Jump to content

Συντομότερες αναμονές για γενικό μέρος ειδικότητας


snowflake

Recommended Posts

Καησπέρα.

Είμαι φοιτήτρια και σε λίγους μήνες ορκίζομαι να πάρω το πτυχίο μου.

Έχω την απορία αν υπάρχουν περιπτώσεις νοσοκομείων ανά την Ελλάδα

όπου το γενικό μέρος της ειδικότητας (Χειρουργική ή Παθολογία, δεν έχει σημασία) έχει ελάχιστη αναμονή.

Δε λέω ότι ελπίζω να ξεκινήσω την επομένη μέρα, αλλά τελικά στην καλύτερη περίπτωση (οπουδήποτε) μιλάμε για αναμονες μηνών, χρόνων και πόσο;

Με ενδιαφέρουν και χειρουργικές και παθολογικές ειδικότητες,

οπότε σε κάθε περίπτωση κοιτάζω πρώτα για το γενικό κομμάτι είτε Παθολογίας είτε Χειρουργικής.

Σκοπεύω - όπως πολλοί άλλωστε - να φύγω στο εξωτερικό για να κάνω την κύρια ειδικότητα,

και για αυτό θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σύντομα έστω το γενικό κομμάτι Χειρουργικής/Παθολογίας στην Ελλάδα.

Από ό,τι έχω καταλάβει είναι καλύτερα (για τις γνώσεις μου, το βιογραφικό μου κλπ).

Αν δεν κάνω λάθος, στο βιογραφικό δεν παίζει τόσο ρόλο το πού έκανα το γενικό μέρος όσο απλά το να έχω προυπηρεσία ειδικευόμενου,

και στο εξωτερικό φαντάζομαι δεν θα τους κάνει διαφορά η προϋπηρεσία σε ένα νοσοκομείο πχ στην Κοζάνη από ένα στη Λάρισα ή στην Αθήνα,

μια και τα πάντα σχεδόν στην Ελλάδα πιστεύω θα τους είναι άγνωστα.

Δε με απασχολεί επίσης το αν θα ξενιτευτώ πχ να πάω στην Αλεξανδρούπολη, στη Ρόδο ή όπου αλλού,

με απασχολεί μόνο το πόσο πιο γρήγορα μπορώ να ξεκινήσω.

Ακόμα δεν έχω βασικό κριτήριο το αν θα δω όλη γκάμα των περιστατικών,

μια και ενδιαφέρομαι για το γενικό κομμάτι και όχι για το κομμάτι της κύριας ειδικότητας.

ΥΓ: Επειδή ξέρω ότι με το νέο νόμο για τις ειδικότητες όλα αναμένεται να αλλάξουν και θέσεις να καταργηθούν/συγχωνευθούν,

καταλαβαίνω ότι η συζήτηση μπορεί ξεφύγει και να πάει αλλού.

Εγώ μιλάω για το σήμερα και τα τωρινά δεδομένα.

Επίσης καταλαβαίνω ότι κάποιοι θα βρεθούν να κατακρίνουν το γεγονός ότι δίνουν ειδικότητα κάτι τριτοτέταρτα νοσοκομεία

και πως εκεί δε μαθαίνεις, και πως όσοι έχουν για κριτήρια τις αναμονές είναι κατακριτέοι κλπ κλπ.

Δε θα ήθελα όμως να ξεφύγουμε με τις ηθικολογίες,

οπότε παρακαλώ αν κανείς μπορεί και έχει υπόψη στο ερώτημά μου, ας κάνει τον κόπο να πει μια γνώμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκοπεύω - όπως πολλοί άλλωστε - να φύγω στο εξωτερικό για να κάνω την κύρια ειδικότητα,

και για αυτό θέλω να ξεκινήσω όσο πιο σύντομα έστω το γενικό κομμάτι Χειρουργικής/Παθολογίας στην Ελλάδα.

Από ό,τι έχω καταλάβει είναι καλύτερα (για τις γνώσεις μου, το βιογραφικό μου κλπ).

Depending on your country & specialty of choice, you may wanna consider emigrating NOW.

Extra greekie experience is not necessarily of any benefit (NOT because its of poor quality - which it most likely will be- but coz it will probably not be counted as training where you go, and even if it is (eg UK) it may work AGAINST you (UK)....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ γιατί το να μου λες ότι μόνο του το πτυχίο είναι αρκετό (για να πάω πχ στη Γερμανία και να παλέψω για καμία ειδικότητα χαμηλής ζήτησης) μου δίνει κουράγιο. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, ναι είναι ευχάριστο να το ακούς.

Τελικά όμως ένα αγροτικό έστω ή μια προυπηρεσία ειδίκευσης στην Ελλάδα τόσο λίγο μετράνε;

Μου φαίνεται τόσο παράξενο...

Επί της ουσίας πάντως στην χειρότερη περίπτωση, μία αναμονή για το γενικό κομμάτι της τάξης από λίγους μήνες ως 1-2 χρόνια είναι άραγε εφικτή με τα σημερινά δεδομένα στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...or it can be a pain in the neck in order to recognise it (Switzerland), because there has been no standarisation of the hospital classification (the Regional Center of Health is the same thing as the University Clinic in Athens)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά αυτό δε μου είχε περάσει από το νου. Δηλαδή όταν θα αναζητήσω στο εξωτερικό θέση για το ειδικό μέρος, υπάρχει περίπτωση να μη μου αναγνωρίζουν το γενικό κομμάτι που έκανα στην Ελλάδα; Και να θέλουν να ξανακάνω εκεί πρώτα το γενικό;

Αυτό το πρόβλημα είναι μόνο για τις χώρες εκτός ΕΕ (πχ Ελβετία);

Στην χειρότερη περίπτωση σκέφτομαι πως μια προϋπηρεσία ειδίκευσης στην Ελλάδα θα μπορούσε να βοηθήσει να με επιλέξουν, είτε για το γενικό είτε για το ειδικό κομμάτι.

Sith Lord έχεις υπόψην περαιτέρω για την Ελβετία; Δηλαδή πόσο δύσκολα είναι και τι απαιτήσεις έχουν για να σε προτιμήσουν (γενικό και ειδικό μέρος ειδικότητας);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nope, there are bilateral agreements between Switzerland (and Norway, for that matter) and the EU.

As for Switzerland, there is a topic on that...and in any case, you begin from www.fmh.ch.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστώ. Θα κάνω τις ερωτήσεις μου και στο τόπικ για Ελβετία.

Απλά όταν λες

there are bilateral agreements between Switzerland (and Norway, for that matter) and the EU

και

there has been no standarisation of the hospital classification (the Regional Center of Health is the same thing as the University Clinic in Athens)

εννοείς πως τελικά στην Ελβετία το τριτοτέταρτο νοσοκομείο στην Άνω Ραχούλα αναγνωρίζεται το ίδιο με την Πανπιστημιακή Κλινική στην Αθήνα; Αυτό καταλαβαίνω ότι εννοείς και το αποδίδεις στο ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός των ελληνικών νοσοκομείων με βάση συγκεκριμένα πρότυπα (standardisation). Σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yup (the only measure of standarization is the number of years of specialty offered...so no big friggi' deal).

But I agree with Wicked Witch: don't waste time. Learn a foreign language, choose a country and off you go. The years of *anamoni" can be very productive years...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνοι και σε ευχαριστώ που συνεχίζεις να απαντάς στις αφελείς απορίες μου.

Απλά όταν λες πως μετράει ο αριθμός των προσφερόμενων ετών ειδίκευσης,

εννοείς πως ένα νοσοκομείο 1000 κλινών και πολλών τμημάτων που δίνει μόνον 1 χρόνο ειδικότητας

μετράει λιγότερο από ένα άλλο 100 κλινών και λίγων τμημάτων που δίνει μέχρι πλήρη ειδικότητα.

Και άσχετα αν εγώ και στα δύο ενδιαφέρομαι μόνο για 1 χρόνο γενικό κομμάτι.

Σωστά;

Αυτό έχεις ακούσει να ισχύει παντού, σε διάφορες χώρες;

ΥΓ: Και γω δε θέλω να χάνω χρόνο και μάλιστα θέλω να φύγω άμεσα, αλλά το θέμα είναι να με προσλάβουν κάπου.

Ξέρω ότι τον πρώτο καιρό θα έχω μόνο έξοδα και θέλω να αποφύγω να ξοδεύω λεφτά χωρίς αντίκρυσμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

This is how it works in Greece. But in Switzerland (if you open up the www.fmh.ch page...) you can see that there is a classification of the different clinics that depends on multiple criteria.

As for your PS., how do you know that you will only spend money in the beginning, and not have a wage? And who assures you that there will be nothing gained, even if you "fail"?

Which specialty are you focusing on in?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

snowflake το γοργον και χαριν εχει.Μην το καθυστερεις εδω,δεν αξιζει!

οχι τιποτα αλλο αλλα τα εισιτηρια για Ελβετια τα κοβω απο Δευτερα να κοστιζουν 400-500 χιλ δρχ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέφτομαι μια γκάμα από ειδικότητες χειρουργικές και παθολογικές όπως είπα.

Σίγουρα αποκλείω αρκετές (λχ αποκλείω γαστρεντερολογία, αιματολογία, ΩΡΛ, κλπ),

αλλά φοβάμαι ότι ο λόγος που δεν έχω εστιάσει και δεν έχω περιορίσει τόσο τη λίστα μου ακόμα είναι ακριβώς ότι φοβάμαι μήπως γίνω απαιτητική,

μήπως στραφώ σε ειδικότητες με τόσο μεγάλη ζήτηση που θα φάω τα μούτρα μου.

Οπότε γίνομαι ολιγαρκής μήπως μου κάτσει ευκολότερα καμία θεση σε ειδικότητες που δεν έχω πρώτες στη στόχευσή μου.

Πχ το ιδανικό για μένα είναι η οφθαλμιατρική, αλλά ξέρω ότι παντού είναι κλειστές οι θέσεις.

Οπότε σκέφτομαι από αναισθησιολογία και γενική χειρουργική μέχρι ψυχιατρική.

Ξέρω ότι θα είναι δύσκολα αλλά για όλα χρειάζεται να ξεκινήσεις από κάπου.

Και αυτό που σκέφτομαι είναι η προϋπηρεσία στην Ελλάδα: ιδιωτικό νοσοκομείο, αγροτικό, ειδικότητα στο γενικό μέρος κλπ.

Όμως ακόμα και αν μπω στο δρόμο για ειδίκευση σε μια ειδικότητα πχ στη Γερμανία,

ακόμα κι αν δεν επιλέξω την πρώτη μου προτίμηση

με την προϋπηρεσία που θα μαζέψω σε μια χώρα του εξωτερκού, θα ανοίξω τον δρόμο μου και για πιο δημοφιλείς ειδικότητες.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος σε κάτι,

απλά σκέφτομαι ότι για να εμπλουτίσω το cv μου θα πρε΄πει να ξεικνήσω από κάπου.

ΥΓ: Μια κουτή απορία μου:

όταν στέλνουμε το cv μας σε μια κλινική του εξωτερικού για ειδικότητα και μας απορρίψουν ή δε μας απαντήσουν,

μπορούμε να το ξαναστείλουμε αργότερα πάλι στην ίδια κλινική

αν στο ενδιάμεσο διάστημα <<έχουμε μαζέψει περισσότερα εφόδια>> και έχουμε εμπλουτίσει το βιογραφικό μας (πχ αγροτικό, ειδικότητα κλπ);

Δηλαδή χάνουμε κάτι αν μάς απορρίψουν κάποια στιγμή από μία κλινική;

Κρατάνε τα βιογραφικά και τα ονόματα αυτών που απέρριψαν ή κάθε φορά μπαίνουν στη διαδικασία να εξετάζουν εκ νέου τα όποια cv φτάνουν σ' αυτούς;

Ξέρω είναι κουτό και καταλαβαίνω την απάντηση, αλλά ρωτάω για να σιγουρευτώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι "εμπλουτίζει" κάποιος το βιογραφικό του κάνοντας αγροτικό, γενικό κομμάτι και κωλοβαρώντας 1-2 χρονάκια στο ενδιάμεσο πρώτη φορά το ακούω, και μου φαίνεται περίεργο.

Αν είσαι μικρή (μιας και τώρα τελείωσες όπως γράφεις), μπορεί να σε παίρνει ηλικιακά και να έχεις τους δικούς σου -προσωπικούς- λόγους να θέλεις να μείνεις στην Ελλάδα κάποια χρόνια ακόμα προτού ξενιτευτείς, αλλά αν όντως έχεις αποφασίσει να ξενιτευτείς, καν' την τώρα και μην χρονοτριβείς.

Άλλωστε, όσο νωρίτερα ενταχθείς σε ένα ξένο σύστημα, τόσο το καλύτερο για σένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται πως δε θέλω να χάνω τον καιρό μου.

Αν γίνει να φύγω αμέσως, εννοείται πως δε θα κάτσω στιγμή εδώ.

Γίνεται όμως;

Δηλαδή να στείλω ένα cv με μόνο προσόν το πτυχίο μου και θα με καλέσουν για συνέντευξη;

Αν ναι, να το κάνω...

Θέλω να πω τί εννούμε να ξενιτευτώ και να ενταχθώ στο ξένο σύστημα asap;

Να πάω πχ στη Γερμανία χωρίς να έχω κανονίσει να με προσλάβουν για θέση ειδικότητας

και να παρακαλέσω εκεί σε μια όποια κλινική να παρακολουθήσω ως επισκέπτρια ιατρός;

Και μετά βλέπουμε αν με τον καρό βρεθεί κάτι;

Γιατί αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ξενιτεύεσαι αρκεί να σε έχουν δεχθεί πρώτα σε μια θέση

και είναι πολύ δύσκολο να σε δεχθούν με το πτυχίο μόνο στο cv σου.

Τόσο λάθος πραγματικά τα έχω καταλάβει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικότερο όλων είναι η γλώσσα.

Μιας και σε ενδιαφέρει η Γερμανία (όπως και τους περισσότερους), ο Foreas έχει γράψει έναν εξαιρετικό οδηγό, αναλυτικά, με ό,τι απαιτείται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι "εμπλουτίζει" κάποιος το βιογραφικό του κάνοντας αγροτικό, γενικό κομμάτι και κωλοβαρώντας 1-2 χρονάκια στο ενδιάμεσο πρώτη φορά το ακούω, και μου φαίνεται περίεργο.

Αν είσαι μικρή (μιας και τώρα τελείωσες όπως γράφεις), μπορεί να σε παίρνει ηλικιακά και να έχεις τους δικούς σου -προσωπικούς- λόγους να θέλεις να μείνεις στην Ελλάδα κάποια χρόνια ακόμα προτού ξενιτευτείς, αλλά αν όντως έχεις αποφασίσει να ξενιτευτείς, καν' την τώρα και μην χρονοτριβείς.

Άλλωστε, όσο νωρίτερα ενταχθείς σε ένα ξένο σύστημα, τόσο το καλύτερο για σένα...

FFS. What are you all talking about? . Anything you do in the medical field ,is something that enriches your C.V. and the smart thing is how you sell it at your interviews. By doing agrotiko at a general hospital, you can get great medical experience. By working at epeigonta someone can manage situations from accidents to somatoform disorders.Get those stupid fy2 competencies. Why is that kolovarema? Once you are near a patient, you get to know not only medical theory, but how to approach patients, talk to them, work under pressure, collaborate with your colleges. Besides, you cant imagine how many times i have found the question: What is your biggest medical achievement? By finishing medical school, i dont know how many have such kind of achievements.

But lets leave this section concerning the kolovarema. Most greek doctors find the experience of agrotiko, one of the best in their life. So why lose it? You get paid (about 1300 euros(with efimeries)) ,and if you don't spend much you can deposit some money in the bank.(maybe it is 2000 euros, it doesnt matter).(for some this amount of money is something silly but for others, its a huge deal).It depends on the financial background ). With that money you can do some ALS courses, pay for a fu...n attachment (argggg":P) and continue your life.

Dont forget its the journey....if it was ithaki the purpose, fck it.(too many years)

Cheers mates!:P

(off course this is my personal opinion)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.