Jump to content

"Μαύρη λίστα" για ΔΕΠ προτείνει πανεπιστημιακός


user111

Recommended Posts

Συγγνώμη που έχω άγνοια, δεν γνωρίζω το νέο νόμο λεπτομερώς, πάντως, κατήργησε το έκτρωμα που λεγόταν "άσυλο", κατήργησε τους "αιώνιους", και ψηφίστηκε από 250 βουλευτές! Και αν κατήργησε και τη συνδιαλλαγή των κομμάτων, πήγε και ένα βήμα παραπάνω.

Πάντως, το ότι ψηφίστηκε από 250 βουλευτές μάλλον πρέπει να μας τρομάζει. (Βουλευτές που επιδίδονται και κατά κόρον στη συνδιαλλαγή στην οποία αναφέρεσαι (ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ντόρα) και επίσης το ακροδεξιό ΛΑΟΣ)

Αυτό απλά σαν μικρό σχόλιο

Προφανώς και πρέπει να μας τρομάζει. Και, καθ'ότι είναι σχήμα οξύμωρο τέτοια διεφθαρμένα υποκείμενα να κόπτονται για την πρόοδο και την εξυγίανση, θα πρέπει να προσπαθήσουμε να διαβάσουμε πίσω από τις λέξεις, ώστε να δούμε πού αποσκοπεί το νομοσχέδιο.

Θυμηθείτε χώρες που υπέστησαν κοινωνικο - οικονομικές αλλαγές όμοιες με αυτές που πραγματοποιούνται τώρα στην Ελλάδα και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Και επειδή συμφωνώ μαζί σας στα παραπάνω, τα παίρνω ακόμα περισσότερο με την μέχρι τώρα ''δημοκρατία'' των ελληνικών πανεπιστημίων. Η σκοτεινή πλευρά της δημοκρατίας που θα γίνει αιτία να χάσουμε πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια τελευταία παρατήρηση εκ μέρους μου:

Όταν μιλάμε για μέχρι τώρα διαφθορά των πανεπιστημίων, είναι καλό να σκεφτόμαστε ποιοί ακριβώς είναι οι πρωτεργάτες του φαινομένου.

Ως τώρα παραποιούσαν σκοπίμως τις έννοιες τις ελευθερίας και της δημοκρατίας, υποβιβάζοντας παράλληλα τη δωρεάν δημόσια παιδεία, ώστε να έρθουν (οι ίδιοι!) ξαφνικά να μας πουν: "Αρκετά διεφθείρατε το ελληνικό πανεπιστήμιο, ήρθε η ώρα να επιβάλουμε την τάξη".

Το φαινόμενο της Ελλάδας δεν είναι πρωτοφανές, το επαναλαμβάνω. Σκόπιμη απαξίωση του Δημόσιου Τομέα ακολουθούμενη από μια "γιατρειά" τύπου "εξυγιαντικών" και "ευεργετικών" ιδιωτικών επενδύσεων έχουμε δει και αλλού. Όπως έχουμε δει και την καμμένη γη και τον ανθρώπινο πόνο που η εναλλακτική αυτή "θεραπεία" άφησε πίσω της.

Βρε παιδιά μου, είναι δυνατόν αυτοί που σκόπιμα διέφθειραν την κοινωνία μας να έρχονται τώρα να μας πουν ότι θα την διορθώσουν με τις δήθεν πρωτοποριακές μεθόδους τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.