Jump to content

Πρόστιμο 1 ευρώ για κάθε χειρόγραφη συνταγή


pa77

Recommended Posts

μιλά για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ. για τους ασφαλισμένους των αλλων ταμείων τι γίνεται;

έλα βρε tik-tak, ξέχασαν τα καμάρια του υπουργείου να συμπληρώσουν στον τίτλο του θέματος τη φράση " και άλλων Φ.Κ.Α.".

Τι θες τώρα; Νέα εγκύκλιο; :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply
  • 2 months later...

Παιδιά,η 1η Ιουνίου είναι προ των θυρών.Πως κινούμαστε σε σχέση με τη χειρογράφη συνταγογραφηση πλέον?Τίθεται σε εφαρμογή η διάταξη περί πρόστιμου 1 ευρώ ανά συνταγή?Έχετε καμία πληροφόρηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά,η 1η Ιουνίου είναι προ των θυρών.Πως κινούμαστε σε σχέση με τη χειρογράφη συνταγογραφηση πλέον?Τίθεται σε εφαρμογή η διάταξη περί πρόστιμου 1 ευρώ ανά συνταγή?Έχετε καμία πληροφόρηση?

Με προλαβες...

Να προσθεσω μονο τα εξης:

1.το νοσοκομειο δηλωνει πως δεν εχει υπολογιστες-εξοπλισμο εδω και εβδομαδες και δεν βλεπει να βρισκει συντομα

2.στα χωρια που καλυπτω δν υπαρχει αυτη τη στιγμη η δυνατοτητα για adsl και ουτε προβλεπεται να αποκατασταθει το προβλημα,Το επιβεβαιωσα μονος μου απο τον Οτε

3.το Κ.Υγ.δινει την κλασικη (και αγαπημενη) απαντηση "τι να σου πω παιδι μου.."

Ελατε να μοιραστουμε το καημο μας , απο Παρασκευη θα στραφουμε στη ντοματα και τις υπολοιπες θερινες καλλιεργειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε, προσπάθησα ακόμη και να επικοινωνήσω με τον ΕΟΠΥΥ για πληροφορίες αλλά τα τηλέφωνα είναι συνεχώς κατειλημμένα!!! Από την άλλη ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας μου, στον οποίο έκανα την ερώτηση σήμερα, μου απάντησε "συνεχίζετε να συνταγογραφείτε κανονικά ΘΑ δοθεί παράταση στο μέτρο". Έχω κάνει έγγραφη αίτηση στο νοσοκομείο μου για την προμήθεια εξοπλισμού (Η/Υ + εκτυπωτή) από την ημέρα ανάληψης των καθηκόντων μου - προ 1 μηνα περίπου - (προς το παρόν καμία απάντηση), και ομοίως να ενημερώσω ότι όχι μόνο δεν υπάρχει στα μέρη μου δυνατότητα για adsl αλλά ούτε καν φλασάκι για ιντερνετ δεν πιάνει (έχω δοκιμάσει όλων των εταιριών μιας και με ενδιέφερε για προσωπική χρήση)...και για να μη παρεξηγηθώ ο μόνος τρόπος να έχω επικοινωνία μεσω υπολογιστη με τον έξω κόσμο ειναι από το ΚΥ του νησιου που έχει ιντερνετ...Δύσκολα τα πράγματα. Από τη μια δεν θέλω να έρθω σε ρήξη με τον διευθυντή μου αλλά κάτι πρέπει να γίνει

"Ευτυχώς" την κατάσταση σώζουν τα φαρμακεία που αυτή την περίοδο και προκειμένου να ασκήσουν πιέσεις στον ΕΟΠΥΥ δεν εκτελούν συνταγές...

Ιδέες για να μάθουμε περισσότερα σχετικά????????

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναμενομενο.

Αλλα και αυτοι δωσαν παραταση μεχρι 1η Ιουλη (Κυριακη).

Με μολις 10 εργασιμες μετα τις εκλογες κ ενω θα χρειαστει το λιγοτερο μια εβδομαδα μεχρι να βγει κυβερνηση και να ορκιστει .( αν βγει..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσβαση στην Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση

http://et.diavgeia.g...i;"Ξ›

Τη συνδρομη στο ασυρματο ιντερνετ ποιος θα τη κανει ? σε ποιο ονομα θα χρεωνεται και πως θα πληρωνεται..?

Για το wifi απ το δημο τι να πω...μαλλον εκει στο υπουργειο δεν ειναι κανεις απο χωριο..τοπος γεννησης Κολωνακι , ολοι..

Η 3η παραγραφος ομως χρηζει ερμηνειας:

Με χειρόγραφες συνταγές, οι οποίες στη συνέχεια θα καταχωρούνται ηλεκτρονικά

από τα φαρμακεία, σε περίπτωση που αποδεδειγμένα δεν είναι εφικτή καμία από τις

παραπάνω δύο λύσεις και σε κάθε περίπτωση από 1-6-2012.

Παραταση στη παραταση βλεπω ,αν ειμαστε τυχεροι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ολοι θα επρεπε μαλλον..οχι οι περισσοτεροι.Επεσε το συστημα καπου στισ 12΄00 σημερα..παντα ετοιμη η e-syntagografisi!!! :P καποιοι ειδικοι εγραψαν χειρογραφες και τα φαρμακεια τις γυρισαν πισω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουμε θεμα με τις ταινιες μετρησης ζαχαρου και βελονες...μιλησα με φαρμακειο και μου ειπαν οτι θα γινονται χειρογραφα χωρις προβλημα...αν ξερει καποιος....τι θα κανουμε με τα αναλωσιμα?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το πρόστιμο του ενός ευρώ για κάθε χειρόγραφη συνταγή είμαι βέβαιος πως δεν πρόκειται να υπάρξει απόφαση ή έστω ανακοίνωση από το Υπουργείο Υγείας έως ότου απομακρυνθεί η ΤΡΟΪΚΑ από την οδό Αριστοτέλους (τέλος της εβδομάδας).

Με την απομάκρυνσή της βάζω στοίχημα πως θα βγει απόφαση που θα αναστέλλει την εφαρμογή του νόμου έως την εγκατάσταση της απαραίτητης ηλεκτρονικής υποδομής στα Π.Ι. και Κ.Υ.

Η απόφαση θα έχει αναδρομική ισχύ από 1/7/2012 για να καλύψει όσους "καλούς" συναδέλφους εξυπηρετήσουν τους ασφαλισμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα Ευρώ για τη συνταγή παρακαλώ

Σε μία απίστευτη αποκάλυψη προχώρησε ο Σταύρος Αποστολίδης στην εκπομπή του στον Status 94.2.

Ο δημοσιογράφος ανέφερε ότι γιατρός στο νότιο τμήμα του Έβρου, ζήτησε ένα Ευρώ από ασφαλισμένη προκειμένου να της παραδώσει χειρόγραφη συνταγή.

Ο γιατρός δε ζήτησε φακελάκι, αλλά προφανώς παρερμήνευσε το τι ισχύει με τις χειρόγραφες συνταγές.

Λόγω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, όποιος γιατρός συντάσσει χειρόγραφη συνταγή καλείται να πληρώσει ένα Ευρώ. Το ποσό παρακρατείται από τη μισθοδοσία του. Βέβαια όταν αποφασίστηκε αυτό δεν προέβλεψαν ώστε να μην πληρώνει ο γιατρός όταν δε λειτουργεί το σύστημα.

Έτσι ο συγκεκριμένος γιατρός που δεν μπορούσε να γράψει μέσω υπολογιστή ζήτησε ένα ευρώ.

Κωμικοτραγική κατάσταση, όπως και πολλές ακόμα στο Ελληνικό δημόσιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα Ευρώ για τη συνταγή παρακαλώ

Σε μία απίστευτη αποκάλυψη προχώρησε ο Σταύρος Αποστολίδης στην εκπομπή του στον Status 94.2.

Ο δημοσιογράφος ανέφερε ότι γιατρός στο νότιο τμήμα του Έβρου, ζήτησε ένα Ευρώ από ασφαλισμένη προκειμένου να της παραδώσει χειρόγραφη συνταγή.

Ο γιατρός δε ζήτησε φακελάκι, αλλά προφανώς παρερμήνευσε το τι ισχύει με τις χειρόγραφες συνταγές.

Λόγω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, όποιος γιατρός συντάσσει χειρόγραφη συνταγή καλείται να πληρώσει ένα Ευρώ. Το ποσό παρακρατείται από τη μισθοδοσία του. Βέβαια όταν αποφασίστηκε αυτό δεν προέβλεψαν ώστε να μην πληρώνει ο γιατρός όταν δε λειτουργεί το σύστημα.

Έτσι ο συγκεκριμένος γιατρός που δεν μπορούσε να γράψει μέσω υπολογιστή ζήτησε ένα ευρώ.

Κωμικοτραγική κατάσταση, όπως και πολλές ακόμα στο Ελληνικό δημόσιο.

Ειλικρινά ε-λ-ε-ϊ-ν-ό. Τι να κάνει ο άνθρωπος; Να τα πληρώσει από την τσέπη του; Είπαμε "όρκος του Ιπποκράτη", αλλά όχι να μας πηδήξουν κιόλας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νεα μοδα στους γιατρους επιβαλλει να τα βαζουμε απο την τσεπη μας!

Μετα το συνταγογραφοσημο ερχεται και το εφημεριοσημο!

Δηλαδη δεν καταλαβα εφημερευεις, μενεις στον εξωτικο χωρο του νοσοκομειου, ζεις εντονες συγκινησεις, ανεβαζεις την αδρεναλινη σου και δε θα πληρωσεις???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10/07/2012

Αναστολή κάθε χειρόγραφης συνταγής στον ΕΟΠΥΥ (ΕΝΩΣΗ ΙΑΤΡΩΝ ΕΟΠΥΥ)

Σε εφαρμογή της απόφασης του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, η Ενωση Ιατρών ΕΟΠΥΥ καλεί τα μέλη της από σήμερα Δευτέρα 9/7/2012 να αναστείλουν κάθε χειρόγραφη συνταγή στους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ, μετά την απροθυμία του Υπουργού Υγείας Ανδρέα Λυκουρέντζου να δεσμευθεί για την ανάκληση της απόφασης που επιβάλλει πρόστιμο ενός ευρώ σε κάθε μια συνταγή που συντάσσεται χειρόγραφα. Το μέτρο θα ισχύει μέχρι οριστικής ανάκλησης της εν λόγω απόφασης.

Καλούμε τον Υπουργό να ανακαλέσει το άδικο αυτό μέτρο καθώς είναι γνωστό ότι σε πολλές δομές του ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχει ο απαραίτητος ηλεκτρονικός εξοπλισμός για ηλεκτρονική συνταγογράφηση καθώς επίσης είναι γεγονός ότι πολύ συχνά τα ηλεκτρονικά συστήματα συνταγογράφησης δεν λειτουργούν γεγονός για το οποίο καμία ευθύνη δεν φέρουν οι ιατροί.

Για την ΠΔ της ΕΝ.Ι - Ε.Ο.Π.Υ.Υ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το πρόστιμο του ενός ευρώ για κάθε χειρόγραφη συνταγή είμαι βέβαιος πως δεν πρόκειται να υπάρξει απόφαση ή έστω ανακοίνωση από το Υπουργείο Υγείας έως ότου απομακρυνθεί η ΤΡΟΪΚΑ από την οδό Αριστοτέλους (τέλος της εβδομάδας).

Με την απομάκρυνσή της βάζω στοίχημα πως θα βγει απόφαση που θα αναστέλλει την εφαρμογή του νόμου έως την εγκατάσταση της απαραίτητης ηλεκτρονικής υποδομής στα Π.Ι. και Κ.Υ.

Η απόφαση θα έχει αναδρομική ισχύ από 1/7/2012 για να καλύψει όσους "καλούς" συναδέλφους εξυπηρετήσουν τους ασφαλισμένους.

Καποιο νεο; καποια φημη ; ψιθυροι απ'τους διαδρομους του υπουργειου ;

Εχω κουραστει να διωχνω κοσμο απ το ιατρειο...

και κατι ασχετο: το Κ.Υγ. επιμενει οτι ως αγροτικος δεν μπορω να συνταγογραφω κινολονες και δεν μου χορηγει μπλοκακι.

Ισχυει ; Αλλαξε προσφατα η νομοθεσια ;

(στο 1ο αγροτικο -τωρα ειμαι επι θητεια- εγραφα κανονικα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.