Jump to content

Περί trolls και trolling...


Leviathan

  

19 members have voted

  1. 1. Σας εκνευρίζουν τα trolls ;

    • 1) Όχι, νομίζω πως προσδίδουν σουρεαλιστικό και εξωτικό χαρακτήρα στα τόπικς...
    • 2) Ναι, θέλω να τα εξουδετερώσω σαν να ήταν κατσαρίδες, φέρτε μου το trollspray τώρα...
    • 3) Δε βαριέσαι, εγώ γράφω τη γνώμη μου και τα λοιπά τα αφήνω στους moderators...


Recommended Posts

Επειδή στο gm, τον τελευταίο καιρό, έχει πέσει τρελό trolling, είπα να ανοίξω και σχετικό τόπικ...biggrin.gif

Στο τόπικ αυτό, εκτός από την ψήφο σας, μπορείτε να "ρίχνετε" απόψεις, άρθρα, ειδήσεις,

φωτογραφίες κλπ, που αφορούν το συγκεκριμένο φαινόμενο...

Ξεκινώ με τον ορισμό, από τη Βικιπαίδεια :

"Στη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, ταχυδρομική λίστα, chat room ή μπλογκ με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πούμε και ονόματα? Αυτό όμως δεν μας καθιστά αυτομάτως και εμάς τρολς? Μπερδεύτηκα τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, για όσους δεν το γνωρίζουν, στο χώρο των κομπιουτεράδων, η φατσούλα που χρησιμοποιείται

για να περιγράψει ένα troll είναι αυτή arrow%20down.gif με διάφορες παραλλαγές...

F5r9u.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζω να παραμένω ευγενικό αγόρι και ρωτάω: ΟΝΟΜΑΤΑ ΛΕΜΕ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία τα γράφει ο τύπος εδώ ( Trolls A Guide ) και εδώ ( Troll - Angler or Underbridge Dweller ? )

Καλό το Intelligence Test for Trolls tongue.gif

ΥΓ

Vrasidas, γιατί τέτοιο κόλλημα με τα ονόματα ; biggrin.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία τα γράφει ο τύπος εδώ ( Trolls A Guide ) και εδώ ( Troll - Angler or Underbridge Dweller ? )

Καλό το Intelligence Test for Trolls tongue.gif

ΥΓ

Vrasidas, γιατί τέτοιο κόλλημα με τα ονόματα ; biggrin.gif

Είπαμε είμαι ευγενικό αγόρι....Επειδή δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση ξεκινάω ευθαρσώς: Το αγαπημένο μου τρολ είναι ο hasan-dikatsa! Τόσα καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα είχα να συλλέξω από τότε που μέθυσα τόσο πολύ που έβαλα τα κλειδιά του σπιτιού μου όχι σε λάθος πόρτα, ούτε σε λάθος όροφο αλλλλλααααααααα σε λάθος πολυκατοικία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηευυυυ! Ανακαλέστε τη φωτογραφία απο τη Μάσκα! Επαιζε ο Jim κ δεν θέλω κ πολλά γύρω απο το όνομά του, νταξ;; :P

Πάντως, προσωπικά, μου τη δίνουν τα εκνευρισμένα τρολλς που "τα έχουν πάρει" με το απαν σύμπαν κ εχουν απαιτήσεις...

Όλα τα αλλα, παιδιά του Θεού κ αυτά, αγνωσται αι βουλαί τους.Amen.

Υγ: διακοπές τέλος...φαντάζομαι θα ματα-ξανα-μαζευτούμε σιγά-σιγά,ε; (kidding)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Υπάρχει και μία ταινία με τίτλο "The Troll Hunter", η οποία είναι αρκετά ενδιαφέρουσα (στο είδος της)...

Βέβαια δεν αναφέρεται στο ιντερνετικό trolling, αλλά το ποστάρω γιατί μπορεί κάποιος να θέλει να τη δει !

Ωστόσο, πιστεύω πως οι mods του gm πρέπει να μετονομαστούν σε "Troll Hunters"...tongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.