Jump to content

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΣΑΥ


doc2004

Recommended Posts

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ: ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΥ (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1500 ΕΥΡΩ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ) ΓΙΑ ΤΟ Β ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ 2011? ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΣΑΥ? ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.osi.gr/?p=674

εμας υποθετω μας αφορα το παρακατω κειμενο

4. Για τους έμμισθους υγειονομικούς που είναι Νέοι Ασφαλισμένοι, οι εισφορές που παρακρατούνται και αποδίδονται από τους εργοδότες τους (πχ. ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, ΔΕΗ, ΟΠΑΔ, ΤΕΙ, ΙΕΚ κτλ) δεν μπορεί να είναι μικρότερες το ποσού ασφαλίστρων της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας (δηλαδή των 213,10€ το μήνα). Για τις περιπτώσεις που οι εισφορές είναι μικρότερες τότε οι διαφορές που προκύπτουν στην εισφορά του ασφαλισμένου και του εργοδότη καταβάλλονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο, εντός του πρώτου 3μήνου του επόμενου έτους (σε 3 μηνιαίες δόσεις, εφ’ όσον το συνολικό ποσό υπερβαίνει τα 150,00€). Για το λόγο αυτό μέσα στο α’ 3μηνο κάθε έτους οι έμμισθοι υγειονομικοί (που οι μηνιαίες εισφορές υπέρ ΤΣΑΥ είναι μικρότερες των 213,10€) θα πρέπει να προσκομίζουν στο ΤΣΑΥ το ετήσιο εκκαθαριστικό αποδοχών, προκειμένου να υπολογιστούν οι τυχόν διαφορές ασφαλίστρων. Η μη έγκυρη πληρωμή τους εντός του Α’ 3μήνου θα συνεπάγεται τις νόμιες προσαυξήσεις. (www.tsay.gr)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το ειχα ξανακουσει το θεμα, οποτε τωρα το ψαχνω.

ενδεικτικα (προσωπικα) φετος πριν τις μειωσεις των μισθων τον μαιο ειχα 170 ευρω εισφορες προς ΤΣΑΥ (προσμετρω και τις κρατησεις απο τις 7 εφημεριες)

το νοεμβριο (μετα την αναδρομικη μειωση των μισθων ειχα περιπου 160 ευρω εισφορες.

η διαφορα απο τα 213 ευρω ειναι 50-60 ευρω το μηνα *12=600-720 ευρω το χρονο =(@#$%$@#$#)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ιδιο site υπαρχει το ακολουθο εγγραφο που για τους κατω 5ετιας ασφαλισμενους εχει διαφορετικο οριο

5 Αυγούστου 2011

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3996

3. Προκειμένου για τους Νέους Ασφαλισμένους (γι αυτούς που έχουν ασφαλιστεί από 1.1.1993 και εφεξής) μισθωτούς ασφαλισμένους του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.), η προβλεπόμενη εισφορά για όλους τους Τομείς του Ταμείου υπολογίζεται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών, οι οποίες δεν μπορεί να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας που είναι:

Α. για τους Νέους Ασφαλισμένους κάτω 5ετίας = 157,60€ το μήνα και

Β. για τους Νέους Ασφαλισμένους άνω 5ετίας = 213,10€,

κατά τις διατάξεις του ν. 2084/1992 και των προεδρικών διαταγμάτων 124/1993, 125/1993 και 126/1993, όπως κάθε φορά διαμορφώνεται.

Για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων των οποίων οι αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν στην εισφορά ασφαλισμένου και εργοδότη καταβάλλονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο, εντός του πρώτου τριμήνου του επόμενου έτους, και σε τρεις κατ’ ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα 150,00 ευρώ.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της ως άνω διαφοράς εντός του τριμήνου, εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα για τις καθυστερούμενες ασφαλιστικές εισφορές.

Η ισχύς της ανωτέρω ρύθμισης αρχίζει από την πρώτη του επομένου της δημοσίευσης μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη, δηλαδη με τη μειωση του μισθου το κρατος πληρωνει λιγοτερα για το ΤΣΑΥ κι εμεις θα πληρωνουμε τη διαφορα?? Ή΄λαθος καταλαβα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ???

μηπως ειχες κανει παλια ελευθερο επαγγελμα??? γιατι μαλλον δε σου εχουν κλεισει το φακελο ακομα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γιατι να πληρωσει καποιος για το ΤΣΑΥ τη στιγμη που δε μας προσφερει τιποτα;

Ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη παπαλα σιγα σιγα

Συνταξη δε νομιζω να προλαβουμε να παρουμε αλλα κι αν ακομη παρουμε δε θα μας φτανει να ζησουμε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι εγω ειμαι αγροτικος και μου ηρθε η ιδια εισφορα.

Μηπως το ολο θεμα εχει να κανει με οσους ειχαμε κανει αυτασφαλιση για καποια στιγμη στο παρελθον????

Τηλεφωνω στα τηλεφωνα που γραφει στο χαρτι 210-8819188 και 210-8229328 και δεν απανταει κανεις και ποτε.

Εμαθε καποιος κατι καινουριο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο εχει καμια σχεση?

Αναδρομικά και έμμεσα αύξηση εισφορών σε μηχανικούς, γιατρούς, δικηγόρους

Πηγή:www.capital.gr

http://www.capital.gr/News.asp?id=1360393

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ήρθε κι εμένα αυτή η έκτακτη εισφορά. Είμαι ειδικευόμενη αλλά στο παρελθόν είχα αυτασφαλιστεί για ένα διάστημα (δεν ξέρω αν έχει σχέση). Είναι περίπου 1000 ευρώ. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το ΤΣΑΥ στην πόλη που μένω και μου είπαν να το αγνοήσω (?). Αυτό σκοπεύω να κάνω για την ώρα αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα μέχρι να τελειώσει το 2011 (μάλλον θα πάω από το ΤΣΑΥ αυτοπροσώπως με το χαρτί ή θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με κάποιον στην Αθήνα). Αν μάθω κάτι παραπέρα, θα ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ήρθε 1348€ :bloodomen::bloodomen::splaaaats:

Είμαι ειδικευόμενος και δεν ήμουν ποτέ ελεύθερος επαγγγελματίας...τι γίνεται με αυτό;;;

ΚωλοΠΑΣΟΚ, τον πούλο θα πάρεις! Ζήτω η Παπαρήγα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά με τα νομικά δεν είμαι καλός, αλλά εκεί που μας κατάντησαν....

Τέλος πάντων αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όποιοι έως 31/12 έχουν συμπληρώσει 3 χρόνια ασφάλισης στο Εταα υπάγονται αυτομάτως σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία και πρέπει κατά συνέπεια να πληρώσουν την διαφορά.

Μπορεί να λέω και βλακείες αλλά παραθέτω το λινκ για να μας διαφωτίσει κάποιος που το αντιλαμβάνεται αλλιώς...

My link

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ήρθε 1348€ :bloodomen::bloodomen::splaaaats:

Είμαι ειδικευόμενος και δεν ήμουν ποτέ ελεύθερος επαγγγελματίας...τι γίνεται με αυτό;;;

ΚωλοΠΑΣΟΚ, τον πούλο θα πάρεις! Ζήτω η Παπαρήγα!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011 ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΑΣΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχετε λάβει ειδοποιητήριο καταβολής εισφορών β’ εξαμήνου, ενώ είσθε έμμισθος και οι κρατήσεις γίνονται και αποδίδονται στο Ταμείο από τον εργοδότη σας; -Αγνοείτε το ειδοποιητήριο.

-Επειδή ενδέχεται η αποστολή του ειδοποιητηρίου να έγινε διότι δεν είναι ενημερωμένος ο φάκελός σας με τις έμμισθες θέσεις σας, παρακαλείσθε από την έναρξη του επομένου έτους και μέχρι 30.4.2012 να προσκομίσετε βεβαιώσεις των εμμίσθων θέσεών σας στο Ταμείο (κεντρικά και περιφερειακές Υπηρεσίες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα. Θα ηθελα τη γνωμη οσων συναδελφων γνωριζουν, στο ακολουθο θεμα. Προσφατα ολοκληρωσα ειδικοτητα (εδωσα νωριτερα εξετασεις και ημουν σε παραταση) και προτιθεμαι να κανω εναρξη επαγγελματος (οχι ιατρειου). Σημερα στο ΤΣΑΥ μου ανεφεραν οτι , επειδη το χρονικο διαστημα που μεσολαβει απο το περας της προηγουμενης εργασιας μου μεχρι την εναρξη επαγγελματος ειναι μικροτερο του 2μηνου, οφειλω να πληρωσω 945 ευρω για 6 μηνες (αν ηταν πανω του 2μηνου, θα επερχετο αυτοματη διακοπη). Σε αναλογη εναρξη επαγγελματος που ειχα κανει πριν 7 χρονια (ως ανειδικευτος τοτε), δεν πληρωσα ασφαλιστικες εισφορες, καθως αυτες πληρωνοντουσαν απο τον εργοδοτη στον οποιο παρειχα υπηρεσιες. Τωρα γιατι πρεπει να πληρωσω αυτο το ποσο? Και στο επομενο 6μηνο τι θα συμβει? Για να μην πω και για τη λογικη του 2μηνου( αν υπαρχει) που δεν μπορω να την καταλαβω,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον το ανασφάλιστο κενό διάστημα είναι μικρότερο των δύο μηνών είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις την ασφαλιστική σου εισφορά. Εάν είναι άνω των δύο μηνών έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις την ασφαλιστική σου εισφορά εφόσον το επιθυμείς ώστε να σου αναγνωριστεί ως χρόνος εργασίας.

Το ποσό για τους δύο μήνες το πληρώνεις μετά από χρόνια αφού σου έρθει ειδοποίηση από το ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω Αναστασιε. Αν κι εξακολουθω να εχω αποριες επ' αυτου.. Σε διαστημα μικροτερο του 2μηνου, πληρωνω εισφορες για 6μηνο? Αφου θα υπαρχουν σχετικες κρατησεις απο τον εργοδοτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το κενό διάστημα το οποίο είναι μικρότερο των 2 μηνών πληρώνεις για 2 μήνες. Εάν είναι μεγαλύτερο των 2 μηνών (έστω και μία ημέρα) το πληρώνεις εφόσον το επιθυμείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το κενό διάστημα το οποίο είναι μικρότερο των 2 μηνών πληρώνεις για 2 μήνες. Εάν είναι μεγαλύτερο των 2 μηνών (έστω και μία ημέρα) το πληρώνεις εφόσον το επιθυμείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ήρθε 1348€ :bloodomen::bloodomen::splaaaats:

Είμαι ειδικευόμενος και δεν ήμουν ποτέ ελεύθερος επαγγγελματίας...τι γίνεται με αυτό;;;

ΚωλοΠΑΣΟΚ, τον πούλο θα πάρεις! Ζήτω η Παπαρήγα!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011 ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΑΣΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχετε λάβει ειδοποιητήριο καταβολής εισφορών β’ εξαμήνου, ενώ είσθε έμμισθος και οι κρατήσεις γίνονται και αποδίδονται στο Ταμείο από τον εργοδότη σας; -Αγνοείτε το ειδοποιητήριο.

-Επειδή ενδέχεται η αποστολή του ειδοποιητηρίου να έγινε διότι δεν είναι ενημερωμένος ο φάκελός σας με τις έμμισθες θέσεις σας, παρακαλείσθε από την έναρξη του επομένου έτους και μέχρι 30.4.2012 να προσκομίσετε βεβαιώσεις των εμμίσθων θέσεών σας στο Ταμείο (κεντρικά και περιφερειακές Υπηρεσίες).

παντως στοο τσαυ πειραια κανουν μισι ςρα το ατομο!η μια ενς ειναι οκ η υπαλληλος η αλλη ειναι ασχετη τελειως!!!!!αλλα μιλαμε για τελειως!!!!!!!εμενα για μια απλη ερωτηση με εστειλε στο τσαυ αθηνας και δεν ειναι η πρωτη φορα.να ευχεστε να πεσετε στην αλλη.παντως εγω πλεον δεν το ρισκαρω.χιλιεσς φορες τσαυ αθηνας!!!!!!!και γρηγοροι και ενημεροι και εξυπηρετικοι στην αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μου ήρθε 1348€ :bloodomen::bloodomen::splaaaats:

Είμαι ειδικευόμενος και δεν ήμουν ποτέ ελεύθερος επαγγγελματίας...τι γίνεται με αυτό;;;

ΚωλοΠΑΣΟΚ, τον πούλο θα πάρεις! Ζήτω η Παπαρήγα!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011 ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΑΣΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχετε λάβει ειδοποιητήριο καταβολής εισφορών β’ εξαμήνου, ενώ είσθε έμμισθος και οι κρατήσεις γίνονται και αποδίδονται στο Ταμείο από τον εργοδότη σας; -Αγνοείτε το ειδοποιητήριο.

-Επειδή ενδέχεται η αποστολή του ειδοποιητηρίου να έγινε διότι δεν είναι ενημερωμένος ο φάκελός σας με τις έμμισθες θέσεις σας, παρακαλείσθε από την έναρξη του επομένου έτους και μέχρι 30.4.2012 να προσκομίσετε βεβαιώσεις των εμμίσθων θέσεών σας στο Ταμείο (κεντρικά και περιφερειακές Υπηρεσίες).

παντως στοο τσαυ πειραια κανουν μισι ςρα το ατομο!η μια ενς ειναι οκ η υπαλληλος η αλλη ειναι ασχετη τελειως!!!!!αλλα μιλαμε για τελειως!!!!!!!εμενα για μια απλη ερωτηση με εστειλε στο τσαυ αθηνας και δεν ειναι η πρωτη φορα.να ευχεστε να πεσετε στην αλλη.παντως εγω πλεον δεν το ρισκαρω.χιλιεσς φορες τσαυ αθηνας!!!!!!!και γρηγοροι και ενημεροι και εξυπηρετικοι στην αθηνα.

βασικα εχω κανει αυτασφαλιση.και τωρα ειμαι υπο διορισμο.αρχιζω σε κανα μηνα το πολυ ειδικοτητα.οκ οταν αρχισω δουλεια θα παω το χαρτι του εργοδοτη στο τσαυ.την αυτασφαλιση την πληρωνω εκεινες τισ μερες που θα παω το χαρτι στο τσαυ η τελος ιουνιου που τελειωνει το εξαμηνο????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ Β' ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011 ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΑΣΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι η καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών Β εξαμήνου 2011 παρατείνεται μέχρι 31.1.2012.

Για τις εισφορές της περιόδου από 1/1/2012 και μέχρι την προηγούμενη ημέρα από τον διορισμό σου τις εισφορές μπορείς να τις πληρώσεις έως 31/6/2012 εκτός κι αν δοθεί κάποια παράταση όπως η παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ Β' ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2011 ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΑΣΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι η καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών Β εξαμήνου 2011 παρατείνεται μέχρι 31.1.2012.

Για τις εισφορές της περιόδου από 1/1/2012 και μέχρι την προηγούμενη ημέρα από τον διορισμό σου τις εισφορές μπορείς να τις πληρώσεις έως 31/6/2012 εκτός κι αν δοθεί κάποια παράταση όπως η παραπάνω.

ευχαριστω παρα πολυ τασο!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.