Jump to content

sos για ειδικευόμενους η βόμβα έσκασε


dr.eliot

Recommended Posts

Αυτό που φοβόμασταν και με μαθηματικη ακρίβεια θα συνέβαινε,συνέβη.....ειδικευόμενος σε γνωστό νοσοκομείο έδιωξε περιστατικό χωρίς φυσικά παρουσία επιμελητή αφού οι περισότεροι απο αυτούς ,για να μην πώ όλοι,δεν υπάρχουν στα επείγοντα.το περιστατικό στο σπίτι απεβίωσε ,λεπτομέριες νόσου κλπ δε νγνωρίζω ,αυτό που γνωρίζω είναι ότι έκανε τον τυπικό έλεγχο και όλα φυσιολογικά και εξετάσεις αίματος και κλινική εικόνα και ακτινογραφία θώρακα και κορεσμό και τυπικά το έδιωξε αφού έμεινε στη βραχεία νοσηλεία αρκετές ώρες ώστε να αποκληστεί κάτι το παθολογικό.το περιστατικό ήταν παθολογικό όχι χειρουγρικό.Αφού ο συνάδελφος τα άκουσε από τις νοσηλεύτριες επειδή και καλά γέμισε την βραχεία νοσηλεία,και φυσικά ούτε λόγος για εισάγωγη σε απλά περιστατικά ,για να μην τα ακούσει το πρωί στην ενημέρωση από τον διευθυντή γιατί γέμισε την κλινική,Ο συνάδελφος τρέχει στα δικαστήρια.τρέχει στα δικαστήρια για το περιστατικό που απεβίωσε,αλλά το σημαντικότερο απο όλα είναι ότι ο επιμελητής τον έδωσε κανονικά και υποστήριξε στην κατάθεση ότι δεν εκλήθει και ότι ο ειδικευόμενος έπραξε μόνος του.Άρα διπλό χτύπημα.

ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΤΑ ΕΞΗΣ Ο ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ ΥΠΕΧΡΕΟΥΤΑΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ.ΚΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΩΧΝΕΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΕΣ ,ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ,ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ,ΘΑ ΣΕ ΒΡΙΣΟΥΝ ,ΘΑ ΠΕΤΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ,ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΟΛΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΚΛΠ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΡΩΤΩ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ 50 ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΑ,Ο ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΚΑΛΕΣΕΤΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ Ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ.ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΕΤΕ 50 ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΑΟΛΟΣΤΕΙΛΕΙ.

ΑΡΑ!!!!!!!!!! 1)ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ(ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΑΖΙ ΑΤΥΠΑ Κ ΤΥΠΙΚΑ)

2)ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΙΩΧΝΕΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

3)ΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΑΤΕ(ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΣΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΕΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΙΔΙΚΕΥΜΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΞΗΛΘΕ ΛΑΘΡΑ.ΑΡΑ ΧΙΛΙΟΚΑΛΥΜΕΝΟΣ Ο ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ.

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΥΜΕ................;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙΚΑ;;;;;;;;;;;

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΛΑΒΟΥΝ ΥΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΙ ΛΕΤΕ;;ΘΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ Ή ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΟΤΕΣ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ,ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ,ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ,ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΑΝ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ,ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ Ή ΘΑ ΓΛΎΦΕΙ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΑΣ ΠΕΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ Ή ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ,ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ........ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που φοβόμασταν και με μαθηματικη ακρίβεια θα συνέβαινε,συνέβη.....ειδικευόμενος σε γνωστό νοσοκομείο έδιωξε ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΑΣ ΠΕΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ Ή ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ,ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ........ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΑΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ....

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση σαν χρήστης του ΕΣΥ και σαν φοιτητής Ιατρικής...αυτό που έπρεπε να έχει γίνει, είναι να έχετε συντάξει κείμενο και απαιτήσει ποικιλοτρόπως (και όχι με μια υπογραφή σ ένα κείμενο που συντάσσεται σε 3 ώρες) και δραστικά την παρουσία επιμελητή. Εάν, δε, εκείνοι επιμένουν, έπρεπε να τους παίρνετε τηλέφωνο κάθε φορά που δίνετε εξιτήριο.

Θες, άνθρωπέ μου, να πηγαίνεις σπίτι σου να ξεκουράζεσαι έχοντας τον χαμάλη-ανίκανο και πρακτικά πολλές φορές αλλά και τυπικά έναντι του νόμου να δρα χωρίς επιμελητή- ειδικευόμενο να κάνει τα χρέη μόνος του? Θέλεις να ξεκουράζεσαι "παρανόμως" και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ πολλές φορές για τον ασθενή, αντί να απαιτήσεις, παλιομ@λ@κ@, από το υπουργείο εργασίας-υγείας και ό,τι τελοσπάντων είναι αρμόδιο, την μείωση του ωραρίου σου και την ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΣΟΥ?? Ε ΦΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΘΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ Κ-Α-Θ-Ε ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΘΟ ΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΣΟΥ

Αυτό έπρεπε να είχε γίνει

Αλλά ως γνωστόν..οι ειδικευόμενοι 3 πουλάκια κάθονταν αν κρίνουμε και από τη συμμετοχή στις απεργίες

Διότι, δεν είναι μόνο η οργή για την ΑΠΑΘΕΙΑ που δείχνει τόσος κόσμος σε ζητήματα που τον ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΜΕΣΑ, αλλά επίσης, γνωρίζω εκ των έσω πως την τακτική αυτή των επιμελητών έχουν και χειρουργοί σε ιδιαίτερα δύσκολες και επείγουσες και ευαίσθητες (βλ. παιδοχ) ειδικότητες, σε σημείο που να θέτουν σε κίνδυνο την περίθαλψη των ασθενών. Εκεί, λοιπόν, ειδικευόμενε, δεν πρέπει να κάνεις μόκο. Πρέπει να δρας

ΥΓ. Θέλω να επισημάνω πως αυτό δεν σημαίνει πως διαφωνώ στη σύνταξη μιας τέτοιας επιστολής αλληλεγγύης. Το θέμα είναι υπαρκτό και αναγνωρίζω την δυσκολία του να πας κόντρα στον επιμελητή σου, και σε κάθε περίπτωση είναι εγκληματικό να αποθαρρύνεις με τέτοια με΄σα τον ειδικευόμενο από το να σε συμβουλεύεται. Καλώς θα κάνετε να συντάξετε την επιστολή, όμως έπρεπε να κάνω αυτό το γενικότερο σχόλιο, γιατί γνωρίζω άτομο που αντιτάχθηκε στον επιμελητή του παρά τις πιέσεις. Και στην πραγματικότητα αυτό έπρεπε να είχατε κάνει από καιρό.

(αλλά είπαμε...δε κουνιέται φύλλο γενικώς παρά τις εξελίξεις στο ΕΣΥ)

Και φυσικά το σχόλιο δεν πάει στον θεματοθέτη ο οποίος προσπαθεί να οργανώσει μια δράση. Πάει γενικώς στους απαθείς ειδικευόμενους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το καλυτερο ειναι να παιρνετε τηλεφωνο τον επιμελητη μπροστα στον ασθενη και στους συγγενεις του, οποτε αν αρνηθει να το δει να το λετε επιτοπου στους συγγενεις, επισης ποτε μην κρυβετε την ιδιοτητα σας. θα λετε ειμαι ειδικευόμενος δηλαδη εκπαιδευομενος ιατρος και το περιστατικο χρηζει εξετασης απο ειδικο ιατρο. Καλο ειναι να κανουμε και μια ασφαλεια αστικης ευθυνης. Επίσης ολα γραφονται στο βιβλιο περιστατικων. να παιρνετε παντα τον επιμελητη απο κινητο τηλέφωνο γιατι οι κλησεις καταγραφονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

you have to give more information regarding what happened.

Seeking senior support is fundamental in our profession.

But if there was nothing wrong, and then he died, well things like that happen. we are doctors not gods.

If he didnt bother to write in A&E notes, then he did wrong, for medicolegal reasons.

be specific and we can discuss it further.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλήρης έλλειψη οργάνωσης, προχειρότητα, ανευθυνότητα, επικινδυνότητα των Δημόσιων Νοσοκομείων σε όλο της το μεγαλείο!

Μακριά από αυτά, για να σωθείτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^^^

Είσαι σίγουρη ότι δε ζηλεύεις , έτσι? Γιατί ακόμη και το θάνατο ενός ανθρώπου όπως και την ταλαιπωρία ενός συναδέλφου σου τη μετατρέπεις σε εφαλτήριο για την -χωρίς λογική- σταυροφορία σου.

Σχετικά με το θέμα τώρα.

Είμαι ειδικευόμενος σε μεγάλο νοσοκομείο.

Βλέπω πολλά τμήματα που λειτουργούν στα επείγοντα χωρίς ειδικευόμενο και λίγα με. Αυτό που δε βλέπω είναι ειδικευόμενους να διώχνουν ασθενείς για πλάκα. Ακόμη και αν θεωρούν ότι δεν έχει κάτι ο άρρωστος θα καλύψουν τον κώλο τους. Γιατί μετά θα έρθουν οι μαρίες οι καραντές και θα κάνουν πάρτυ πάνω σε ό,τι αποφάγια αφήσουν οι δικηγόροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλήρης έλλειψη οργάνωσης, προχειρότητα, ανευθυνότητα, επικινδυνότητα των Δημόσιων Νοσοκομείων σε όλο της το μεγαλείο!

Μακριά από αυτά, για να σωθείτε...

11.26 και δε δουλεύεις. Τι έγινε βαράς μύγες στον ιδιωτικό τομέα? Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και βέβαια πρέπει να κάνουμε κάτι για να διεκδικήσουμε την παρουσία επιμελητή στα ΤΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλήρης έλλειψη οργάνωσης, προχειρότητα, ανευθυνότητα, επικινδυνότητα των Δημόσιων Νοσοκομείων σε όλο της το μεγαλείο!

Μακριά από αυτά, για να σωθείτε...

11.26 και δε δουλεύεις. Τι έγινε βαράς μύγες στον ιδιωτικό τομέα? Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και βέβαια πρέπει να κάνουμε κάτι για να διεκδικήσουμε την παρουσία επιμελητή στα ΤΕΠ.

εμεις μαλλον πρεπει να διεκδικησουμε παρουσια επιμελητη στο νοσοκομειο!απο το καλοκαιρι εφημερεουμε με επιμελητη σε ετοιμοτητα με σφραγιδα και υπογραφη!μονο 6 μερες το μηνα ειναι ενεργης!και εννοειται οτι δεν προκειται να προσλαβουν κανενα!και μη ρωτησετε που?εννοειται σε ενα απο τα νοσοκομεια της επαρχιας που ηταν για κλεισιμο!και υπο την απειλη αυτη το εκαναν ολοι γαργαρα και βολευτηκαν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλήρης έλλειψη οργάνωσης, προχειρότητα, ανευθυνότητα, επικινδυνότητα των Δημόσιων Νοσοκομείων σε όλο της το μεγαλείο!

Μακριά από αυτά, για να σωθείτε...

11.26 και δε δουλεύεις. Τι έγινε βαράς μύγες στον ιδιωτικό τομέα? Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και βέβαια πρέπει να κάνουμε κάτι για να διεκδικήσουμε την παρουσία επιμελητή στα ΤΕΠ.

εμεις μαλλον πρεπει να διεκδικησουμε παρουσια επιμελητη στο νοσοκομειο!απο το καλοκαιρι εφημερεουμε με επιμελητη σε ετοιμοτητα με σφραγιδα και υπογραφη!μονο 6 μερες το μηνα ειναι ενεργης!και εννοειται οτι δεν προκειται να προσλαβουν κανενα!και μη ρωτησετε που?εννοειται σε ενα απο τα νοσοκομεια της επαρχιας που ηταν για κλεισιμο!και υπο την απειλη αυτη το εκαναν ολοι γαργαρα και βολευτηκαν!

από τη στιγμή που ενημερωθεί ο επιμελητής την ευθύνη την έχει αυτός.

μην κάνετε τους ήρωες. παράσημο δύσκολα θα πάρετε. γιατί; γιατί δεν το πήρα ούτε εγω όντας ο καλύτερος αντικειμενικά γιατρός του τμήματος μου και εφημερεύοντας μόνος μου (>200 εφημερίες) με ελάχιστη όχληση στα αφεντικά. αποτέλεσμα; μετά τον 1ο μήνα σε κάθε εφημερία να είμαι τελείως μόνος μου (ενω για όλους τους άλλους ητανε απικο επειδή τους θεωρούσαν άσχετους) και τις συνολικά 2-3 φορές που χρειάστηκα επιμελητή μου είπε "δεν ερχομαι, στα @@ μου". το αποτέλεσμα; μια μέρα τον έπιασα απ' το λαιμό και παρολίγο να μπλέξω (ευτυχώς δεν το έγραψε η εσπρέσο).

στη μία περίπτωση ο ασθενής ήταν ένα χούφταλο (αν και) 59χρονών, συγγενής προσωπικού του νοσοκομείου, σε άθλια κατάσταση με μόνιμες νευρολογικές βλάβες λόγω πολλών εγκεφαλικών και και και, που προσεκομίσθη λόγω ΚΕΚ συνεπεία αναφερόμενης πτώσης από ύψος 1μ. Όταν κάλεσα τον επιμελητή να δώσει το ΟΚ που είχε δώσει και τηλεφωνικά για να φύγει, αυτός ήρθε και σχολίασε ειρωνικά και για όλο το υπόλοιπο της ημέρας "την αίσθηση μου του επείγοντος" που νόμιζε λέει ότι την είχα αλλά τελικά τον απογοήτευσα, επειδή του είπα ότι δε μπορώ να εκτιμήσω ένα τέτοιο περιστατικό χωρίς αξονικη εγκεφάλου.

έτσι, αφού με έκραξε που θελω "να ενοχλήσω τον αξονικό για μια τέτοια μαλακία" έδιωξε την ασθενή η οποία μετά από 3 ώρες πέθανε στο σπίτι της. η νεκροτομή έδειξε ένα τεράστιο επισκληρίδιο αιμάτωμα με παρεκτόπιση της μέσης γραμμης και και και.

την άλλη μερα τόλμησε να ισχυριστεί ότι έδιωξα εγώ το περιστατικό (!) και ότι αυτός δεν ήξερε τίποτα.

πιστεύω θα τραβιέται αρκετά χρόνια στα δικαστήρια για να πείσει τους συγγενείς :)

σας λέω το παράδειγμα για να ξέρετε ότι οι επιμελητές δεν πρόκειται να αναλάβουν τις ευθύνες τους ακόμα και όταν αυτές είναι προφανείς.

αφήστε τους συλλόγους και τα χαρτιά. αμα γίνει η μαλακία είναι αργά. θα παίρνετε και θα ενημερώνετε για ό,τι δεν είστε σίγουροι. αλλιώς γάμησετα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο starter ειναι προφανως νεος στις εφημεριες,και δεν γνωριζει... αυτα γινονται καθημερινα. Σε ολα τα νοσοκομεια, εκτος ορισμενων φωτεινων εξαιρεσεων, ο επιμελητης ειναι σπιτι και αν στραβωσει το περιστατικο, εστω και αν εχει ενημερωθει, θα πει δεν μου τα ειπες καλα. Ο λογος που δεν στραβωνουν συχνα περιστατικα ειναι γιατι η πλειοψηφεια των ειδικευομενων φυλαει τα νωτα της και προσεχει τι διωχνει. Βεβαια ο μαλακας της υποθεσης και μοναδικος υπευθυνος για την ολη κατασταση ειναι ο ειδικευομενος που παιρνει ψιχουλα και θα παιρνει ακομα λιγοτερα καθε μηνα ,που εχει σκατενια εκπαιδευση αλλα που προστατευει το τμημα του και δεν ενοχλει τον ειδικο που παιρνει τα τριπλασια και εφημερευει απο το σπιτι γιατι νομιζει οτι η κλινικη ειναι μια οικογενεια ,ενω ειναι ο σκλαβος και που ξεκατινιαζεται σε αλλο τοπικ σε εκατο σελιδες για το αν θα προλαβει να μπει στην ειδικοτητα για να λαβει την πολυποθητη θεση στην γαλερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.