Jump to content

Υποχρεωτικές εφημερίες σε αγροτικό. Πόσες?


AdelfiTouEleous

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση! Πόσες είναι οι βάσει νόμου υποχρεωτικές εφημερίες σαν αγροτικός? Όχι αυτές που δύναται να κάνει κάποιος και να τις πληρωθεί, αλλά αυτές που αν αρνηθεί να κάνει θα έχει πρόβλημα. Π.χ. για τους ειδικευόμενους είναι οι 4, για εμάς πόσες? Αν ξέρει κάποιος θα του ήμουν υπόχρεη..

Thanks!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι 7 η εφημεριες βρε λαμογιο και αμα δεν μπορουσες να τις κανεις γιατι πηγες αγροτικος?

να δωσεις την παραιτηση σου αυριο κιολας λαμογιο α λαμογιο.

ακου ποσες ειναι υποχρεωτικες.

ολες ρε και η 7 χωστη ε χωστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσες είναι οι βάσει νόμου υποχρεωτικές εφημερίες σαν αγροτικός? Όχι αυτές που δύναται να κάνει κάποιος και να τις πληρωθεί, αλλά αυτές που αν αρνηθεί να κάνει θα έχει πρόβλημα. Π.χ. για τους ειδικευόμενους είναι οι 4, για εμάς πόσες?

υποχρεωτικες ειναι οσες χρειαζονται για να βγει το προγραμμα. τοσο απλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πρώτον ο τόνος με τον οποίο απαντάτε δείχνει και το επίπεδο σας κύριοι συνάδελφοι. Αν ήμουν λαμόγιο προφανώς και δε θα χρειαζόταν να ζητήσω τη βοήθεια των "συναδέλφων" μου, αν καταλαβαίνετε τί εννοώ. Δεύτερον ο λόγος για τον οποίο σας ρωτώ είναι διότι δεδομένου του ενδεχόμενου να είναι απλήρωτες οι όποιες εφημερίες μου (λόγω επιπλέον ελέγχου και του "πλαφόν" που απ' ό,τι ακούγεται θα θεσπιστεί πλέον και θα φτάνει το αστρονομικό ποσόν των 350e) αρνούμαι να δουλέψω αμισθί. Γιατί? Διότι αν όλοι μας ξυπνάγαμε μια φορά και αντιδρούσαμε στα όσα μας επιβάλλουν υποβαθμίζοντας μας ως άτομα και ως κλάδο, τότε ίσως να καταφέρναμε να κατωχυρώσουμε και τα δικαιώματα μας. Ίσως έτσι να εφημέρευαν και οι ειδικοί (και όχι, δεν νοείται εφημερία το ζάπινγκ και τα τσιπουράκια στην τοπική ταβέρνα), ή έστω ίσως να ήμασταν σίγουροι ότι δουλεύουμε μεν (ή μας δουλεύουν, απορώ..), αλλά πληρωνόμαστε κιόλας. Τόσο, μα τόσο απλά. Και πάλι σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Και μην ξεχνιόμαστε.. Όνειρα γλυκά, αγαπητοί..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πρώτον ο τόνος με τον οποίο απαντάτε δείχνει και το επίπεδο σας κύριοι συνάδελφοι.

συναδελφισσα τόνο εχει η φωνή. το κειμενο εχει ύφος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξει, ισως ακουστηκε προκλητική η ερώτηση, αλλά και εμείς όλοι οι "αναμαρτητοι" σπευσαμε να πετροβολήσουμε... εχουν γραφτει και πολύ χειρότερα εδω μέσα... και στο κατω κάτω απαντηση είναι και η "μη απαντηση"..τεσπα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

πολλοι ηθικολογοι εδω μεσα ρε παιδι μου..ρε iceman δεν ξερω που εκανες αγροτικο αλλα αν σε εβαζαν να κανεις 10 και 11 εφημεριες αμισθος και ταυτοχρονα να τρεχεις σε 10 χωρια με δικα σου εξοδα θα το εκανες δλδ??εαν εισαι διαθεσιμος ελα να καλυψεις τσαμπα καμια δικια μας..

και δεν καταλαβαινω γιατι οταν καποιος ρωταει τα δικαιωματα του φαινεται τοσο ασχημο..

χωστες ειναι αυτοι οι "συναδερφοι" που χωνουν υφισταμενους οπως τους αγροτικους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@nickal, δεν εχεις καταλαβει οτι τα δικαωματα μας εξανεμιζονται;

Σε λιγο δε θα εχεις δικαωματα.

Θα εισαι ο Greek που θα δουλευει χωρις χρηματα. Θα εισαι το πειραμα των ευρωΠΕΩΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με για αυτο τα γραφω τα παραπανω επειδη το εχω καταλαβει και το ζω οταν καποιος ζηταει ενα δικαιωμα του

τουλαχιστον απο συναδερφο να γινετε αντιληπτο και αποδεκτο αφου κανεις αλλος δεν νοιαζεται για αυτα

και καλο ειναι να διεκδικουμε οτι μπορουμε μπας και παρουμε εστω το 1/10 απο αυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοι ηθικολογοι εδω μεσα ρε παιδι μου..ρε iceman δεν ξερω που εκανες αγροτικο αλλα αν σε εβαζαν να κανεις 10 και 11 εφημεριες αμισθος και ταυτοχρονα να τρεχεις σε 10 χωρια με δικα σου εξοδα θα το εκανες δλδ??εαν εισαι διαθεσιμος ελα να καλυψεις τσαμπα καμια δικια μας..

εχω κανει και 13 εφημεριες το μηνα στο αγροτικο μου (απο τις οποιες οι τρεις στην παθολογικη του νοσοκομειου)οποτε αστο

η αληθεια ειναι πως τοτε τις πληρωνομασταν ολες, οποτε δεν γκρινιαζα.

πλεον λογω ειδικοτητας δεν ειμαι διαθεσιμος αν και θα το θελα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πρώτον ο τόνος με τον οποίο απαντάτε δείχνει και το επίπεδο σας κύριοι συνάδελφοι. Αν ήμουν λαμόγιο προφανώς και δε θα χρειαζόταν να ζητήσω τη βοήθεια των "συναδέλφων" μου, αν καταλαβαίνετε τί εννοώ. Δεύτερον ο λόγος για τον οποίο σας ρωτώ είναι διότι δεδομένου του ενδεχόμενου να είναι απλήρωτες οι όποιες εφημερίες μου (λόγω επιπλέον ελέγχου και του "πλαφόν" που απ' ό,τι ακούγεται θα θεσπιστεί πλέον και θα φτάνει το αστρονομικό ποσόν των 350e) αρνούμαι να δουλέψω αμισθί. Γιατί? Διότι αν όλοι μας ξυπνάγαμε μια φορά και αντιδρούσαμε στα όσα μας επιβάλλουν υποβαθμίζοντας μας ως άτομα και ως κλάδο, τότε ίσως να καταφέρναμε να κατωχυρώσουμε και τα δικαιώματα μας. Ίσως έτσι να εφημέρευαν και οι ειδικοί (και όχι, δεν νοείται εφημερία το ζάπινγκ και τα τσιπουράκια στην τοπική ταβέρνα), ή έστω ίσως να ήμασταν σίγουροι ότι δουλεύουμε μεν (ή μας δουλεύουν, απορώ..), αλλά πληρωνόμαστε κιόλας. Τόσο, μα τόσο απλά. Και πάλι σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Και μην ξεχνιόμαστε.. Όνειρα γλυκά, αγαπητοί..

Συμφωνώ απόλυτα, με τη μόνη διαφορά ότι αυτό ισχύει για όλους τους εργαζόμενους, και όχι μόνο τους γιατρούς (δεν ξέρω αν υπονοείς μόνο για τους γιατρούς, πάντως για να ξεκαθαρίσω την άποψή μου)

Η υποστελέχωση και η τρομακτικά επιδεινούμενη κατάσταση στον χώρο της δημόσιας υγείας και φυσικά και ο εξευτελισμός της εργασίας (βλ. απλήρωτες εφημερίες, μισθοί αναξιοπρέπειας) θα λύνονταν με συντονισμένη απεργία (τουλάχιστον σίγουρα παλαιότερα. πλέον μάλλον θα χρειαστούν κι άλλα). Πάντως σίγουρα δε λύνονται με το να δεχεσαι μουγγός τα πάντα

Και εφόσον ακόμη δεν φαίνεται ιδιαίτερη θέρμη ως προς αυτά από τους λοιπούς συναδέλφους, ο καθείς αναγκάζεται ατομικά να αυτο-προστατευθεί

Πολύ καλά θα κάνει ο συνάδελφος. Το πρόβλημα είστε/είναι οι μουγγοί και απαθείς. Οσο καθομαστε ολοι ετσι, τοσο θα χειροτερευει η κατασταση τοσο για τους εργαζομενους όσο και για τους ασθενείς.

(και καθίστε να μην εχετε μπουκαλάκια αιμοληψίας μέσα σε ιστορικά νοσοκομεία της χώρας...και καθίστε να κάνετε νέο σύστημα εφημερίας στο ΕΣΥ "τομέα"...και καθίστε να έχετε τον παντοκράτορα από πάνω σας...και καθίστε να νοσηλεύετε ασθενείς σε 10 χιλιάδες κλίνες μείον λόγω διάθεσης σε ιδιωτικές κλινικές και να λέτε στους συνοδούς πως δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκλινο ή μονόκλινο γιατί τώρα-και με το νόμο, πέρα από το φακελάκι- είναι διαθέσιμα γι αυτούς που εχουν το χρημα...και καθίστε να δίνετε μεθαδόνη στους εξαρτημένους που φύγαν από τον οκανα)

Αρκετά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοι ηθικολογοι εδω μεσα ρε παιδι μου..ρε iceman δεν ξερω που εκανες αγροτικο αλλα αν σε εβαζαν να κανεις 10 και 11 εφημεριες αμισθος και ταυτοχρονα να τρεχεις σε 10 χωρια με δικα σου εξοδα θα το εκανες δλδ??εαν εισαι διαθεσιμος ελα να καλυψεις τσαμπα καμια δικια μας..

εχω κανει και 13 εφημεριες το μηνα στο αγροτικο μου (απο τις οποιες οι τρεις στην παθολογικη του νοσοκομειου)οποτε αστο

η αληθεια ειναι πως τοτε τις πληρωνομασταν ολες, οποτε δεν γκρινιαζα.

πλεον λογω ειδικοτητας δεν ειμαι διαθεσιμος αν και θα το θελα.

Καλα στην παθολογικη μπορει να κανουμε και τις 7 δεν ειναι αυτο το θεμα..το πες και μονος ποια ειναι η ουσια οτι εσυ τις πληρωνωσουν

το θεμα ειναι μη δουλευει κανεις σαν χαμαλης τσαμπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

τελικα οι εφημεριεσ οι υποχρεωτικεσ ειναι 7 ετσι????αν θελουμε κανουμε παραπανω..ετσι δεν ειναι??οι παραπανω βεβαια δεν πληρωνονται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδια επαναφερω τη συζητηση γιατι θελω τη βοηθεια σας. μ εβαλαν 8 εφημεριες αυτο το μηνα με 3 αργιες. τι μπορω να κανω να διεκδικησω τισ 7.μπορω να αρνηθω?? ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια επαναφερω τη συζητηση γιατι θελω τη βοηθεια σας. μ εβαλαν 8 εφημεριες αυτο το μηνα με 3 αργιες. τι μπορω να κανω να διεκδικησω τισ 7.μπορω να αρνηθω?? ?

Καλα σε χωσανε και εσενα κοινως. :) Να πας να βρεις το διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας και να του πεις οτι θα κανεις οσες προβλεπονται απο το νομο,κοινως 7.

Μηπως αυτος θα κανει παραπανω απληρωτος??????Δε νομιζω.

Ασε που κανοντας 3 αργιες θα πληρωθεις για λιγοτερο απο οσο δουλεψεις.

Με 410 ευρω φιλε μου για τις εφημεριες δεν αξιζει να δουλευεις και τσαμπα για αυτο το κρατος emeleos

ΥΓ Αραγε σε λιγους μηνες θα μας θεωρουν λεφταδες αν οι εφημεριες μας ειναι οσο ο βασικος μισθος στην Ελλαδα emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα ναι ....ασε που ειμαι στο πρωτο μηνα και ενω θα επρεπε να εφημερευω στο νοσοκομειο με στελνουν στο κεντρο υγειασ..παντωσ νομικα ειμαστε οκ ετσι???????7 πρεπει να κανουμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια επαναφερω τη συζητηση γιατι θελω τη βοηθεια σας. μ εβαλαν 8 εφημεριες αυτο το μηνα με 3 αργιες. τι μπορω να κανω να διεκδικησω τισ 7.μπορω να αρνηθω?? ?

Τίποτα!

Μόνο να πάρεις αναρρωτική τη μία μέρα αλλά θα την υπηρετήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα πωσ τιποτα. αφου οι συναδελφοι λενε πωσ μπορω να αρνηθω. δν λεει ο νομοσ 7????????τελικα τι ισχυει? ποιοσ ξερει σιγουρα?γιατι θελω να ξερω πωσ θα κινηθω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.