Jump to content

Χάνεις τη σειρά σου ή διαγράφεσαι οριστικά ??


anasMZ

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι..?? emblush emblush

Είσαι σε αναμονή για το Ειδικό μέρος..

Έρχεται ο διορισμός, αλλά επειδή βρίσκεσαι στην τελική ευθεία της προετοιμασίας σου για ενδεχόμενη μετανάστευση,

δεν δίνεις σημεία ζωής...

Μετά, τί γίνεται??

Σε διαγράφει η Νομαρχία, οριστικά, από τη Λίστα Αναμονής,

ή μπορείς να "εμφανιστείς", δηλώνοντας αλλαγή διεύθυνσης ή ό,τι άλλο,

και να μπείς εμβόλιμα, όταν ανοίξει η επόμενη θέση..??

Υ.Γ. Πριν, ενδεχομένως, με ξεκαντηλιάσετε,

να σας πώ οτι, πραγματικά έψαξα στην Ενότητα "Ειδικότητα στην Ελλάδα", αλλά, μάλλον δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο... :blink:emconfused:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να πάρεις ανάκληση διορισμού από 6 μήνες έως 3 χρόνια, παραμένοντας στην κορυφή της λίστας, για λόγους σπουδών ή ειδικότητας στο εξωτερικό (εννοείται θα έχεις ξεκινήσει και το εκεί νοσοκομείο θα πρέπει να σου δώσει ένα πιστοποιητικό ότι κάνεις ειδικότητα), εάν είσαι σε άγονο αγροτικό, για λόγους υγείας, νομίζω και λόγω στρατιωτικής θητείας. ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι. Από τη στιγμή που θα πάρεις την ανάκληση δεν μπορείς να τη διακόψεις ενδιάμεσα και πρέπει να παρέλθει ο χρόνος που έχεις ζητήσει. Ανάκληση μπορείς να ζητήσεις όσες φορές θέλεις. Από τη στιγμή που θα λήξει η ανάκληση σου διορίζεσαι στη θέση του πρώτου ειδικευόμενου που αποχωρεί (από το σπίτι του big brother, πλακίτσα :splaaaats: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. Πριν, ενδεχομένως, με ξεκαντηλιάσετε,

να σας πώ οτι, πραγματικά έψαξα στην Ενότητα "Ειδικότητα στην Ελλάδα", αλλά, μάλλον δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο... :blink:emconfused:rolleyes:

Πέντε ποστ πιο κάτω από το δικό σου...

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=33070

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ πολύ..!!

Παρόλα αυτά, αν ΔΕΝ έχεις ήδη ξεκινήσει ειδικότητα έξω, και, χρειάζεσαι 1χρόνο++, για να ολοκληρώσεις μια προετοιμασία τύπου USMLE για παράδειγμα..

Τί κάνεις??

Ζητάς διαδοχικές 6μηνιαίες Ανακλήσεις Διορισμού λόγω διαδοχικών Νοσηλειών σε Ψ/Χ Κλινική..?? :splaaaats:

Ακούγεται "κουφό" αυτό που ρωτάω (...), όμως έχει μια βάση αλήθειας..!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:rolleyes: :rolleyes:

Πράγματι, το είχα διαβάσει αυτό το post..

Αλλά, αφορά μη-αποδοχή Διορισμού για Μερικό κομμάτι του Ειδικού μέρους...

Εγώ αναφέρομαι στο Πλήρες (τελεσίδικο..) κομμάτι του Ειδικού μέρους..!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ανάκληση λόγω ειδικότητας στο εξωτερικό, δίνουν μέχρι την ημέρα που γράφει το πιστοποιητικό που σου δίνει το πανεπιστήμιο του εξωτερικού ότι τελειώνει το συμβόλαιό σου. Δεν μπορείς να ζητήσεις όσα χρόνια θέλεις

2. Αν δεν κάνω λάθος, μόνο μια φορά μπορείς να πάρεις ανάκληση και όχι όσες φορές θες

3. http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=28200&st=20

Αν δεν θες να πας, χωρίς κάποια δικαιολογία στρατό-άγονο-σπουδές-ειδικότητα, διαγράφεσαι. Καλό είναι να ρωτήσεις και στο υπουργείο-νομαρχία. Ή βάζεις τα χαρτιά σου σε μια θέση που θα ανοίξει αργότερα (πάντα χάνοντας την παρούσα θέση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη, αλλά είμαι ο μόνος που αυτήν την ερώτηση τη βλέπω ανήθική και ουσιαστικά ο συνάδελφος ρωτάει πως να παρανομήσει?

Η μάλλον ρωτάει πιο είναι το καλύτερο ψέμα για να πει.

Και οι υπόλοιποι απαντάτε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη, αλλά είμαι ο μόνος που αυτήν την ερώτηση τη βλέπω ανήθική και ουσιαστικά ο συνάδελφος ρωτάει πως να παρανομήσει?

Η μάλλον ρωτάει πιο είναι το καλύτερο ψέμα για να πει.

Και οι υπόλοιποι απαντάτε!!

Μάλιστα...

Πριν λοιπόν, ακονίσεις τη ρομφαία σου, και ξεκινήσεις τη Σταυροφορία για να διασπαθίσεις τα "ξερά χόρτα",

αυτό που ρωτάω, είναι έναν λογικό και νόμιμο τρόπο,

προκειμένου να έχω μια παράταση χρόνου πριν (ενδεχομένως..) διοριστώ στο Ειδικό μέρος..

Νομίζω ΔΕΝ είναι ΟΥΤΕ παράλογη, ΟΥΤΕ ανήθικη η δυνατότητα της εναλλακτικής..

Δηλαδή,

αφενός γιατί να πάνε χαμένα τα 3++ χρόνια αναμονής για το Ειδικό μέρος,

και αφετέρου, γιατί να μην προσπαθήσεις για κάτι καλό που μάλλον (ίσως..) προέκυψε για έξω..??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή προχωράει με αποφάσεις. Αν πιστεύεις ότι αυτό στο εξωτερικό είναι ευκαιρία ζωής, που δεν θα ξαναπαρουσιαστεί, πρέπει να δεχθείς την (μερική) απώλεια στην Ελλάδα (να βάλεις τα χαρτιά σου αλλού). Αλλά μπορεί στο υπουργείο/νομαρχία να σου βρουν μια ενδιάμεση λύση. Και το ΕΣΥ, είναι "εταιρεία", δεν μπορεί να σου κάνει τα χατήρια, αν δεν θες να πας, να το ξανασκεφτείς, να κανονίσεις ανειλημμένες υποχρεώσεις.

Ήδη η ανάκληση (και εγώ έχω κάνει) είναι μια παραχώρηση, που σε καμία άλλη χώρα/σύστημα υγείας/νοσοκομείο δεν πρόκειται να σου δώσουν. Δεν έχει λογική, να σου προσφέρουν διορισμό, κι εσύ να λες "ναιιιι δεν μπορώ τώρα, να το κανονίσουμε σε 3 χρονάκια;" πουθενά στον κόσμο. Η αλήθεια να λέγεται.

Ευτυχώς για εμάς τους θνητούς, κάποιο βασιλικό τέκνο ήθελε να έχει και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη και θεσμοθέτησαν την ανάκληση, για να το εκμεταλλευόμαστε κι εμείς. Το κακό είναι ότι το ήθελε μόνο για 3 χρόνια :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Αν δεν κάνω λάθος, μόνο μια φορά μπορείς να πάρεις ανάκληση και όχι όσες φορές θες

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι σίγουρος για αυτό, πάντως ξέρω συνάδελφο που έχει πάρει επανειλημμένα ανακλήσεις για τον ίδιο λόγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να πάρεις ανάκληση διορισμού από 6 μήνες έως 3 χρόνια, παραμένοντας στην κορυφή της λίστας, για λόγους σπουδών ή ειδικότητας στο εξωτερικό (εννοείται θα έχεις ξεκινήσει και το εκεί νοσοκομείο θα πρέπει να σου δώσει ένα πιστοποιητικό ότι κάνεις ειδικότητα), εάν είσαι σε άγονο αγροτικό, για λόγους υγείας, νομίζω και λόγω στρατιωτικής θητείας. ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι. Από τη στιγμή που θα πάρεις την ανάκληση δεν μπορείς να τη διακόψεις ενδιάμεσα και πρέπει να παρέλθει ο χρόνος που έχεις ζητήσει. Ανάκληση μπορείς να ζητήσεις όσες φορές θέλεις. Από τη στιγμή που θα λήξει η ανάκληση σου διορίζεσαι στη θέση του πρώτου ειδικευόμενου που αποχωρεί (από το σπίτι του big brother, πλακίτσα :splaaaats: )

Σ'ευχαριστώ πολύ..!!

Παρόλα αυτά, αν ΔΕΝ έχεις ήδη ξεκινήσει ειδικότητα έξω, και, χρειάζεσαι 1χρόνο++, για να ολοκληρώσεις μια προετοιμασία τύπου USMLE για παράδειγμα..

Τί κάνεις??

Ζητάς διαδοχικές 6μηνιαίες Ανακλήσεις Διορισμού λόγω διαδοχικών Νοσηλειών σε Ψ/Χ Κλινική..?? :splaaaats:

Ακούγεται "κουφό" αυτό που ρωτάω (...), όμως έχει μια βάση αλήθειας..!!

Όχι, μεγάλε/η θα την ακονίσω. Γιατί όχι μόνο ρωτάς αν σε καλύπτει ένα τρελόχαρτο, μετά μας λες ότι είσαι είναι και ηθικό.

Λυπάμαι αλλά όχι.

Είναι ανήθικο και αφού είχες το θράσος να ρωτήσεις, θα εισπράξεις και τη κριτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς, ευχαριστώ πάρα πολύ τα μέλη που μου απάντησαν αρκετά διαφωτιστικά..!!

Αυτό που αναφέρει ο albou, νομίζω οτι είναι τουλάχιστον άδικο...

Δεν πρόκειται για "τρελόχαρτο" προκειμένου να διεκπεραιωθεί κάποια παράνομη και "ανήθικη" ενέργεια...

Κάτι τέτοιο θα θύμιζε, Ι5 (λόγω Θυρεοειδοπάθειας κλπ), που πήραν αρκετοί VIP προκειμένου να μην πάνε φαντάροι...

Εγώ αυτό που θέλησα να ρωτήσω είναι,

έναν τρόπο νόμιμο, προκειμένου, να έχω μια λογική πίστωση χρόνου,

έτσι ώστε να μην πετάξω τα όσο χρόνια περιμένω, στοιβαγμένος σε μια Λίστα Αναμονής (όπως όλοι μας..),

χωρίς όμως να απορρίψω, εκ προοιμίου, και μια ευκαιρία (ίσως..) που προέκυψε από έξω...

Σας ευχαριστώ πολύ,

Καλό Σ-Κ σε όλους :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανω την ερωτηση εδω για να μην ανοιγω νεο ποστ....ειδα οτι στη λιστα αναμονης στη νομαρχια θεσσαλονικης οι δυο πρωτοι δεν υπαρχουν και απο τισ συμβασεισ που κοιταξα στο νοσοκομειο ειδα οτι δεν εχουν ποαρουσιαστει.η ερωτηση μου ειναι αν εχουν παρει ανακληση διορισμου τα ονοματα τουσ θα υπηρχαν στη λιστα νομαρχιας η οχι???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρολαυτά όμως, η "πίστωση χρόνου" για σένα, θα είναι καθυστέρηση αντίστοιχης χρονικής περιόδου για κάποιον άλλον. Όχι? (εκτός αν πας τελευταίος στη λίστα...δν ξέρω πώς λειτουργεί)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει αυτό. Συνεχίζουν να διορίζονται κανονικά οι συνάδελφοι που έπονται και όταν λήξει το χρονικό διάστημα ανάκλησης, τότε ο ενδιαφερόμενος διορίζεται στην πρώτη θέση που θα ανοίξει (μπαίνει πρώτος στη λίστα δηλαδή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

κανω την ερωτηση εδω για να μην ανοιγω νεο ποστ....ειδα οτι στη λιστα αναμονης στη νομαρχια θεσσαλονικης οι δυο πρωτοι δεν υπαρχουν και απο τισ συμβασεισ που κοιταξα στο νοσοκομειο ειδα οτι δεν εχουν ποαρουσιαστει.η ερωτηση μου ειναι αν εχουν παρει ανακληση διορισμου τα ονοματα τουσ θα υπηρχαν στη λιστα νομαρχιας η οχι???

Από τη στιγμή που βγήκαν από τη λίστα της νομαρχίας (πλέον η περιφέρεια είναι αρμόδια, τέλος πάντων) σημαίνει ότι ήρθε η σειρά τους και ξεκινάει η διαδικασία διορισμού. Από έγκυρες πηγές, πλέον η διαδικασία διορισμού και αποστολής του στο σπίτι του διοριζόμενου δεν ξεπερνά τις 20 ημέρες. Από εκείνη τη στιγμή και μετά έχει κανα μήνα να διοριστεί ο διοριζόμενος. Κατά την περίοδο αυτή, δε θα τον βλέπεις ούτε στη λίστα της νομαρχίας ούτε στις συμβάσεις του νοσοκομείου. Μετά, ή θα πρέπει να επιστρέψει στη λίστα της νομαρχίας με την ένδειξη "χρονοδιάγραμμα ως..." (και θα λείπει ο επόμενος, τους οποίου η διαδικασία διορισμού ξεκινάει) ή θα είναι στις συμβάσεις του νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα προσεξα το θεμα.

ο αλλος λεει ψαχνει ενα νομιμο τροπο να παρει μια λογικη παραταση χρονου.

ενα νομιμο τροπο να δηλωσει οτι ειναι ψυχικα ασθενης χωρις να ειναι..!!

1ον ειναι εντελως παρανομο

2ον εντελως ανηθικο γιατι: κενωνεται η θεση σου, αλλα μεχρι να παρεις τα πλαστα δικαιολογητικα και να κανεις αιτηση ανακλησης καθυστερεις τη λιστα και τους υπολοιπους. επισης αναγκαζεις το συναδελφο στη λιστα (που αποτελειται απο συναδελφους, απο ατομα και οχι απλα ονοματα) να καθορισει το πλανο ειδικευσης του, το πλανο ζωης του αναλογα με το πλευρο που θα ξυπνησεις εσυ το παιδακι που εισαι στη θεση Νο1 γιατι η αναμονη ειναι σαφως διαφορετικη με +/- ενα ατομο και καποιος ενδεχεται να αλλαξει ακομη και λιστα για +/- μια θεση.

ε ρε ξυλο που θελουν μερικοι. emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.