Jump to content

χρησιμοτητα αγροτικου


ma3laras

Recommended Posts

παιδες, να βαλω ενα θεμα θα ηθελα.

πιστευετε οτι εχει καποια εκπαιδευτικη αξια το αγροτικο οπως γινεται σημερα??

και να εξηγησω τι εννοω.

κατα τη γνωμη μου η μεγαλη πλειοψηφια των αγροτικων προσφερουν χαμηλη ως ανυπαρκτη εκπαιδευση και δεν προσφερουν το παραμικρο στον ασθενη.

εκτος απο καποια νησια ή εξαιρετικα δυσπροσιτα χωρια οπου πραγματικα ο γιατρος χρειαζεται για να δωσει τις πρωτες βοηθειες και να κατευθυνει την διαχειριση του περιστατικου, στα υπολοιπα αγροτικα αυτο που κανουμε ειναι να κραταμε παρεα σε μοναχικους ηλικιωμενους.

αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι και η βοηθεια ουσιαστικη, αλλα αυτη πολυ απλα δεν ειναι δουλεια μας. κοινωνιολογοι ή ψυχολογοι για παραδειγμα μπορουν να επιτελεσουν το συγκεκριμενο ρολο πολυ επιτυχημενα και αυτο ειναι και το θεμα του αντικειμενου τους.

οσον αφορα την εκπαιδευση, το τριμηνο ειναι μια δημιουργικη περιοδος, ερχομαστε σε επαφη με τον ασθενη και μαθαινουμε την συνταγογραφηση.

απο κει και περα στο χωριο μαθαινεις ελαχιστα.

για μενα δεν ειναι θεμα να καταργηθει το αγροτικο, αλλα πρεπει οπωσδηποτε να αντικατασταθει απο καποιο αλλο σχημα.

οπως στο FY2 στην αγγλια, τελειωνοντας τη σχολη ειναι πιο αποδωτικο να τοποθετουμαστε σε περιφερειακα νοσοκομεια. η επανδρωση των νοσοκομειων ειναι ετσι καλυτερη και δημιουργει προυποθεσεις για καλυτερη λειτουργια του ιδρυματος, καλυτερες συνθηκες δουλειας(ανθρωπινες εφημεριες),μεγαλυτερη ευχερεια για αλληλεπιδραση μεταξυ των γιατρων και εκπαιδευση. ετσι λοιπον και ο πασχων οταν ερθει/διακομιστει απο το χωριο του θα βρει ενα νοσοκομειο καταλληλο (καταλληλοτερο απο οτι τωρα τουλαχιστον) να τον υποδεχθει να τον περιθαλψει να τον νοσηλευσει ή να τον διακομισει στους χρονους και με τον τροπο που πρεπει.

παρατηρειται γενικα το φαινομενο να πεφτει το επιπεδο, γιατι οι γιατροι κανουν τη δουλεια π.χ του εκαβιτη ή του ψυχολογου, και ετσι και ο εκαβιτης μενει στασιμος στην εκπαιδευση του και ο ψυχολογος και ο γιατρος με τη σειρα του.

περα απο το οτι ειναι απαραδεκτη εκπαιδευτικα η ενασχοληση μας στο χωριο, ειναι απαραδεκτο και το εκπαιδευτικο εργο που παρεχεται στο γενικο μερος της ειδικοτητας. για μενα η μεγαλη πλειοψηφια των νοσοκομειων που δινουν 6 μηνες ή ενα χρονο ειδικοτητας δεν νοειται να παρεχουν ειδικευση.

μπορουν ομως να παρεχουν εκπαιδευση σε επιπεδο αγροτικου σε επιπεδο του νεου αποφοιτου ακριβως μετα την αποφοιτηση.

αυτα.

περιμενω με ενδιαφερον τις γνωμες σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγροτικό είναι κάτι άχρηστο γιατι αν ήταν κάτι χρήσιμο θα είχα κάνει κι εγώ :)

ο πιο εύστοχος χαρακτηρισμός για το αγροτικό: brain damage...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είπαν και οι άλλοι, το αγροτικό, όπως και η στρατιωτική θητεία είναι παντελώς άχρηστα για έναν γιατρό. Δυστυχώς για διάφορους λόγους τα έκανα και τα δυο, άρα έχω γνώση από πρώτο χέρι.

Όλα αυτά που αναλύεις και δικαιολογείς ως προς τη χρησιμότητα του αγροτικού στην εισαγωγή σου, δείχνουν ότι θρέφεις -και δικαίως αφού δεν έχεις κάνει- υπερβολικά μεγάλο θαυμασμό και προσδοκίες για αυτό τον άχρηστο θεσμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω κανει φιλε και αγροτικο και χκη. και συμφωνω απολυτα οτι το αγροτικο ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

και απορω γιατι γενικα ποτε δεν εχουμε θιξει το συγκεκριμενο ζητημα.

πρεπει να το κανουμε σε νοσοκομειο μονο αυτη ειναι η λυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πέρασα καλά στο αγροτικό, εξυπηρέτησα και 5-6 γερόντια γράφοντάς τους τα φάρμακα, διάβασα λίγο, έκανα και μερικές εφημερίες στο νοσοκομείο.

Γιατί να τα καταδικάζουμε όλα; Μήπως η εκπαίδευση στην ιατρική σχολή ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σας;;;icon_withstupid.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα ρε μλκα (με την καλη εννοια το λεω μη παρεξηγηθεις) ενταξει απο το τιποτα καλο ειναι το αγροτικακι αλλα τι σου προσφερει απο εκπαιδευση?

καμια σχεση δεν τα καταδικαζουμε ολα αλλα χανουμε τζαμπα το χρονο μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία ma3laras (χωρίς το φιλικό μλκα):

Από τι ακριβώς σε αποσπά το αγροτικό ;

Τι ακριβώς κάνεις κατά την διάρκεια της αναμονής σου για Ειδικότητα, και το αγροτικό σε αποσπά ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εκπαιδευτική αξία του αγροτικού είναι ότι ασκείς την ιατρική ως γιατρός χωρίς πολλές-πολλές ευθύνες (σχεδόν) αμέσως μετά το πτυχίο. Βλέπεις ότι ναι, υπάρχουν φάρμακα που μπορείς να συνταγογραφήσεις ρε παιδί μου. Συνειδητοποιείς ότι τελικά το πολλαπλό μυέλωμα είναι πολύ πιο σπάνιο από τη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.<br>Και επαναλαμβάνω: 6 χρόνια ιατρικής δεν ήταν μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου; Σε σχέση με την πρακτική άσκηση της ιατρικής λέμε...<br>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βεβαίως, αν έκανες χειρουργική στην Ελλάδα, τι εκπαιδευτική αξία είχε αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχουν αγροτικα και αγροτικα.

Π.χ. στα νησια (οπου εχω εμπειρια εγω) ειναι πιστευω πιο "μαχιμα", εκει εφημερευαμε στο ΚΥ.Χωρις βεβαια να αποκλειω οτι και πολλα αλλα αγροτικα ιατρεια της στερεας Ελλαδας ειναι ετσι.Πάντως λογω τοπικης-χρονικης αποστασης απο αλλα νοσοκομεια, οι γιατροι στα ΚΥ των νησιων ειναι πιο "πρωτης γραμμης". Εμενα αυτη η εμπειρια με βοηθησε αρκετα. Αλλα δεν ηταν να συνεχιστει παραπανω απο 1 χρονο.

Τα πρωινα με τη συνταγογραφηση ηταν σπαστικα. Αλλα και αυτο ηταν μια καλη εμεπειρια. Εμαθα καλα τι μαλακιες γινονται, ποια ειναι τα σωστα φαρμακα να δινονται. Ειδα και κατι κουφα περιστατικα.

Γενικα θεωρω το αγροτικο ως καλη εμπειρια για μενα, καθως αποκτησα μια βαση πιο ιατρικη-πρακτικη.

(και φυσικα ειχε τα πολλαααα αρνητικα του, αλλα τωρα που το βλεπω απο πιο μακρια, θεωρω οτι με βοηθησε και οτι καλως το εκανα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ σωστο, συμφωνω απολυτα μαζι σου, δεν ειναι οτι σε αποσπα απο κατι το αγροτικο ισα ισα ειναι 1000 φορες καλυτερο απο το να καθεσαι. και γω μια χαρα περασα.

οταν ομως τον αντιστοιχο χρονο, με τα ιδια χρηματα, στο ιδιο σταδιο της καριερας σου, αντι να εισαι στα χωρια περιοδεια να γραφεις φαρμακα και να βγαζεις φωτογραφιες τις ραχουλες, εισαι στο νοσοκομειο κανοντας 3 μηνα rotation σε διαφορετικες κλινικες ειναι το ιδιο εκπαιδευτικα?

για τη χκη μιας και με ρωτησες προσωπικα, ας το παμε και ετσι δεν ειμ ουτε μεταγραφακιας ουτε ρουμανοκλπ για να μην μπορω να το παω προσωπικα (μ επιτρεπετε να ριξω την μπηχτη αφου μονο αυτο μας μενει μιας και το να εχεις τελειωσει ελλαδα δεν σου προσφερει κατι ουσιαστικα). λοιπον, δεν ειχα την εκπαιδευση που θα επρεπε.

περα απο τη δικη μου εμπειρια ομως υπαρχουν νοσοκομεια μεσαιου βεληνεκους με ευσυνειδητους ανθρωπους που προσφερουν πραγματικα στην εκπαιδευση των ειδικευομενων. μπορει να ειναι λιγα, αλλα πρεπει να λεγεται αυτο και να αναδεικνυεται.

ακριβως για το θεμα της εκπαιδευσης στο γενικο μερος, ειναι που λεω οτι πολλα νοσοκομεια ειναι απαραδεκτο να δινουν ειδικοτητα, ειναι εγκλημα να δινουν ειδικοτητα.

μπορουν ομως καλλιστα να δινουν...αγροτικο, οποτε και καλυτερα επανδρωνεις τα νοσοκομεια σου και καλυτερα εκπαιδευεις τους γιατρους σου και καλυτερες υπηρεσιες προσφερεις στους ασθενεις, και δεν εχεις και τον επιμελητη να κοκορευεται οτι εχει ειδικευομενους σε νοσοκομειο του κ.λ.υ.

για το πανεπιστημιο, εννοειται πρεπει να αλλαξουν αρκετα...

αλλα καλα ειναι να λεμε για ενα ενα τα θεματα γιατι αλλιως και χαος δημιουργειται και συμπερασμα δεν βγαινει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνω αγροτικό σε Π.Ι. που ανήκει σε ένα Γ.Ν.-Κ.Υ. Νοσοκομείο, όπου και εφημερεύω στα Επείγοντα, με γενικούς Ιατρούς που δίνουν Salospir με κατάποση και όχι μασώμενη ασπιρίνη σε OEM μέχρι να φωνάξουν Κ/Δ. Που οι αγροτικοί διακομίζουν διασωληνωμένους και ΚΕΚ παιδιών. Που εφημερεύει στο νοσοκομείο 15 μερες το μηνα Κ/Δ και ακτινολόγος.

Τι μου έχει προσφέρει? Μια απίστευτη σιχαμάρα για το ΕΣΥ, τους γενικούς ιατρούς και τα λαμόγια ΠΑΣΟΚους και Δεξιούς βολεμένους.

Επιστημονικα? Κάνω υπέρμετρη προσπάθεια να μην ξεχάσω αυτά τα λίγα που ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνω αγροτικό σε Π.Ι. που ανήκει σε ένα Γ.Ν.-Κ.Υ. Νοσοκομείο, όπου και εφημερεύω στα Επείγοντα, με γενικούς Ιατρούς που δίνουν Salospir με κατάποση και όχι μασώμενη ασπιρίνη σε OEM μέχρι να φωνάξουν Κ/Δ. Που οι αγροτικοί διακομίζουν διασωληνωμένους και ΚΕΚ παιδιών. Που εφημερεύει στο νοσοκομείο 15 μερες το μηνα Κ/Δ και ακτινολόγος.

Τι μου έχει προσφέρει? Μια απίστευτη σιχαμάρα για το ΕΣΥ, τους γενικούς ιατρούς και τα λαμόγια ΠΑΣΟΚους και Δεξιούς βολεμένους.

Επιστημονικα? Κάνω υπέρμετρη προσπάθεια να μην ξεχάσω αυτά τα λίγα που ξέρω.

νταξει και αγροτικό να μην εχεις κάνει κάτι θα δεις και στην ειδικότητα...

εγώ εχω δει ασθενή σε αιμορραγικό σοκ με 130/80mmHg να... απινιδώνεται. επίσης εχω δει ορούς να τρέχουν κρουνηδόν σε πνευμονικό οίδημα και πολυτραυματία σε υπογκαιμικό σοκ να διουρείται με 80mg Lasix.

δε θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε όμως. γιατί; γιατί απλούστατα είμαστε μέρος του συστήματος. ενός συστήματος που βασίστηκε στην εκπλήρωση της επιθυμίας της κάθε κυράτσας να δει το μούλικο της να γίνεται ιατρός χωρίς κόπο, χωρίς φίλτρα, χωρίς προσόντα με πτυχία αμφίβολης ποιότητας κυρίως από χώρες όπου το να περάσεις ένα μάθημα ιατρικής ήταν πιο φτηνό από το να πληρώσεις μια δίμετρη βιζιτού για μια πίπα στα όρθια (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις όμως θέλω να πιστεύω πως θίγουμε).

οπότε εβίβα μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αν κάνεις αγροτικό σε ΓΝ-ΚΥ (σε ΤΕΠ) θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα, που θα σου φανούν χρήσιμα στη μετέπειτα πορεία σου. Δεν έχει καμία σχέση με το αγροτικό σε Π.Ι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνεις αγροτικό σε ΓΝ-ΚΥ (σε ΤΕΠ) θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα, που θα σου φανούν χρήσιμα στη μετέπειτα πορεία σου. Δεν έχει καμία σχέση με το αγροτικό σε Π.Ι.

Sorry, αλλά τι παει να πει αγροτικό σε ΤΕΠ ΓΝ? Ειλικρινής ερώτηση.

Εκτος αν μιλάμε για το να πάρεις απόσπαση στο ΓΝ (αφήνοντας στο ΚΥ να βγάζουν τα κάστανα άλλοι) που νοείται ακόμη ως μεγαλη "μαγκιά".... a042.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εκπαιδευτική αξία του αγροτικού είναι ότι ασκείς την ιατρική ως γιατρός χωρίς πολλές-πολλές ευθύνες (σχεδόν) αμέσως μετά το πτυχίο. Βλέπεις ότι ναι, υπάρχουν φάρμακα που μπορείς να συνταγογραφήσεις ρε παιδί μου. Συνειδητοποιείς ότι τελικά το πολλαπλό μυέλωμα είναι πολύ πιο σπάνιο από τη γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.<br>Και επαναλαμβάνω: 6 χρόνια ιατρικής δεν ήταν μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου; Σε σχέση με την πρακτική άσκηση της ιατρικής λέμε...<br>

Συμφωνώ με τον Λύκο. Να πω από την άλλη ότι σε περιοχές που υπάρχουν ελλείψεις σε ειδικευμένους και ειδικευόμενους γιατρούς, οι αγροτικοί εφημερεύουν κατά τη διάρκεια του τριμήνου, αλλά συχνά και μετά, σε θέση ειδικευόμενου στο νοσοκομείο στο οποίο υπάγονται. Αυτό έχει και τα καλά του και τα κακά του. Όσο για του Κασίδη το κεφάλι είναι μεγάλο και εφτάψυχο, αυτό έχω να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρησιμότητα αγροτικού στην Ελλάδα, σε κλινική εμπειρία, έρευνα, ιατρική εξέλιξη, εκπαιδευτική δραστηριότητα, θεωρητική κατάρτιση, σε κλίμακα από το 0 μέχρι το 100:

2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε συμφωνώ με τους περισσότερους: μια χαρά χρήσιμο είναι και για το γιατρουδάκι και για τους χωριανούς! Στενοχωριέμαι που σε λίγα χρόνια οι απόφοιτοι δε θα κάνουν αγροτικό.....τώρα βέβαια, όλοι αυτοί που φεύγουν αμέσως στο εξωτερικό για ειδικότητα, μπορεί να πράττουν καλύτερα...αλλά για κάποιον που θα έχει ούτως ή άλλως αναμονή, το αγροτικό είναι πολύ καλύτερο από το να δουλεύεις στα Πρίνου ή σε ένα κέντρο αποκατάστασης/άσυλο ηλικιωμένων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνεις αγροτικό σε ΓΝ-ΚΥ (σε ΤΕΠ) θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα, που θα σου φανούν χρήσιμα στη μετέπειτα πορεία σου. Δεν έχει καμία σχέση με το αγροτικό σε Π.Ι.

Sorry, αλλά τι παει να πει αγροτικό σε ΤΕΠ ΓΝ? Ειλικρινής ερώτηση.

Εκτος αν μιλάμε για το να πάρεις απόσπαση στο ΓΝ (αφήνοντας στο ΚΥ να βγάζουν τα κάστανα άλλοι) που νοείται ακόμη ως μεγαλη "μαγκιά".... a042.gif

όχι, μιλάω για ΓΝ-ΚΥ, όχι για ΓΝ. Υπάρχουν αρκετά τέτοια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δε συμφωνώ με τους περισσότερους: μια χαρά χρήσιμο είναι και για το γιατρουδάκι και για τους χωριανούς! Στενοχωριέμαι που σε λίγα χρόνια οι απόφοιτοι δε θα κάνουν αγροτικό.....τώρα βέβαια, όλοι αυτοί που φεύγουν αμέσως στο εξωτερικό για ειδικότητα, μπορεί να πράττουν καλύτερα...αλλά για κάποιον που θα έχει ούτως ή άλλως αναμονή, το αγροτικό είναι πολύ καλύτερο από το να δουλεύεις στα Πρίνου ή σε ένα κέντρο αποκατάστασης/άσυλο ηλικιωμένων...

Συμφωνώ με τον συνάδελφο. θεωρώ κι εγώ πολύ σημαντικό το που κάνεις το αγροτικό όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Βασικά το που κάνεις τις εφημερίες.

Αν είσαι σε κάποιο ΚΥ όπου βλέπεις 5 επείγοντα (που συνήθως αποδεικνύονται τακτικά) περιστατικά στην εφημερία τότε το αγροτικό θα σου προσφέρει ελάχιστα. Αντίθετα σε ένα ΚΥ όπου μπορείς να δεις 30-40 περιστατικά/ εφημερία θεωρώ ότι κάποια εμπειρία αποκτάς. Συμφωνώ βέβαια και με την άποψη ότι πολλά πράγματα γίνονται λάθος στις μονάδες πρωτοβάθμιας υγείας.Όμως και μόνο το γεγονός ότι αναλαμβάνεις έστω και κάποιες ελάχιστες πρώτες ευθύνες σου προσφέρει μια πρώτη εμπειρία στο πως μπορεις να προσεγγίσεις τους ασθενείς και πως να συμπεριφερθείς σε διάφορες περιπτώσεις.

Τέλος ακόμα και στο ΠΙ μπορείς αν θες να κάνεις πολλά. Ενδεικτικά αναφέρω ρύθμισ ΑΠ, ΣΔ, Δυσλιπιδαιμίας, screening test κτλ. Τα παραπάνω σε συνεργασία συνήθως με κάποιον γενικό γιατρό του ΚΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό αντέχεται μόνο για 6 μήνες. Μετά θες απλά να αυτοκτονήσεις... ή να σκοτώσεις κόσμο... πολύ κόσμο... Είναι το κρίσιμο σημείο, όπου καλείσαι να διαλέξεις μεταξύ ιατρικής και 'δολοφονικής'...

Πέρα από την πλάκα, δεν είναι άχρηστο.

Απλά το ξεβόλεμα είναι πολύ μεγάλο για ένα πλάσμα της πόλης, που πρέπει να μείνει σε ένα χωριό 24/7 με κόκορες, έντομα, κατσίκες, πρόβατα, χωρίς κινηματογράφο, σουπερμάρκετ, τράπεζα, ντελίβερι, καταστήματα, ούτε καν τηλεόραση και πλυντήριο! emno

Για το βιοπορισμό, go ahead.

Για την ιατρική, stay home, watch tv, have fun.

ΥΓ. Όσοι έχετε αυτοκίνητο και το πάρετε μαζί σας, οπωσδήποτε ΜΕΙΚΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ;) Οι βλάχοι είναι αδίστακτοι και οι βράχοι δεν ξεκουνιούνται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά υπάρχει μία τάση να γενικεύετε, αλλά τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα.

Υπάρχουν λογιών και λογιών αγροτικά:

1) αυτά, όπου ο αγροτικός πατάει 2 φορές την εβδομάδα ΜΟΝΟ για συνταγογράφηση, αφού οι κάτοικοι της περιοχής έχουν μάθει να πηγαίνουν στο νοσοκομείο για ψίλου πήδημα, δηλαδή παντελώς άγνοια πρωτοβάθμιας περίθαλψης. Λογικό ο αγροτικός να σκυλοβαριέται και να μην μαθαίνει τίποτα. Αρκετά συχνό σε Π.Ι.

2) σε Κ.Υ., 'οπου οι ειδικοί στέλνουν διακομιδές ακόμη και ωτίτιδες, οπότε ο αγροτικός κάθεται και εκεί για συνταγογράφηση μόνο και οι ειδικοί τον παίζουν. Όπως το νούμερο 1, μόνο που εδώ είσαι σε ΚΥ

3) σε Κ.Υ., όπου οι ειδικοί προσπαθούν μεν, αλλά δεν τα καταφέρνουν , λόγψ έλειψη υποδομών, π.χ. ο ΗΚΓράφος λειτουργεί όποτε θέλει, είσαι τυχερός αν γίνεται μια γενική αίματος. Κάπως καλύτερα από τα προηγούμενα 2, ειδικά αν είσαι σε μάχιμο ΚΥ, μαθαίνεις καλή κλινική ιατρική αν είσαι τυχερός, αλλά και πάλι με ελλείψεις

4) σε Κ.Υ. όπου είναι και μάχιμα και οργανωμένα. όπου γίνονται γενικές, βιοχημικές, τροπονίνες, ΗΚΓ, και ακτινογραφίες, όπου επισκέπτεται το ιατρείο κλιμάκιο ψυχιάτρων, ορθοπεδικών και νευρολόγων 2 φορές τον μήνα, όπου ο διευθυντής είναι καλός ιατρός και κάνει και κανά μάθημα στους αγροτικούς, όπου οι γεν. ιατροί δεν διακομίζουν με ψίλου πήδημα, όπου θα μάθεις προνοσοκομειακά πως να χειρίζεσαι ΟΕΜ, ΟΠΟ, τροχαία, επιληψίες, εγκεφαλικά.

εγώ ήμουν από τους τυχερούς που πέτυχα μια θέση σε ΚΥ του τύπου 4. είχε και τα σπαστικά του όπως συνταγογραφήσεις και κάλυψη κάποιων χωριών τριγύρω, αλλά οι ειδικοί μας πρόσεχαν , έμαθα πράγματα, και πέρασα καλά. Πιστεύω πως μια τέτοια εμπειρία είναι ότι πρέπει για ένα γιατρό που μόλις βγήκε από το τσόφλι του, να ξεψαρώσει. Τώρα αν τύχεις σε άλλου είδους αγροτικά, συμφωνώ πως είναι χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ποιο Κ.Υ ησουν φιλε?

απλα για να λεγονται τα καλα και καποιοι ανθρωποι που δουλευουν να αναγνωριζονται

Στο Κ.Υ Πλωμαρίου, Λέσβου, πριν 4 χρόνια. Το ΗΚΓ έβγαινε σε οθόνη υπολογιστή, και μάλιστα έδειχνε τα προηγούμενα ΗΚΓ του ασθενου΄ς σε άλλο χρώμμα! Είχαμε οξύμετρα, η μικροβιολόγος μας άφηνε και μας έμαθε πως να κάνουμε βιοχημικές, τροπονίνες, και νάτριο /κάλιο στις εφημερίες, καλύπταμε το γηροκομείο του χωριού, πολύ δοθλειά, φανταστικό κλίμα, έξοχος ο διευθυντής και οι γενικοί ιατροί, ο παιδίατρος. Είχε και μίνι μουσείο με εργαλεία και ιατρικά είδη από το 1920 και μετά...όλα από το μεράκι του διευθυντή. Το έχω προτείνει σε φίλους, μάλιστα ο ένας πήρε θέση εκεί και είχε τις καλύτερες εντυπώσεις και αυτός. Μην ΄χανετε τέτοια αγροτικά. Από τα λίγα στην Ελλάδα. Τώρα βέβαια έμαθα πως ο διευθυντής έφυγε...δεν ξέρω κατά πόσο έπεσε η οργάνωση. Να φανταστείτε πως μας είχε προτείνει να κάνουμε και μια εργασία, είχε έτοιμο το πρωτόκολλο, όλα, αλλά εμείς βαριόμασταν τα χαζά, μες την καλή χαρά τότε..το μόνο που έχω μετανοιώσει ήταν αυτό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.