Jump to content

Πληρώνουμε τις εξετάσεις μας εκεί που δουλεύουμε;


wikileaks

Recommended Posts

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πληρώσει ποτέ κανείς σας για εργαστηριακές εξετάσεις μέσα στο ίδιο νοσοκομείο που εργάζεται, με χρέωσαν, δε δέχτηκαν ΤΣΑΥ και κάθε μέρα περνάνε μπροστά μου τα ρουσφέτια τους. Σκέφτομαι αν θα έπρεπε να κάνω καταγγελία στον Ιατρικό Σύλλογο της περιοχής μου μόνο και μόνο για το ρεζίλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πληρώσει ποτέ κανείς σας για εργαστηριακές εξετάσεις μέσα στο ίδιο νοσοκομείο που εργάζεται, με χρέωσαν, δε δέχτηκαν ΤΣΑΥ και κάθε μέρα περνάνε μπροστά μου τα ρουσφέτια τους. Σκέφτομαι αν θα έπρεπε να κάνω καταγγελία στον Ιατρικό Σύλλογο της περιοχής μου μόνο και μόνο για το ρεζίλι.

τι εννοεις δεν δεχτηκαν το βιβλιαριο του ΤΣΑΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πληρώσει ποτέ κανείς σας για εργαστηριακές εξετάσεις μέσα στο ίδιο νοσοκομείο που εργάζεται, με χρέωσαν, δε δέχτηκαν ΤΣΑΥ και κάθε μέρα περνάνε μπροστά μου τα ρουσφέτια τους. Σκέφτομαι αν θα έπρεπε να κάνω καταγγελία στον Ιατρικό Σύλλογο της περιοχής μου μόνο και μόνο για το ρεζίλι.

Καταγγελία δεν μπορείς να κάνεις γιατί δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι οι εξετάσεις στα νοσοκομεία είναι δωρεάν για τους εργαζόμενους (τώρα αν για λόγους συναδελφικότητας το κάνουν σε κάποια νοσοκομεία, αυτό είναι άλλη ιστορία αλλά δεν είναι νόμιμο). Με το ΤΣΑΥ πληρώνεις και πας μετά στον τοπικό ανταποκριτή και κάνεις αίτηση για επιστροφή δαπάνης (τρέχα γύρευε δηλαδή).

Μια και μιλάμε για το ΤΣΑΥ, έτσι όπως το έχουν καταντήσει, πολλοί φαρμακοποιοί δε δέχονται καν συνταγές γιατί έχει να τους πληρώσει πολύ καιρό (δεν είναι οξύμωρο οι φαρμακοποιοί να μη δέχονται συνταγές από το ίδιο τους το ταμείο; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν το βιβλιάριο ΤΣΑΥ δεν γίνεται δεκτό για εξωτερικούς ασθενείς (μόνο όταν κάνεις εισαγωγή) γιατί λέει το νοσοκομείο δεν έχει τέτοια σύμβαση με το ΤΣΑΥ. Βέβαια όλοι οι παλιοί γιατροί και εργαζόμενοι έχουν και Δημοσίου οπότε (αν ποτέ τους ζητηθεί) δίνουν εκείνο. Δε ρώτησα αν είναι παράνομο αυτό που έκαναν σε μένα γιατί και εγώ δεν πιστεύω πως έχει κανείς την υποχρέωση να μου πληρώνει τις εξετάσεις απ΄τη τσέπη του, πιστεύω όμως ότι είναι αντιδεοντολογικό, ειδικά όταν βλέπω ότι σ΄όποιον φίλο, συγγενή, αλλοδαπό εργάτη γνωστό γνωστού δεν έχουν κανένα πρόβλημα να το κάνουν. Εκεί είναι που θέλω πραγματικά να μάθω από σας αν έχετε ακούσει να γίνονται παρόμοια πράγματα σε συναδέλφους για να καταλάβω περίπου τι παίζει. (Μου πρότειναν ευθέως να πάω να παρακαλέσω τον διευθυντή να μου τις κάνει δώρο τις εξετάσεις οπότε και τους είπα αυτά να πάνε να τα πουν αλλού !!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να κάνεις καταγγελία άμα δεις να κάνουν τζάμπα εξετάσεις σε άλλους και για σένα ως γιατρός να κάνεις το νόμιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης οταν θα χρειαστουν αυτοι απο σενα καποια παρατυπη εξυπηρετηση μπορεις και εσυ να ακολουθησεις το νομο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.