Jump to content

Ψυχιατρική ή νευρολογία?


moumple

Recommended Posts

Μου αρέσουν αρκετά και οι 2 ειδικότητες..απλά έχω μπερδευτεί ποια να διαλέξω..Κάποια πράγματα στη νευρολογία δε μου αρέσουν (περιφ. νευρικό συστ.), αλλά ούτε και στην ψυχιατρική (νευρώσεις, υστερίες). Αντιθέτως στη νευρολογία μου αρέσει το ΚΝΣ και ότι αυτό συνεπάγεται (επιληψίες, άνοιες κτλ) ενώ στην ψυχιατρική πορώνομαι με ενδογενείς καταθλίψεις, σχιζοφρένειες..

Ποια είναι η γνώμη σας όσο αφορά την αποκατάσταση και την ποιότητα ζωής τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά την ειδικότητα?

Πολλοί λένε πως η ψυχιατρική έχει ζήτηση, αληθευει αυτό? Για τη νευρολογία όχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μου αρέσουν ...περιφ. νευρικό συστ. ,νευρώσεις, υστερίες

... μου αρέσει το ΚΝΣ ,επιληψίες, άνοιες, με ενδογενείς καταθλίψεις, σχιζοφρένειες..

Συνάδερφε, από που παίρνεις τις πληροφορίες σου σχετικά με το αντικείμενο τον ειδικοτήτων που σε ενδιαφέρουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μου αρέσουν ...περιφ. νευρικό συστ. ,νευρώσεις, υστερίες

... μου αρέσει το ΚΝΣ ,επιληψίες, άνοιες, με ενδογενείς καταθλίψεις, σχιζοφρένειες..

Συνάδερφε, από που παίρνεις τις πληροφορίες σου σχετικά με το αντικείμενο τον ειδικοτήτων που σε ενδιαφέρουν?

Με το που πήρα το πtυχίο μου, παρακολούθησα τις 2 κλινικές του πανεπιστημιακού νοσοκομείου απ'όπου αποφοιτησα.Έκατσα απο ένα 2 μηνο στην εκάστοτη ειδικότητα. Στην ψυχιατρική πήγαινα ακόμη και στο ΚΨΥ με ειδικευόμενο για να δω πως είναι.

Παρόλα αυτά, εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος...

emily, δεν πήρα κανένα pm...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο πίσω είναι η ψυχιατρική στην ελλαδα. Ζητώ συγνώμη emkafes

Εκτός αν σε πιάσανε κορόιδο και σε ταιζανε επίτηδες λάθος πληροφορίες? Είναι λίγο ύποπτα παλιομοδίτικος ο διαχωρισμός των ασθενειών όπως τα γράφεις. Είναι λίγο... παιδιάστικο να σκέφτεσαι την ψυχιατρική γιατί σου αρέσουν μερικές ασθένειες και όχι άλλες. Αν όντως έτσι αισθάνεσαι, κανε στους ασθενείς σου μια χάρη και άσε την ψ. γιατί σου λείπουν βασικά χαρίσματα . ΔΕΝ λέω ότι είσαι κακός άνθρωπος, προς θεού, απλά δεν μου φαίνεται ότι το έχεις μέσα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο πίσω είναι η ψυχιατρική στην ελλαδα. Ζητώ συγνώμη emkafes

Συγνώμη, αλλά δεν είμαι ούτε ειδικευόμενος, ούτε ειδικός. Όπο΄τε ζητω προκαταβολικά συγνώμη για το αν χρησιμοποιώ ορολογίες που θεωρούνται ξεπερασμένες. Εκτός κι εσύ οτάν ήσουν φοιτητής, ήξερες απ έξω τα τελευταία guidelineς και τις κατατάξεις των διαγνωστικών κριτηρίων,..

Επιπλέον, δεν θα έπρεπε να κρίνεις για τό πόσο "μπροστά" ή πίσω είναι η Ελλάδα στην ψυχιατρική από ε΄να ποστ τέτοιου είδους,

Εκτός αυτο'υ, είσαι και emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το που πήρα το πtυχίο μου, παρακολούθησα τις 2 κλινικές του πανεπιστημιακού νοσοκομείου απ'όπου αποφοιτησα.Έκατσα απο ένα 2 μηνο στην εκάστοτη ειδικότητα. Στην ψυχιατρική πήγαινα ακόμη και στο ΚΨΥ με ειδικευόμενο για να δω πως είναι.

Κοίτα το εντιτ που έκανα πριν να δω το ποστ σου. Μετά από δυο ολόκληρους μήνες παρακολούθησης ,με βάση τα γραπτά σου, ναι, πιστεύω ότι μπορώ να εκφέρω μια γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχιατρική δαγκωτό...

Καλύτερη ποιότητα ζωής, πιο εύκολη ειδικότητα, ξεκούραστες εφημερίες χωρίς ιδιαίτερα επείγοντα, σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.

Όλα τα παράπανω απλά δεν τα έχει η νευρολογία.

Τι άλλο θες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο πίσω είναι η ψυχιατρική στην ελλαδα. Ζητώ συγνώμη emkafes

Εκτός αν σε πιάσανε κορόιδο και σε ταιζανε επίτηδες λάθος πληροφορίες? Είναι λίγο ύποπτα παλιομοδίτικος ο διαχωρισμός των ασθενειών όπως τα γράφεις. Είναι λίγο... παιδιάστικο να σκέφτεσαι την ψυχιατρική γιατί σου αρέσουν μερικές ασθένειες και όχι άλλες.

Αν όντως έτσι αισθάνεσαι, κανε στους ασθενείς σου μια χάρη και άσε την ψ. γιατί σου λείπουν βασικά χαρίσματα .

ΔΕΝ λέω ότι είσαι κακός άνθρωπος, προς θεού, απλά δεν μου φαίνεται ότι το έχεις μέσα σου.

Γειά χαρά...!

Φίλε Conjurer, έχοντας διαβάσει παλαιότερα post σου, και πραγματικά, εκτιμώντας την ποιότητα της σκέψης σου,

αλλά και τις κοινές πιθανά καταβολές σου με, εκ πρώτης (...), ενδιαφέροντα "εγκεφαλικά" τυπάκια (Don't laugh Kat...!)

θα 'θελα να σχολιάσω κάποια σημεία...

Στην Ελλάδα, δυστυχώς, πάρα πολλά πράγματα παραμένουν τραγικά π α ρ ω χ η μ έ ν α...

Με εξαίρεση ορισμένες, και δυστυχώς, όχι όλες (...) τις Πανεπιστημιακές Κλινικές,

όπου και η αντίστοιχη Αναμονή για την ειδίκευση εκεί, πονάει (...),

το μεγαλύτερο μέρος του Συστήματος, έχει περάσει σε μια τελματωμένη Λογική "δημοσίου υπαλλήλου"...

Δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση για ενημέρωση και εφαρμογή (...) νέων guidelines,

αντίθετα, πολλές φορές,

η στάση τους σε κάνει να νιώθεις "γραφικός", αν τους αντιπαρατεθείς, τεκμηριώνοντας τη διαφορετική Θεραπευτική οπτική σου, πάνω σε πιο σύγχρονη Βιβλιογραφία...

Οπότε, σε ένα τέτοιο πλαίσιο, είναι λογικό να μην μπορείς να εμβαθύνεις ουσιαστικά,

και να διακρίνεις τόσο "εύκολα" διαχωριστικές γραμμές μεταξύ Νευρολογίας και Ψυχιατρικής...

Αν και, από το ελάχιστο που έχω ασχοληθεί,

νιώθω οτι, σε ένα πρώτο επίπεδο θεώρησης, οι διαχωριστικές αυτές γραμμές είναι όχι απλά σαφείς αλλά απολύτως αυτονόητες...

Όμως, εμβαθύνοντας λίγο παρακάτω,

νιώθω οτι, οι γραμμές και τα "σύνορα" αυτά, αποδεικνύονται λειψά και τελείως "συμβατικά"...

Δεν έχει να κάνει οτι "πιάνουν κάποιον κορόιδο και τον ταϊζουν λάθος πληροφορίες σκόπιμα"...

Νομίζω, πολλές φορές, "ειδικευόμαστε" (εντός πολλών ""), σ'ένα Σύστημα που δεν έχει καμμία διάθεση να αλλάξει,

και για όσο δίαστημα διαρκεί η θητεία σου, και βρίσκεσαι μέσα σ'αυτό,

πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ, για να μην σε μεταλλάξει κι εσένα...

"ΔΕΝ είσαι κακός άνθρωπος...",

προσωπικά, δεν νομίζω οτι, ο "καλός" άνθρωπος, είναι η βασικότερη προϋπόθεση για έναν αποτελεσματικό Ψυχίατρο...

Βέβαια, δεν περνάμε στο, ακριβώς αντίθετο άκρο του "λαμόγιου",

που θα "ταϊζει" τους εσωτερικούς ασθενείς του Ψυχιατρικού Ιδρύματος, με "σκονάκια" πειραματικών νέων φαρμάκων...

"...άσε την Ψ. γιατί σου λείπουν βασικά χαρίσματα",

νομίζω οτι, είναι ίσως, η πιο "επικίνδυνη" φράση...

Πράγματι, κάθε ειδικότητα, αλλά και κάθε επάγγελμα εν γένει,

γίνεται πολύ πιο αποτελεσματικό και λειτουργικό, όταν το άτομο που το εξασκεί έχει το αντίστοιχο "ταλέντο"...

Βέβαια, αν μην αναλύσουμε εδώ, κατά πόσο το ταλέντο αυτό, "γεννιέται" (κάτι σαν ροχάλα που σου έριξε ο "Θεός")

ή "καλλιεργείται" μέσα από την π ρ α γ μ α τ ι κ ή τριβή με το αντίστοιχο αντικείμενό σου,

σε συνδυασμό με υπομονή, επιμονή και δημιουργική "τρέλα"...

Σίγουρα, όλες οι Ειδικότητες, έχουν τα "άγραφα standards" τους,

που αν τα διαθέτεις, διευκολύνεται η λειτουργικότητά σου και προάγεται η αποτελεσματικότητά σου...

Η Ψυχιατρική, λόγω της ιδιαίτερης φύσης της,

έχει τα δικά της, πολύ ιδιαίτερα standards, πιθανολογώ τουλάχιστον...

Αυτό όμως το "σου λείπουν βασικά χαρίσματα...",

ενισχύει και διαιωνίζει ένα πνεύμα ελιτισμού και ναρκισσισμού,

που δυστυχώς, χαρακτηρίζει, πολλές φορές "υποσυνείδητα", πολλούς Ψυχιάτρους,

και τορπιλίζει απίστευτα τη βαθύτερη "σχέση ψυχής" με τον ασθενή τους,

αλλά και τη βαθύτερη προσωπική τους "συναισθηματική ωρίμανση" στο διάβα της επιστημονικής -επαγγελματικής τους ενασχόλησης...

Συγνώμη moumple, που σίγουρα, εκ πρώτης τουλάχιστον, δεν σε βοήθησα ιδιαίτερα, απαντώντας πιο χειριοπιαστά,

στο ξεκάθαρο και ρεαλιστικο δίλημμά σου...

Σε πρώτη φάση θα σου έλεγα οτι,

προσωπικά νομίζω,

αν σε ενδιαφέρει βαθύτερα η ιατρική σαν Φυσιολογία, Παθοφυσιολογία και γενικά τέτοιου είδους μηχανισμοί,

τότε ίσως, η Νευρολογία θα ταίριαζε περισσότερο...

Αντίθετα, αν κάπου σε κουράζουν όλα αυτά,

και προτιμάς μια πιο φιλοσοφική προσέγγιση και ανάλυση (με τον κίνδυνο να περάσεις σε στείρα θεωρητικολογία...),

τότε, ίσως, να βρίσκεσαι πιο κοντά στην Ψυχιατρική...

Με κάθε επιφύλαξη, και χωρίς καμμιά παρεξήγηση, αν τεκμηριωμένα μού πείς,

φίλε παράτα τις μ@λ@κίες ή/και τα "στριφτά"...! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά δεν είπατε του παιδιού πως οι ψυχίτροι έχουν καλύτερη ποιότητ ζωης και καλύτερη αποκατάσταση μετέπειτα [1) απο άποψη χρημάτων-δεν έχεις να εξοπλίσεις το ιατρείο σου με μηχανήματα-πελατεία έχεις να φαν και οι κότες, 2)ποιότητα ζωής σαν ειδικευόμενος-ειδικός/δεν τρέχεις ποτέ σαν τρελός σε εφημερία, 3)οι ιδιώτες νευρολόγοι αργά ή γρήγορα, θέλοντας ή μη, δυστυχώς θα βλέπουν και αυτοί ψυχιατρικά περιστατικά και μάλιστα με λοιπές γνώσεις, καθώς ο απλός ο κόσμος είτε φοβάται είτε δεν θέλει να στιγατιστεί με την ετικέτα του "πάω σε ψυχίατρο" και πηγαίνει σε νευρολόγο...)

Αν φίλε μου ήμουν στη θέση σου, θα διάλεγα ψυχιατρική. Ακόμα και αν σε κουράζουν οι θεωρίες και οι ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις, μπορείς κάλλιστα να αφοσιωθείς στη βιολογική΄ψυχιατρική, η οποία είναι ότι πιο κοντινό έχει στην κλινική ιατρική η ψυχιατρική (ισοδύναμο της συμπεριφορικής νευρολογίας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό όμως το "σου λείπουν βασικά χαρίσματα...",

ενισχύει και διαιωνίζει ένα πνεύμα ελιτισμού και ναρκισσισμού,

που δυστυχώς, χαρακτηρίζει, πολλές φορές "υποσυνείδητα", πολλούς Ψυχιάτρους,

και τορπιλίζει απίστευτα τη βαθύτερη "σχέση ψυχής" με τον ασθενή τους,

αλλά και τη βαθύτερη προσωπική τους "συναισθηματική ωρίμανση" στο διάβα της επιστημονικής -επαγγελματικής τους ενασχόλησης...

Σωστά διέγνωσες ότι είμαι ελιτιστής. Δεν πιστεύω στα 'ικουαλ οπορτουνιτις' (ποιος θέλει μια παράφωνη τραγουδίστρια/χοντρή μοντέλα). Πρέπει να γίνεται μια διαλογή, ποιος έχει το 'χάρισμα' και ποιος όχι.Αρνούμαι να υποστηρίξω σαν επιλογή καριέρας την Ψ σε κάποιον που μου δίνει την εντύπωση ότι είναι υπεράνω της 'υστερίας' και της 'νεύρωσης'. Αυτό κατ εμε είναι δείγμα ναρκισσισμού(δηλ μόνο οι σχιζοφρενείς χρήζουν βοηθείας?!).Ο ψ πρέπει να είναι 'εμπαθής' (με την αγγλική έννοια του όρου) εκ φύσεως.Η ψυχοπάθεια δεν γιατρεύεται,αντιθέτως κληρονομείται τα μαλλα.Το ίδιο και η εμπάθεια( Ρώτα τη γατουλα μας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ψυχοπάθεια δεν γιατρεύεται

Ντοινγκ!!!!!

Καλά έδωσες τα ρέστα σου προφέσορα με αυτή εδώ τη φραση..

Ελπίζω οι καημένοι ασθενείς σου να μην έρχονται στο γραφείο σου ξέροντας πως δεν θα γιατρευτούν ποτέ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στοοοοοοοοπ πριν γίνει η συζήτηση -εγώ την έχω μεγαλύτερη (τη ψυχοθεραπευτική ικανότητα). Ευχαριστώ. emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά έδωσες τα ρέστα σου προφέσορα με αυτή εδώ τη φραση..

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychopathy#Clinical_management

Δεν εχω ακαδημαϊκές βλέψεις. Ο όρος 'ψυχοπάθεια' είναι δυσνόητος και με πολλαπλές έννοιες ,και,όντως μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις. Βέβαια, δεν φαντάστηκα ότι θα καταλάβαινε ένας ψ ψύχωση (με βάση τα συμφραζόμενα).Πιο ενδιαφέρον όμως είναι ο τρόπος πού αντέδρασες (έχεις εύγλωττα σε πολλαπλά ποστ εξηγήσει γιατί εσύ διάλεξες την ειδικότητα). Έχεις ακούσει τι λένε για την ημιμάθεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ψ πρέπει να είναι 'εμπαθής' (με την αγγλική έννοια του όρου) εκ φύσεως.Η ψυχοπάθεια δεν γιατρεύεται,αντιθέτως κληρονομείται τα μαλλα.Το ίδιο και η εμπάθεια( Ρώτα τη γατουλα μας).

A bit off topic but nevertheless useful supporting info (hot off the press):

L'empathie est dans le gène

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Now,

if only one could like…type a Q in a search engine,

or ,

…say query a database…

ca serait genial, non? emgoal

Can I try some French too???le gène...genial...see wot I've done there?Its called 'alliteration'.oh the things that amuse me on a slow day at work!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.