Jump to content

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α


salt1964

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζεται κατά την υποβολή των δικαιολογητικών για κατάληψη θέσης στο ΕΣΥ επιμελητή Β΄, η προϋπηρεσία ενός γιατρού ειδικευμένου. Συγκεκριμένα μετά από εργασία στις ΗΠΑ ενός γιατρού με ειδικότητα σε διάφορα νοσοκομεία των ΗΠΑ, αποφάσισα να επιστρέψω στην Ελλάδα, μπορεί να αναγνωριστούν αυτά τα χρόνια μου ως προϋπηρεσία στο ΕΣΥ ; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επ'αυτού εκτιμώ την βοήθεια του. Ξέρω ότι από την Ευρωπαϊκή Ένωση αναγνωρίζονται τα χρόνια αυτά ως προϋπηρεσία στο ΕΣΥ, αλλά αγνοώ αν συμβαίνει το ίδιο με τις ΗΠΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα αν παρεις στο υπουργειο Υγειας, ή στειλεις καποιον δικο σου να ρωτησει, θα σου πουνε ακριβως τι χρειαζεται(καταθεση πτυχιου μετεκπαιδευσης,fellowship κλπ στην αντιστοιχη υπηρεσια αναγνωρισης).

Το λογικο ειναι οτι με την αναγνωριση θα μετραει και η προυπηρεσια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής και θα το θέσω με παραδείγματα συγκεκριμμένα ώστε γίνω περισσότερο κατανοητός.

Για να είσαι καρδιολόγος στην Ελλάδα χρειάζεσαι 6 χρόνια ειδίκευση

2 χρόνια Παθολογία + 4 χρόνια Καρδιολογία

Στις Η.Π.Α για να γίνεις καρδιολόγος κάνεις 6 χρόνια εκπαίδευση εκπαίδευση

3 χρόνια Παθολογία + 3 Χρόνια Καρδιολογία

Για να είσαι ρευματολόγος στην Ελλάδα χρειάζεσαι 6 χρόνια ειδίκευση

2 χρόνια Παθολογία + 4 χρόνια ρευματολογία

Στις Η.Π.Α για να γίνεις ρευματολόγος κάνεις 5 χρόνια εκπαίδευση

3 χρόνια Παθολογία + 2 Χρόνια ρευματολογία

Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις δύο χώρες και όσον αφορά το συνολικό χρόνο εκπαίδευσης, και διαφορά ως προς το πως κατανείμεται ο χρόνος σε γενικό και ειδικό κομμάτι.

Αυτά που ρωτάω είναι:



  1. Θα Έχεις πρόβλημα όταν τελειώσεις ειδικότητα στις ΗΠΑ και επιστρέψεις πίσω στο αν θα έχεις άδεια να εξασκήσεις την ειδικότητα;
  2. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκερκιμμένη σχετική νομοθεσία.
  3. Είδα σε προηγούμενα Posts μια νομοθεσία του 1986, ισχύει αυτή; Αυτή η νομοθεσία όπως τη διάβασα δεν λέει συγκεκριμμένα το πως αναγνωρίζονται τα χρόνια ειδίκευσης.
  4. Που πρέπει να απευθυνθώ για να έχω έγκυρη πληροφόρηση στο θέμα αυτό;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εφόσον το σύνολο των ετών της ειδικότητας είναι το ίδιο (ή μεγαλύτερο) με την Ελλάδα, ασχέτως της σύνθεσής τους, και έχεις πάρει τον τίτλο της ειδικότητας στο άλλο κράτος, περνάς το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ και είσαι ΟΚ. (1ο παράδειγμα)

Αν όμως το σύνολο των ετών της ειδικότητας στο άλλο κράτος είναι λιγότερα (2ο παράδειγμα), τότε θα σου ζητήσουν να κάνεις τον υπολειπόμενο αριθμό ετών στην Ελλάδα. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να μπεις ως υπεράριθμος στην Ελλάδα για να ξεμπερδεύεις ή αν ένας χρόνος κανονικής δουλειάς στη χώρα που πήρες την ειδικότητα σου αναγνωριστεί σαν ισοδύναμο ειδικότητας. Σε μια περίπτωση που έχω υπόψιν μου, ήταν στο έλεος του διευθυντή της κλινικής που είχε την αναμονή του στην Ελλάδα, που επειδή στην Ελλάδα η εκπαίδευση ήταν +1 χρόνο, τον υποχρέωσε σε 1 χρόνο ειδικότητας στην Ελλάδα και θα έδινε κανονικά εξετάσεις ειδικότητας στο τέλος, όχι ΔΟΑΤΑΠ.

Ρώτα στο ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

Καλημέρα παιδιά!

Αν κάνω τα 3 χρόνια Παιδιατρικής στην Αμερική και τα επόμενα 2-3 εξειδίκευσης στην Παιδοενδοκρινολογία, γυρίζοντας στην Ελλάδα θα έχω τίτλο Παιδιάτρου-Παιδοενδοκρινολόγου ή θα μπορώ να ασκήσω μόνο την Παιδοενοκρινολογία; (Στην Ελλάδα με το καινούργιο ΦΕΚ η Παιδιατρική είναι 5 χρόνια)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.