Jump to content

απόκτηση ειδικότητας χωρίς εφημερίες


foteinic

Recommended Posts

καλημέρα!έχω την εξής απορία και όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...έχω τρία παιδια και το πιο μικρό ειναι 6 μηνών..έχω το δικαίωμα να μην κάνω εφημερίες στην ειδικότητα μου..απ'ο την 'αλλη λένε πως χωρίς εφημερίες δεν παίρνεις ειδικότητα...η ειδικότητά μου αποτελειτε απο 2 μέρη και τώρα κάνω το πρώτο κομμάτι που διαρκει 6 μήνες...έκανα 4 εφημερίες αυτόν τον μήνα...τελειώνω τον ιανουάριο...αν δεν κάνω αλλες εφημεριες τι γινεται?θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μας περιγραφεις με την πιο ακριβη λεπτομερεια την οικογενειακη σου κατασταση (6 μηνων, να σου ζησουν και τα τρια) αλλα το θεωρεις περιττο να μας πεις τι ειδικοτητα κανεις! Τι φοβαστε ρε και δε δινετε μια παραπανω πληροφορια, μπας και παρετε οσο ειναι δυνατο μια ακριβεστερη και ορθοτερη απαντηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι στο κομμάτι της χειρουργικής δηλαδή .... Και για ποιον λόγο ακριβώς πρέπει να επωμιστούν τις εφημερίες σου οι υπόλοιποι ειδικευόμενοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγα τα ωα...στο κλινικ που ειμαι εγω,μια μανταμ εξαιρειται των εφημεριων επειδη εχει μωρο στο σπιτι...βεβαια το ρεπορταζ λεει οτι οσο ηταν εγκυος επισης εξαιρουνταν απο τις εφημεριες ...ομως εγραφε ΣΙΩΠΗΛΑ εφημεριες σε αλλο τμημα....αααα μια μικρη υποσημειωση..τυχαινει να ειναι κορη μεγαλοεπιμελητη στο μικρο αυτο νομαρχιακο νοσοκομειο....τςτςτςτς...μα γινονται τετοια βρε παιδι μου....αααααααα και την ιδια στιγμη αλλη ειδικευομενη με επισης βρεφος εφημερευει αλλα κανει λιγοτερες απο 4 εφημεριες..τουλαχιστον κανει καποιες λιγες εφημεριες(2)...οποτε σε αυτο το χωρα ολα γινονται μανα μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγα τα ωα...στο κλινικ που ειμαι εγω,μια μανταμ εξαιρειται των εφημεριων επειδη εχει μωρο στο σπιτι...βεβαια το ρεπορταζ λεει οτι οσο ηταν εγκυος επισης εξαιρουνταν απο τις εφημεριες ...ομως εγραφε ΣΙΩΠΗΛΑ εφημεριες σε αλλο τμημα....αααα μια μικρη υποσημειωση..τυχαινει να ειναι κορη μεγαλοεπιμελητη στο μικρο αυτο νομαρχιακο νοσοκομειο....τςτςτςτς...μα γινονται τετοια βρε παιδι μου....αααααααα και την ιδια στιγμη αλλη ειδικευομενη με επισης βρεφος εφημερευει αλλα κανει λιγοτερες απο 4 εφημεριες..τουλαχιστον κανει καποιες λιγες εφημεριες(2)...οποτε σε αυτο το χωρα ολα γινονται μανα μου...

ρε παιδιά, τελικά επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται να μην κάνεις εφημερίες σε κάποιες ειδικότητες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πάντων , μπορείς να συζητήσεις το θέμα με τον διευθυντή της κλινικής σου.... Αν ο αριθμός των ειδικευομένων μπορεί να βγάλει τις εφημερίες του μήνα και αν αυτός το επιτρέπει (ο οποίος σου δίνει και το χαρτί , ότι εκπλήρωσες με επιτυχία το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας ) τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ xnouts για την απαντηση!!!απλα να σε ενημερώσω οτι οι συναδελφοι μου ειναι οκ με αυτό..καταλαβαίνουν...σε ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ xnouts για την απαντηση!!!απλα να σε ενημερώσω οτι οι συναδελφοι μου ειναι οκ με αυτό..καταλαβαίνουν...σε ευχαριστω και παλι!

Το αν έκανες εφημερίες η όχι άλλωστε δεν φαίνεται πουθενά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And how exactly both of you are supposed to be trained?

Lets put it differently, since I am speaking to 2 mothers.

Would any of you want to have a gynaecologist deliver your baby knowing that he/she never did on calls in his/her life?

I know the answer and obviously you both don't care....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And how exactly both of you are supposed to be trained?

Lets put it differently, since I am speaking to 2 mothers.

Would any of you want to have a gynaecologist deliver your baby knowing that he/she never did on calls in his/her life?

I know the answer and obviously you both don't care....

Εγώ θα στα γράψω στα Ελληνικά μια και δουλεύω για το ΕΣΥ 5 χρόνια (που μιλάμε Ελληνικά ακόμα)...

Δεν διεκδίκησα ποτέ λιγότερες εφημερίες από ότι μου αντιστοιχούν .

Απεναντίας την εποχή του "πλαφόν" έκανα μέχρι ΔΈΚΑ τον μήνα.

Ήταν εκείνη η εποχή που για αντίστοιχη περίπτωση με την συνάδελφο , ο διευθυντής συμφώνησε να μην κάνει εφημερίες και τις κάναμε οι υπόλοιπου...

Όπως καταλαβαίνεις έχω μια ευαισθησία πάνω στο θέμα αλλά προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος , μια και από ότι φαίνεται οι διευθυντές του ΕΣΥ αναλαμβάνουν και τον οικογενειακό προγραμματισμό ορισμένων συναδέλφων.

Φυσικά βεβαίως πιστεύω ότι , ειδικότητα χωρίς εφημερίες είναι μισή ειδικότητα.Εκτός, και αν πιστεύει κανείς οτι ,μην έχοντας αναλάβει ποτέ πρωτοβουλίες ή λάβει αποφάσεις κατα την διάρκεια της ειδίκευσής του , ξαφνικά και ως δια μαγείας θα είναι σε θέση να το κάνει αυτό σαν ειδικός ...

Στο κάτω κάτω της γραφής όμως το τί εκπαίδευση θέλει να λάβει ο καθένας και τι προτεραιότητες έχει ειναι δική του απόφαση. Ελεγκτικοί μηχανισμοί υπάρχουν , ας λειτουργήσουν σωστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι η νομοθεσια απαιτει 4 εφημεριες μηνιαιως για να παρεις ειδικοτητα. Βεβαια ξερω συναδελφισσες που επι ενα χρονο δεν εκαναν εφημεριες λογω μητροτητας, αλλα στο εν λογω τμημα υπηρχε πληθωρα ειδικευομενων και δε δημιουργηθηκε προβλημα (το αντιθετο μαλιστα, μια μισθοδοσια λιγοτερη). Νομιζω οτι αν οι συναδελφοι σου και ο διευθυντης δεν εχουν προβλημα, τοτε ουτε κι εσυ θα εχεις (αρκει να ειναι για το συγκεκριμενο διαστημα και οχι για ολη την ειδικοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος δε λέει ότι πρέπει να κάνεις 4 εφημερίες. Προβλέπει συμμετοχή στις δραστηριότητες της κλινικής (και στο πρόγραμμα εφημεριών). Ποια θα είναι αυτή, επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειρουργικη, μαιευτικη γυναικολογια και αλλες μαχιμες ειδικοτητες ειναι αυτονοητο οτι χωρις εφημεριες δε γινεται ουτε γι' αστειο. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Καμια κυτταρολογια, παθολογοανατομια, κοινωνικη ιατρικη κτλ ενταξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανεύθυνοι, επικίνδυνοι, απαίδευτοι, διεφθαρμένοι, ελληνάρες...

Ήρθε η ώρα σας.

Ζήτω η Τρόικα!

Υ.Γ.

Δεν θα κλάψω καθόλου αν απολυθείτε και δεν διοριστείτε ποτέ σε Δημόσιο Νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And how exactly both of you are supposed to be trained?

Lets put it differently, since I am speaking to 2 mothers.

Would any of you want to have a gynaecologist deliver your baby knowing that he/she never did on calls in his/her life?

I know the answer and obviously you both don't care....

Εγώ θα στα γράψω στα Ελληνικά μια και δουλεύω για το ΕΣΥ 5 χρόνια (που μιλάμε Ελληνικά ακόμα)...

Δεν διεκδίκησα ποτέ λιγότερες εφημερίες από ότι μου αντιστοιχούν .

Απεναντίας την εποχή του "πλαφόν" έκανα μέχρι ΔΈΚΑ τον μήνα.

Ήταν εκείνη η εποχή που για αντίστοιχη περίπτωση με την συνάδελφο , ο διευθυντής συμφώνησε να μην κάνει εφημερίες και τις κάναμε οι υπόλοιπου...

Όπως καταλαβαίνεις έχω μια ευαισθησία πάνω στο θέμα αλλά προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος , μια και από ότι φαίνεται οι διευθυντές του ΕΣΥ αναλαμβάνουν και τον οικογενειακό προγραμματισμό ορισμένων συναδέλφων.

Φυσικά βεβαίως πιστεύω ότι , ειδικότητα χωρίς εφημερίες είναι μισή ειδικότητα.Εκτός, και αν πιστεύει κανείς οτι ,μην έχοντας αναλάβει ποτέ πρωτοβουλίες ή λάβει αποφάσεις κατα την διάρκεια της ειδίκευσής του , ξαφνικά και ως δια μαγείας θα είναι σε θέση να το κάνει αυτό σαν ειδικός ...

Στο κάτω κάτω της γραφής όμως το τί εκπαίδευση θέλει να λάβει ο καθένας και τι προτεραιότητες έχει ειναι δική του απόφαση. Ελεγκτικοί μηχανισμοί υπάρχουν , ας λειτουργήσουν σωστα.

Are you annoyed by the fact that I am working in an English hospital with no Greek on keyboard so I have to write in English?

No I completely disagree. No on calls means poor experience and at the end of the day means BAD practice.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No on calls means pure experience and at the end of the day means BAD practice.

Ατάκα!

Θα συμφωνούσα αν έλεγε 'poor experience' :lol:

#

this is what happens when you try to answer being furious about the topic itself and very tired.

After all Im well known around here for my stupid mistakes! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.