Jump to content

Ερωτήσεις για την Ιατρική Αθηνών


RAINMAN92

Recommended Posts

Καλησπέρα,εγώ φέτος έδωσα ενδοσχολικές εξετάσεις για το 5% των Α.ΜΕ.Α και ανήκω στην κατηγορία χρόνιας κινητικής αναπηρίας από 80% και άνω.Ενδιαφέρομαι για την Ιατρική Σχολή Αθηνών και θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει πρόσβαση στην σχολή για καρότσι σε όλους τους χώρους,σε τι βαθμό δυσκολίας είναι τα μαθήματα,πώς είναι η αντιμετώπιση των καθηγητών προς τους φοιτητές και ποια ειδηκότιτα θα μπορούσα να πάρω στο μέλλον συμπεριλαμβανομένου ότι δεν έχω καλή κινητικότητα στα χέρια;Εγώ σκεφτόμουν Ιατρική Γεννετική ή Αιματολογία.Έβγαλα καθαρό 20 στις εξετάσεις δίνοντας και τα 15 μαθηματα από τεχνολογική κατεύθυνση όμως,με μάθημα επιλογής ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ.Στη Β'Λυκείου ήμουν θετική κατεύθυνση,γιατί ήθελα να περάσω στο Βιολογικό Αθήνας όμως την επόμενη χρονιά η σχολή έβγαλε την κατηγορία που ανήκει η παθησή μου και αποφάσησα να πάρω φέτος τεχνολογική κατεύθυνση.Το όνειρο μου πάντα ήταν η ΙΑΤΡΙΚΗ αλλά το είχα αφήσει πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θυμάμαι ένα συμφοιτητή ή μάλλον ήταν σε μικρότερο έτος, αλλα ερχόταν συνεχώς με το καροτσάκι και νομίζω ότι είχε σχετικά καλή πρόσβαση στις περισσότερες εγκαταστάσεις στο Γουδί. Τώρα για τις κλινικές στα διάφορα νοσοκομεία προβληματίζομαι λιγάκι... Σίγουρα κάποιος που ήταν πιο κοντά του θα μας έδινε περισσότερες πληροφορίες. Το "ασανσεράκι" για καροτσάκια πάντως υπάρχει.

Η σχολή είναι μέτριας δυσκολίας κατά τη γνώμη μου και εξαρτάται φυσικά από το τι αφοσίωση θα δείξει κανείς. Καθηγητές για όλα τα γούστα, καλούς, κακούς, μέτριους, αδιάφορους, για κάθε γούστο. Το καλό της ιατρικής Αθηνών είναι ότι έχει πολλές εξεταστικές, ο μέσος όρος αποφοίτησης πρέπει να είναι στα 6.5 χρόνια.

Όσο για ειδικότητα στο μέλλον, είναι λίγο πρώιμο να μιλάμε, από τη στιγμή που δεν ξέρω και σε τι βαθμό έχεις επηρεασμένη κινητικότητα. Θεωρώ ότι υπάρχουν ειδικότητες, αρκεί να σου αρέσουν. Ιατρική της Εργασίας, Κοινωνική Ιατρική, Κυτταρολογία, Μικροβιολογία, Πυρηνική Ιατρική, Ψυχιατρική και βέβαια και άλλες ειδικότητες που μπορείς να επικεντρωθείς, αλλά κατά την ειδίκευση ίσως υπάρξουν δυσκολίες.

Προσωπική άποψη, δεν έχει σχεδόν καμία σημασία η κατεύθυνση του σχολείου. Αν σου αρέσει, θα τα καταφέρεις μια χαρά.

Καλή αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ ΝΩΤΙΑΙΑ ΜΥΙΚΗ ΑΤΡΟΦΙΑ SMA 2 ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΕΓΡΑΨΑ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟ ΠΕΔΙΟ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΜΟΡΙΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΙΟΝ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΤΟ POST MOY.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το όνειρο μου πάντα ήταν η ΙΑΤΡΙΚΗ αλλά το είχα αφήσει πίσω.

έχουν περάσει παιδιά από τη σχολή με παρόμοια προβλήματα και έχουν πάρει πτυχίο και πραγματοποίησαν το όνειρο τους...

αξίζει να το παλέψεις και αν αγαπάς την ιατρική πάλεψε το με ολες τις δυναμεις σου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με κάποιο νοσοκομείο μπορείς να ζητήσεις να πας σε άλλο.

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι το μετά τη σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H αποκατάσταση είναι σχετικά δύσκολη. Πχ εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας, όλο και λιγότερες θέσεις κλπ κλπ. Επιπλέον ίσως θα πρέπει στη συνέχεια να στραφείς σε κάποια εργαστηριακή ειδικότητα όπως έγραψε σωστά ο Raggy παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Welcome to the jungle

We got fun 'n' games

We got everything you want

Honey we know the names

We are the people that can find

Whatever you may need

If you got the money honey

We got your disease

Chorus:

In the jungle

Welcome to the jungle

Watch it bring you to your shun n,n,n,n,,n,n,,n,n,n,,n,n,,n knees, knees

I wanna watch you bleed

Welcome to the jungle

We take it day by day

If you want it you're gonna bleed

But it's the price you pay

And you're a very sexy girl

That's very hard to please

You can taste the bright lights

But you won't get them for free

In the jungle

Welcome to the jungle

Feel my, my, my serpentine

I, I wanna hear you scream

Welcome to the jungle

It gets worse here everyday

Ya learn ta live like an animal

In the jungle where we play

If you got a hunger for what you see

You'll take it eventually

You can have anything you want

But you better not take it from me

Chorus

And when you're high you never

Ever want to come down, so down, so down, so down YEAH!

You know where you are

You're in the jungle baby

You're gonna die

In the jungle

Welcome to the jungle

Watch it bring you to your shu n,n,n,,n,n,,n,n,n,,n,n,,n,n,,n knees, knees

In the jungle

Welcome to the jungle

Feel my, my, my serpentine

In the jungle

Welcome to the jungle

Watch it bring you to your shun n,n,n,n,,n,n,,n,n,,n,n,,n.n, knees, knees

In the jungle

Welcome to the jungle

Watch it bring you to your

It's gonna bring you down!

Ha!

PS Με τα σημερινά δεδομένα δε δίνεται ειδικότητα γενετικής στην Ελλάδα.

Best of luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ (ΤΟ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΜΠΝΕΕΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ.........ΤΟ ΝΑ ΕΜΠΝΕΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΙΟ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΣΤΥΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ;

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΣΤΥΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα!

Ο κλασικός πρωτοετής φοιτητής. Η απάντηση είναι η εξής.

Η παπαγαλία θα σε βοηθήσει να περάσεις τα μαθήματα. Όχι όμως και να γίνεις καλός γιατρός.

Το αντίθετο μάλιστα. Αν καταλάβεις τι συμβαίνει και δε φροντίζεις απλα να αποστηθίζεις θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στα πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΛΑ ΣΑ ΨΑΡΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΙ ΣΤΥΛ ΕΧΟΥΝ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ,ΑΠ'ΤΑ 9 ΤΑ 6 Κ.Τ.Λ)ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΣΤΗΘΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΕ ΜΟΥ ΟΧΙ OTI ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΕΧΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΛΑ ΣΑ ΨΑΡΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΙ ΣΤΥΛ ΕΧΟΥΝ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ,ΑΠ'ΤΑ 9 ΤΑ 6 Κ.Τ.Λ)ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΣΤΗΘΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΤΕ ΜΟΥ ΟΧΙ OTI ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΕΧΩ.

Μέχρι τώρα δεν έχω δει να απαιτείται κάπου αποστήθιση για να περάσεις ένα μάθημα, με την έννοια τουλάχιστον του να το "γράψεις όπως στο βιβλίο" που ρωτάς. Και ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι αν έχουν άλλη εμπειρία.

Με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως φαρμακολογία και μικροβιολογία, όπου είναι αναγκαία η αποστήθιση ονομάτων και κατηγοριών, πράγμα δύσκολο μέχρι να πας ίσως σε πιο μεγάλα έτη και τα δεις όντως να χρησιμοποιούνται...Αλλά είναι η φύση του αντικειμένου τέτοια.

Άσχετα με το αν έχεις μεγάλο όγκο πληροφοριών να αφομοιώσεις, η "παπαγαλία" δε μου χρειάστηκε ποτέ για κάποιο μάθημα για να το περάσω

Α. Και η ανατομία :P

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, έχεις όντως σεβαστό όγκο πληροφοριών να αφομοιώσεις, το τονίζω :)

ΥΓ2. Πω, τι έπαθα βραδιάτικα...τώρα μου ρχονται κι άλλα μαθήματα με αποστήθιση (πχ τοξικολογία χαχα)

Πάντως γενικώς χρειάζεται απομνημόνευση παθήσεων, συμπτωμάτων κτλ, δεν θα λεγα όμως πως πρέπει να είσαι "παπαγάλος" για να περάσεις ένα μάθημα. Κι εγώ ποτέ δεν το κατείχα και μόνο φάρμακα μου χρειάστηκε αρκετά. Η απομνημόνευση των παθήσεων εξάλλου, του μηχανισμού τους κτλ, είναι πιο πολύ ενεργητική διαδικασία και έχει κάποια λογική. Είναι πιο πολύ "αφομοίωση" που λέω παραπάνω. Έρχεται δηλαδή κάπως φυσικά με την απαραίτητη προσπάθεια. Και είναι και κάτι αναγκαίο στην ιατρική φυσικά ούτως ή άλλως

Το κούρασα ε? Η αρχική μου αντίδραση είναι πάντως και η πιο σωστή πιστεύω...Δηλαδή, όχι, δε χρειάζεται παπαγαλία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΤΕΚΟΜΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΚΕΤΗ ΤΡΕΛΗ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΦΩΝΟΥΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ..ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΤΕΚΟΜΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΚΕΤΗ ΤΡΕΛΗ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΦΩΝΟΥΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ..ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

Το ανωτέρω μελαχροινό μωράκι emrose ,αν επικοινωνήσει και τελικά διαπιστώσει ότι ήταν μάπα το καρπούζι emno ...ας στείλει και ένα ΠΜ σε μένα.Πάντα βοηθάει να βλέπουμε και ένα δεύτερο γιατρό... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.