Jump to content

Graduate Program in Neuroscience U.O.C.


Recommended Posts

Γειά σας και καλή χρονιά από μένα.!!!

Τι κάνετε;;;

Λοιπόν, σκέφτηκα ότι ίσως θα ξέρετε κάτι παραπάνω από εμένα και γι αυτό είπα να ανοίξω ένα θέμα για να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Λόγω της αγάπης μου για την Ιατρική-Βιολογία και Μαθηματικά (που σπουδάζω) σκέφτομαι διάφορα πράγματα. Μεταξύ αλλων είναι να δώσω κατατακτήριες για την Ιατρική, αλλά σκέφτομαι και το ενδεχόμενο των μεταπτυχιακών σπουδών στην Μαθηματική Βιολογία - Υπολογιστική Βιολογία ή στις Υπολογιστικές Νευροεπιστήμες ή απλώς στον τομέα των Νευροεπιστημών.

Να σημειώσω ότι είναι οι δύο μου μεγάλες αγάπες η Ιατρική και τα Μαθηματικά. Και έτσι, δεν περασα Ιατρική και είμαι τώρα στο Μαθηματικό.

Επειδή ψάχνομαι γενικώς από τώρα, καθώς του χρόνου τελειώνω, θα ήθελα αν μπορείτε και όποτε μπορείτε να μου πείτε εαν γνωρίζεται κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα συναφές με την Μαθηματική Βιολογία ή τις Υπολογιστικές Νευροεπιστήμες. Επίσης, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στο πρόγραμμα που διοργανώνει η Ιατρική Κρήτης γίνονται δεκτοί και πτυχιούχοι από τμήματα της Σχολής Θετικών Επιστημών. Εαν ναι, θα πρέπει σε προπτυχιακό επίπεδο να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα συναφή με τις Νευροεπιστήμες, καθώς στις προϋποθέσεις αναφέρονται τα εξής:

Επίδοση σε προπτυχιακά μαθήματα σχετικά με την ειδίκευση.

Αποδεδειγμένη επάρκεια της Αγγλικής γλώσσας.

Αξιολόγηση συστατικών επιστολών.

Όσον αφορά τις συστατικές επιστολές, τι είδους συστατικές επιστολές (εαν υποθέσουμε ότι κανω αίτηση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα) θα πρέπει να καταθέσω;;;

Επίσης, στην ξένη γλώσσα πρέπει να διαθέτει κανεις GRE ή αρκεί το LOWER;;;

Αν ξέρετε κάτι πείτε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. εγώ βέβαια έκανα πρώτο πτυχίο Ιατρική και η δεύτερη σχολή τώρα είναι συναφής με τα μαθηματικά.

Δυστυχώς τα μεταπτυχιακά του τμήματος δεν έχουν καμία σχέση με αυτό. Είναι πολύ ανιαρά και δυστυχώς οι διδάσκοντες δε γνωρίζουν ούτε τα μαθηματικά λυκείου. Ψάξου αλλού, προσωπική συμβουλή πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συστατικες θεωρητικα δινονται απο ατομα που σε γνωριζουν/ξερουν πως ανταποκρνεσαι στις εργασιες-υποχρεωσεις σου (καθηγητη, ερευνητη, κ.λπ.). Πρακτικα μπορεις απο καποον καθηγητη που εχεις παει καλα στο μαθημα του ή αν εχεις παρακολουθησει καποιο σχετικο επιλεγομενο απο το διδασκοντα. Σε καποια ΠΜΣ δινεται προτυπη φορμα συστατικης που μπορει να περιεχει κι αλλες απαιτησεις οπως η καταταξη σου στους φοιτητες του ετους σου για το μαθημα που διδαξε αυτος που δινει την επιστολη κλ.π..

Για τα αγγλικα εχει παλι να κανει με τις απαιτησεις του ΠΜΣ και καλο ειναι να ρωτησεις τον υπευθυνο ή τη γραμματεια του ΠΜΣ ακομη και με e-mail. Οταν λεει αριστη γνωση, μαλλον ζητουν Advanced, Proficiency ή TOEFL >απο καποιο σκορ (αναλογα τον τυπο του) και τα σχετικα. Σε αυτο που παρεθεσες ειναι ανοιχτο ο ενδεχομενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας και πάλι,

διάβασμα για εξεταστική και δεν καταφερα να απαντήσω.!!!

SleepWalker, εστειλα mail σε ενα καθηγητή (υπεύθυνο του μεταπτυχιακού αυτου) και με εγραψε κανονικότατα.

Τέσπα, δεν ξέρω.!!!Ή νευροεπιστήμες θα ήθελα ή μαθηματική βιολογία με εφαρμογες διαφορικών εξισώσεων και μαθηματική φυσιολογία, αλλα είναι πολυ εξειδικευμένα για την Ελλάδα και θέλω πρώτα να κανω κατι εντός και επι τα αυτα και μετα εξω....

Βέβαια, του χρόνου που θα εχω και το πτυχίο (με πολυ αίμα γι αυτό και η κυστη κοκκιγος :P :P ) ίσως να δώσω για Ιατρική.

Μπήκα στο Πανεπιστημιακό για να κανω την επέμβαση και ρε παιδί μου, αλλαξε κατευθείαν η ψυχολογία μου.Με την έννοια ότι είναι κατι που το γουστάρω το να βρισκομαι εκει και να προσφέρω βοήθεια στον κόσμο.!!!Είναι λίγο ρομαντικό, αλλα το σκέφτομαι εντονα και το ενδεχόμενο του να δώσω κατατακτήριες....Είδομεν.!!!!!!

riotz, αυτες τις συστατικές αν πάρω θα παρω απο καθηγητές του μαθηματικου που δεν εχουν καμια σχεση με τις νευροεπιστήμες.Δεν ξέρω, μου φαινεται λίγο out το να πας συστατικές απο ενα σχετικα διαφορετικό τομέα.!!!

Κατι αλλο στην συνεντευξη που θα πάω (υποθετικά παντα) θα με ρωτήσουν ξερω γω γνώσεις βιολογίας, νευροεπιστημων και λοιπά.σωστά;;;

Και ...που θα βρω βιβλια για να προετοιμαστώ;;;

Όσο για τα πτυχία που θέλουν το ψάχνω μπας και παρω το GRE και το IELTS, αλλα το πρόβλημα είναι ότι θέλουν τα πανεπιστήμια προσφατη ημερομηνία εξέτασης για αυτα. Θέλει ψαξιμο γερο τελικα....!!!πφφ

Σας ευχαριστώ παντως παίδες.!!!

Καλα να περνάτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι άλλο, μεταξύ Νευροεπιστημών και Εγκέφαλος και Νους, ποιο πιστεύετε ειναι πιο "καλό" μεταπτυχιακό;;;;

Αν υφίσταται ο όρος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας ξανα.

Μηπως μπορείτε να μου πείτε μερικους τίτλους βιβλιών Νευροανατομίας, Νευροβιολογίας για να διαβαζω;;;

Θα κανω πτυχιακή (μαλλον) στις Υπολογιστικές Νευροεπιστήμες και θέλω να μαθω καλα Νευροανατομία, Νευροβιολογία.

Η καθηγητρια μου είπε αυτό του Kandel. Αλλα.;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι του καντελ δε σε φτανει; η νομίζεις ότι ειναι ευκολο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα, δεν νομίζω ότι είναι ευκολο, αλλα εστω αλλο ενα θελω για να διαβασω τυχόν κατι που δεν λεει το ένα.

Δεν ξερω.π.χ. τωρα στο μαθηματικό διαβαζω απο 2-3 βιβλία σε καθε μαθημα (για... σφαιρική αποψη) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με καντελ δε θες τιποτα αλλο. κατα την ταπεινη μου αποψη παντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααα μάλιστα.τότε τόσο το καλυτερο. Να μην εχω και πολλά πολλά. Ήδη εχω μάθει καποια πραγματα και διαπιστώνω ότι εχει αρκετες πληροφορίες.

Αν μπορουσα καπου να βρω και τι κανει στα εργαστήρια ο Πασπαλάς μπας και βοηθίσουν και αυτα κάπως...

Αλλα οκ.Ευχαριστώ πολύ SleepWalker :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.