Jump to content

<Δεν μπορώ ΟΥΤΕ να εγκαταστήσω ΟΥΤΕ να απεγκαταστήσω το Nero…!!>


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά..!!

Λοιπόν, συνοπτικά, συμβαίνει το εξής…

Πριν από λίγο καιρό, είχα κάνει download από έγκυρο site (Cnet.Download.com)

το Nero 8 Trial Version.

Κάτι έγινε, και επειδή δεν είχα τότε χρόνο για να το ψάξω,

τελικά δεν μου εγκαταστάθηκε σωστά…

Τώρα, προσπαθώντας να το απεγκαταστήσω,

μού βγάζει «Βάση Δεδομένων Shellmanager κατεστραμμένη ή λείπει»,

και ως εκ τούτου => Failed uninstallation…

Προσπαθώντας επίσης, να κάνω εγκατάσταση άλλων εκδόσεων Nero,

αρχικά προχωράνε κανονικά,

και μετά : Error cannot open input file

Θα μπορούσα να κάνω κάτι..??

Σίγουρα, πέρα από γενικό Format…

Σας ευχαριστώ πραγματικά για το χρόνο σας και την όποια σκέψη σας..!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απεγκατάσταση δε γίνεται ούτε από τον πίνακα ελέγχου;

Αν έχεις windows XP, πάτα "έναρξη" και στη δεξιά στήλη γράφει "Εκτέλεση". Εκεί γράψε %appdata% και ΟΚ. Θα σε βγάλει σε ένα φάκελο και προσπάθησε να διαγράψεις από εκεί το φάκελο που αντιστοιχεί στο Nero.

Δεν είμαι σίγουρη αν θα δουλέψει αυτό, αλλά give it a try. Επίσης, το χρησιμοποιώ για να διαγράψω κυρίως saves παιχνιδιών κι όχι προγράμματα, μα δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα προγράμματα έχουν πολλά αρχεία στη registry των Windows. Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά δεν θα έχει κάνει απεγκατάσταση. Αντίθετα θα του μείνουν μέσα πολλά αρχεία που θα καταλαμβάνουν χώρο στο δίσκο. Μπορεί να προσπαθήσει να ξαναεγκαταστήσει την ίδια έκδοση του Nero και να δοκιμάσει ξανά την απεγκατάσταση. Δεν ξέρω μήπως το πρόβλημα δημιουργήθηκε και από τυχόν ρυθμίσεις του firewall. Αλλιώς μπορεί να δοκιμάσει ένα σημείο επαναφοράς κάποιας ημερομηνίας πριν την εγκατάσταση του Nero, έτσι όμως μπορεί να χάσει και άλλα προγράμματα ή ρυθμίσεις που έγιναν μετά από εκείνη την ημερομηνία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα προγράμματα έχουν πολλά αρχεία στη registry των Windows. Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά δεν θα έχει κάνει απεγκατάσταση. Αντίθετα θα του μείνουν μέσα πολλά αρχεία που θα καταλαμβάνουν χώρο στο δίσκο. Μπορεί να προσπαθήσει να ξαναεγκαταστήσει την ίδια έκδοση του Nero και να δοκιμάσει ξανά την απεγκατάσταση. Δεν ξέρω μήπως το πρόβλημα δημιουργήθηκε και από τυχόν ρυθμίσεις του firewall. Αλλιώς μπορεί να δοκιμάσει ένα σημείο επαναφοράς κάποιας ημερομηνίας πριν την εγκατάσταση του Nero, έτσι όμως μπορεί να χάσει και άλλα προγράμματα ή ρυθμίσεις που έγιναν μετά από εκείνη την ημερομηνία.

cc cleaner .exe και ελυσες το θεμα

http://www.piriform.com/CCLEANER

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως αν και εμένα δε με έχει βοηθήσει πολύ σε ανάλογη περίπτωση. Παλιά είχα ένα πρόγραμμα, του οποίου όμως το όνομα δε θυμάμαι, που ουσιαστικά "έβγαζε" φωτογραφία του σκληρού δίσκου πριν την εγκατάσταση ενός προγράμματος, οπότε στην απεγκατάσταση μπορούσε να αφαιρέσει τα πάντα. Αν το θυμηθώ θα κάνω edit...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

cannot open input file

Αν αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να διαβάσει το installation αρχείο για σκάναρε τους σκληρούς και τις μνήμες σου

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,

εννοείται όλους όσους βρήκατε χρόνο και διάθεση να μου προτείνετε κάποιες λύσεις..!! :rolleyes:

Πρέπει να πώ οτι, δημοσιεύοντας το θέμα αυτό, και σε άλλα sites,

μού έδωσαν την ιδέα του Nero Cleaning Tool by original Nero's site..

Ένα πραγματικά φοβερό εργαλειάκι, που "εκριζώνεις" οποιοδήποτε file της εφαρμογής Nero που υπάρχει στον υπολογιστή σου..!!

Παρόλα αυτά,

και παρά το οτι έκανα ένα Complete (και όχι γρήγορο) Scanning του υπολογιστή,

αυτή η φράση "Error cannot open input file",

"στοιχειώνει" την οθόνη οποιασδήποτε εφαρμογής Nero που θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω...

'ντάξει, δεν το πολυψάχνω άλλο..βρήκα ένα απλούστερο προγραμματάκι

(Burn CD/DVD Fliperac),

με το οποίο, φαντάζομαι, θα κάνω άνετα, τα τελείως χρηστικά..!!

Πάντως, η εγκατάστασή του έγινε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα...

Ίσως, ακριβώς γιατί, ΔΕΝ περιείχε the term "Nero" στην ονομασία του..?? :anavwfwties::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.