Jump to content

προληπτικός έλεγχος κατά δεκαετίες


medquestions

Recommended Posts

Σας χαιρετώ.

Γνωρίζω το forum σας λόγω του ότι έχω κατά καιρούς εντρυφήσει στο αδερφάκι του, το greeklaws.

Πιστεύω ότι θα άρμοζε σε ένα forum φοιτητών Ιατρικής και νέων γιατρών να υπάρχει ένα θέμα με μια λίστα εξετάσεων στο πλαίσιο της πρόληψης ανα δεκαετία. Θα βοηθούσε πολύ κόσμο. Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν πόσο μάλλον στην εποχή που διανύουμε που δίνεται η δυνατότητα να προλάβουμε αρκετές άσχημες καταστάσεις.

Προσωπικά, θέλω να ξεκινήσω έναν έλεγχο στους γονείς μου οι οποίοι είναι 55-60 χωρίς κάποιο προφανές πρόβλημα υγείας.

Θα μου πείτε πήγαινε σε ένα παθολόγο και θα σου πει αυτός, θα το κάνουμε κι αυτό αλλά θα ήμουν ευγνώμων αν μοου λέγατε κι εσείς τι θα πρέπει να ελέγχξουμε για να είμαι (ας πούμε) καλυμμένος σε περίπτωση που παραλείψει κάτι ο γιατρός τον οποίο θα εισκεφθούμε. Βλέπετε οι γονείς μου έχουν δημόσια ασφάλιση και η προχειρότητα αντιμετώπισης των ασθενών πολύ συχνά είναι απαράδεκτη.

Για να είμαι ειλικρινής, μέσω διαδικτύου νομίζω έχω ήδη καταλήξει στο τι πρέπει να κάνουμε αλλά είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει.

Οι καρκινικοί δείκτες. Υπάρχει λόγος να ελέγχξουμε καρκινικούς δείκτες ή όχι; Οι περισσότεροι από ότι διάβασα δεν έχουν μεγάλη ειδικότητα (το λέω σωστά; ) και φοβάμαι μην προκύψει κάποια αυξημένη τιμή και σοκαριστούμε δίχως λόγο.

Αν υπάρχει λόγος να ελεγχθουν οι καρκινικοί δείκτες σε ένα φαινομενικά υγιή άνθρωπο, ποιους θα έπρεπε να ελέγχξουμε στην ηλικία των 55-60 ετών;

Ευχαριστώ θερμότατα όποιον ασχοληθεί και μου απαντήσει.

Καλημέρα, καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, όμως επίτρεψέ μου να κάνω ένα μικρό σχόλιο (γιατί βλέπω πως κι εσύ αναρωτιέσαι για τη μη ανταπόκριση)

Δε μου φαίνεται λογικό να υποθέτεις ότι σε ένα ιντερνετικό φόρουμ θα πάρεις πιο αξιόπιστες, έγκυρες και προσεγμένες απαντήσεις απ'ότι αν ρωτήσεις τον παθολόγο σου!

Γράφεις ότι οι γονείς σου έχουν δημόσια ασφάλιση...Εννοείς είναι του ΟΠΑΔ ή απλά ότι θα πάτε σε έναν συμβεβλημένο γιατρό? Γιατί αν αναφέρεσαι στον ΟΠΑΔ μάλλον τα ίδια ισχύουν και για τα υπόλοιπα ταμεία ως στερεότυπα (πιθανότατα με κάποια βάση, δεν αντιλέγω)

Αλλά και πάλι...Είναι σοφότερο να ρωτάς άγνωστα σε σένα άτομα, με εξασφαλισμένη λιγότερη εμπειρία (καθότι φοιτητές ή ειδικευόμενοι) και να επαφίεσαι στην καλοσύνη των αγνώστων από το να ρωτήσεις έναν εκπαιδευμένο ιατρό? Περισσότερες πιθανότητες έχεις να πα΄ρεις αξιόπιστη απάντηση από τον παθολόγο σου που έχει υποχρέωση να σε κατευθύνει παρά από κάποιον στο ίντερνετ, κατά τη γνώμη μου... (αν θες, μπορείς να πάρεις και την κλασική και θεμιτή "δεύτερη γνώμη" αλλά πάλι από γιατρό που θα επισκεφτείς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, όμως επίτρεψέ μου να κάνω ένα μικρό σχόλιο (γιατί βλέπω πως κι εσύ αναρωτιέσαι για τη μη ανταπόκριση)

Δε μου φαίνεται λογικό να υποθέτεις ότι σε ένα ιντερνετικό φόρουμ θα πάρεις πιο αξιόπιστες, έγκυρες και προσεγμένες απαντήσεις απ'ότι αν ρωτήσεις τον παθολόγο σου!

Γράφεις ότι οι γονείς σου έχουν δημόσια ασφάλιση...Εννοείς είναι του ΟΠΑΔ ή απλά ότι θα πάτε σε έναν συμβεβλημένο γιατρό? Γιατί αν αναφέρεσαι στον ΟΠΑΔ μάλλον τα ίδια ισχύουν και για τα υπόλοιπα ταμεία ως στερεότυπα (πιθανότατα με κάποια βάση, δεν αντιλέγω)

Αλλά και πάλι...Είναι σοφότερο να ρωτάς άγνωστα σε σένα άτομα, με εξασφαλισμένη λιγότερη εμπειρία (καθότι φοιτητές ή ειδικευόμενοι) και να επαφίεσαι στην καλοσύνη των αγνώστων από το να ρωτήσεις έναν εκπαιδευμένο ιατρό? Περισσότερες πιθανότητες έχεις να πα΄ρεις αξιόπιστη απάντηση από τον παθολόγο σου που έχει υποχρέωση να σε κατευθύνει παρά από κάποιον στο ίντερνετ, κατά τη γνώμη μου... (αν θες, μπορείς να πάρεις και την κλασική και θεμιτή "δεύτερη γνώμη" αλλά πάλι από γιατρό που θα επισκεφτείς)

ευχαριστώ για την απάντηση, τώρα την είδα. είναι δεδομένη φίλε μου, η ερώτηση στον παθολόγο, νόμιζα ότι είναι προφανές από το κείμενό μου, απλώς προσπαθώ να έχω διαφορετικές προσλαμβάνουσες στο μεταξύ όπως internet, τις απαντήσεις που τελικά δεν έλαβα εδώ κλπ ώστε να είμαι σε θέση να διασταυρώσω κάποια στοιχεία, έστω και σε γενικές γραμμές. πήγαινε δες, αν έχεις χρόνο, ένα θέμα που άνοιξα και έχει τίτλο ντροπή για να δείς ποια είναι η αντιμετώπιση από ειδικευμένο καρδιολόγυ δημοσίου νοσοκομείου για να καταλάβεις τι εννοώ. αν εγώ δεν είχα κάνει το κουμάντο μου να ενημερωθώ, ο αγαπητός μου πατέρας έχοντας κάνει απλώς ένα ΗΚΓ, θα νόμιζε ότι χαίρει άκρας καρδιακής υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλεις να σου γράψουμε 4 τόμους Ιατρικών πληροφοριών στο greekmeds.gr?

Μάλλον θα περιμένεις πολύ...

Πήγαινε σε Ιατρό της εμπιστοσύνης σου να σε αναλάβει.

Όταν καλείς αρχιτέκτονα έχεις την απαίτηση να σου μάθει τις λεπτομέρειες των στατικών μελετών που θα συντάξει για το σπίτι σου;

Όχι!

Το πόρισμα πληρώνεις μονάχα, δεν είναι υποχρεωμένος να σου κάνει μαθήματα Αρχιτεκτονικής!

Έτσι και με τους Ιατρούς λοιπόν.

Δεν έχουμε Παραρτήματα του Ανοιχτού Πανεπιστημίου στα Ιατρεία μας.

Το πόρισμα και τη θεραπεία πληρώνεις.

Αν θέλεις να μάθεις, τα Πανεπιστήμια είναι ανοιχτά να σε δεχτούν, αν έχεις καμιά 12ρια χρόνια να σπουδάσεις Ιατρική και Ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το internet δεν υποκαθιστά το γιατρό σου

πληροφορίες σχετικά με τις απορίες σου μπορείς να πάρεις από αυτό το site

υποχρεούται ο κάθε έλληνας να μπορεί να ενημερώνεται στην αγγλική γλώσσα;

γιατί το υπουργείο υγείας δεν έχει κάτι αντίστοιχο για ενημέρωση των πολιτών του;

και γιατί αφού το κράτος είναι ανίκανο και δεν ενδιαφέρεται, εσείς, οι ίδιοι οι γιατροί, ο σύλλογός σας, δεν έχετε φροντίσει να φτιάξετε κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...εσείς, οι ίδιοι οι γιατροί, ο σύλλογός σας, δεν έχετε φροντίσει να φτιάξετε κάτι αντίστοιχο;

Βεβαίως!

Μπορείς να το βρεις σε 25.000 ιατρεία, σε όλη την Ελλάδα.

Θα σου το πει ο ίδιος ο Ιατρός προσωπικά.

Κόστος: 50 ευρώ.

Υ.Γ.

Αν είσαι τζαμπατζής και θέλεις δωρεάν υπηρεσίες από όλους, γύρισε από το άλλο πλευρό και συνέχισε τον ύπνο σου.

Να γνωρίζεις πως θα πληρώσεις τελικά στον Ιατρό.

Δε γίνεται να αποφύγεις αυτά τα έξοδα...

Ή θα έρχεσαι μόνος σου και θα πληρώνεις λίγα-λίγα, κάθε 6 μήνες, ή θα σε φέρουν σε φορείο και θα τα πληρώσουν μαζεμένα οι συγγενείς σου!

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.