Jump to content

Ερωτηση για ρεπο στην ειδικοτητα.Καταργηθηκε;


BATMAN

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Οσοι ξερουν καλα τους νομους και τις νεες συμβασεις ας μας πουνε!Στην κλινικη μου ο διευθυντης μου μου λεει οτι καταργηθηκε ο νομος του Αβραμοπουλοιυ για τα ρεπο και οτι ουσιααστικα δεν μας τα χρωσταει καν και οτι χαριστηκα αν θα δινονται απο εδω και εμπρος.Τι να του απαντησω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.Οσοι ξερουν καλα τους νομους και τις νεες συμβασεις ας μας πουνε!Στην κλινικη μου ο διευθυντης μου μου λεει οτι καταργηθηκε ο νομος του Αβραμοπουλοιυ για τα ρεπο και οτι ουσιααστικα δεν μας τα χρωσταει καν και οτι χαριστηκα αν θα δινονται απο εδω και εμπρος.Τι να του απαντησω;

Πες του να πα να γαμηθει.

Ουτε οι Αλβανοι δε δουλευουν 90 ωρες , 6 μερες τη βδομαδα. Ο νομος ισχυει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος συνάδελφε ισχύει κανονικά...... αν κιόλας είχε καταργηθεί πές στο Διευθυντή τότε αυτόματα ισχύει ο Ευρωπαικός Νόμος που είναι και Νόμος του Ελληνικού Κράτους, δηλαδή με απλά λόγια 4 εφημερίες για κάθε ειδικευόμενο μόνο και καμία παραπάνω και ρεπό!!!

Το ρεπό επίσης δε το δίνει ο Αβραμόπουλος αλλά η εργασιακή νομοθεσία της χώρας μας και της Ε.Ε.

Για την ιστορία συνάδελφε να ξέρεις ότι η Ελλάδα είχε κάποια χρόνια να προσαρμοστεί στην Ευρωπαική Νομοθεσία και δεν το έκανε. Όποτε σε κάποια στιγμή της θητείας του Αβραμόπουλου, που ο ιδίος δε έκανε τίποτα... απλά τελείωσε ο χρόνος προσαρμογής και πλέον ίσχυε αυτόματα:

-Ειδικοί Ιατροί 2 εφημερείες

-Ειδικευόμενοι 4 εφημερείες ( δεν επιτρέπονται παραπάνω)

-Ρεπό για κάθε εφημερία (ίσχυε και πριν απο την εργατική νομοθεσία,αλλά ....)

Όποτε ο Αβραμόπουλος απλά αναγκάστηκε να εφαρμόσει την Ευρωπαική Νομοθεσία που έτσι και αλλίως ίσχυε αυτόματα (κάθε Ευρωπαικός Νόμος υπερισχύει των νόμων κάθε μέλος κράτους της Ε.Ε. ακόμα και να βρίσκεται στο σύνταγμα του κάθε κράτους!!!). Υπήρχε βέβαια ένα παραθυράκι στο Νόμο , που έλεγε σε περίπτωση κλαδικής συμβάσης και ειδικής συμφωνίας, μπορεί ένας Ιατρός να κάνει παραπάνω από τις 2 ή 4 εφημερίες. Βέβαια το ρεπό δεν μπορεί να αλλάξει και παραμένει. Βέβαια με όλες τις μειώσεις και κτλ δεν ξέρω αν υπάρχει κλαδική σύμβαση αυτή την στιγμή ..όποτε αν δεν υπάρχει μετά την 4η εφημερία είναι με δική σου ευθύνη η εφημέρευση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που λετε το θυμαμαι και εγω οτι ειχε γινει τοτε ζητημα και με το νομο του Αβραμοπουλου και τη συλλογικη συμβαση ειχε ρυθμιστει.Το θεμα ειναι τωρα οτι αυτος προφασιζεται οτι αυτα δεν ισχυουν και οτι τα ρεπο καταργηθηκαν.Το αν πρεπει να κανουμε το πολυ 4 εφημεριες αυτο τελικα ειναι ισως θεμα του καθενος.Ουσιαστικα ομως κανενα νοσοκομειο ουτε οι ειδικευμενοι ουτε οι ειδικευομενοι κανουν τοσες λιγες.(2 και 4).Αρα τελικα τι ισχυει και πως μπορεις να διεκδικησεις τα δικια σου.Ο νομος αυτος υπαρχει γραπτος πρεπει απο καπου να τον βρουμε?Κ ξερετε τι σου απανταει σε οποιον δεν αρεσει να σηκωθει να φυγει...λες και ειναι τσιφλικι του η αυτος σε διορισε.Ημαρτον με τους ελληναραδες αλητες γιατρους του εσυ αναρωτιεμαι ποτε αυτη η Ευρωπη θα τους παυσει ολους αυτους και να τους χρεωκοπησει τον οικο ανοχης φακελακια που εχουν στησει σε βαρος του δημοσιου συμφεροντος.Ειδικευομενος μαυρος βοηθος αναλωσιμα το δημοσιο και μαυρο χρημα στη τσεπη του καθενος...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά το έχουμε κουράσει το θέμα των ρεπό, η κοινή λογική λέει πως τα παίρνει κανείς εφόσον μπορεί χωρίς να διαταράξει την ομαλή λειτουργία της κλινικής του, όλα τα άδικα οι διευθυντές τα έχουν αν το υπουργείο δεν διορίζει όσους γιατρούς χρειάζονται για να βγαίνουν σωστά οι εφημερίες; Στην τελική μια χαρά δούλευαν τα πράγματα πριν τα ρεπό με λιγότερες γκρίνιες και ναι όποιου δεν του αρέσει να ετοιμάζεται για έξω γιατί εδώ το κράτος κύριοι χρεοκόπησε και κάπως έτσι καλούν γιατρούς να δουλέψουν ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ το καλοκαίρι στα νησιά και αν δεν έχετε καταλάβει τίποτα και σαν φταίνε όλοι κι όλα δεν φταίει κανείς, εδώ θα μείνουν όσοι δεν θα μπορούν να φύγουν για έξω! Καταλαβετέ το και περιμένετε την άμισθη ειδικότητα.

Ολόκληρο φόρουμ γιατρών και δεν άνοιξε καν θέμα με τις συνενώσεις των νοσοκομείων! Μόνο τα ρεπό και τον κώλο τους κοιτάνε όλοι σ΄αυτόν τον τόπο (άντε και τις διαγραφές τους οι αιώνιοι που καίγονται και αυτοί κατακαλόκαιρο) και όλα τ΄άλλα να παν να γαμηθούν!

Άκου εκεί ευρωπαϊκή οδηγία! Χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη εσενα αρχηγε το οτι οι διευθυντες εχουν μετατρεψει το δημοσιο εσυ σε ιδιωτικο μαγαζακι και περνουν μαυρα λεφτα απο τους ασθενεις εκβιαζοντας με πλατες πολιτικες εσυ ας πουμε το θεωρεις λογικο και πρεπει μαλιστα να μη ζηταμε τα ρεπο για να μη διαταρασουμε και τη κανονικη ροη της γαμωκλινικης του και του μ....της μανας που τον πεταγε.Η χωρα δεν χρεωκοπησε φιλε μου οικονομικα χρεωκοπησε κοινωνικα.Οι αναξιες διεφθαρμενες μοναδες αυτης της κοινωνιας χρεωκοπησαν στην απλη καθημερινοτητα.Η συγχωνευση των νοσοκομειων μια χαρα να γινει...και μεγαλυτερη μη σου πω ολη η αθηνα ενα δημοσιο νοσοκομειο και της αρκει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλε, για τα παραμάγαζα των διευθυντών ΕΣΥ τα' χουμε κάνει χειρότερα απ΄το ποδόσφαιρο. Είδες εσύ κανέναν επιμελητή ΕΣΥ να διαμαρτύρεται επώνυμα για κάτι; Είδες κανέναν ειδικευόμενο να ενδιαφέρεται για οτιδήποτε πέρα απ΄τις άδειες και τα ρεπό; Είδες κανέναν έλληνα γιατρό γενικά να φεύγει απ΄τα αστικά κέντρα και να πηγαίνει να ασκήσει το λειτούργημα (ναι καλά) στην επαρχία; Κλαίγονται όλοι (ακόμα και εδώ μέσα) ότι δεν έχουν γονείς γιατρούς, ότι δεν έχουν δουλειά εξασφαλισμένη, ότι δεν έχουν ρεπό σαν ειδικευόμενοι, ότι οι διευθυντές συμπεριφέρονται σαν μεγαλοτσιφλικάδες και μπάζουν στο ΕΣΥ ότι κουνιέται σε γκόμενα γιο και κόρη. Εμ τότε μάγκες γιατί κάθεστε όλοι και κλαίτε πίνοντας φρέντο στη Μηλιώνη; Πάρτε σβάρνα τα χωριά και τα νησιά της χώρας, που αν πηγαίνανε λίγο περισσότεροι γιατροί δε θα ήταν το ίδιο χάλι, ενώ όταν πηγαίνει ένας - ένας του βγαίνει ο κώλος στις εφημερίες!

Η ζωή είναι απλή. Ή έχεις κονέ και τα χαίρεσαι ή δεν έχεις και κουνιέσαι για να ζήσεις. Αυτή η κλάψα εδώ μέσα και στα καφενεδάκια του κωλονακίου για τα οφειλομενα ρεπό είναι εμετική, σιγά τα καλτσόν ρε μεγάλοι, οι παλιότεροι που κάνανε χρόνια για να πάρουν μισή μέρα άδεια δλδ πώς ζούσανε; Άμα μπορείτε να τα πάρετε με γεια και με χαρά σας, αν όχι και δε βγαίνουν οι εφημερίες ποιος θα τις κάνει, ο διοικητής; Εκείνος πληρώνεται για να διοικεί και εσείς διαλέξατε ιατρική για τα φράγκα και όχι για λειτούργημα, φάτε τώρα φράγκα και κοινωνικό στάτους!

Όλα εδώ πλερώνονται που βρίζουν όλοι το ΕΣΥ αλλά και δεν κουνιούνται να πάνε να δουλέψουν παραπέρα.

Η Αθήνα καταπίνει τόσα λεφτά για τις εφημερίες των γιατρών που θα' πρεπε να΄ναι ένας πάνω απ΄τον κάθε αθηναίο και στο μεταξύ όλοι κάθονται σπίτι τους, τη λάντζα στα τεπ τη βγάζουν οι ειδικευόμενοι και πού είναι οι καταγγελίες τους; Να γίνει ένα νοσοκομείο στην Αθήνα και να κοπούν τα λεφτά μαχαίρι να μείνουν όσοι θέλουν στ΄αλήθεια να κάνουν τον γιατρό. Οι υπόλοιποι να πάνε σουηδία. Τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα του γρεκου ειδικευομενου οπως ο αποπανω φιλος με τον ευρωπαιο...

Τολμησαν μια φορα στο νοσοκομειο μου να μην αυξησουν τη ταριφα της εφημεριας λοκουμ(δηλαδη της ωριαιας αποζημιωσης για εξτρα εφημερια,περαν του ευρωπαικα προβλεπομενου ωραριου) οι μανατζαρεοι, και την ιδια στιγμη, με πηραν τηλ οι συνειδικευομενοι να μην παει κανεις να εφημερευσει..

Το ιδιο και οι staff grades !Αμεσα δημιουργηθηκε μπλοκ απο ολους.Την αλλη μερα ανεβηκαν αμεσως τα χρηματα, χωρις παραμικρη φασαρια...

Αυτο δεν το εχω δει ποτε, τη περιοδο που εργαστηκα Ελλαδα, γιατι παντα καποιος εχει πιο μεγαλη αναγκη απο τους αλλους, καποιος φοβαται τι θα πει ο διευθυντης,να μη βρεθει μεγαλυτερος κωλογλυφτης και χασει την ευνοια κτλ.. κτλ.. :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τολμησαν μια φορα στο νοσοκομειο μου να μην αυξησουν τη ταριφα της εφημεριας λοκουμ(δηλαδη της ωριαιας αποζημιωσης για εξτρα εφημερια,περαν του ευρωπαικα προβλεπομενου ωραριου) οι μανατζαρεοι, και την ιδια στιγμη, με πηραν τηλ οι συνειδικευομενοι να μην παει κανεις να εφημερευσει..

Το ιδιο και οι staff grades !Αμεσα δημιουργηθηκε μπλοκ απο ολους.Την αλλη μερα ανεβηκαν αμεσως τα χρηματα, χωρις παραμικρη φασαρια...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πόσο καιρό είχα να γελάσω έτσι. Να'σαι καλά.

ΥΓ Το δούλεμα πάει σύννεφο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τολμησαν μια φορα στο νοσοκομειο μου να μην αυξησουν τη ταριφα της εφημεριας λοκουμ(δηλαδη της ωριαιας αποζημιωσης για εξτρα εφημερια,περαν του ευρωπαικα προβλεπομενου ωραριου) οι μανατζαρεοι, και την ιδια στιγμη, με πηραν τηλ οι συνειδικευομενοι να μην παει κανεις να εφημερευσει..

Το ιδιο και οι staff grades !Αμεσα δημιουργηθηκε μπλοκ απο ολους.Την αλλη μερα ανεβηκαν αμεσως τα χρηματα, χωρις παραμικρη φασαρια...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πόσο καιρό είχα να γελάσω έτσι. Να'σαι καλά.

ΥΓ Το δούλεμα πάει σύννεφο.

Αφού μάθετε στα αγγλάκια τι εστί ελληνικός συνδικαλισμός να' ρθείτε να τον εφαρμόσετε και εδώ!

pas moi το κακό είναι να μη δουλεύει κανέναν αλλά να τα πιστεύει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχασα να πω οτι την πρωτοβουλια ανελαβε Ινδη συναδελφος(Ξερεις απο εκει που δεν εχουν να φανε, που κοιμουνται πανω στα δεντρα

, δεν υπαρχει επιστημη κτλ..)Τι να πεις ρε αδερφε γυφτοι, ολοκληρο θεμα για 10 λιρες παραπανω την ωρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

E ναι, το ξέχασες ... για δε μας λες όμως, σε τι ακριβώς έχει σχέση με το θέμα των ρεπό στην ελλάδα όλο αυτό το κάτι που μας έγραψες; Έχεις καταλάβει ότι η ελλάδα δεν έχει καμιά σχέση με το νησί; Έχεις εννοήσει ότι η ελλάδα χρεοκόπησε ενώ το νησί όχι ακόμα; Πιστεύεις ότι είναι συγκρίσιμες σε κάτι οι συνθήκες; Έχεις την εντύπωση ότι το βασικό πρόβλημα των γιατρών στο γκρίχενλαντ είναι τα ρεπό; Έχεις την εντύπωση ότι οι γιατροί σαν κλάδος δεν έχουν καμιά ευθύνη για όσα συμβαίνουν στην υγεία στη χώρα; Αυτή εδώ τη χώρα, όχι το νησί που είσαι τώρα ε!

Αν νομίζεις ότι εδώ κάτω υπάρχει χώρος για έξυπνες κινήσεις, κατέβα! Και φέρε μαζί και την ινδή. Αλλιώς κάτσε εκεί που είσαι και φάε τα λεφτά των λόκουμ όσο ακόμα το γιουκέι έχει να δίνει. Αλλά μή μένεις με την ιδέα ότι μπορείς να έχεις γνώμη για τα εδώ θέματα όσο στα εδώ προβλήματα δείχνεις να μην έχεις καμιά συμμετοχή και γνώση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μου, Ελλαδα μεγαλωσα, σπουδασα, εζησα ολα μου τα χρονια και το βιωσα το προβλημα στη ριζα του.

Δεν αναφερομαι στο θεμα των χρηματων των εφημεριων(αλλουνου παππα ευαγγελιο)αλλα στο θεμα της ραγιαδοσυνης.

Υπαρχει ενα θεσπισμενο δικαιωμα, ευρωπαικο και ελληνικο, της ημεραναπαυσης/ρεπο, και αντι να ειναι αυτονοητο ακομα μιλαμε εδω μεσα για αυτο χρονια μετα την θεσπιση του!Δεν ειναι καταντια!Εβλεπα παλιοτερα συναδελφους σε νησιωτικα αγροτικα, να

διαμαρτυρονται για κατι ευφανταστες ετοιμοτητες, περαν των εφημεριων..Τι ειναι αυτα ρε!Ξυπνηστε και γ... τους οτι εχουν.

Στο αγροτικο μου πηρα τα ρεπο μου κανονικα και οταν πηγε να μου πει κατι ο διευθυντης, τον κολλησα στο τοιχο.

Ναι μεν ειχε το διακαιωμα να με στελνει οπου γουσταρει (βασει νομου) και ετσι αλλαξα 11 χωρια σε ενα χρονο, αλλα δε του περασε

του πουστη να κανω το δουλο.Μαθετε να απαιτειτε αυτα που διακαιουστε.Δε μπορω να ακουω αποψεις του στυλ..τι να κανει ο καημενος διευθυντουλης μας δε βγαινουν οι εφημεριες...και ναι ο καθενας εχει μαθει να κοιταζει τη παρτυ του,δεν υπαρχει κοινη γραμμη γιαυτο ειναι ετσι η κατασταση..χτες ηταν οι συναδελφοι των 4 ειδικοτητων, μετα οι υπο διορισμο σε πρωσοποπαγη, τωρα

τα παιδια στο ικα, εδω ακομα μιλαμε για ρεπο και εξτρα εφημεριες..τι ειναι αυτα ρε.Ημαρτον που λεει και ο γεωργιου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά τα λες, όμως, όπως ίσως έχεις ακούσει, τα ρεπό των γιατρών υπήρχαν και παλιότερα (μέχρι τη δεκαετία του ΄80) και μετά εξαερώθηκαν (εν μία νυκτί) μέχρι να τα ξαναβγάλει απ΄το μαγικό καπέλο του ο αβραμό. Δε μου απαντάς όμως: τι βλέπεις εσύ να μπορεί να γίνει όταν γιατροί δεν υπάρχουν, προσλήψεις δε γίνονται και τα νοσοκομεία (που δεν κλείνουν) πρέπει να εφημερεύουν; Απαντήσεις του τύπου γαμήστε τους πούστηδες διευθυντές, λυπάμαι που στο λέω, αλλά εμένα μου βρωμάνε ραγιαδίλα από χιλιόμετρα, ειδικά όταν ζεις το σύστημα του ΗΒ και βλέπεις πως λειτουργεί με αρκετούς γιατρούς που ξεκινάνε να πάνε ακόμα κι από άλλες χώρες. Και εμείς εδώ που έχουμε υποτίθεται υπερπληθώρα γιατρών, έχουμε την επαρχία και μάλιστα την τουριστική νησιωτική απ΄την οποία περιμένουμε και να φάμε βεβαίως βεβαίως και δεν έχει γιατρούς ούτε στα νοσοκομεία ούτε στα ΚΥ ούτε στα ΠΙ. Και σε ρωτώ, εκτός απ΄τη μαγκιά κλανιά του να (λες στους άλλους να) πουν στον διευθυντή τους (και σιγά μην το πουν δλδ αλλά λέμε τώρα) όσα λες ότι είπες εσύ (άντε και τα είπες, άλλοι δε μπορούσαν ούτε με 40 πυρετό να λείψουν όταν υπηρετούσαν, όχι να βγάλουν γλώσσα, αλλά είπαμε, είναι όπου και όπως κάτσει στον καθένα). Μετά τι; Θα αφήσει πιστεύεις κανένας, διευθυντής, διοικητής, εισαγγελέας, ένα νησί ακάλυπτο για να πάρει ο άλλος ρεπό;

Αλλά ξέχασα, αυτό δε μας απασχολεί. Κάποια λύση θα βρεθεί που να μή μας χαλάσει το χουζούρι και το ίματζ.

Αν όμως έχεις καμιά ιδέα, ρίξτη να μάθουμε και μεις τι προτείνεις με την εμπειρία τη δική σου. Εκτός απ΄το χέσιμο στον κάθε διευθυντή που πραγματικά δε νομίζω πως μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εννοω να γινουμε τραμπουκοι και λαθος το ερμηνευσες!Απλα αμα ο αλλος δε παιρνει απο λογια, τι θα κανεις!

Δεν ειπα επισης να πανε οι αλλοι..να κανουν, να πουν..κτλ..σου ειπα τι εκανα εγω!Οπως επισης και στο θεμα απληρωτων

εφημεριων, καναμε επισχεσεις επι επισχεσεων..και εκει συμμετειχα και ακουσα τα εξ αμαξης απο το κεντο υγειας!

Τα πραγματα ειναι απλα.Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις.Υπαρχει το νομικο πλαισιο,να διεδικησεις.Απο κει και περα, ειναι

θεμα μαζικοτητας.Αμα καποιοι βγαζουν την ουρα τους συνεχεια απεξω δε γινεται τιποτα, και δυσκολευουν και τη ζωη των υπολοιπων

που αντιδρουν.Αυτοι ειναι που προκαλουν το προβλημα και οχι οι διοικητες-διευθυντες..Αμα κανεις δεν υποχωρησει, θα δεις πως

αμεσως αναδιπλωνονται οι ..μεγαλοι!Περα απο αυτο, παραδειγμα συναδελφου και φιλου απο ασχετο αγροτικο,αλλου νομου.

Τους αναγκαζαν οι διευθυντοδιοικητες να εφημερευουν 2 αγροτικοι(παλιος-νεος) χωρις επιμελητη, γιατι δεν υπηρχαν επιμελητες για ολο το μηνα!Αλλος τρελος αυτος, πηγε στον Εισαγγελεα και απο εκει που τον απειλουσαν, αναγκαστηκαν να κανουν αποσπαση

επιμελητη απο αλλο κυ για να καλυψει τις κενες εφημεριες..αμα δε μιλαγε ο φιλος μου και δεν εφτανε το θεμα στα ακρα,

ακομα εκει θα εμενε το θεμα, δε θα ιδρωνε το αυτι κανενος..Οταν εχεις να κανεις με λαμογια, που λειτουργουν σαν γκανκστερ,

δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο τη συγκρουση στα ακρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμενω υπαρχει καποιος τροπος να βρουμε αυτη την κοινωτικη οδηγια για το ωραριο λειτουργιας των γιατρων και γενικα το τι ισχυει στι παρουσα φαση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι καινούριο επί του θέματος.

ΟΕΝΓΕ Για Ρεπο.pdf

ν.3754 ΦΕΚ 43 τ.Α 11-3-2009 Ρυθμιση ορων απασχολησης ιατρων ΕΣΥ βαση Π.Δ.76-2005.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβα γιατι αυτη η επιθεση στο συναδελφο που ρωτησε για τα ρεπο. Εργασιακο του δικαιωμα δεν ειναι; Αυτο τον απασχολει και αυτο θα ρωτησει. Οπως και μενα με απασχολει η καταργηση της ακτινολογικης αδειας. Οποιος ενοχλειται απο τετοια ποταπα θεματα, ξυδι. (Βεβαια δε λεω, ταχω παρει και με το θεμα των συναδελφων του ΙΚΑ, αλλα δεν εχω γνωση επι του θεματος γιατι δεν εχω ασχοληθει). Και βεβαια, θα... κοιταξω και τον κ*λο μου και δεν πεφτει λογος σε κανεναν. Στη δουλεια μας δεν υπαρχουν μονο σημαντικα προβληματα, υπαρχουν και τα ασημαντα, και σ' οποιον δεν αρεσει ας μην ασχολειται, οχι να γινεται τιμητης των παντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

BLV λυπαμαι που θα στο πω αλλα εισαι συναδελφος της πλακας φιλε μου.Αντι να υπερασπισουμε το εργασιακα μας δικαιωματα καθομαστε και αναλωνομαστε στο πως θα καλυψει τις αναγκες ο καθε διευθυντης αυτο ειναι προβλημα του και αυτο θα πρεπει να το κανει μονο στα νομιμα πλαισια του κρατους.Εκει φιλε μου που υπαρχει νομος οφειλουμε να τον σεβαστουμε γιατι αλλιως υπαρχουν δικαστηρια εγχωρια και διεθνη και αυτα αποφασιζουν.Μου θυμιζεις ολους αυτους τους αλητες εργοδοτες που απασχολουν παρανομα κοσμο παρανομουν κατα κρατος και οταν φτανουν ενωπιω του δικαστηριου ταπεινα σκυβουν το κεφαλι και πληρωνουν προστιμα.Κριμα που υπαρχουν πραγματικα τετοιοι συναδελφοι που μας φερνουν ολους πισω σε εναν εργασιακο μεσαιωνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιοι δεν έζησαν μεσαίωνα τον βλέπουν παντου! Κάτσε να'ρθει η νέα εποχή την ιδιοτικής πρωτοβουλίας και μετά θα δεις τι εστί βερύκοκο.

Τελικά άλλοι παλέψανε για τα ρεπό και άλλοι τα χαίρονται, και αυτοί που τα χαίρονται είναι που έχουνε και τα πολλά παράπονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιοι δεν έζησαν μεσαίωνα τον βλέπουν παντου! Κάτσε να'ρθει η νέα εποχή την ιδιοτικής πρωτοβουλίας και μετά θα δεις τι εστί βερύκοκο.

Τελικά άλλοι παλέψανε για τα ρεπό και άλλοι τα χαίρονται, και αυτοί που τα χαίρονται είναι που έχουνε και τα πολλά παράπονα.

μακαρι φιλε μου να ερθει η εποχη της ιδιωτικης πρωτοβουλιας αυτο περιμενουμε αμην και ποτε να παρουν ποδι οι κρατικοδιαιτοι και να αναλαβουν επιτελους οι ξενοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού, που όλοι ξέρουμε πόσο μετράνε το κόστος και άλλα λοιπά τετριμμένα, βγάλανε κάτι κανόνες:

Resident Duty Hours, Maximum Hours of Work per Week

Duty hours must be limited to 80 hours per week, averaged over a four-week period, inclusive of all in-house call activities and all moonlighting.

Time spent by residents in Internal and External Moonlighting (as defined in the ACGME Glossary of Terms) must be counted towards the 80-hour Maximum Weekly Hour Limit.

PGY-1 residents are not permitted to moonlight.

Mandatory Time Free of Duty

Residents must be scheduled for a minimum of one day free of duty every week (when averaged over four weeks). At-home call cannot be assigned on these free days.

Maximum Duty Period Length

Duty periods of PGY-1 residents must not exceed 16 hours in duration.

Duty periods of PGY-2 residents and above may be scheduled to a maximum of 24 hours of continuous duty in the hospital. Programs must encourage residents to use alertness management strategies in the context of patient care responsibilities. Strategic napping, especially after 16 hours of continuous duty and between the hours of 10:00 p.m. and 8:00 a.m., is strongly suggested.

Και κάποιοι κάνανε και μελέτη επ' αυτού.

Περισσότερα εδώ.

ACGME

NSS-19649-implementing-the-2009-institute-of-medicine-recommendations-_062111.pdf

plugin-Common_Program_Requirements_07012011.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Τελικα δεν μπορεσα να βγαλω καμια ακρη.Ο ιδιος διευθυντητης ισχυριζεται οτι και παλι δεν υπαρχουν ρεπο επειδη και καλα καταργηθηκε η συλλογικη συμβαση εργασιας απο το μνημονιο.Αρα εμεις αυτη τη στιγμη συμφωνα με τα λεγομενα του πρεπει να δουλευουμε 7 ωρο καθημερινο προγραμμα συν εφημεριες 7 το μηνα ο καθενας.Με αλλα λογια ο καθενας εργαζεται 62 ωρες περιπου την εβδομαδα.Απο συναδελφους που ρωτησα σε ολα τα νοσοκομεια περιπου του λεκανοπεδειου εργαζονται με κανονικα ρεπο ολες οι κλινικες με ελαχιστες εξαιρεσεις οπου ειναι παρα πολυ λιγοι οι ειδικευομενοι η σε αλλες περνουν πχ πολυ μεγαλες αγραφες αδειες.Ο ιδιος αναφερει οτι δεν τον ενδιαφερει τιποτα και οτι οποιος δεν του αρεσει να σηκωθει να φυγει και οτι οοποιος δεν ερχεται θα ειναι αδικαιολογητος απων.Στο γραφειο δε προσωπικου του νοσοκομειου μου ειπαν οτι ισχυει κανονικα για το ωραριο των ιατρων αυτο που ισχυε παλιοτερα και οτι δεν εχει αλλαξει κατι απο το μνημονιο.Η επομενη κινηση θα ειναι να κανουμε οι ειδικευομενοι ενα χαρτι στο γραφειο προσωπικου προς τη νομικη υπηρεσια που να μας ενημερωνει για το ωραριο των γιατρων.Γιατι απο πουθενα δεν μπορεις να παρεις μια συγκεκριμενη απαντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε, θα έχεις συνταξιοδοτηθεί πολύ πριν λάβεις επίσημη απάντηση από τη νομική υπηρεσία του νοσοκομείου σχετικά με το ρεπό. Φυσικά ο διευθυντής σας παπαρολογεί σχετικά με το μνημόνιο κτλ ενώ ταυτόχρονα σας απειλεί ανοιχτά, οπότε το ερώτημα είναι πώς αντιμετωπίζεις τους τραμπουκισμούς του. Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη λύση είναι να τον αγνοήσετε και να εξαφανίζεστε μετά την εφημερία σας, με δεδομένο ότι δεν μπορεί να έχεις καμιά επίσημη συνέπεια, αν και σίγουρα θα υπάρξουν παράπλευρες απώλειες ειδικά αν η ειδικότητά σου είναι χειρουργική. Η επιτυχία αυτού του μέτρου εξαρτάται από το πόσο "δεμένοι" είστε οι ειδικευόμενοι στην κλινική (λχ τυχόν τσάτσοι ή εξαρτημένοι για διάφορους λόγους από το δ/ντή θα χαλάσουν το εγχείρημα). Επίσης αποτελεσματικό ίσως ήταν να εμπλέξετε συνδικάλες στο παιχνίδι και να φέρετε το διευθυντή αντιμέτωπο με τους ιατροπατέρες του νομού/ΔΥΠΕ σας. Εδώ η επιτυχία σας εξαρτάται από την κομματική τοποθέτηση και τα κονέ του διευθυντή γιατί αν αυτός ανήκει στο βαθύ ΕΣΥ, ξέρεις, "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει"... Υπομονή και καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.