τι πραγματικα εισαι...

δεν θα επανελθω προσωπικα για σενα..

αγαπητε μου medquestions ελπιζω να εγινα κατανοητος..

Απορώ που κάθεστε και απαντάτε σε άτομα που την έχουν ψωνίζει τόσο που να πιστεύουν ότι είναι ... ο House και μπαίνουν εδώ για να προσβάλλουν όσους δεν είναι της παρέας τους και να ανταλλάξουν κανένα αστειάκι με τους υπόλοιπους της παρέας τους. Νταβατζήδες δεν υπάρχουν μόνο στην αληθινή ζωή, κάποιοι έχουν ανάγκη να τους κατασκευάσουν και να τους ακολουθούν και στον ψηφιακό κόσμο για να αισθάνονται ασφαλείς.

Έχουν κάψει πολλούς οι ιατρικές σειρές τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοκορεύεσαι Χωρίς να ντρέπεσαι πως είσαι ανεύθυνος, αδιάφορος, ανήθικος γιατρός προς εκδίκηση τίνος;

μα γιατί να ντρέπομαι; και, το κυριότερο, ποιον να ντραπώ; εσένα; να ντραπώ εσένα και να μην πω τη γνώμη μου; σοβαρά το λες; ο καθένας κάνει τις επιλογές του και εγώ επέλεξα μια ιατρική καριέρα στο επαγγελματικό περιθώριο. οι επιλογές είναι όπως η δουλειά, ποτέ δεν είναι ντροπή :)

ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τη δική μου ζωή; (πριν απαντήσεις θυμήσου τι ψήφισες στις τελευταίες 4 εκλογικές διαδικασίες). κοίτα τον εαυτό σου και φρόντισε τα παιδιά σου (όταν αποκτήσεις αν δεν έχεις ήδη) να τα κάνεις χρήσιμους πολίτες, όχι τσογλάνια σαν κι εμένα.

και τώρα προσωπικές επιθέσεις στοπ. ας συνεχίσουμε το γόνιμο διάλογο σε επιστημονική βάση! ευχαριστώ!

θελω να σχολιάσω αυτό που έγραψες "Αντί αυτού μίλησες όπως η πλειοψηφία των συναδέλφων σου που είναι για βρίσιμο. Ανίκανοι και χωρίς θέληση να εξηγήσουν στον ασθενή από τι πάσχει. Πάρε το φαρμακάκι σου και πίστευε και μη ερεύνα. Ιατρική βασισμένη στη συνταγογράφηση. "

πιστεύω ότι η ελληνική κοινωνία έχει το χαμηλότερο δείκτη ιατρικής εκπαίδευσης στην Ευρώπη. δεν έχουμε πολλούς γενικά αναλφάβητους, αλλά παρά πολλούς ιατρικά αναλφάβητους. αυτό φαίνεται από τη στάση των ανθρώπων απέναντι στον καρκίνο. δεν υπάρχουν πουθενά τόσοι πολλοί καρκινοπαθείς που δεν γνωρίζουν πως έχουν καρκίνο. γιατί; έλλειψη παιδείας. αυτοί φοβούνται το θάνατο, φοβάται και το (ενοχικό για άλλους λόγους) οικογενειακό περιβάλλον γιατί δεν ξέρει πως θα συμπεριφερθεί με αποτέλεσμα να φοβάται και ο γιατρός πολλές φορές να το ανακοινώσει. δεν έχω ακούσει ποτέ ογκολόγο να λέει "το προσδόκιμο σου ειναι 2 χρόνια", ενώ θεωρώ ότι επιβάλλεται να το πει. έχω και άλλα παραδείγματα. συνεπώς, δε δέχομαι ότι είναι οι γιατροί ανίκανοι να εξηγήσουν στον ασθενή από τι πάσχει. ο ασθενής θέλει να έχει αυταπάτες ότι δεν έχει τίποτα. τι να κάνουμε, έτσι είναι.

αντίθετα είναι σωστό αυτό που λες με τη συνταγογράφηση. πολλά άχρηστα φάρμακα, αλλά αυτό είναι ένα παγκόσμιο καρτελ των πολυεθνικών. οι γιατροί συνήθως δεν ξέρουν τι φάρμακα συνταγογραφούν, ή ξέρουν αλλά μιζάρονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οι επιλογές είναι όπως η δουλειά, ποτέ δεν είναι ντροπή :)

emgoal

ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τη δική μου ζωή; (πριν απαντήσεις θυμήσου τι ψήφισες στις τελευταίες 4 εκλογικές διαδικασίες).

emgoal emgoal emgoal emgoal

οι γιατροί συνήθως δεν ξέρουν τι φάρμακα συνταγογραφούν, ή ξέρουν αλλά μιζάρονται.

emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθένας κάνει τις επιλογές του και εγώ επέλεξα μια ιατρική καριέρα στο επαγγελματικό περιθώριο.

Ιατρική καριέρα στο επαγγελματικό περιθώριο θα είχες επιλέξεις αν ήσουν γιατρός καταρτισμένος, ηθικός, υπεύθυνος και φιλεύσπλαχνος.

Εφόσον κοκορεύεσαι για τα αντίθετα, είσαι ο κανόνας, δεν είσαι περιθωριακός.

Δυστυχώς ελάχιστοι είναι αυτοί που επιλέγουν ιατρική καριέρα του περιθωρίου, σήμερα.

Είναι αυτοί οι ελάχιστοι που κοιμούνται με ήρεμη τη συνείδηση τους τα βράδυα και τον όρκο του Ιπποκράτη τον τιμούν, δεν τον έχουν πεταμένο στα χρονοντούλαπα της ιατρικής τους ιδιότητας αφενός αλλά και της ιατρικής επιστήμης γενικότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να κρατήσεις και τι να αφήσεις σε όσα έχουν ειπωθεί!!

Θα μιλήσω ως τεχνολόγος σε μικροβιολογικό τμήμα σε Κ.Υ., σε παραμεθώριο περιοχή (νησί Δωδεκανήσων). Δουλεύοντας σε δύο Κ.Υ. του Ε.Σ.Υ., θα υποστήριζα πως η κατάσταση είναι μπερδεμένη. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Εδώ και δύο χρόνια η εμπιστοσύνη των εταιρειών προμήθειας αναλώσιμών υλικών, που αποτελούν και το 60-70% του προυπολογιμσμού της κάθε μονάδας υγείας στο Ε.Σ.Υ., δε δέχονται τίποτα άλλο, παρά πλήρης προπλήρωση του ποσού που αντιστοιχεί στη ποσότητα των αναλώσιμων που έχει κάθε φορά παραγγελθεί από τους αντιπροσώπους των ξένων εταιρειών και κατεπέκταση από τα δημόσια κ.υ. και νοσοκομεία της χώρας!!

Να τονίσω ένα παράδειγμα για να δείτε σε τι κατάσταση έχουμε-νε περιέλθει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΧΑΡΤΙ Α4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ!! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.

Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε το γεγονός του περιορισμένου αριθμού των εξετάσεων!! Γιατί δημιουργήθηκε η τωρινή κατάσταση? Γιατί γίνοταν παλιότερα χιλίαδεες άχρηστες εξετάσεις σε ασθενείς που δεν χρειάζονταν. Σπατάλες κάθε είδους, από χαρτί τουαλέτας μέχρι και μελάνι για τον εκτυπωτή. Σε αυτό φταίνε οι διοικήσεις και οι διευθυντές των τμημάτων καθώς και όσοι δουλέυουν μέσα σε αυτά. Επίσης και οι "ασθενείς", φιλοι γνωστοί και άγνωστοι του προσωπικού. Δηλαδή όλοι.

Να μη βγαλούμε και τους γιατρούς αθώους!! Πάρα πολλοί δε ξέρουν να κάνουν "στοχευμένη διάγνωση" που μέσα από συγκεκριμένες εξετάσεις θα δώσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!!

Είναι και οι "πελάτες" που πρέπει να εξυπηρετηθούν, εταιρείες και ασθενείς!! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΝΩΣΤΑ!!

Μέσα λοιπόν σε όλο αυτό το χάος, με μείωση φέτος 30% του προυπολογισμού, για κρατικές βοήθειες στα δημοσιά κέντρα υγείας, δημόσια νοσοκομεία, καθώς και πάγωμα προσλήψεών, βρεθήκατε να παλεύεται και εσείς!! Η λύση του ιδιωτικού προφανώς είναι πιο ακριβή, άλλα δεν εγγυάται πάντα ότι θα έχεις έναν καλό γιατρό απεναντί σου. Γιατροί παρα πολύ καλοί, υπάρχουν και μέσα στα δημόσια νοσοκομεία, αλλά πάντα κάποιο μεγαλύτερο ψάρι δεν τους αφήνει να κάνουν όπως θα ήθελαν τη δουλεία τους. Ιδίως τους νέους γιατρούς που πολλές φορές αποδέχονται το κατεστημένο και καλύπτονται πίσω από αυτό!!

Το κακό είναι όμως ότι φωνάζεται (για τους ασθενείς) σε όποιον με άσπρη ποδιά βλέπετε μπροστά σας και όχι εκεί που πρέπει, λες και φταίει το προσωπικό για τις ελλείψεις, ιδιώς όσοι έχουν μπει τώρα!!

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει συντονισμός και επικοινωνία (για τους γιατρούς και το προσωπικό), ώστε να παρατηρείται μια κατάσταση παιδικής χαράς και όπου φυσάει ο άνεμος!!

Δυστυχώς δεν αλλάζονται οι νοοτροπίες από τη μία μέρα στην άλλη, δεν γίνεται αυτό. Με το 55% των συναδέλφων να βρισκεται σε ηλικία μη παραγωγική (άνω των 45)...εε είναι δύσκολο να μπει κάτι καινούργιο στο μυαλό τους. 20 χρόνια πίσω σκέφτονται!!

Προσπαθούμε για το καλύτερο και προσωπικά όσων αφορά το τομέα μου, θα δώσω το καλύτερο εαυτό μου!!

Σε κάθε εν δυνάμει ασθενή πρέπει να βλέπουμε ότι μπορεί να είμαστε εμείς ή καποιος δικός μας στη θέση του!!

Υ.Σ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ!! ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΖΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...γιατρός φιλεύσπλαχνος...

Φιλεύσπλαχνοι είμαστε.

Και με τους ασθενείς αλλά και με τα παιδιά μας.

Τα οποία ζητούν φαγητό.

Το οποίο φαγητό αγοράζεται με λεφτά.

Τα οποία λεφτά μας τα δίνεις εσύ.

Άρα, αν είσαι τζαμπατζής, η φιλευσπλαχνία μας πάει περίπατο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΧΑΡΤΙ Α4 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ!!

Στο Λοβέρδο το είπες;

Γιατροί παρα πολύ καλοί, υπάρχουν και μέσα στα δημόσια νοσοκομεία, αλλά πάντα κάποιο μεγαλύτερο ψάρι δεν τους αφήνει να κάνουν όπως θα ήθελαν τη δουλεία τους. Ιδίως τους νέους γιατρούς που πολλές φορές αποδέχονται το κατεστημένο και καλύπτονται πίσω από αυτό!!

Για αυτό πρέπει να αποφεύγονται τα δημόσια Νοσοκομεία και να επιλέγονται τα ιδιωτικά!

Με το 55% των συναδέλφων να βρισκεται σε ηλικία μη παραγωγική (άνω των 45)...εε είναι δύσκολο να μπει κάτι καινούργιο στο μυαλό τους. 20 χρόνια πίσω σκέφτονται!!

Και διορίστηκαν με κομματικά κριτήρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα λεφτά, Καράντη Μαρία, τα παίρνεις αδρά από τους ασθενείς σου στο ιατρείο σου και χωρίς απόδειξη μάλιστα.

δεν υπάρχει ασθενής που πάει στον ιδιώτη και φεύγει χωρίς να του έχει πληρώσει την επίσκεψη. όσα κι αν ζητήσει.

άλλο αυτό πάλι. ο ένας ζητάει 50, ο άλλος 150 για το ίδιο πράγμα. λες κι ο ένας θεραπεύει συνάχι κι ο άλλος καρκίνο.

αν δουλεύεις στο δημόσιο και δε σε πληρώνει ο εργοδότης σου, το κράτος, όσο πιστεύεις ότι αξίζεις και πάλι τα παίρνεις αδρά. από τα φακελάκια, τις μίζες κλπ. ή τουλάχιστον τα έπαιρνες τόσα χρόνια.

πάντως πρέπει να μεγάλωσες με μεγάλες οικονομικές δυσκολίες για να έχεις τέτοια εμμονή με τα χρήματα. σου το είπα και χθες, ότι όπως και να έχει, θα σε πλήρωσω, ηρέμησε. επίσης, να επισημάνω ότι όσα θέματα θίγω και δε σε συμφέρουν, τα κάνεις γαργάρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω το εξής μιας και υπερασπίζεσαι τόσο πολύ τα ιδωτικά? Θα με δώσουν απόδειξη παροχής υπηρεσιών χωρίς να ανεβάσουν ψευδώς το κασέ της εξέτασης ή θα αντοιστοιχεί η απόδειξη στη πραγματική αξία της επίσκεψης και της εξέτασης?

Εάν φυσικά κόψουν ποτέ απόδειξη!!

Εσύ άμα κάποτε ανοιξεις ιδιωτικό θα κόβεις αποδείξεις? Δεν έχετε καταλάβει πως στην Ελλάδα οι ιδιωτικοί κόβουν αποδείξεις στους πελάτες τους και οι περισσότεροι πελάτες είναι στο δημόσιο? Έτσι και πεθάνει το δημόσιο, θα κλείσει με μαθηματική ακρίβεια ο ιδιωτικός τομέας. Αυτό γιατί στην Ελλάδα ο κάθε ανίδεος άνοιγε μια επιχείριση χωρίς να ξέρει πως να τη διαχειρίζεται. Γι αυτο έκλεισαν και τα περισσότερα μαγαζιά.

Ευτυχώς που ήρθε η κρίση για να μάθουμε ότι για να πάρεις λεφτά πρέπει να δουλέψεις είτε στο δημόσιο, είτε στον ιδωτικό τομέα και όχι απλά να είσαι εισοδηματίας!!

Τα παραμύθια τελέιωσαν και πρέπει να βρέξεις το κώλο σου τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...άμα κάποτε ανοιξεις ιδιωτικό θα κόβεις αποδείξεις?

Έχω και κόβω.

Έτσι και πεθάνει το δημόσιο, θα κλείσει με μαθηματική ακρίβεια ο ιδιωτικός τομέας.

Εγώ πάλι βλέπω μεγάλη αύξηση των ασθενών μου γιατί απλά πηγαίνουν στα δημόσια Νοσοκομεία και βλέπουν την κατάντια που περιγράφεις...

Εύκολο να ανταγωνιστώ το Δημόσιο.

Βγάζει τα μάτια του μόνο του! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.