Jump to content

Ψαρονίκος


Sovereign

Recommended Posts

Αν ένας Έλληνας καλλιτέχνης του πενταγράμμου αξίζει να χαρακτηριστεί "άρχοντας", αυτός είναι σαφέστατα ο Ψαρονίκος, ή κατά κόσμον Νίκος Ξυλούρης. Για όσους τον γνώρισαν από κοντά αλλά και για όλους εμάς που δεν είχαμε την τύχη, ο άνθρωπος αυτός αποτελεί παράδειγμα ψυχής και υπόδειγμα αρχοντιάς. Πέρα από την ανεπανάληπτη προσωπικότητά του όμως, η φωνή του ακόμα δεν έχει βρει μιμητή, παρά τους πολλούς που το προσπάθησαν, ακόμα και συγγενείς του...

Πέρυσι, στο θέατρο του Λυκαβηττού, φίλοι, θαυμαστές αλλά και συγγενείς του οργάνωσαν μια συναυλία στη μνήμη του. Είχα την τύχη να την παρακολουθήσω, αν και από τα βραχάκια μια και ο κόσμος ήταν τουλάχιστον διπλάσιος από αυτούς που χωράει το θέατρο, και παρότι η απόδοση των τραγουδιών ουδεμία σχέση έχει με τον ανεπανάληπτο τρόπο του Ψαρονίκου, η συγκινησιακή φόρτιση ήταν τόσο μεγάλη που αρκούσε για να αφήσει το γεγονός αυτό χαραγμένο στη μνήμη όσων αγάπησαν και αγαπούν αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο.

Η ζωντανή ηχογράφηση κυκλοφορεί από το Δεκέμβριο στα δισκοπωλεία. Λεπτομέρειες και κριτική στο

http://entertainment.flash.gr//music/relea...03/12/8/17042id

ενώ για μια σύντομη βιογραφία του καλλιτέχνη, μπορείτε να πάτε στο

http://www.music.net.cy/parousiaseis/xilouris.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχχχχ,Sovereign...ο Νικος Ξυλουρης ειναι οοοοοοοοοο αγαπημένος μου καλλιτέχνης, που όπως πολυ ωραία ειπες , έχει αμίμητη φωνή γεμάτη δύναμη και λεβεντιά...πως τον έχουν άλλωστε αποκαλέσει?? ο αρχάγγελος της Κρητης???

έτυχε πριν απο 4-5 μήνες να ακούσω στο ραδιόφωνο ένα τραγούδι , που νόμιζα οτι το έλεγε ο Ν. Ξυλούρης ,αλλά με ξένισε η ενορχήστρωση , που έμοιαζε να ειναι βγαλμένη απο το τωρα...τελικά η φωνή αυτή που παρέπεμπε στον Ν. Ξυλούρη ήταν του Γ. Χαρουλη (αν θυμάμαι καλά το ονομά του), ενος 20χρονου νεου απο την Κρητη...φυσικά δεν μιλώ για μιμητές ή για συνεχιστές ,αλλά, δεν το κρύβω, χάρηκα πολύ που τον άκουσα ...αισθάνθηκα σαν να ειχε δωσει κάποιο παρων,σαν να έστελνε ενα χαιρετισμό στη συγχρονη εποχή...

ελπίζω να μην ηταν απλώς η πρωτη μου εντύπωση...

τυχερεεεε...πήγεες στη συναυλία,εεε???

μου ειχαν μεταφέρει οι εκει ανταποκριτές μου οτι πολύ ωραιος ήταν ο Λιδάκης ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλός ο Λιδάκης, αλλά όλοι φαίνονταν αρκετά λίγοι, αυτό είναι αλήθεια... Ειδικά καθώς υψωνόταν η μορφή του Ψαρονίκου στο video-wall από πάνω να μας χαιρετάει...

Να συμπληρώσω στο παραπάνω post μου ότι καλό είναι να πάρετε κανένα best of ή δίσκο του Ξυλούρη πρώτα και η συγκεκριμένη live ηχογράφηση προτείνεται μόνο σε φανατικούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.